Komunikaty PR

Grupa INTER RAO Lietuva ogłasza wyniki finansowe za trzy kwartały 2020 r.

2020-11-13  |  17:30
Biuro prasowe

 

  • Przychody ze sprzedaży w okresie pierwszych dziewięciu miesięcy 2020 r. zmniejszyły się o 41% r/r, do 176,1 mln euro, w związku z niższymi wolumenami oraz cenami sprzedanej energii elektrycznej, zwłaszcza na Litwie oraz Łotwie. 

 

  • Pomimo spadku sprzedaży rentowność brutto Grupy wzrosła do 10,13% w porównaniu do 7,07% rok temu.

 

  • Skonsolidowany zysk brutto ze sprzedaży wyniósł 17,8 mln euro w porównaniu do 21,1 mln euro za okres pierwszych dziewięciu miesięcy 2019 r. 

 

  • Skonsolidowana EBITDA wyniosła 14,1 mln euro wobec 18,8 mln euro po pierwszych dziewięciu miesiącach 2019 r., podczas gdy marża EBITDA wzrosła do 8,0% w porównaniu do 6,3% rok wcześniej.

 

  • Zysk operacyjny osiągnął poziom 11,4 mln euro w porównaniu do 14,6 mln euro po pierwszych dziewięciu miesiącach 2019 r.

 

  • Skonsolidowany zysk netto wyniósł 9,9 mln euro wobec 14,2 mln euro rok wcześniej.

 

  • Wolumen sprzedanej energii elektrycznej wyniósł 4 130 GWh w porównaniu do 6 044 GWh w okresie pierwszych dziewięciu miesięcy 2019 r.

 

  • Wolumen obrotu energią elektryczną w Polsce wzrósł do 1 336 GWh z 1 133 GWh rok wcześniej.

 

– W okresie sprawozdawczym Grupie INTER RAO Lietuva udało się uzyskać lepsze marże przy zmniejszonym wolumenie obrotu energią elektryczną, którego spadek wynikał z niższych cen energii elektrycznej, zwłaszcza na Litwie i Łotwie. Sytuacja ta była konsekwencją niższej ceny rynkowej energii elektrycznej, która spadła o 15,3% r/r. Grupa sprzedała większą ilość energii elektrycznej na rynku polskim oraz, dzięki sprzyjającym warunkom meteorologicznym, wyprodukowała więcej energii elektrycznej na farmie wiatrowej Vydmantai. W okresie pierwszych dziewięciu miesięcy 2020 r. Grupa INTER RAO Lietuva osiągnęła zysk brutto ze sprzedaży w wysokości 17,8 mln euro. EBITDA wyniosła 14,1 mln euro, a zysk netto sięgnął prawie 10 mln euro, przy marżach odpowiednio 8,0% i 5,6%. Grupa wypracowała zysk na akcję w wysokości 0,50 euro – powiedział Giedrius Balčiūnas, dyrektor generalny INTER RAO Lietuva.

 

Przychody ze sprzedaży

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży w okresie styczeń-wrzesień 2020 r. wyniosły 176,1 mln euro, co oznacza spadek o 41% w stosunku do pierwszych dziewięciu miesięcy 2019 r. Przychody Grupy zmalały w związku z mniejszym wolumenem sprzedanej energii elektrycznej oraz niższymi cenami energii na rynku NordPool. Na obniżenie wolumenu obrotu energią elektryczną wpłynął przede wszystkim spadek sprzedaży na rynku litewskim i łotewskim. 

Skonsolidowane koszty sprzedaży w okresie styczeń-wrzesień 2020 r. wyniosły 158,3 mln euro, tj. o 41% mniej niż w pierwszych dziewięciu miesiącach 2019 r. Spadek ten był również wynikiem niższych wolumenów obrotu energią elektryczną oraz niższych cen energii elektrycznej na rynku NordPool.

 

Dochody

Pomimo spadku sprzedaży, skonsolidowana marża brutto ze sprzedaży wzrosła do 10,1% w okresie styczeń-wrzesień 2020 r. w porównaniu do 7,1% w analogicznym okresie rok wcześniej. Skonsolidowany zysk brutto ze sprzedaży wyniósł 17,8 mln euro (wobec 21,2 mln euro rok wcześniej).

Skonsolidowany zysk operacyjny w omawianym okresie wyniósł 11,4 mln euro, podczas gdy marża operacyjna wzrosła do poziomu 6,5% z 4,9% rok wcześniej.

W ujęciu segmentowym, udział segmentu wytwarzania energii w skonsolidowanym zysku operacyjnym wzrósł z 11,3% przed rokiem do 21,6% w okresie dziewięciu miesięcy bieżącego roku, dzięki sprzyjającym warunkom meteorologicznym w rejonie farmy wiatrowej Vydmantai.

Skonsolidowany zysk netto za okres styczeń-wrzesień 2020 r. obniżył się o 30,3% do poziomu 9,9 mln euro wobec 14,2 mln euro zysku za analogiczny okres ubiegłego roku. Marża netto wzrosła z 4,8% przed rokiem do 5,6% w okresie sprawozdawczym.

