Komunikaty PR

Lublin stawia na startupy: Maverick Nation pozyskał dla miasta ThermoMind

2023-09-27  |  08:00
Biuro prasowe

ThermoMind, uznany startup, którego oparta na AI technologia rewolucjonizuje sposób wykrywania raka piersi i monitorowania pacjentów, wybrał Lublin na bazę swojej działalności - planuje inwestycje, które pozwolą przekształcić miasto w innowacyjny hub skupiający talenty zainteresowane pracą nad awangardowymi technologiami. Vikas Malhotra z Maverick Nation, za którego sprawą ThermoMind trafił do Lublina, zwraca uwagę na konieczność budowania innowacyjnego ekosystemu, który będzie pobudzał lokalnych przedsiębiorców do tworzenia startupów w ciągu kolejnych 2-3 lat. 

Z ThermoMind współpracuje obecnie 11 ośrodków klinicznych w 8 krajach na całym świecie. Wkrótce, pilotażowy program mający na celu przeprowadzenia największego prospektywnego badania klinicznego, zmieniającego sposób wykrywania raka piersi i monitorowania pacjentów będzie wdrożony również w Polsce. To główny powód dla którego zorganizowano spotkanie się z przedstawicielami miasta, lubelskich uczelni i placówek medycznych. 

– Wierzę, że Lublin to najlepsza z możliwych lokalizacji do rozwoju naszego biznesu i niezmiernie cieszę się, że Maverick Nation zwrócił naszą uwagę na jej ogromny potencjał. To co nas zaskoczyło, to niezwykle profesjonalne zaplecze naukowe i wsparcie przedstawicieli lokalnych władz i instytucji. Jesteśmy po rozmowach zarówno z miastem jak i potencjalnymi partnerami, dzięki którym wkrótce będziemy mogli zacząć nasze działania i inwestycje – powiedział Najeeb Ayoub, Co-founder, CEO ThermoMind.

Jak podkreślił, ThermoMind zaczął już kompletować polski zespół. Do końca roku zatrudnią w Polsce 12 wysokiej klasy specjalistów. Na pierwszy kwartał 2024 planowane jest rozpoczęcie testów klinicznych, których głównym partnerem jest Lubelski Uniwersytet Medyczny.

– Byliśmy pod ogromnym wrażeniem naszej ostatniej wizyty w Lublinie. Najwyższej klasy uniwersytety i zaawansowane placówki medyczne w mieście podkreślają jego potencjał jako centrum innowacji w dziedzinie technologii medycznych i nie tylko. Nowatorskie podejście miasta do badań klinicznych wyróżnia się na arenie światowej – zaznaczyła dr Larisa Adamyan, Co-founder, CSO w ThermoMind.

Lublin nie kryje swoich ambicji w dążeniu do stania się polskim zagłębiem medtech. O szansach na osiągnięcie sukcesu mówił dr Mariusz Sagan, dyrektor Wydziału Strategii i Przedsiębiorczości w Urzędzie Miasta Lublin.

– Jesteśmy jednym z niewielu miast w Polsce, które naprawdę koncentrują się na IT i technologii medycznej. Głęboko wierzę, że pozyskanie takiego startupu jak ThermoMind będzie punktem zwrotnym, jeśli chodzi o działania, które podejmujemy obecnie w celu przyciągnięcia inwestorów z branży zaawansowanych technologii do Lublina. Chcemy współpracować z najlepszymi, ponieważ tylko w ten sposób będziemy w stanie budować innowacyjność, by młodzi, zdolni ludzie mogli się rozwijać, pracować w oparciu o najbardziej zaawansowane technologie, bez konieczności relokacji. To jest główny filar naszej strategii 2030 – powiedział. 

Jak podkreślił, dla miasta pozyskanie dobrze finansowanego startupu, który jest gotowy do inwestycji, nie jest prostym zadaniem, dlatego tak ważne jest wsparcie odpowiedniego partnera biznesowego.

 Potrzebujemy wsparcia doświadczonego eksperta, który mówi w języku startupów i będzie w stanie przeprowadzić skuteczną kampanię przyciągającą najlepsze startupy do Lublina. Musimy również brać pod uwagę fakt, że nie jesteśmy Warszawą ani Krakowem. Nie jesteśmy w top 3 czy nawet w top 5 najważniejszych ośrodków technologicznych czy rozwijających się ekosystemów gospodarczych w Polsce. Mamy jednak spore ambicje i myślę, że w ciągu najbliższych lat, z pomocą partnerów takich jak Maverick Nation, możemy się w tym top 3 znaleźć

Vikas Malhotra, CEO Maverick Nation podkreślił, że prawdziwą innowacyjność całych regionów osiąga się przede wszystkim budując ekosystemy startupów.

– Staramy docierać się do startupów, które mają już wypracowaną renomę, są skłonne inwestować zamiast liczyć na granty. Chcemy dać pomijanym dotąd regionom potężny zastrzyk do działania, w efekcie czego w ciągu kolejnych 3 lat zaczną pojawiać się startupy tworzone przez lokalnych przedsiębiorców. Jesteśmy wdzięczni ThermoMind, że zaufał naszemu doświadczeniu i zdecydował się na nasze wsparcie. Skupiamy się teraz na tym, by umożliwić mu nawiązanie współpracy ze szpitalami w całej Europie oraz wybranymi lokalizacjami w USA i Kanadzie – powiedział.    

