Komunikaty PR

DEREGULACJa PRAWA GOSPODARCZEGO STANOWISKO ZP BCC

2024-05-17  |  09:00
Biuro prasowe
Kontakt
OMG Agencja marketingowa
OPEN MINDED GROUP Sp z o.o.

Fałata 2
02-534 Warszawa
pr|openmindedgroup.pl| |pr|openmindedgroup.pl
602600867
openmindedgroup.pl

Ministerstwo Rozwoju i Technologii prowadzi konsultacje projektu nowelizacji ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu deregulacji prawa gospodarczego i administracyjnego. Związek Pracodawców BCC przygotował uwagi oraz propozycje dalszych uproszczeń zapisów zawartych w Projekcie.

ZPP BCC co do zasady, pozytywnie ocenia treść konsultowanego projektu ustawy, której celem jest zmniejszenie obciążeń regulacyjnych w wybranych obszarach działalności gospodarczej. Jednocześnie eksperci BCC zgłaszają szereg uwag mających na celu doprecyzowanie zaproponowanych w Projekcie zapisów. Uwagi dotyczą w szczególności zmian proponowanych w ustawie prawo przedsiębiorców (procedury kontrolne), kodeksie postępowania cywilnego, oraz w wybranych ulgach podatkowych i procedurach zamówień publicznych.

Prewencyjne wszczynanie kontroli godzi w zasadę konstytucyjną domniemania niewinności.

W odniesieniu do zmiany procedur kontrolnych zawartych w ustawie prawo przedsiębiorców, BCC zwraca uwagę, iż organ kontroli lub organ nadrzędny po dokonaniu bliżej nieokreślonej analizy, arbitralnie będzie dokonywał przypisania przedsiębiorcy do danej kategorii ryzyka. 

- Ustawa nie określa przesłanek, po spełnieniu których będzie mogło nastąpić przypisanie do danej kategorii. Ustawa nie określa także procedury odwoławczej. Swoboda działania organów w tym zakresie wydaje się zbyt duża ani nie podlega kontroli niezawisłego sądu. Brakuje w projekcie ustawy rewizji zapisów wskazujących sytuacje, gdy organ może przystąpić do kontroli ad hoc - bez wcześniejszego zawiadomienia - podkreśla Witold Michałek  ekspert BCC ds. gospodarki, legislacji i lobbingu, minister ds. procesu stanowienia prawa Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC.

- Przede wszystkim chodzi o możliwość wszczęcia kontroli w sytuacji, gdy zdaniem organu przeprowadzenie kontroli, jest niezbędne dla przeciwdziałania popełnieniu przestępstwa, w tym skarbowego lub wykroczenia. Jakkolwiek w sytuacji, gdy doszło do popełnienia przestępstwa i ten fakt jest należycie udokumentowany przez organy państwa, wszczęcie kontroli bez wcześniejszego zawiadomienia jest uzasadnione, jednak wszczęcie kontroli bez zapowiedzi w celu przeciwdziałania popełnienia przestępstwa, a zatem w sytuacji, gdy przestępstwa jeszcze nie udowodniono, a być może nawet go nie popełniono, zdecydowanie uzasadnione nie jest. Prewencyjne wszczynanie kontroli godzi zatem w zasadę konstytucyjną domniemania niewinności. - dodaje ekspert.

 Zmiana zapisu, iż czas trwania wszystkich kontroli organu kontroli u przedsiębiorcy  w jednym roku kalendarzowym, nie może przekraczać w odniesieniu do mikroprzedsiębiorców - 6 dni roboczych, zamiast dotychczasowych 12 dni roboczych, nie spowoduje realnej poprawy sytuacji przedsiębiorców w relacji z organami państwa, jak również w praktyce niw wpłynie na skrócenia czasu samej trwania kontroli. Dodatkowo, nie wydaje się uzasadniona możliwość przekraczania liczby dopuszczalnych ustawą dni kontroli w przypadku wykroczeń, gdzie społeczna szkodliwość czynów tego rodzaju jest zdecydowanie mniejsza aniżeli w przypadku przestępstw - zwraca uwagę  Witold Michałek.

