Komunikaty PR

Słaby tydzień na rynkach światowych

2023-10-24  |  14:09
Biuro prasowe

Wszystkie główne indeksy zakończyły poprzedni tydzień na minusie. Sen z powiek inwestorów spędzał gwałtowny wzrost kosztów długu i możliwość zaostrzenia się konfliktu na Bliskim Wschodzie. Na wzroście ryzyka geopolitycznego skorzystały złoto, ropa i Bitcoin.

Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych USA ustabilizowała się na poziomie 4,91%, co oznacza wzrost o 30 pb w ciągu tygodnia i o ponad pełny punkt procentowy od ostatniej podwyżki stóp przez Fed pod koniec lipca, co jest niezwykle dużym skokiem w tak krótkim czasie.


Indeks S&P zyskał w tym roku 10%, ale od 26 lipca spadł o 7,5%. Niektórzy inwestorzy zastanawiają się, czy trend wyprzedaży obligacji może się wkrótce odwrócić, o ile dane gospodarcze zaczną słabnąć lub napięcia geopolityczne się pogłębią. Jerome Powell, prezes banku centralnego USA, zasugerował w czwartek, że owe wyższe rentowności mogą skłonić Fed do wstrzymania kampanii podwyżek stóp procentowych. Inwestorzy handlujący instrumentami pochodnymi na stopy procentowe przypisują 96,2% prawdopodobieństwa, że Fed pozostawi stopy procentowe bez zmian na listopadowym posiedzeniu. Jak dotąd w tym sezonie ogłaszania wyników, 86 spółek z indeksu S&P 500, czyli 17%, zaraportowało zyski, które wzrosły o 4,9% w porównaniu z rokiem ubiegłym, a 73% spółek przekroczyło prognozy Wall Street, budząc nadzieję, że zyski wzrosną w tym kwartale po raz pierwszy od roku.
Złoto, ropa i Bitcoin skorzystały najbardziej na wzroście ryzyka geopolitycznego na Bliskim Wschodzie. Indeks zmienności VIX znajduje się na poziomie 21,7, najwyższym od dziesięciu miesięcy.

 

Perspektywy na najbliższy tydzień
W centrum uwagi w tym tygodniu znajdzie się polityka pieniężna. Sądzimy, że EBC utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Z kolei Bank Rosji podniesie stopę procentową o 100 punktów bazowych do 14%. Jeszcze większy krok prawdopodobnie wykona Bank Centralny Turcji.

W USA inflacja bazowa (deflator PCE) pokaże, dokąd zmierzamy w cyklu stóp procentowych. Stan rynku mieszkaniowego pogarsza się (mniejsza sprzedaż domów), firmy spowalniają inwestycje w miarę wzrostu stóp procentowych (niższe zamówienia na środki trwałe), a wydatki gospodarstw domowych nie mogą pozostać na aktualnym poziomie, ponieważ przewyższają wzrost dochodów. Dlatego członkowie FOMC, powinni spojrzeć bardziej perspektywicznie niż tylko przez pryzmat silnego wzrostu PKB w III kwartale i poprzeć zakończenie cyklu podwyżek stóp procentowych.


Podsumowuje:
Tomasz Krowicki – specjalista szwajcarskiej bankowości prywatnej.
Partner w firmie multi family office / asset management VT Wealth Management AG w Zurychu, jednej z największych niezależnych firm asset management w Szwajcarii, zarządzającej aktywami miliardowej wartości.  Wcześniej, bankier inwestycyjny, zajmujący się transakcjami M&A i na rynkach kapitałowych (IPOs, emisje długu, operacje risk management) w Europie Wschodniej w JPMorgan, Deutsche Bank i Barclays Bank w Londynie.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Giełda Siedem lat rozwoju - podsumowanie rozwoju GPW w Warszawie w latach 2017-2023 Biuro prasowe
2024-07-10 | 12:30

Siedem lat rozwoju - podsumowanie rozwoju GPW w Warszawie w latach 2017-2023

Stabilność, bardzo dobre wyniki finansowe i otwarte drogi rozwoju – tak o sytuacji Grupy Kapitałowej GPW na progu zmian we władzach Giełdy Papierów Wartościowych
Giełda DNA Medical Group planuje debiut na warszawskiej giełdzie
2024-06-05 | 10:00

DNA Medical Group planuje debiut na warszawskiej giełdzie

DNA Medical Group - firma medyczna działająca w branży badań genetycznych, planuje debiut na rynku NewConnect. Wcześniej spółka chce pozyskać finansowanie od inwestorów na
Giełda Wyniki za I kwartał – powrót korporacyjnego optymizmu?
2024-05-29 | 10:30

Wyniki za I kwartał – powrót korporacyjnego optymizmu?

Spółki amerykańskie reprezentowane w indeksie S&P 500 notowały wyniki lepsze od oczekiwań; tymczasem w europejskim indeksie Stoxx 600 również jest poprawa, ale niejednorodna

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Przedsiębiorcy czekają na doprecyzowanie przepisów dotyczących Małego ZUS-u Plus. W sądach toczy się ponad 600 spraw z ZUS-em

Oddziały Biura Rzecznika MŚP prowadzą już ponad 600 spraw dotyczących Małego ZUS-u Plus. Przedmiotem sporu z ZUS-em jest interpretacja, jak długo – dwa czy trzy lata – powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek. Pod koniec czerwca Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok, w którym podzielił korzystną dla przedsiębiorców argumentację Rzecznika MŚP. – Nie stanowi on jeszcze o linii interpretacyjnej. Czekamy na wejście w życie ustawy deregulacyjnej, która ułatwi od stycznia przedsiębiorcom przechodzenie na Mały ZUS Plus – mówi Agnieszka Majewska, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Problemy społeczne

Awaria CrowdStrike’a miała podobne skutki jak potencjalny cyberatak. Uzależnienie od technologii to ryzyko wyłączenia całych gałęzi gospodarki

Ogromna awaria systemu Windows, wywołanego błędem w aktualizacji oprogramowania CrowdStrike, doprowadziła do globalnego paraliżu. Przestały działać systemy istotne z perspektywy codziennego życia milionów ludzi. Tylko w piątek odwołano kilka tysięcy lotów na całym świecie,  a w części regionów w USA nie działał numer alarmowy. – To pokazuje, że im bardziej jesteśmy uzależnieni od technologii, tym łatwiej wykluczyć wręcz całe gałęzie gospodarki, a podobne skutki mógłby mieć cyberatak – ocenia Krzysztof Izdebski z Fundacji im. Stefana Batorego. Jego zdaniem tego typu incydenty są nie do uniknięcia i trzeba się na nie lepiej przygotować.

Ochrona środowiska

Nowelizacja przepisów ma przyspieszyć rozwój farm wiatrowych. Do 2040 roku Polska może mieć zainstalowane w nich ponad 40 GW mocy

Jeszcze w tym kwartale ma zostać przyjęty przez rząd projekt zmian w ustawie o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Nowelizacja zmniejsza minimalną odległość turbin wiatrowych od zabudowań do 500 m. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej ocenia, że zmiana odległości zwiększy potencjał energetyki wiatrowej do 2040 roku nawet dwukrotnie, do poziomu 41,1 GW. – Branża czeka też na przyspieszenie procedur, przede wszystkim procedury środowiskowej i całego procesu zmiany przeznaczenia gruntów – mówi Anna Kosińska, członkini zarządu Res Global Investment.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.