Komunikaty PR

ZWZ IDM podsumowało rok działalności. Zarząd IDM rozpoczyna kolejną kadencję

2020-06-18  |  13:20

18 czerwca 2020 roku odbyło się Zwyczajne Walne Zgromadzenie Izby Domów Maklerskich. Podsumowano działalność Izby w 2019 roku oraz zdefiniowano wyzwania, które stoją przed branżą. W br. Izba planuje aktywne uczestnictwo w pracach nad wdrożeniem rządowej Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego (SRRK). Walne Zgromadzenie IDM jednogłośnie wybrało, po raz czwarty z rzędu, Pana Waldemara Markiewicza na stanowisko prezesa Izby.

 

W 2019 roku IDM bardzo aktywnie uczestniczyła w dyskusjach regulacyjnych oraz wyrażała swoje stanowisko w sprawach kluczowych dla rozwoju rynku kapitałowego i branży biur i domów maklerskich. Przed nami kolejne wyzwania na 2020 rok związane z wdrażaniem Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego, która jest kluczowa dla budowy silnego rynku kapitałowego, a tym samym dla dalszego rozwoju gospodarczego kraju mówi Waldemar Markiewicz, Prezes Izby Domów Maklerskich.

 

KOLEJNA KADENCJA ZARZĄDU

Na kolejną trzyletnią kadencję Prezesa Zarządu IDM, Walne Zgromadzenie jednogłośnie wybrało Pana Waldemara Markiewicza. Decyzją Rady Domów Maklerskich kolejną kadencję na stanowisku Członka Zarządu IDM rozpocznie także Pan Piotr Sobków.

 

PODSUMOWANIE DZIAŁALNOŚCI IZBY W 2019 ROKU

W 2019 roku, Izba Domów Maklerskich, realizowała swoje statutowe działania, takie jak udział w tworzeniu otoczenia prawnego i gospodarczego korzystnego dla kumulacji i efektywnej alokacji kapitału, współpracę z administracją rządową̨ i instytucjami rynku kapitałowego w inicjowaniu, opracowywaniu i doskonaleniu regulacji dotyczących rynku kapitałowego. Realizując swoje zadania Izba współpracowała z organami administracji państwowej: m.in. Ministerstwem Finansów, Komisją Nadzoru Finansowego, Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz innymi instytucjami rynku m.in. z Giełdą Papierów Wartościowych w Warszawie S.A., Krajowym Depozytem Papierów Wartościowych S.A., organizacjami samorządowymi rynku kapitałowego.

W ub. roku Izba zaopiniowała ponad 20 projektów ustaw i rozporządzeń, w tym związanych z implementacją MiFID II. W ramach Izby aktywnie działało 12 Grup Roboczych, które wypracowały szereg rozwiązań dotyczących konsultowanych aktów prawnych oraz zagadnień związanych z bieżącym funkcjonowaniem firm inwestycyjnych.

Najważniejszymi tematami dla środowiska rynku kapitałowego były: ustalenie zasad wynagradzania za dystrybucję funduszy inwestycyjnych, obowiązek weryfikacji przez agenta emisji wprowadzony w ustawie o obrocie publicznym, nowy format Wyciągu z Karty Umowy, a także Program Wsparcia Analitycznego i Technologicznego dla członków giełdy, który został wdrożony w I pół. 2019 roku. Izba przedstawiła także uwagi do projektu Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego. Jednym z kluczowych tematów aktywności Izby była także wprowadzona w 2018 roku interwencja produktowa ESMA. Izba wielokrotnie wskazywała jej negatywny wpływ na konkurencyjność branży i ryzyka dla klientów. W sierpniu 2019 roku Komisja Nadzoru Finansowego przychyliła się do postulatów Izby i uwzględniając specyfikę polskiego rynku, wprowadziła w ramach krajowej interwencji status klienta doświadczonego, który umożliwił inwestowanie na rynku CFD przy zachowaniu ochrony właściwej klientowi detalicznemu. Jednocześnie Izba wprowadziła dla swoich Członków „Standard jednolitej weryfikacji wiedzy klienta dotyczącej rynku instrumentów CFD”. Ponadto, Izba wprowadziła „Standard IDM dot. klienta profesjonalnego w zakresie metody kalkulacji „znacznej wartości” transakcji na rynku OTC derywatów”.

Istotnym aspektem działalności Izby jest dbanie o wysoki poziom profesjonalizmu kadry maklerskiej. W 2019 roku Izba zorganizowała 8 szkoleń i warsztatów, w których wzięło udział ponad 360 osób, w ramach szkoleń stacjonarnych. Tematami szkoleń były m.in.: obowiązki i zasady działania agenta emisji obligacji, przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu w domach i burach maklerskich, oferowanie, zachęty, czy nowe zasady dokonywania ofert publicznych.

