Go Earthwise with Panattoni – nowe biura, strefy zielone i wygląd parków
Konkret PR
ul. Konduktorska 4 lok. 9
00-775 Warszawa
e.ciuchta|konkretpr.pl| |e.ciuchta|konkretpr.pl
508 338 267
www.konkretpr.pl
Panattoni, lider rynku nieruchomości przemysłowych w Europie, wprowadziło nowy standard elewacji swoich parków. Dominują aluminiowo-szklane fasady, nowy układ kolorystyczny, a także zwiększone strefy zieleni. Innowacyjna metamorfoza jest częścią realizowanej koncepcji zrównoważonego rozwoju. Składają się na nią redukcja emisji CO2, wellbeing, odpowiedzialne zarządzanie środowiskiem, a także certyfikacja nowopowstających obiektów w BREEAM na poziome VERY GOOD.
Go Earthwise. Panattoni realizuje koncepcję zrównoważonego rozwoju i tworzy nowy standard magazynów w Europie, minimalizując oddziaływanie inwestycji na środowisko naturalne. Najbardziej widoczną zmianą jest wprowadzony przez dewelopera nowy wygląd elewacji hal. W bryle budynków dominują aluminiowo-szklane fasady w częściach biurowo-socjalnych z powiększonymi zielonymi strefami buforowymi przy wejściach. Jak komentuje Robert Dobrzycki, CEO Panattoni „Za tak spektakularną metamorfozą wyglądu fasady stoją nowoczesne i ekologiczne rozwiązania wprowadzone do całego projektu. Obiekty charakteryzują się podwyższoną izolacyjnością ścian i dachów oraz szczelnością, dzięki czemu budynki Panattoni zmniejszają emisję spalin i dwutlenku węgla, pozwalającą zaoszczędzić nawet do 20 proc. energii cieplnej potrzebnej do ogrzania obiektu. Dodatkowo wszystkie nowopowstające inwestycje wyposażone są w liczne systemy np. automatycznego zarządzania energią elektryczną, ograniczające zużycie wody, nie wspominając o stosowanym od dawana oświetleniu LED w standardzie i obowiązkowej certyfikacji BREEAM, teraz na poziomie Very Good”.
Dotychczas Panattoni zrealizowało pięć parków w ramach nowego konceptu – Panattoni Park Żory, Panattoni Park Bydgoszcz II, Panattoni Park Toruń, A2 Warsaw Park oraz City Logistics Łodź II. Kolejnych siedem m.in., w Częstochowie, Trójmieście, Lublinie Warszawie czy Legnicy dobiega finalizacji. W kolejce stoją następne, podobnie jak te ubiegające się o certyfikaty BREEAM na poziomie Very Good. Dla przypomnienia - od początku 2020 roku wszystkie nowopowstałe magazyny w ramach parków Panattoni, są certyfikowane metodą BREEAM New Construction International na poziomie VERY GOOD. Już dziś Panattoni ma 1,2 mln m kw. w procesie certyfikacji i 30 inwestycji zrealizowanych zgodnie z BREEAM i LEED, tym samym certyfikując najwięcej obiektów w branży magazynowej.
Wellbeing w parkach Panattoni. Zwiększony dostęp do światła dziennego dzięki szklanym elewacjom o lepszej przepuszczalności i zielone aneksy wejściowe to nie wszystko. Panattoni zadbało również o dobrostan osób pracujących w budynku – za sprawą odsunięcia miejsc parkingowych od budynków, stworzone zostały zielone placyki wyposażone w ekologiczne meble miejskie. Wybór roślinności każdej strefy buforowej - oprócz aspektów wizualnych - ma na celu stworzenie lepszego mikroklimatu dla osób przebywających w sąsiedztwie, jak chociażby obniżenie temperatury otoczenia latem. Również wiaty rowerowe na terenie parków przeszły metamorfozę, a w standardzie będą stacje do ładowania samochodów elektrycznych. W zależności od dostępności terenu i zainteresowania najemców tworzone będą strefy relaksu, wyposażone w siłownie zewnętrzne.
Zarządzanie środowiskiem / Land stewardship. Kolejnym etapem wprowadzanej metamorfozy inwestycji Panattoni jest połączenie idei zrównoważonego rozwoju z etyką gruntów, które w przypadku dewelopera prowadzi do odpowiedzialnego wykorzystania istniejących zasobów. W tym celu Panattoni pozostawia tereny biologicznie czynne na obszarach parków, zwiększa nasadzenia zamienne przy zastosowaniu gatunków roślin nieinwazyjnych oraz drzew i krzewów rodzimych, atrakcyjnych dla ptaków i owadów. Dodatkowo deweloper rezygnuje z terenów zielonych wymagających częstego koszenia. W miejsca krótkich, równo przystrzyżonych trawników pojawiają się proekologiczne kwitnące łąki, które utrzymują wilgoć, zapobiegają erozji ziemi, obniżają temperaturę powietrza, są jednym z największych producentów tlenu i pochłaniaczy dwutlenku węgla i dodatkowo zapewniają bioróżnorodność. Ta będzie zachowana również dzięki licznym domkom dla ptaków i bezkręgowców, a także ulom.
Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów
Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
Deweloperzy nie nadążają za popytem
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
IT i technologie
W Krakowie powstało centrum operacyjne cyberbezpieczeństwa. Sektor małych i średnich firm zyska dostęp do specjalistycznych usług [DEPESZA]
Security Operations Center, które zostało uruchomione w ramach Centrum Technologicznego Hitachi w Krakowie, ma zapewnić firmom dostęp do usług specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa, bez konieczności tworzenia własnych działów IT. Dla przedsiębiorstw outsourcing tego typu zadań jest rozwiązaniem, które pozwala uniknąć wysokich nakładów inwestycyjnych, zabezpieczyć się przed coraz intensywniejszymi atakami hakerów, a także sprostać wymogom legislacyjnym.
Edukacja
Podwyżki wynagrodzeń nie rozwiążą problemu niedoboru nauczycieli. Ważny jest też prestiż zawodu i obciążenie obowiązkami
Niski poziom wynagrodzenia nauczycieli w porównaniu z innymi zawodami to tylko jeden z czynników, które wpływają na niedobór kadr pedagogicznych w różnych krajach. Z analizy naukowców z Wielkiej Brytanii wynika, że popularne strategie szybkich rozwiązań, takie jak programy stypendialne, nie działają w długiej perspektywie. Potrzebne jest więc nie tylko zwiększenie płac, ale i budowanie prestiżu tego zawodu, by osoby, które mają predyspozycje do jego wykonywania, nie bały się obierać takiej ścieżki kariery zawodowej.
Fundusze unijne
Coraz więcej inwestorów stawia na budownictwo modułowe. Kolejne dwa lata powinny przynieść duże wzrosty
Do 2030 roku rynek budownictwa modułowego ma osiągnąć wartość 7 mld zł – szacuje firma Spectis. Szczególnie ten i przyszły rok będą dla niego korzystne ze względu na duży napływ środków z KPO, których wydatkowanie wiąże się z ograniczeniami czasowymi. Presja kosztowa i czasowa oraz otwartość na nowe technologie może skłonić inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych do zwrotu w kierunku budynków modułowych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.