Komunikaty PR

Słaby tydzień na rynkach światowych

2023-10-24  |  14:09
Biuro prasowe

Wszystkie główne indeksy zakończyły poprzedni tydzień na minusie. Sen z powiek inwestorów spędzał gwałtowny wzrost kosztów długu i możliwość zaostrzenia się konfliktu na Bliskim Wschodzie. Na wzroście ryzyka geopolitycznego skorzystały złoto, ropa i Bitcoin.

Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych USA ustabilizowała się na poziomie 4,91%, co oznacza wzrost o 30 pb w ciągu tygodnia i o ponad pełny punkt procentowy od ostatniej podwyżki stóp przez Fed pod koniec lipca, co jest niezwykle dużym skokiem w tak krótkim czasie.


Indeks S&P zyskał w tym roku 10%, ale od 26 lipca spadł o 7,5%. Niektórzy inwestorzy zastanawiają się, czy trend wyprzedaży obligacji może się wkrótce odwrócić, o ile dane gospodarcze zaczną słabnąć lub napięcia geopolityczne się pogłębią. Jerome Powell, prezes banku centralnego USA, zasugerował w czwartek, że owe wyższe rentowności mogą skłonić Fed do wstrzymania kampanii podwyżek stóp procentowych. Inwestorzy handlujący instrumentami pochodnymi na stopy procentowe przypisują 96,2% prawdopodobieństwa, że Fed pozostawi stopy procentowe bez zmian na listopadowym posiedzeniu. Jak dotąd w tym sezonie ogłaszania wyników, 86 spółek z indeksu S&P 500, czyli 17%, zaraportowało zyski, które wzrosły o 4,9% w porównaniu z rokiem ubiegłym, a 73% spółek przekroczyło prognozy Wall Street, budząc nadzieję, że zyski wzrosną w tym kwartale po raz pierwszy od roku.
Złoto, ropa i Bitcoin skorzystały najbardziej na wzroście ryzyka geopolitycznego na Bliskim Wschodzie. Indeks zmienności VIX znajduje się na poziomie 21,7, najwyższym od dziesięciu miesięcy.

 

Perspektywy na najbliższy tydzień
W centrum uwagi w tym tygodniu znajdzie się polityka pieniężna. Sądzimy, że EBC utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Z kolei Bank Rosji podniesie stopę procentową o 100 punktów bazowych do 14%. Jeszcze większy krok prawdopodobnie wykona Bank Centralny Turcji.

W USA inflacja bazowa (deflator PCE) pokaże, dokąd zmierzamy w cyklu stóp procentowych. Stan rynku mieszkaniowego pogarsza się (mniejsza sprzedaż domów), firmy spowalniają inwestycje w miarę wzrostu stóp procentowych (niższe zamówienia na środki trwałe), a wydatki gospodarstw domowych nie mogą pozostać na aktualnym poziomie, ponieważ przewyższają wzrost dochodów. Dlatego członkowie FOMC, powinni spojrzeć bardziej perspektywicznie niż tylko przez pryzmat silnego wzrostu PKB w III kwartale i poprzeć zakończenie cyklu podwyżek stóp procentowych.


Podsumowuje:
Tomasz Krowicki – specjalista szwajcarskiej bankowości prywatnej.
Partner w firmie multi family office / asset management VT Wealth Management AG w Zurychu, jednej z największych niezależnych firm asset management w Szwajcarii, zarządzającej aktywami miliardowej wartości.  Wcześniej, bankier inwestycyjny, zajmujący się transakcjami M&A i na rynkach kapitałowych (IPOs, emisje długu, operacje risk management) w Europie Wschodniej w JPMorgan, Deutsche Bank i Barclays Bank w Londynie.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Giełda Grupa Supreme Global rozpoczęła sprzedaż w Niemczech i szykuje się na Czechy Biuro prasowe
2024-04-25 | 15:45

Grupa Supreme Global rozpoczęła sprzedaż w Niemczech i szykuje się na Czechy

Supreme Energy Deutschland, spółka należąca do Grupy kapitałowej Supreme Global, ogłosiła rozpoczęcie sprzedaży swoich produktów z obszaru odnawialnych źródeł
Giełda Odkryj siłę innowacji w medycynie – Weź udział w wydarzeniu ‘Kapitał na zdrowie’
2024-04-23 | 17:30

Odkryj siłę innowacji w medycynie – Weź udział w wydarzeniu ‘Kapitał na zdrowie’

Już 11 czerwca br., w prestiżowej przestrzeni Rotundy PKO BP, odbędzie się konferencja ‘Kapitał na Zdrowie’ – to niepowtarzalna okazja do uczestnictwa w dyskusjach między
Giełda Obligacje korporacyjne rozchodzą się jak ciepłe bułeczki
2024-04-17 | 12:15

Obligacje korporacyjne rozchodzą się jak ciepłe bułeczki

Popyt zgłoszony przez inwestorów kolejny miesiąc z rzędu wyraźnie przewyższył kwoty emisji i wyniósł 304,1 mln zł. W marcu emitenci przeprowadzili 6 emisji obligacji

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

T-Mobile startuje w Polsce z nowym konceptem. Pozwoli klientom przetestować i doświadczyć najnowocześniejszych technologii

T-Mobile już od kilku lat realizuje strategię, która mocno skupia się na innowacjach i doświadczeniach klienta związanych z nowymi technologiami. Połączeniem obu tych elementów jest Magenta Experience Center – nowoczesny koncept, który ma zapewnić klientom możliwość samodzielnego przetestowania najnowszych technologii. Format, z sukcesem działający już na innych rynkach zachodnioeuropejskich, właśnie zadebiutował w Warszawie. Będą z niego mogli korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi.

Problemy społeczne

W Polsce brakuje dostępnych cenowo mieszkań. Eksperci mówią o kryzysie mieszkaniowym

 Większość osób – nawet ze średnimi, wcale nie najgorszymi dochodami – ma problem, żeby zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe, ale też z tym, żeby po zaspokojeniu tych potrzeb, po opłaceniu wszystkich rachunków i opłat związanych z mieszkaniem, mieć jeszcze środki na godne życie – mówi Aleksandra Krugły z Fundacji Habitat for Humanity Poland. Jak wskazuje, problem stanowi nie tylko wysoki współczynnik przeciążenia kosztami mieszkaniowymi, ale i tzw. luka czynszowa, w której mieści się ponad 1/3 społeczeństwa. Tych problemów nie rozwiąże jednak samo zwiększanie liczby nowych lokali. Potrzebne są również rozwiązania, które umożliwią zaangażowanie sektora prywatnego w zwiększenie podaży dostępnych cenowo mieszkań na wynajem.

Konsument

Od 28 kwietnia Polacy żyją na ekologiczny kredyt. Zmiana zachowań konsumentów może odwrócić negatywny trend

Dzień Długu Ekologicznego, czyli data, do której zużyliśmy wszystkie zasoby, jakie w ciągu roku może zapewnić Ziemia, w tym roku w Polsce przypada 28 kwietnia, kilka dni wcześniej niż rok temu. Coroczne przyspieszenie tego terminu to sygnał, że czerpiemy bez umiaru z naturalnych systemów, nie dając im czasu na odbudowę. – Polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej konsumpcyjne, kupujemy i wyrzucamy coraz więcej. Ale też nie mamy tak naprawdę efektywnego narzędzia, żeby temu zapobiec – ocenia Filip Piotrowski, ekspert ds. gospodarki obiegu zamkniętego z UNEP/GRID-Warszawa.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.