Nowy Poradnik WEI: Biznes na Ukrainie
Warsaw Enterprise Institute z dumą prezentuje najnowszy poradnik, który stanowi wsparcie dla polskich przedsiębiorców zainteresowanych rozpoczęciem działalności gospodarczej na Ukrainie. Materiał przygotowany przez ekspertów ze stołecznego think - tanku skupia się na warunkach biznesowych w zachodnich obwodach kraju, oferując konkretne informacje, które mogą być kluczowe dla potencjalnych inwestorów.
Mimo wyzwań związanych z pełnowymiarową rosyjską agresją na Ukrainę, obszar Ukrainy Zachodniej jawi się jako atrakcyjny dla polskich firm, zachęcając stabilnością, relatywnie lepszą kondycją gospodarczą i dogodną bliskością geograficzną do Polski, co wpływa na dostępność połączeń logistycznych.
Wartość poradnika tkwi w praktycznych wskazówkach dotyczących zakładania działalności gospodarczej na Ukrainie. Przygotowany materiał prezentuje także dostępne polskie i ukraińskie instrumenty oraz instytucje wsparcia biznesu w zachodnich obwodach Ukrainy, wraz z kontaktami do tych instytucji. Ponadto, uwzględnia ograniczenia i wyzwania związane z danym obszarem, ze szczególnym uwzględnieniem ryzyka wynikającego z trwającej na Ukrainie wojny.
Poradnik opiera się na analizie danych gospodarczych, rozwiązań prawnych obecnych na Ukrainie oraz praktycznych informacji od polskich i ukraińskich przedsiębiorców, zebranych w ramach działalności Serwisu Odbudowy Ukrainy – projektu realizowanego przez Centrum Studiów Strategicznych WEI. Jest to uzupełnienie raportu, który szczegółowo analizuje sytuację gospodarczą i inwestycyjną w zachodnich obwodach Ukrainy.
Raport dostępny jest na stronie WEI: https://wei.org.pl/wp-content/uploads/2023/12/Poradnik-CSS.pdf
Transformacja z unijnym dofinansowaniem
Perspektywy globalnego handlu
Sektor przemysłowy wyprodukował prawie 1,2 miliarda złotych długów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Polityka
Konkurencyjność UE priorytetem nowej Komisji Europejskiej. Wśród barier do eliminacji nadmierna biurokracja
Komisja Europejska w nowym składzie, pod wodzą Ursuli von der Leyen, właśnie rozpoczyna swoją kadencję. Zgodnie z zapowiedziami ma się skupić na ożywieniu stojącej w miejscu gospodarki UE, zwiększeniu konkurencyjności, odblokowaniu inwestycji i zniwelowaniu luki innowacyjnej dzielącej ją od Stanów Zjednoczonych i Chin. Dużym wyzwaniem będzie także zmniejszenie uciążliwej biurokracji, również w dostępie do europejskich funduszy.
Infrastruktura
Stan budynków w Polsce poprawia się zbyt wolno. Ma to negatywny wpływ na klimat i zdrowie mieszkańców
W ciągu ostatnich ośmiu lat kluczowe statystyki dotyczące stanu budownictwa i zdrowia publicznego na poziomie UE się nie poprawiły. Budynki nadal zużywają zbyt dużo energii, emitują coraz więcej gazów cieplarnianych, a liczba inwestycji w poprawę efektywności energetycznej wręcz maleje, co skutkuje coraz niższym rocznym wskaźnikiem renowacji. Tym samym budynki w Europie nadal nie zapewniają ich użytkownikom zdrowych i komfortowych warunków, co przekłada się na gorsze samopoczucie i problemy zdrowotne – pokazuje najnowsza, ósma edycja raportu „Barometr zdrowych budynków”.
Problemy społeczne
40 proc. Polaków nie czuje się zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby. Obawiają się problemów z dostępem do leczenia i jego finansowaniem
Większość Polaków obawia się chorób cywilizacyjnych, takich jak nowotwory i choroby sercowo-naczyniowe. Niemal 40 proc. nie czuje się w pełni zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby – wynika z badania zleconego przez Nationale-Nederlanden. Badani obawiają się nie tylko braku zabezpieczenia finansowego, lecz także problemów z uzyskaniem pomocy lekarskiej i dostępem do badań. W odpowiedzi na te potrzeby Nationale-Nederlanden i Grupa LUX MED stworzyły we współpracy ofertę ubezpieczeniową łączącą pomoc finansową i usługi medyczne.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.