Nowy Poradnik WEI: Biznes na Ukrainie
Warsaw Enterprise Institute z dumą prezentuje najnowszy poradnik, który stanowi wsparcie dla polskich przedsiębiorców zainteresowanych rozpoczęciem działalności gospodarczej na Ukrainie. Materiał przygotowany przez ekspertów ze stołecznego think - tanku skupia się na warunkach biznesowych w zachodnich obwodach kraju, oferując konkretne informacje, które mogą być kluczowe dla potencjalnych inwestorów.
Mimo wyzwań związanych z pełnowymiarową rosyjską agresją na Ukrainę, obszar Ukrainy Zachodniej jawi się jako atrakcyjny dla polskich firm, zachęcając stabilnością, relatywnie lepszą kondycją gospodarczą i dogodną bliskością geograficzną do Polski, co wpływa na dostępność połączeń logistycznych.
Wartość poradnika tkwi w praktycznych wskazówkach dotyczących zakładania działalności gospodarczej na Ukrainie. Przygotowany materiał prezentuje także dostępne polskie i ukraińskie instrumenty oraz instytucje wsparcia biznesu w zachodnich obwodach Ukrainy, wraz z kontaktami do tych instytucji. Ponadto, uwzględnia ograniczenia i wyzwania związane z danym obszarem, ze szczególnym uwzględnieniem ryzyka wynikającego z trwającej na Ukrainie wojny.
Poradnik opiera się na analizie danych gospodarczych, rozwiązań prawnych obecnych na Ukrainie oraz praktycznych informacji od polskich i ukraińskich przedsiębiorców, zebranych w ramach działalności Serwisu Odbudowy Ukrainy – projektu realizowanego przez Centrum Studiów Strategicznych WEI. Jest to uzupełnienie raportu, który szczegółowo analizuje sytuację gospodarczą i inwestycyjną w zachodnich obwodach Ukrainy.
Raport dostępny jest na stronie WEI: https://wei.org.pl/wp-content/uploads/2023/12/Poradnik-CSS.pdf

Sukces z przeszkodami: Blisko 1/3 polskich przedsiębiorczyń zmaga się z koniecznością udowadniania swojej wartości w biznesie

Czarna Lista Barier: postulaty deregulacyjne Konfederacji Lewiatan

BCC: budżet, inwestycje, podatki
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Z UE na pomoc Ukrainie trafiło 148 mld euro. Potrzebne jest dalsze wsparcie, także w kontekście wypracowania sprawiedliwego pokoju
Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił gotowość do podjęcia bezpośrednich rozmów pokojowych z Ukrainą, które mają się rozpocząć 15 maja w Stambule. USA i UE liczą, że Rosja zgodzi się na 30-dniowe zawieszenie broni i wstrzyma ataki na infrastrukturę krytyczną. Unia już zapowiedziała, że w przypadku odmowy zaostrzy sankcje. Europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk apeluje o większą determinację UE w wykorzystaniu zamrożonych rosyjskich aktywów i wsparcie w odbudowie Ukrainy.
Polityka
Prof. L. Balcerowicz: Polska obok Turcji ma największy udział własności państwowej. Potrzebujemy odpolitycznienia gospodarki

Nacjonalizacja i repolonizacja polskiej gospodarki zapowiedziana przez Donalda Tuska wzbudziła mieszane komentarze i reakcje, głównie z powodu niedoprecyzowania, jakie działania miałaby oznaczać. Zdaniem prof. Leszka Balcerowicza to „mętny slogan”, za którym może się kryć wiele znaczeń, takich jak ograniczenie wpływu kapitału zagranicznego albo nacjonalizacja. Tymczasem tym, co naprawdę potrzebne jest gospodarce, jest wycofanie się z niej polityków i prywatyzacja spółek, których wciąż zbyt wiele znajduje się w gestii rządzących – ocenia ekonomista.
Przemysł
Trwa operacja zmiany wyposażenia indywidualnego żołnierzy. Potrzebny modułowy system „od stóp do głów”

Według zapowiedzi MON ten rok ma być przełomowy pod względem zmiany wyposażenia indywidualnego polskich żołnierzy. To efekt trwającej od 1,5 roku operacji Szpej, której celem jest modernizacja umundurowania oraz uzbrojenia i której rząd nadał wysoki priorytet. Podczas ubiegłotygodniowego forum Defence24 Days dwie polskie firmy przedstawiły swoją propozycję systemu wyposażenia „od stóp do głów” dla żołnierzy, którego zaletą ma być nie tylko kompleksowość, ale także modułowość i możliwość dostosowania do konkretnych potrzeb danego operatora.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.