Nowy Poradnik WEI: Biznes na Ukrainie
Warsaw Enterprise Institute z dumą prezentuje najnowszy poradnik, który stanowi wsparcie dla polskich przedsiębiorców zainteresowanych rozpoczęciem działalności gospodarczej na Ukrainie. Materiał przygotowany przez ekspertów ze stołecznego think - tanku skupia się na warunkach biznesowych w zachodnich obwodach kraju, oferując konkretne informacje, które mogą być kluczowe dla potencjalnych inwestorów.
Mimo wyzwań związanych z pełnowymiarową rosyjską agresją na Ukrainę, obszar Ukrainy Zachodniej jawi się jako atrakcyjny dla polskich firm, zachęcając stabilnością, relatywnie lepszą kondycją gospodarczą i dogodną bliskością geograficzną do Polski, co wpływa na dostępność połączeń logistycznych.
Wartość poradnika tkwi w praktycznych wskazówkach dotyczących zakładania działalności gospodarczej na Ukrainie. Przygotowany materiał prezentuje także dostępne polskie i ukraińskie instrumenty oraz instytucje wsparcia biznesu w zachodnich obwodach Ukrainy, wraz z kontaktami do tych instytucji. Ponadto, uwzględnia ograniczenia i wyzwania związane z danym obszarem, ze szczególnym uwzględnieniem ryzyka wynikającego z trwającej na Ukrainie wojny.
Poradnik opiera się na analizie danych gospodarczych, rozwiązań prawnych obecnych na Ukrainie oraz praktycznych informacji od polskich i ukraińskich przedsiębiorców, zebranych w ramach działalności Serwisu Odbudowy Ukrainy – projektu realizowanego przez Centrum Studiów Strategicznych WEI. Jest to uzupełnienie raportu, który szczegółowo analizuje sytuację gospodarczą i inwestycyjną w zachodnich obwodach Ukrainy.
Raport dostępny jest na stronie WEI: https://wei.org.pl/wp-content/uploads/2023/12/Poradnik-CSS.pdf

Sukces z przeszkodami: Blisko 1/3 polskich przedsiębiorczyń zmaga się z koniecznością udowadniania swojej wartości w biznesie

Czarna Lista Barier: postulaty deregulacyjne Konfederacji Lewiatan

BCC: budżet, inwestycje, podatki
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Prawo
Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.