Grupa INTER RAO Lietuva ogłasza wyniki finansowe za trzy kwartały 2020 r.
- Przychody ze sprzedaży w okresie pierwszych dziewięciu miesięcy 2020 r. zmniejszyły się o 41% r/r, do 176,1 mln euro, w związku z niższymi wolumenami oraz cenami sprzedanej energii elektrycznej, zwłaszcza na Litwie oraz Łotwie.
- Pomimo spadku sprzedaży rentowność brutto Grupy wzrosła do 10,13% w porównaniu do 7,07% rok temu.
- Skonsolidowany zysk brutto ze sprzedaży wyniósł 17,8 mln euro w porównaniu do 21,1 mln euro za okres pierwszych dziewięciu miesięcy 2019 r.
- Skonsolidowana EBITDA wyniosła 14,1 mln euro wobec 18,8 mln euro po pierwszych dziewięciu miesiącach 2019 r., podczas gdy marża EBITDA wzrosła do 8,0% w porównaniu do 6,3% rok wcześniej.
- Zysk operacyjny osiągnął poziom 11,4 mln euro w porównaniu do 14,6 mln euro po pierwszych dziewięciu miesiącach 2019 r.
- Skonsolidowany zysk netto wyniósł 9,9 mln euro wobec 14,2 mln euro rok wcześniej.
- Wolumen sprzedanej energii elektrycznej wyniósł 4 130 GWh w porównaniu do 6 044 GWh w okresie pierwszych dziewięciu miesięcy 2019 r.
- Wolumen obrotu energią elektryczną w Polsce wzrósł do 1 336 GWh z 1 133 GWh rok wcześniej.
– W okresie sprawozdawczym Grupie INTER RAO Lietuva udało się uzyskać lepsze marże przy zmniejszonym wolumenie obrotu energią elektryczną, którego spadek wynikał z niższych cen energii elektrycznej, zwłaszcza na Litwie i Łotwie. Sytuacja ta była konsekwencją niższej ceny rynkowej energii elektrycznej, która spadła o 15,3% r/r. Grupa sprzedała większą ilość energii elektrycznej na rynku polskim oraz, dzięki sprzyjającym warunkom meteorologicznym, wyprodukowała więcej energii elektrycznej na farmie wiatrowej Vydmantai. W okresie pierwszych dziewięciu miesięcy 2020 r. Grupa INTER RAO Lietuva osiągnęła zysk brutto ze sprzedaży w wysokości 17,8 mln euro. EBITDA wyniosła 14,1 mln euro, a zysk netto sięgnął prawie 10 mln euro, przy marżach odpowiednio 8,0% i 5,6%. Grupa wypracowała zysk na akcję w wysokości 0,50 euro – powiedział Giedrius Balčiūnas, dyrektor generalny INTER RAO Lietuva.
Przychody ze sprzedaży
Skonsolidowane przychody ze sprzedaży w okresie styczeń-wrzesień 2020 r. wyniosły 176,1 mln euro, co oznacza spadek o 41% w stosunku do pierwszych dziewięciu miesięcy 2019 r. Przychody Grupy zmalały w związku z mniejszym wolumenem sprzedanej energii elektrycznej oraz niższymi cenami energii na rynku NordPool. Na obniżenie wolumenu obrotu energią elektryczną wpłynął przede wszystkim spadek sprzedaży na rynku litewskim i łotewskim.
Skonsolidowane koszty sprzedaży w okresie styczeń-wrzesień 2020 r. wyniosły 158,3 mln euro, tj. o 41% mniej niż w pierwszych dziewięciu miesiącach 2019 r. Spadek ten był również wynikiem niższych wolumenów obrotu energią elektryczną oraz niższych cen energii elektrycznej na rynku NordPool.
Dochody
Pomimo spadku sprzedaży, skonsolidowana marża brutto ze sprzedaży wzrosła do 10,1% w okresie styczeń-wrzesień 2020 r. w porównaniu do 7,1% w analogicznym okresie rok wcześniej. Skonsolidowany zysk brutto ze sprzedaży wyniósł 17,8 mln euro (wobec 21,2 mln euro rok wcześniej).
Skonsolidowany zysk operacyjny w omawianym okresie wyniósł 11,4 mln euro, podczas gdy marża operacyjna wzrosła do poziomu 6,5% z 4,9% rok wcześniej.