W odniesieniu do proponowanych zmian w KPC, eksperci BCC zwracają uwagę, że nowelizacja zawiera m.in. zapis, iż sąd obligatoryjnie skieruje sprawę do mediacji lub na spotkanie informacyjne, jeżeli w pozwie brak będzie informacji czy strony podjęły próbę mediacji lub innego pozasądowego sposobu rozwiązania sporu, a w przypadku, gdy takich prób nie podjęto, wyjaśnienie przyczyn ich niepodjęcia. 

Potrzebne jest całościowe spojrzenie na system wymiaru sprawiedliwości oraz jego gruntowna reforma

Witold Michałek potwierdza, że - BCC jest zwolennikiem mediacji, jednak mediacji dobrowolnej, na którą obie strony wcześniej wyraźnie wyrażają zgodę oraz mediacji, gdzie są jakiekolwiek szanse na zawarcie porozumienia tj. strony choćby wstępnie deklarują wolę ustępstw. Przedmiotowy zapis niestety w większości przypadków wydłuży drogę przedsiębiorcy do sądu, być może spowoduje dodatkowe koszty, a finalnie sprawa i tak trafi do sądu, gdzie będzie rozstrzygana przez wiele miesięcy, a nawet lat. Potrzebne jest zatem całościowe spojrzenie na system wymiaru sprawiedliwości oraz jego gruntowna reforma. Przedmiotowe zmiany próbują tymczasem - poprzez przymusowe skierowanie na mediację z powodu niedopełnienia jakiegoś formalizmu - przerzucić na przedsiębiorców problemy wymiaru sprawiedliwości, które to problemy powinno rozwiązać samo państwo. 

Podatnicy rezygnuje z ulgi

W odniesieniu do zmiany w ulgach podatkowych na B+R, zdaniem ekspertów BCC konieczne jest dokończenie prac nad projektem objaśnień Ministra Finansów z dnia 25 września 2024 r. w zakresie przepisów dotyczących tzw. ulgi na ekspansję (ulgi prowzrostowej). 

- Wydanie „Projektu objaśnień” spowodowało diametralną negatywną zmianę w interpretacjach indywidualnych Dyrektora KIS w zakresie zasad rozliczania ulgi B+R, powodując, że ulga ta jest w praktyce nieopłacalna do stosowania (np. konieczność powiązania kosztów kwalifikowanych z przychodami ze sprzedaży konkretnych produktów, brak możliwości rozliczenia wynagrodzeń osób zajmujących się działaniami promocyjno-informacyjnymi, brak jasnych zasad kalkulacji wzrostu przychodów ze sprzedaży produktów). Przed wydaniem „Projektu objaśnień” stanowisko Dyrektora KIS było w tym zakresie zupełnie odmienne i sprzyjało podatnikom. W nowej sytuacji podatnicy rezygnują z ulgi z obawy na brak jasnej linii interpretacyjnej - zauważa Witold Michałek.

Dobry kierunek zamówień publicznych

- Propozycje dotyczące uproszczenia procedur zamówień publicznych idą w dobrym kierunku. Jednak np. wprowadzenie obowiązku wnoszenia przez zamawiającego odpowiedzi na odwołania (art. 521 PZP) może się okazać wymaganiem zbyt daleko idącym i nadmiernie uciążliwym dla zamawiających, którzy prowadzą bardzo dużo postępowań w trybie PZP.  Należy mieć na uwadze, że składanie odwołań przez wykonawców, których oferta nie została wybrana przez zamawiającego jako najkorzystniejsza, jest praktyką powszechną. Zatem konieczność składania odpowiedzi na odwołanie w każdej sprawie nakłada kolejne niepotrzebne obciążenie na zamawiających i może przyczynić się do wydłużenia terminów rozstrzygnięcia sprawy. BCC postuluje, aby złożenie odpowiedzi na odwołanie przez zamawiającego, tak jak dotychczas, miało charakter fakultatywny. - podkreśla ekspert.

