Gigant farmaceutyczny ofiarą ataku ransomware
ExecuPharm, spółka zależna amerykańskiego koncernu farmaceutycznego Parexel, została zaatakowana przez hakerów. Napastnicy wykorzystali złośliwe oprogramowanie ransomware, aczkolwiek ich działania odbiegały od znanych standardów.
Spółka ExecuPharm potwierdziła oficjalnie, że 13 marca była obiektem ataku ransomware. Cyberprzestępcy oprócz tego, że zaszyfrowali dane i zażądali zapłaty za udostępnienie kluczy deszyfrujących, zaczęli upubliczniać informacje znalezione w sieci ExecuPharm. Za cyberatakiem stoi grupa CLOP i został on zainicjowany przez wiadomości phishingowe wysyłane do pracowników ExecuPharm. W liście adresowanym do prokuratora generalnego Vermont, firma wyjaśnia, że w wyniku incydentu naruszono dane firmowe i osobowe, a napastnicy zażądali okupu w zamian za odszyfrowanie informacji. Spółka wspomniała również, że hakerzy mogli uzyskać dostęp, a także upublicznić dane osobowe personelu ExecuParm oraz części pracowników Parexel. Wszystko wskazuje na to, że w ręce przestępców dostały się wrażliwe informacje zawierające numery - ubezpieczeń społecznych, praw jazdy, paszportów, kont bankowych, kart kredytowych.
- Można powiedzieć, że grupa CLOP trafiła do kopalni złota. Dostęp do tak szerokiego spektrum wrażliwych danych otwiera pole do ogromnych nadużyć. Hakerzy mogą podszywać się pod ofiary i dopuszczać się różnego rodzaju oszustw np. zaciąganie kredytów. Trzeba zwrócić uwagę na jeszcze jeden istoty fakt - grupy przestępcze posługujące się złośliwym oprogramowaniem ransomware, coraz częściej żądają nie tylko okupu za zaszyfrowane pliki, ale również grożą ujawnieniem pozyskanych informacji - tłumaczy Mariusz Politowicz, z firmy Marken dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce.
Należy dodać, że firma powiadomiła lokalne władze oraz FBI, a także zleciła analizę ekspertom ds. bezpieczeństwa cybernetycznego. ExecuPharm poinformował, że przywrócił do pracy infrastrukturę IT oraz wprowadził działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa sieci, aby zapobiec dalszym atakom.
- Inwestowanie w odpowiednie szkolenie pracowników w zakresie bezpieczeństwa i utrzymanie higieny cybernetycznej, jest bardzo istotne w obecnych czasach, kiedy praca zdalna jest w pełnym rozkwicie - dodaje Mariusz Politowicz.
Poszkodowani pracownicy Parexel oraz jego spółki zależnej ExecuPharm mają być objęci przez rok programem bezpłatnego monitorowania tożsamości. Koncern przeznaczy około miliona dolarów, aby pokryć koszty prawne i inne wydatki.

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie
W środę 16 lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.
Firma
Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.