Grupa INTER RAO Lietuva ogłasza wyniki finansowe za I półrocze 2020 r.
- W I półroczu 2020 r. przychody ze sprzedaży obniżyły się r/r ze 197,6 mln euro do 112,3 mln euro. Spadek został spowodowany niższym wolumenem obrotu energią elektryczną oraz niższą średnią ceną sprzedanej energii.
- Wolumen sprzedanej energii elektrycznej zmalał o 34% r/r, z 3 970 do 2 605 GWh.
- Zysk brutto Grupy wyniósł 12,6 mln euro, w porównaniu do 14,6 mln euro w I półroczu 2019 r.
- Skonsolidowana EBITDA wyniosła 9,6 mln euro wobec 12,8 mln euro w I półroczu 2019 r., podczas gdy marża EBITDA wzrosła do 8,6% w porównaniu z 6,5% rok wcześniej.
- Zysk operacyjny wyniósł 8,1 mln euro wobec 10,2 mln euro w I półroczu 2019 r.
- Skonsolidowany zysk netto wyniósł 6,8 mln euro, w porównaniu z 10,3 mln euro rok wcześniej.
- Wolumen obrotu energią elektryczną w Polsce wzrósł r/r z 590 GWh do 915 GWh.
- Zysk na akcję wyniósł 0,34 euro wobec 0,52 euro w I półroczu 2019 r.
– Pierwsze półrocze tego roku charakteryzowało się historycznie niskimi cenami energii elektrycznej na rynkach, na których Grupa prowadzi działalność. W rezultacie wolumen obrotu energią elektryczną Grupy INTER RAO Lietuva był niższy, przekładając się na niższe przychody. Mimo to, wskaźniki rentowności były wyższe. Ze względu na lepsze warunki meteorologiczne, należąca do Grupy farma wiatrowa wyprodukowała więcej energii elektrycznej niż w pierwszej połowie 2019 r. Tym samym, przychody ze sprzedaży wytworzonej energii elektrycznej wyniosły 3,5 mln euro, o 26,4% więcej niż w analogicznym okresie rok temu, a dzięki zmianom w umowie na konserwację turbin, koszt sprzedaży wytworzonej energii elektrycznej zmniejszył się w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Grupa INTER RAO Lietuva osiągnęła zysk brutto ze sprzedaży w wysokości 12,6 mln euro w I półroczu 2020 r. Skonsolidowana EBITDA wyniosła 9,6 mln euro, a zysk netto 6,8 mln euro, przy marżach odpowiednio 8,6% i 6,0%. Grupa wypracowała zysk na akcję w wysokości 0,34 euro –powiedział Giedrius Balčiūnas, dyrektor generalny INTER RAO Lietuva.
Przychody ze sprzedaży
Łączne skonsolidowane przychody ze sprzedaży w okresie styczeń-czerwiec 2020 r. wyniosły 112,3 mln euro, o 43,2% mniej niż w I półroczu 2019 r. Na spadek wolumenu sprzedanej energii elektrycznej wpłynął głównie spadek sprzedaży na rynku litewskim.
Przychody Grupy z handlu energią elektryczną w I półroczu 2020 r. były o prawie 44,2% niższe r/r i wyniosły 108,8 mln euro. Przychody ze sprzedaży wytworzonej energii elektrycznej wyniosły 3,5 mln euro, o 26,4% więcej niż w tym samym okresie rok temu. Spadek sprzedaży spowodowany był mniejszą ilością sprzedanej energii elektrycznej oraz niższą średnią ceną sprzedanej energii elektrycznej.
Koszty sprzedaży Grupy w okresie styczeń-czerwiec 2020 r. wyniosły 99,7 mln euro, czyli 45,5% mniej niż w I półroczu 2019 r. W wyniku niższego wolumenu obrotu energią elektryczną, koszty sprzedaży Grupy były niższe w porównaniu z rokiem ubiegłym. Koszt sprzedaży wyprodukowanej energii elektrycznej zmniejszył się w porównaniu z analogicznym okresem rok temu, dzięki zmianie umowy serwisowej turbin wiatrowych, a koszt sprzedaży energii elektrycznej zakupionej i odsprzedanej był niższy o 45,65% w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej.
Dochody
Zysk brutto Grupy w okresie styczeń-czerwiec 2020 r. wyniósł 12,6 mln euro, a marża zysku brutto wzrosła do 11,22% (7,41% rok temu).
