Słaby tydzień na rynkach światowych
Wszystkie główne indeksy zakończyły poprzedni tydzień na minusie. Sen z powiek inwestorów spędzał gwałtowny wzrost kosztów długu i możliwość zaostrzenia się konfliktu na Bliskim Wschodzie. Na wzroście ryzyka geopolitycznego skorzystały złoto, ropa i Bitcoin.
Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych USA ustabilizowała się na poziomie 4,91%, co oznacza wzrost o 30 pb w ciągu tygodnia i o ponad pełny punkt procentowy od ostatniej podwyżki stóp przez Fed pod koniec lipca, co jest niezwykle dużym skokiem w tak krótkim czasie.
Indeks S&P zyskał w tym roku 10%, ale od 26 lipca spadł o 7,5%. Niektórzy inwestorzy zastanawiają się, czy trend wyprzedaży obligacji może się wkrótce odwrócić, o ile dane gospodarcze zaczną słabnąć lub napięcia geopolityczne się pogłębią. Jerome Powell, prezes banku centralnego USA, zasugerował w czwartek, że owe wyższe rentowności mogą skłonić Fed do wstrzymania kampanii podwyżek stóp procentowych. Inwestorzy handlujący instrumentami pochodnymi na stopy procentowe przypisują 96,2% prawdopodobieństwa, że Fed pozostawi stopy procentowe bez zmian na listopadowym posiedzeniu. Jak dotąd w tym sezonie ogłaszania wyników, 86 spółek z indeksu S&P 500, czyli 17%, zaraportowało zyski, które wzrosły o 4,9% w porównaniu z rokiem ubiegłym, a 73% spółek przekroczyło prognozy Wall Street, budząc nadzieję, że zyski wzrosną w tym kwartale po raz pierwszy od roku.
Złoto, ropa i Bitcoin skorzystały najbardziej na wzroście ryzyka geopolitycznego na Bliskim Wschodzie. Indeks zmienności VIX znajduje się na poziomie 21,7, najwyższym od dziesięciu miesięcy.
Perspektywy na najbliższy tydzień
W centrum uwagi w tym tygodniu znajdzie się polityka pieniężna. Sądzimy, że EBC utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Z kolei Bank Rosji podniesie stopę procentową o 100 punktów bazowych do 14%. Jeszcze większy krok prawdopodobnie wykona Bank Centralny Turcji.
W USA inflacja bazowa (deflator PCE) pokaże, dokąd zmierzamy w cyklu stóp procentowych. Stan rynku mieszkaniowego pogarsza się (mniejsza sprzedaż domów), firmy spowalniają inwestycje w miarę wzrostu stóp procentowych (niższe zamówienia na środki trwałe), a wydatki gospodarstw domowych nie mogą pozostać na aktualnym poziomie, ponieważ przewyższają wzrost dochodów. Dlatego członkowie FOMC, powinni spojrzeć bardziej perspektywicznie niż tylko przez pryzmat silnego wzrostu PKB w III kwartale i poprzeć zakończenie cyklu podwyżek stóp procentowych.
Podsumowuje:
Tomasz Krowicki – specjalista szwajcarskiej bankowości prywatnej.
Partner w firmie multi family office / asset management VT Wealth Management AG w Zurychu, jednej z największych niezależnych firm asset management w Szwajcarii, zarządzającej aktywami miliardowej wartości. Wcześniej, bankier inwestycyjny, zajmujący się transakcjami M&A i na rynkach kapitałowych (IPOs, emisje długu, operacje risk management) w Europie Wschodniej w JPMorgan, Deutsche Bank i Barclays Bank w Londynie.
Wycena prezesów #TOP 30 polskiej giełdy według SEC Newgate CEE
Big Cheese Studio S.A. ogłasza nowy plan rozwoju na 2025 rok!
Bankier.pl „Najpopularniejszym Serwisem Internetowym” wśród inwestorów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
W ciągu 10 lat w Polsce może brakować 2,1 mln pracowników. Ratunkiem dla rynku pracy wzrost zatrudnienia cudzoziemców
Do 2035 roku liczba osób pracujących w Polsce zmniejszy się o 2,1 mln – wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Lukę tę częściowo mogliby zapełnić pracownicy zagraniczni. Pracodawcy czekają na przepisy, które zwiększą atrakcyjność naszego rynku pracy dla imigrantów zarobkowych i ułatwią procedury. Nowe przepisy opracowane przez resort pracy, które mają wejść w życie w 2025 roku, mają zwiększyć szybkość i efektywność postępowań administracyjnych w sprawach zatrudniania cudzoziemców.
Konsument
Kupujący nieruchomości mogą jeszcze liczyć na rabaty. Zwłaszcza w przypadku nowych inwestycji deweloperskich
W grudniu sprzedaż nowych mieszkań na większości dużych rynków w Polsce pozostała stabilna względem poprzedniego miesiąca. Spadła w Krakowie i Warszawie, a wzrosła w Gdańsku, Łodzi, Poznaniu i we Wrocławiu – wynika z Barometru Cen Mieszkań Tabelaofert.pl. Nowe mieszkania trafiające do oferty są zdecydowanie tańsze, niż wynosi średnia rynkowa dla danego miasta. Ze względu na dużą podaż lokali klienci mogą liczyć na rabaty cenowe, które w ciągu kolejnych sześciu–dziewięciu miesięcy będą jednak stopniowo maleć.
Zdrowie
Polska potrzebuje centralnego systemu dokumentacji medycznej. Jest niezbędny w wypadku sytuacji kryzysowych
W sytuacji konfliktu zbrojnego lub innej sytuacji kryzysowej o efektywności działań z zakresu medycyny pola walki może decydować dostęp do dokumentacji medycznej pacjenta – zarówno żołnierza, jak i cywila. Tymczasem okazuje się, że choć na placówkach ciąży obowiązek prowadzenia tej dokumentacji elektronicznie, to systemy w poszczególnych podmiotach nie komunikują się ze sobą. Zupełnie inne są też ramy prawne dla działania w tym zakresie jednostek cywilnych i wojskowych. Eksperci są zdania, że musi powstać centrum usług wspólnych, które będzie operatorem danych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.