Gigant farmaceutyczny ofiarą ataku ransomware
ExecuPharm, spółka zależna amerykańskiego koncernu farmaceutycznego Parexel, została zaatakowana przez hakerów. Napastnicy wykorzystali złośliwe oprogramowanie ransomware, aczkolwiek ich działania odbiegały od znanych standardów.
Spółka ExecuPharm potwierdziła oficjalnie, że 13 marca była obiektem ataku ransomware. Cyberprzestępcy oprócz tego, że zaszyfrowali dane i zażądali zapłaty za udostępnienie kluczy deszyfrujących, zaczęli upubliczniać informacje znalezione w sieci ExecuPharm. Za cyberatakiem stoi grupa CLOP i został on zainicjowany przez wiadomości phishingowe wysyłane do pracowników ExecuPharm. W liście adresowanym do prokuratora generalnego Vermont, firma wyjaśnia, że w wyniku incydentu naruszono dane firmowe i osobowe, a napastnicy zażądali okupu w zamian za odszyfrowanie informacji. Spółka wspomniała również, że hakerzy mogli uzyskać dostęp, a także upublicznić dane osobowe personelu ExecuParm oraz części pracowników Parexel. Wszystko wskazuje na to, że w ręce przestępców dostały się wrażliwe informacje zawierające numery - ubezpieczeń społecznych, praw jazdy, paszportów, kont bankowych, kart kredytowych.
- Można powiedzieć, że grupa CLOP trafiła do kopalni złota. Dostęp do tak szerokiego spektrum wrażliwych danych otwiera pole do ogromnych nadużyć. Hakerzy mogą podszywać się pod ofiary i dopuszczać się różnego rodzaju oszustw np. zaciąganie kredytów. Trzeba zwrócić uwagę na jeszcze jeden istoty fakt - grupy przestępcze posługujące się złośliwym oprogramowaniem ransomware, coraz częściej żądają nie tylko okupu za zaszyfrowane pliki, ale również grożą ujawnieniem pozyskanych informacji - tłumaczy Mariusz Politowicz, z firmy Marken dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce.
Należy dodać, że firma powiadomiła lokalne władze oraz FBI, a także zleciła analizę ekspertom ds. bezpieczeństwa cybernetycznego. ExecuPharm poinformował, że przywrócił do pracy infrastrukturę IT oraz wprowadził działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa sieci, aby zapobiec dalszym atakom.
- Inwestowanie w odpowiednie szkolenie pracowników w zakresie bezpieczeństwa i utrzymanie higieny cybernetycznej, jest bardzo istotne w obecnych czasach, kiedy praca zdalna jest w pełnym rozkwicie - dodaje Mariusz Politowicz.
Poszkodowani pracownicy Parexel oraz jego spółki zależnej ExecuPharm mają być objęci przez rok programem bezpłatnego monitorowania tożsamości. Koncern przeznaczy około miliona dolarów, aby pokryć koszty prawne i inne wydatki.
Bezpieczne przechowywanie danych klientów – wyzwania i rozwiązania dla właścicieli e-sklepów
5 najczęstszych mitów o pracy w IT. Sprawdź, jak jest naprawdę!
Hakerzy łupią Polaków. Kradną pieniądze i konta w mediach społecznościowych
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Rekordowy przelew dla Polski z KPO. Część pieniędzy trafi na termomodernizację domów i mieszkań
Przed świętami Bożego Narodzenia do Polski wpłynął największy jak dotąd przelew unijnych pieniędzy – nieco ponad 40 mld zł z Krajowego Planu Odbudowy. Zgodnie z celami UE ponad 44 proc. tych środków zostanie przeznaczona na transformację energetyczną, w tym m.in. termomodernizację domów i mieszkań czy wymianę źródeł ciepła. Od początku tego roku na ten cel trafiło 3,75 mld zł z KPO, które sfinansowały program Czyste Powietrze.
Prawo
W lutym zmiana na stanowisku Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. Co roku trafia do niego kilka tysięcy spraw związanych z instytucjami unijnymi
W ubiegłym tygodniu Parlament Europejski wybrał Portugalkę Teresę Anjinho na stanowisko Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. Ombudsman przyjmuje i rozpatruje skargi dotyczące przypadków niewłaściwego administrowania przez instytucje unijne lub inne organy UE. Tylko w 2023 roku pomógł ponad 17,5 tys. osobom i rozpatrzył niemal 2,4 tys. skarg.
Problemy społeczne
Przeciętny Polak spędza w sieci ponad trzy godziny dziennie. Tylko 11 proc. podejmuje próby ograniczenia tego czasu
Polacy średnio spędzają w internecie ponad trzy godziny dziennie. Jednocześnie, według badania na temat higieny cyfrowej, jedynie 14 proc. respondentów kontroluje swój czas ekranowy, a co piąty ogranicza liczbę powiadomień w telefonie czy komputerze. Nadmierne korzystanie z ekranów może wpływać na zaniedbywanie obowiązków i relacji z innymi, a także obniżenie nastroju i samooceny. Kampania Fundacji Orange „Nie przescrolluj życia” zwraca uwagę na potrzebę dbania o higienę cyfrową. Szczególnie okres świątecznego wypoczynku sprzyja takiej refleksji.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.