Zysk operacyjny Grupy w omawianym okresie wyniósł 8,1 mln euro, a marża zysku operacyjnego wzrosła do 7,19% z 5,16% rok wcześniej. W ujęciu segmentowym, udział segmentu wytwarzania energii w zysku operacyjnym Grupy wzrósł ponad dwukrotnie do 25,8% z 12% przed rokiem. W okresie sprawozdawczym, dzięki lepszym warunkom meteorologicznym, farma wiatrowa Vydmantai UAB wyprodukowała więcej energii elektrycznej niż w pierwszej połowie 2019 r.
Zysk netto Grupy za I półrocze 2020 r. wyniósł 6,8 mln euro, wobec zysku w wysokości 10,3 mln euro w analogicznym okresie rok wcześniej. Marża zysku wzrosła z 5,22% rok temu do 6,03% w okresie sprawozdawczym.
O INTER RAO Lietuva:
INTER RAO Lietuva to czołowa grupa działająca na rynku energii elektrycznej w krajach bałtyckich i jeden z największych niezależnych dostawców energii elektrycznej na Litwie. Spółka handluje energią elektryczną na wiodącej europejskiej giełdzie energii Nord Pool, jest właścicielem jednej z największych farm wiatrowych na Litwie oraz dostarcza energię elektryczną największym przedsiębiorstwom w regionie bałtyckim na podstawie umów bilateralnych. Grupa poszerza swoją aktywność w Polsce, na Łotwie i w Estonii.
Na początku 2014 r. spółka zależna INTER RAO Lietuva – IRL Polska Sp. z o.o. – uzyskała zezwolenie na handel energią elektryczną w Polsce. 22 maja 2014 r. IRL Polska rozpoczęła handel energią elektryczną na Towarowej Giełdzie Energii.
INTER RAO Lietuva aktywnie uczestniczy również w detalicznym rynku energii – jest jednym z największych niezależnych dostawców na Litwie oraz rozwija działalność na Łotwie oraz w Estonii. Grupa rozpoczęła sprzedaż energii elektrycznej do odbiorców końcowych na Łotwie w pierwszej połowie 2012 r., po czym na Litwie w lipcu 2012 r., a w Estonii od 2013 r.
Od grudnia 2012 r akcje AB INTER RAO Lietuva są notowane na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.
BCC: Energetyka, podsumowanie roku
Eco Run celuje w 10 mln zł za 4 kw. 2024 r.
Zeneris Projekty z umowami na blisko 1,3 mln zł
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Optegra otwiera dwunastą klinikę w Polsce i trzecią w Warszawie, dedykowaną specjalnie do korekcji wad wzroku
Sieć klinik okulistycznych Optegra, lider chirurgii korekcji wad wzroku w Polsce, otwiera nową, flagową klinikę w nowoczesnym biurowcu Warsaw Trade Tower w centrum Warszawy. Będzie to dwunasta placówka Optegra w Polsce oraz trzecia w Warszawie.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
UE uszczelnia ochronę konsumentów. Producenci i sprzedawcy będą ponosić większą odpowiedzialność za wadliwe i niebezpieczne produkty
W grudniu weszła w życie unijna dyrektywa, która wprowadza nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności za wadliwe produkty. Zastąpi ona regulacje sprzed niemal czterech dekad i ma na celu dostosowanie norm prawnych do współczesnych realiów w handlu, czyli m.in. zakupów transgranicznych i online. Wśród najważniejszych zmian znalazły się nowe zasady dotyczące odpowiedzialności producentów i dystrybutorów, a także obowiązki dla sprzedawców internetowych. Państwa mają czas do 9 grudnia 2026 roku na wdrożenie dyrektywy do swoich porządków prawnych.
Problemy społeczne
Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej
W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe technologie i wiedzę ekspercką, lecz również budowanie społeczeństwa odpornego na cyberzagrożenia.
Zagranica
Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia
USA i UE są dla siebie nawzajem kluczowymi partnerami handlowymi i inwestycyjnymi, ale obserwatorzy wskazują, że prezydentura Donalda Trumpa może być dla nich okresem próby. Zapowiadane przez prezydenta elekta wprowadzenie ceł na towary importowane z Europy oraz polityka nastawiona na ochronę amerykańskiego przemysłu mogą ograniczyć zakres tej współpracy i zwiększyć napięcia w relacjach transatlantyckich. Jednak wobec eskalacji napięć i globalnych wyzwań USA i UE są skazane są na dalszą, ścisłą współpracę i koordynację swoich polityk.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.