Lublin stawia na startupy: Maverick Nation pozyskał dla miasta ThermoMind
ThermoMind, uznany startup, którego oparta na AI technologia rewolucjonizuje sposób wykrywania raka piersi i monitorowania pacjentów, wybrał Lublin na bazę swojej działalności - planuje inwestycje, które pozwolą przekształcić miasto w innowacyjny hub skupiający talenty zainteresowane pracą nad awangardowymi technologiami. Vikas Malhotra z Maverick Nation, za którego sprawą ThermoMind trafił do Lublina, zwraca uwagę na konieczność budowania innowacyjnego ekosystemu, który będzie pobudzał lokalnych przedsiębiorców do tworzenia startupów w ciągu kolejnych 2-3 lat.
Z ThermoMind współpracuje obecnie 11 ośrodków klinicznych w 8 krajach na całym świecie. Wkrótce, pilotażowy program mający na celu przeprowadzenia największego prospektywnego badania klinicznego, zmieniającego sposób wykrywania raka piersi i monitorowania pacjentów będzie wdrożony również w Polsce. To główny powód dla którego zorganizowano spotkanie się z przedstawicielami miasta, lubelskich uczelni i placówek medycznych.
– Wierzę, że Lublin to najlepsza z możliwych lokalizacji do rozwoju naszego biznesu i niezmiernie cieszę się, że Maverick Nation zwrócił naszą uwagę na jej ogromny potencjał. To co nas zaskoczyło, to niezwykle profesjonalne zaplecze naukowe i wsparcie przedstawicieli lokalnych władz i instytucji. Jesteśmy po rozmowach zarówno z miastem jak i potencjalnymi partnerami, dzięki którym wkrótce będziemy mogli zacząć nasze działania i inwestycje – powiedział Najeeb Ayoub, Co-founder, CEO ThermoMind.
Jak podkreślił, ThermoMind zaczął już kompletować polski zespół. Do końca roku zatrudnią w Polsce 12 wysokiej klasy specjalistów. Na pierwszy kwartał 2024 planowane jest rozpoczęcie testów klinicznych, których głównym partnerem jest Lubelski Uniwersytet Medyczny.
– Byliśmy pod ogromnym wrażeniem naszej ostatniej wizyty w Lublinie. Najwyższej klasy uniwersytety i zaawansowane placówki medyczne w mieście podkreślają jego potencjał jako centrum innowacji w dziedzinie technologii medycznych i nie tylko. Nowatorskie podejście miasta do badań klinicznych wyróżnia się na arenie światowej – zaznaczyła dr Larisa Adamyan, Co-founder, CSO w ThermoMind.
Lublin nie kryje swoich ambicji w dążeniu do stania się polskim zagłębiem medtech. O szansach na osiągnięcie sukcesu mówił dr Mariusz Sagan, dyrektor Wydziału Strategii i Przedsiębiorczości w Urzędzie Miasta Lublin.
– Jesteśmy jednym z niewielu miast w Polsce, które naprawdę koncentrują się na IT i technologii medycznej. Głęboko wierzę, że pozyskanie takiego startupu jak ThermoMind będzie punktem zwrotnym, jeśli chodzi o działania, które podejmujemy obecnie w celu przyciągnięcia inwestorów z branży zaawansowanych technologii do Lublina. Chcemy współpracować z najlepszymi, ponieważ tylko w ten sposób będziemy w stanie budować innowacyjność, by młodzi, zdolni ludzie mogli się rozwijać, pracować w oparciu o najbardziej zaawansowane technologie, bez konieczności relokacji. To jest główny filar naszej strategii 2030 – powiedział.
Jak podkreślił, dla miasta pozyskanie dobrze finansowanego startupu, który jest gotowy do inwestycji, nie jest prostym zadaniem, dlatego tak ważne jest wsparcie odpowiedniego partnera biznesowego.
– Potrzebujemy wsparcia doświadczonego eksperta, który mówi w języku startupów i będzie w stanie przeprowadzić skuteczną kampanię przyciągającą najlepsze startupy do Lublina. Musimy również brać pod uwagę fakt, że nie jesteśmy Warszawą ani Krakowem. Nie jesteśmy w top 3 czy nawet w top 5 najważniejszych ośrodków technologicznych czy rozwijających się ekosystemów gospodarczych w Polsce. Mamy jednak spore ambicje i myślę, że w ciągu najbliższych lat, z pomocą partnerów takich jak Maverick Nation, możemy się w tym top 3 znaleźć.
Vikas Malhotra, CEO Maverick Nation podkreślił, że prawdziwą innowacyjność całych regionów osiąga się przede wszystkim budując ekosystemy startupów.
– Staramy docierać się do startupów, które mają już wypracowaną renomę, są skłonne inwestować zamiast liczyć na granty. Chcemy dać pomijanym dotąd regionom potężny zastrzyk do działania, w efekcie czego w ciągu kolejnych 3 lat zaczną pojawiać się startupy tworzone przez lokalnych przedsiębiorców. Jesteśmy wdzięczni ThermoMind, że zaufał naszemu doświadczeniu i zdecydował się na nasze wsparcie. Skupiamy się teraz na tym, by umożliwić mu nawiązanie współpracy ze szpitalami w całej Europie oraz wybranymi lokalizacjami w USA i Kanadzie – powiedział.
Miasto Lublin posiada wszelkie warunki niezbędne do przyciągania startupów, szczególnie z branży medtech. Wspólnie z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie od 2014 roku rozwijana jest Inicjatywa Klastra - platforma współpracy w zakresie praktyki i nauk medycznych między uczelniami wyższymi, jednostkami naukowo-badawczymi, podmiotami leczniczymi, przedsiębiorcami, instytucjami otoczenia biznesu oraz jednostkami samorządu terytorialnego, która zrzesza obecnie ponad 170 podmiotów, w tym ponad 140 firm, szpitali i uczelni w całym regionie.
– To co nas wyróżnia to aktywność w działaniu, otwartość na innowacje i technologie w dziedzinie medycyny, ale także transgraniczne podejście do zdrowia. Jesteśmy gotowi wspierać najlepsze pomysły i projekty niemal w każdym aspekcie – powiedziała Marzena Strok-Sadło, kierownik referatu ekosystemów gospodarczych i infrastruktury biznesu w Urzędzie Miasta Lublin.

