Komunikaty PR

Grupa INTER RAO Lietuva ogłasza wyniki finansowe za trzy kwartały 2020 r.

2020-11-13  |  17:30
Biuro prasowe

 

  • Przychody ze sprzedaży w okresie pierwszych dziewięciu miesięcy 2020 r. zmniejszyły się o 41% r/r, do 176,1 mln euro, w związku z niższymi wolumenami oraz cenami sprzedanej energii elektrycznej, zwłaszcza na Litwie oraz Łotwie. 

 

  • Pomimo spadku sprzedaży rentowność brutto Grupy wzrosła do 10,13% w porównaniu do 7,07% rok temu.

 

  • Skonsolidowany zysk brutto ze sprzedaży wyniósł 17,8 mln euro w porównaniu do 21,1 mln euro za okres pierwszych dziewięciu miesięcy 2019 r. 

 

  • Skonsolidowana EBITDA wyniosła 14,1 mln euro wobec 18,8 mln euro po pierwszych dziewięciu miesiącach 2019 r., podczas gdy marża EBITDA wzrosła do 8,0% w porównaniu do 6,3% rok wcześniej.

 

  • Zysk operacyjny osiągnął poziom 11,4 mln euro w porównaniu do 14,6 mln euro po pierwszych dziewięciu miesiącach 2019 r.

 

  • Skonsolidowany zysk netto wyniósł 9,9 mln euro wobec 14,2 mln euro rok wcześniej.

 

  • Wolumen sprzedanej energii elektrycznej wyniósł 4 130 GWh w porównaniu do 6 044 GWh w okresie pierwszych dziewięciu miesięcy 2019 r.

 

  • Wolumen obrotu energią elektryczną w Polsce wzrósł do 1 336 GWh z 1 133 GWh rok wcześniej.

 

– W okresie sprawozdawczym Grupie INTER RAO Lietuva udało się uzyskać lepsze marże przy zmniejszonym wolumenie obrotu energią elektryczną, którego spadek wynikał z niższych cen energii elektrycznej, zwłaszcza na Litwie i Łotwie. Sytuacja ta była konsekwencją niższej ceny rynkowej energii elektrycznej, która spadła o 15,3% r/r. Grupa sprzedała większą ilość energii elektrycznej na rynku polskim oraz, dzięki sprzyjającym warunkom meteorologicznym, wyprodukowała więcej energii elektrycznej na farmie wiatrowej Vydmantai. W okresie pierwszych dziewięciu miesięcy 2020 r. Grupa INTER RAO Lietuva osiągnęła zysk brutto ze sprzedaży w wysokości 17,8 mln euro. EBITDA wyniosła 14,1 mln euro, a zysk netto sięgnął prawie 10 mln euro, przy marżach odpowiednio 8,0% i 5,6%. Grupa wypracowała zysk na akcję w wysokości 0,50 euro – powiedział Giedrius Balčiūnas, dyrektor generalny INTER RAO Lietuva.

 

Przychody ze sprzedaży

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży w okresie styczeń-wrzesień 2020 r. wyniosły 176,1 mln euro, co oznacza spadek o 41% w stosunku do pierwszych dziewięciu miesięcy 2019 r. Przychody Grupy zmalały w związku z mniejszym wolumenem sprzedanej energii elektrycznej oraz niższymi cenami energii na rynku NordPool. Na obniżenie wolumenu obrotu energią elektryczną wpłynął przede wszystkim spadek sprzedaży na rynku litewskim i łotewskim. 

Skonsolidowane koszty sprzedaży w okresie styczeń-wrzesień 2020 r. wyniosły 158,3 mln euro, tj. o 41% mniej niż w pierwszych dziewięciu miesiącach 2019 r. Spadek ten był również wynikiem niższych wolumenów obrotu energią elektryczną oraz niższych cen energii elektrycznej na rynku NordPool.

 

Dochody

Pomimo spadku sprzedaży, skonsolidowana marża brutto ze sprzedaży wzrosła do 10,1% w okresie styczeń-wrzesień 2020 r. w porównaniu do 7,1% w analogicznym okresie rok wcześniej. Skonsolidowany zysk brutto ze sprzedaży wyniósł 17,8 mln euro (wobec 21,2 mln euro rok wcześniej).

Skonsolidowany zysk operacyjny w omawianym okresie wyniósł 11,4 mln euro, podczas gdy marża operacyjna wzrosła do poziomu 6,5% z 4,9% rok wcześniej.

W ujęciu segmentowym, udział segmentu wytwarzania energii w skonsolidowanym zysku operacyjnym wzrósł z 11,3% przed rokiem do 21,6% w okresie dziewięciu miesięcy bieżącego roku, dzięki sprzyjającym warunkom meteorologicznym w rejonie farmy wiatrowej Vydmantai.

Skonsolidowany zysk netto za okres styczeń-wrzesień 2020 r. obniżył się o 30,3% do poziomu 9,9 mln euro wobec 14,2 mln euro zysku za analogiczny okres ubiegłego roku. Marża netto wzrosła z 4,8% przed rokiem do 5,6% w okresie sprawozdawczym.

 


INTER RAO Lietuva to czołowa grupa działająca na rynku energii elektrycznej w krajach bałtyckich i jeden z największych niezależnych dostawców energii elektrycznej na Litwie. Spółka handluje energią elektryczną na wiodącej europejskiej giełdzie energii Nord Pool, jest właścicielem jednej z największych farm wiatrowych na Litwie oraz dostarcza energię elektryczną największym przedsiębiorstwom w regionie bałtyckim na podstawie umów bilateralnych. Grupa poszerza swoją aktywność w Polsce, na Łotwie i w Estonii. 

Na początku 2014 r. spółka zależna INTER RAO Lietuva – IRL Polska Sp. z o.o. – uzyskała zezwolenie na handel energią elektryczną w Polsce. W tym samym roku rozpoczęła handel energią elektryczną na Towarowej Giełdzie Energii.

INTER RAO Lietuva aktywnie uczestniczy również w detalicznym rynku energii – jest jednym z największych niezależnych dostawców na Litwie oraz rozwija działalność na Łotwie oraz w Estonii. Grupa rozpoczęła sprzedaż energii elektrycznej do odbiorców końcowych na Łotwie w pierwszej połowie 2012 r., po czym na Litwie w lipcu 2012 r., a w Estonii od 2013 r.

Od grudnia 2012 r akcje AB INTER RAO Lietuva są notowane na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja Biuro prasowe
2025-03-12 | 16:20

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Czy polityka klimatyczno-energetyczna może być przyjazna ludziom? Jak maksymalnie wykorzystać jej społeczne i ekonomiczne korzyści? O tym debatować będą eksperci podczas konferencji
Energetyka Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!
2025-02-07 | 06:00

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

Zakup energii odnawialnej z farmy fotowoltaicznej w Miłkowicach jest jednym z czterech projektów Amazon w Polsce, opartym na OZE, które pomagają
Energetyka BCC: Energetyka, podsumowanie roku
2024-12-28 | 12:30

BCC: Energetyka, podsumowanie roku

Transformacja polskiej energetyki przyśpieszyła w 2024 roku  – udział węgla w miksie energetycznym maleje, a odnawialne źródła energii zyskują na znaczeniu. Jednak szybkie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności

Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.

Infrastruktura

Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.

Polityka

Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.