 

-------------------------------

Kontakt:

Agencja Open Minded Group pr@openmindedgroup.pl

Renata Stefanowska (BCC): renata.stefanowska@bcc.pl  

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: OPEN MINDED GROUP Sp z o.o.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Gospodarka Nierzetelni klienci sprawdzają cierpliwość polskich przedsiębiorstw Biuro prasowe
2024-06-27 | 08:00

Nierzetelni klienci sprawdzają cierpliwość polskich przedsiębiorstw

Wytrzymałość polskich przedsiębiorców ma swoje granice, zwłaszcza, jeżeli chodzi o pieniądze. 40 proc. firm z sektora MŚP przekazuje do windykacji nieuregulowane faktury będące
Gospodarka BRAK ZDJĘCIA
2024-06-24 | 11:00

Środowiska biznesowe apelują do MON o wzmocnienie potencjału obronnego

Rada Polskich Przedsiębiorców, ciało doradcze przy Pracodawcach RP, wspólnie z Konfederacją Lewiatan oraz Polską Radą Biznesu wystosowała do Wiceprezesa Rady Ministrów i Ministra Obrony Narodowej Władysława
Gospodarka Komisja Europejska bawi się w złego glinę
2024-06-21 | 13:00

Komisja Europejska bawi się w złego glinę

Musimy poczekać do połowy lipca, aby dowiedzieć się, jak mocno zasady będą realnie egzekwowane (przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula Von der Leyen stara się zapewnić sobie drugą

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Gminy obawiają się wysokich kar za nieosiągnięcie poziomów recyklingu odpadów. Apelują o szybkie wprowadzenie zasady „zanieczyszczający płaci”

Polska jest ostatnim krajem Unii Europejskiej, który nie wdrożył jeszcze systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP). W efekcie koszty zagospodarowania odpadów opakowaniowych obecnie ponoszą głównie mieszkańcy, a odpowiedzialność organizacyjną – gminy. To na nich spoczywa też obowiązek osiągania określonych prawem poziomów odpadów poddanych recyklingowi. W tym roku wiele z gmin może mieć z tym problem, a to oznacza groźbę kar. Wprowadzenie systemu kaucyjnego bez wcześniejszego albo równoległego wprowadzenia ROP może oznaczać dalsze problemy gmin. – Konieczne jest uszczelnienie systemu – podkreśla Olga Goitowska z Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Prawo

Cudzoziemcy odgrywają coraz większą rolę na polskim rynku pracy. Firmy wciąż obawiają się skomplikowanych i długotrwałych procedur

Liczba pracowników z zagranicy zarejestrowanych w ZUS-ie w ciągu ostatniej dekady wzrosła kilkukrotnie. Zdecydowanie szybciej przybywa w tej grupie obywateli spoza Unii Europejskiej, nie tylko z Ukrainy, Białorusi i Kaukazu, ale też z Azji Południowo-Wschodniej, Afryki czy Ameryki Południowej. W przyszłości potrzeba zatrudniania obcokrajowców będzie coraz większa ze względu na kurczącą się liczbę osób w wieku produkcyjnym. Dlatego firmy podkreślają potrzebę uproszczenia procedur dopuszczających pracowników z krajów trzecich i skrócenia czasu ich procedowania.

Transport

Warszawa pracuje nad rewolucją biletową. Nowy system pozwoli płacić tylko za faktyczny czas podróży lub przejechane kilometry

W stolicy trwają prace nad nowym systemem biletowym. Zamiast karty miejskiej, na której kodowane są wszystkie dane, powstanie centralne konto pasażera, dostępne z komputera i aplikacji mobilnej. Zniknie konieczność skanowania kodów QR w pojazdach, a wprowadzony ma zostać nowy system naliczania opłat za przejazd, wzorowany na obowiązującym m.in. w Londynie.  – Zależy nam, żeby pasażer nie zastanawiał się, jaki bilet kupić, a podróż jego była rozliczana optymalnie, bo o to tu głównie chodzi – przekonuje Agnieszka Siekierska-Otłowska, dyrektorka Pionu Handlowego ZTM w Warszawie.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.