Spoglądając w przyszłość Unii Europejskiej, czyli o wzmocnieniu bezpieczeństwa i konkurencyjności do 2040 roku

Sukces z przeszkodami: Blisko 1/3 polskich przedsiębiorczyń zmaga się z koniecznością udowadniania swojej wartości w biznesie

Czarna Lista Barier: postulaty deregulacyjne Konfederacji Lewiatan
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Rozszerzenie UE wśród priorytetów duńskiej prezydencji. Akcesja nowych państw może mieć znaczenie dla bezpieczeństwa i gospodarki
Wraz z czerwcem kończy się druga polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej. W ciągu sześciu miesięcy instytucja ta pod przewodnictwem Polski podejmowała działania na rzecz bezpieczeństwa, w wielu wymiarach: zewnętrznym, wewnętrznym, informacyjnym, ekonomicznym, energetycznym, żywnościowym i zdrowotnym. Przede wszystkim doprowadziła do przełomowego wzrostu wydatków UE na obronność. Od 1 lipca pałeczkę przejmują Duńczycy, którzy zwrócą uwagę m.in. na obronę Bałtyku.
Transport
Ruszyła ważna inwestycja przemysłowa w województwie opolskim. Powstanie tu centrum logistyczne dla giganta motoryzacyjnego

Nowe regionalne Centrum Kompletacji i Dystrybucji, które powstanie w parku logistycznym i produkcyjnym Prologis Park Ujazd w województwie opolskim, będzie związane z rynkiem automotive aftermarket, konkretnie kompletacją i dystrybucją zestawów naprawczych dla branży motoryzacyjnej. Obiekt będzie służył firmie Schaeffler, a za jej budowę odpowiada Prologis. Jak podkreśla jego przedstawiciel, będzie to budynek niezależny od paliw kopalnych bezpośrednio dostarczanych do budynku i wyposażony w wiele rozwiązań prośrodowiskowych.
Konsument
Konsumenci rynku telekomunikacyjnego narzekają na nieprzejrzyste oferty. Jeden z operatorów chce je wyeliminować

Co piąty Polak dostrzega pozytywne zmiany na rynku usług telekomunikacyjnych, głównie jego rozwój, zarówno pod kątem liczby ofert, jak i rozwoju technologii. Gorzej jednak wypada przejrzystość ofert – wynika z badania Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Konsumenci są zmęczeni skomplikowanymi taryfami i ukrytymi kosztami, dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się proste pakiety. Dlatego też T-Mobile startuje z nową ofertą „Po prostu", z jednym, prostym abonamentem bez żadnych limitów.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.