W ujęciu segmentowym, udział segmentu wytwarzania energii w skonsolidowanym zysku operacyjnym wzrósł z 11,3% przed rokiem do 21,6% w okresie dziewięciu miesięcy bieżącego roku, dzięki sprzyjającym warunkom meteorologicznym w rejonie farmy wiatrowej Vydmantai.
Skonsolidowany zysk netto za okres styczeń-wrzesień 2020 r. obniżył się o 30,3% do poziomu 9,9 mln euro wobec 14,2 mln euro zysku za analogiczny okres ubiegłego roku. Marża netto wzrosła z 4,8% przed rokiem do 5,6% w okresie sprawozdawczym.
INTER RAO Lietuva to czołowa grupa działająca na rynku energii elektrycznej w krajach bałtyckich i jeden z największych niezależnych dostawców energii elektrycznej na Litwie. Spółka handluje energią elektryczną na wiodącej europejskiej giełdzie energii Nord Pool, jest właścicielem jednej z największych farm wiatrowych na Litwie oraz dostarcza energię elektryczną największym przedsiębiorstwom w regionie bałtyckim na podstawie umów bilateralnych. Grupa poszerza swoją aktywność w Polsce, na Łotwie i w Estonii.
Na początku 2014 r. spółka zależna INTER RAO Lietuva – IRL Polska Sp. z o.o. – uzyskała zezwolenie na handel energią elektryczną w Polsce. W tym samym roku rozpoczęła handel energią elektryczną na Towarowej Giełdzie Energii.
INTER RAO Lietuva aktywnie uczestniczy również w detalicznym rynku energii – jest jednym z największych niezależnych dostawców na Litwie oraz rozwija działalność na Łotwie oraz w Estonii. Grupa rozpoczęła sprzedaż energii elektrycznej do odbiorców końcowych na Łotwie w pierwszej połowie 2012 r., po czym na Litwie w lipcu 2012 r., a w Estonii od 2013 r.
Od grudnia 2012 r akcje AB INTER RAO Lietuva są notowane na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.
BCC: Energetyka, podsumowanie roku
Eco Run celuje w 10 mln zł za 4 kw. 2024 r.
Zeneris Projekty z umowami na blisko 1,3 mln zł
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Plastikowe opakowania żywności dominują w europejskich marketach. 40 proc. z nich można usunąć lub zastąpić
65 proc. produktów spożywczych i napojów w europejskich supermarketach jest sprzedawanych w plastikowych opakowaniach. W Polsce ten odsetek jest podobny. Jak wynika z raportu DS Smith „Material Change Index”, w przypadku 40 proc. opakowań zawierających tworzywa sztuczne w Polsce, plastik można by wyeliminować, usuwając go całkowicie lub zastępując go zrównoważonymi alternatywami, np. tekturą czy opakowaniami biodegradowalnymi. W Polsce tylko 22 proc. firm spożywczych planuje w nadchodzącym roku zmiany w opakowaniach.
Transport
Ryanair rozbudowuje siatkę połączeń w Polsce. W tym roku linia planuje przewieźć niemal 20 mln pasażerów
Polska jest jednym z najważniejszym rynków dla Ryanaira. Irlandzka linia w letnim rozkładzie lotów na 2025 roku będzie obsługiwał ponad 300 tras, w tym 23 nowe kierunki, przede wszystkim na południe Europy. Rekordowy letni rozkład lotów Ryanair w Polsce będą obsługiwać 44 samoloty bazujące na polskich lotniskach. W tym roku, pierwszy raz w historii, przewoźnik oferuje ponad 20 milionów miejsc.
Polityka
M. Gosiewska: Na Białorusi znowu odbędą się pseudowybory. Należy zaostrzyć sankcje uderzające w reżim i firmy europejskie tam obecne
Alaksandr Łukaszenka rządzi Białorusią już 30 lat, 26 stycznia będzie się ubiegał o siódmą kadencję. W nadchodzących wyborach nie będzie niezależnych obserwatorów i demokratycznych kandydatów opozycji. Poprzednie wybory, w 2020 roku, zakończyły się masowymi protestami i olbrzymimi represjami, a w 2024 roku przybrały jeszcze na sile. – Tylko twarda i zdecydowana postawa jest w stanie zmienić sytuację u naszego wschodniego sąsiada – ocenia europosłanka Małgorzata Gosiewska.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.