 

WYZWANIA DLA BRANŻY MAKLERSKIEJ W 2020-2021 ROKU

W br. Izba uczestniczy w pracach Grupy Roboczej Rady Rozwoju Rynku Finansowego do spraw wdrożenia Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego pod kierownictwem Antoniego Repy, pełnomocnika Ministra Finansów. Celem IDM jest wypracowanie rozwiązań dobrych dla przyszłości krajowej branży domów i biur maklerskich, które są kluczowe dla zwiększania produktywności i innowacyjności polskiej gospodarki.


Więcej informacji: www.idm.com.pl

Izba Domów Maklerskich

ul. Kopernika 17

00-359 Warszawa

Tel.: (22) 828 14 02


Izba Domów Maklerskich jest największą niezależną samorządową organizacją środowiska pracodawców domów i biur maklerskich w Polsce, zrzesza obecnie 19 krajowych domów i biur maklerskich. Ich łączny udział w obrotach akcjami wszystkich krajowych domów maklerskich na GPW w 2019 roku wyniósł 94%. Misją Izby Domów Maklerskich jest wspieranie rozwoju konkurencyjnego rynku kapitałowego sprzyjającego pozyskiwaniu kapitału przez przedsiębiorstwa dla wzrostu gospodarczego i zwiększania liczby miejsc pracy w Polsce oraz ochrona praw inwestorów.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Giełda Wycena prezesów #TOP 30 polskiej giełdy według SEC Newgate CEE Biuro prasowe
2024-12-20 | 11:00

Wycena prezesów #TOP 30 polskiej giełdy według SEC Newgate CEE

8. edycja rankingu SEC Newgate: WYCENA PREZESÓW #TOP30 POLSKIEJ GIEŁDY ponownie została zdominowana przez sektor finansów i bankowości, którego przedstawiciele odpowiadają
Giełda Big Cheese Studio S.A. ogłasza nowy plan rozwoju na 2025 rok!
2024-12-20 | 08:20

Big Cheese Studio S.A. ogłasza nowy plan rozwoju na 2025 rok!

Łódzkie studio gier, notowane na warszawskiej giełdzie, Big Cheese Studio S.A., przedstawia plany rozwoju na 2025 rok. Ich celem jest wzmocnienie pozycji spółki na globalnym rynku
Giełda Bankier.pl „Najpopularniejszym Serwisem Internetowym” wśród inwestorów
2024-12-02 | 14:00

Bankier.pl „Najpopularniejszym Serwisem Internetowym” wśród inwestorów

Bankier.pl zajął pierwsze miejsce w dwóch kategoriach tegorocznego Ogólnopolskiego Badania Inwestorów realizowanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

IT i technologie

W Krakowie powstało centrum operacyjne cyberbezpieczeństwa. Sektor małych i średnich firm zyska dostęp do specjalistycznych usług [DEPESZA]

Security Operations Center, które zostało uruchomione w ramach Centrum Technologicznego Hitachi w Krakowie, ma zapewnić firmom dostęp do usług specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa, bez konieczności tworzenia własnych działów IT. Dla przedsiębiorstw outsourcing tego typu zadań jest rozwiązaniem, które pozwala uniknąć wysokich nakładów inwestycyjnych, zabezpieczyć się przed coraz intensywniejszymi atakami hakerów, a także sprostać wymogom legislacyjnym.

Edukacja

Podwyżki wynagrodzeń nie rozwiążą problemu niedoboru nauczycieli. Ważny jest też prestiż zawodu i obciążenie obowiązkami

Niski poziom wynagrodzenia nauczycieli w porównaniu z innymi zawodami to tylko jeden z czynników, które wpływają na niedobór kadr pedagogicznych w różnych krajach. Z analizy naukowców z Wielkiej Brytanii wynika, że popularne strategie szybkich rozwiązań, takie jak programy stypendialne, nie działają w długiej perspektywie. Potrzebne jest więc nie tylko zwiększenie płac, ale i budowanie prestiżu tego zawodu, by osoby, które mają predyspozycje do jego wykonywania, nie bały się obierać takiej ścieżki kariery zawodowej.

Fundusze unijne

Coraz więcej inwestorów stawia na budownictwo modułowe. Kolejne dwa lata powinny przynieść duże wzrosty

Do 2030 roku rynek budownictwa modułowego ma osiągnąć wartość 7 mld zł – szacuje firma Spectis. Szczególnie ten i przyszły rok będą dla niego korzystne ze względu na duży napływ środków z KPO, których wydatkowanie wiąże się z ograniczeniami czasowymi. Presja kosztowa i czasowa oraz otwartość na nowe technologie może skłonić inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych do zwrotu w kierunku budynków modułowych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.