Miasto Lublin posiada wszelkie warunki niezbędne do przyciągania startupów, szczególnie z branży medtech. Wspólnie z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie od 2014 roku rozwijana jest Inicjatywa Klastra - platforma współpracy w zakresie praktyki i nauk medycznych między uczelniami wyższymi, jednostkami naukowo-badawczymi, podmiotami leczniczymi, przedsiębiorcami, instytucjami otoczenia biznesu oraz jednostkami samorządu terytorialnego, która zrzesza obecnie ponad 170 podmiotów, w tym ponad 140 firm, szpitali i uczelni w całym regionie. 

– To co nas wyróżnia to aktywność w działaniu, otwartość na innowacje i technologie w dziedzinie medycyny, ale także transgraniczne podejście do zdrowia. Jesteśmy gotowi wspierać najlepsze pomysły i projekty niemal w każdym aspekcie – powiedziała Marzena Strok-Sadło, kierownik referatu ekosystemów gospodarczych i infrastruktury biznesu w Urzędzie Miasta Lublin.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Gospodarka Gospodarka wojenna Rosji Biuro prasowe
2024-02-29 | 09:00

Gospodarka wojenna Rosji

Mijają dwa lata od rosyjskiej inwazji na Ukrainę, która spowodowała m.in. gwałtowny wzrost cen energii. Allianz Trade podsumowuje konsekwencje gospodarcze dla rosyjskiej gospodarki i
Gospodarka Polska z rekordową liczbą niewypłacalności firm
2024-02-28 | 10:00

Polska z rekordową liczbą niewypłacalności firm

  • W 2023 r. 3/4 krajów odnotowało wzrost liczby niewypłacalności przedsiębiorstw, co oznacza wzrost o +7% na poziomie globalnym • Rok 2024 może oznaczać koniec
Gospodarka Dwa lata wojny na Ukrainie - wpływ na Europę
2024-02-27 | 12:30

Dwa lata wojny na Ukrainie - wpływ na Europę

      Minęły dwa lata od rosyjskiej inwazji na Ukrainę, która spowodowała gwałtowny wzrost cen energii i inflacji, intensyfikując zacieśnianie polityki

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Szybko wyprzedawane mieszkania dużym problemem dla nabywców. Nowa aplikacja pomoże im śledzić na bieżąco ogłoszenia z portali

W ubiegłym roku oferta mieszkań na polskim rynku była nawet o 1/5 niższa niż w poprzednim. Analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego szacują, że w całym 2024 roku liczba mieszkań oddanych do użytkowania będzie najniższa od kilku lat. Ta niska podaż przekłada się nie tylko na rosnące ceny, ale też na proces poszukiwania własnego M. Kupujący mają coraz większy kłopot ze znalezieniem odpowiedniego dla siebie lokum. Na rynku działa kilkanaście dużych portali z ogłoszeniami, ale taka liczba serwisów wcale nie ułatwia poszukiwań. W rozwiązaniu tego problemu mogą pomóc narzędzia technologiczne, które znacznie upraszczają poszukiwania i proces wyboru własnego mieszkania. Takie zadanie ma debiutująca właśnie na polskim rynku aplikacja Erevie.

Transport

Związki domagają się zmian na kolei. Problemem jest rozdrobnienie rynku i nieefektywne zagospodarowanie czasu pracy maszynistów

W spółkach kolejowych od tygodni trwają strajki maszynistów, którzy domagają się przede wszystkim wyższych płac, ale wśród postulatów związkowców są też inne. – Bardzo mocno doskwierają nam też kwestie bezpieczeństwa ruchu kolejowego, nacisków na zwiększenie czasu pracy, pracę w nadgodzinach, duże obciążenia tego środowiska – wymienia Leszek Miętek, prezydent Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce. Jak wskazuje, od lat mówi się o tym, że przewoźnicy kolejowi borykają się z problemem niedoboru maszynistów, ale w tej chwili problemem jest raczej nieefektywne zagospodarowanie ich czasu pracy. – Średnio 40 proc. czasu maszyniści poświęcają na to, do czego zostali przeszkoleni – zauważa ekspert.

Prawo

Prace nad unijnym AI Act na finiszu. W kwestii regulacji sztucznej inteligencji USA czy Chiny nie podążą ścieżką Europy

AI Act, czyli unijny akt o sztucznej inteligencji, ma w założeniu zmienić cyfrowy krajobraz Europy, kategoryzując narzędzia SI według poziomów ryzyka oraz nakładając nowe obowiązki na rządy i firmy. Eksperci zwracają jednak uwagę, że akt odnosi się w swoim zasięgu tylko do poszczególnych, krytycznych obszarów związanych z funkcjonowaniem SI. Ma regulować kwestie takie jak m.in. sprawa deepfake’ów, biometrii czy social scoringu. Regulacja jest przede wszystkim odpowiedzią na pojawiające się nowe i coraz bardziej zaawansowane modele generatywnej sztucznej inteligencji. Ostatnim przykładem takiego rozwiązania jest Sora od OpenAI – narzędzie do tworzenia filmów. Prawdopodobnie unijne prawo nie będzie jednak inspiracją dla prawodawców w USA czy Azji.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.