 


INTER RAO Lietuva to czołowa grupa działająca na rynku energii elektrycznej w krajach bałtyckich i jeden z największych niezależnych dostawców energii elektrycznej na Litwie. Spółka handluje energią elektryczną na wiodącej europejskiej giełdzie energii Nord Pool, jest właścicielem jednej z największych farm wiatrowych na Litwie oraz dostarcza energię elektryczną największym przedsiębiorstwom w regionie bałtyckim na podstawie umów bilateralnych. Grupa poszerza swoją aktywność w Polsce, na Łotwie i w Estonii. 

Na początku 2014 r. spółka zależna INTER RAO Lietuva – IRL Polska Sp. z o.o. – uzyskała zezwolenie na handel energią elektryczną w Polsce. W tym samym roku rozpoczęła handel energią elektryczną na Towarowej Giełdzie Energii.

INTER RAO Lietuva aktywnie uczestniczy również w detalicznym rynku energii – jest jednym z największych niezależnych dostawców na Litwie oraz rozwija działalność na Łotwie oraz w Estonii. Grupa rozpoczęła sprzedaż energii elektrycznej do odbiorców końcowych na Łotwie w pierwszej połowie 2012 r., po czym na Litwie w lipcu 2012 r., a w Estonii od 2013 r.

Od grudnia 2012 r akcje AB INTER RAO Lietuva są notowane na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka WPIP Green Energy i agriKomp Polska z umową o współpracy Biuro prasowe
2024-07-30 | 15:30

WPIP Green Energy i agriKomp Polska z umową o współpracy

– Podpisanie umowy z tak renomowaną marką ma na celu umocnienie pozycji naszej spółki na rynku odnawialnych źródeł energii – mówi Dariusz Stasik, prezes
Energetyka Kto będzie odpowiadać za strategiczne zapasy gazu? Komentarz do nowego projektu
2024-07-29 | 11:00

Kto będzie odpowiadać za strategiczne zapasy gazu? Komentarz do nowego projektu

Dotychczasowy polski model częściowo zakwestionowała Komisja Europejska jako niezgodny z tzw. Rozporządzeniem SoS dotyczącym środków zapewniających bezpieczeństwo dostaw gazu.
Energetyka Supreme Energy stawia na termomodernizację
2024-07-29 | 01:00

Supreme Energy stawia na termomodernizację

Nowa usługa dopełnia kompleksową ofertę spółki Supreme Energy, jedna z największych w Polsce firm sprzedażowych z sektora OZE, rozszerzyła swoją ofertę, aby wspierać

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Zbiory czereśni zakończyły się o miesiąc wcześniej niż zazwyczaj. Z powodu szybszej wegetacji owoce przypominają te z południa Europy

Zmiany klimatyczne wpływają na uprawy i zbiory owoców. Drzewa czereśni zakwitły w tym roku o kilka tygodni wcześniej niż zazwyczaj. Ciepła i słoneczna pogoda już w marcu przyspieszyła kwitnienie. W efekcie, o ile w poprzednich latach czereśnie można było kupić jeszcze w sierpniu, w tym roku już w lipcu zbierano późne odmiany. – Sezon wegetacyjny był o wiele dłuższy, a temperatura była wysoka w trakcie dojrzewania owoców. To warunki porównywalne z włoskim klimatem, a owoce, które udało nam się wyprodukować, są doskonałej jakości – mówi Krzysztof Czarnecki, wiceprezes Związku Sadowników RP. Część upraw zniszczyły jednak kwietniowe przymrozki.

Prawo

Osoby z niepełnosprawnością i ich opiekunowie czekają na ustawę o asystencji osobistej. Dzięki niej może wzrosnąć zainteresowanie pracą w tym zawodzie

Polska jest jednym z ostatnich europejskich krajów bez ustawy o asystencji osobistej. Tymczasem wspieranie osób z niepełnosprawnościami w różnych aspektach życia może mieć kluczowe znaczenie dla rynku pracy. Zatrudnienie będzie mogła znaleźć część osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie. Stworzy to też duże zapotrzebowanie na pracę asystentów. Dziś część z nich nie chce podejmować niepewnego zatrudnienia, nieuregulowanego w przepisach. – Jest przestrzeń dla tego nowego, bardzo prestiżowego w Europie zawodu asystenta osobistego osoby z niepełnosprawnością, który wesprze system ochrony zdrowia – przekonuje Małgorzata Szumowska, prezeska Fundacji Centrum Edukacji Niewidzialna.

Bankowość

Małe i średnie firmy czeka szereg wyzwań związanych ze zrównoważonym rozwojem. Banki chcą im w tym pomagać

Hasła takie jak zrównoważony rozwój, ESG, taksonomia czy dekarbonizacja będą w nadchodzącym czasie dotyczyć nie tylko korporacji, ale też małych i średnich firm. Chcąc pozostać konkurencyjnymi uczestnikami łańcucha dostaw, także mniejsze podmioty  będą musiały wypełnić unijne wymogi i realizować proekologiczne projekty. To jednak oznacza dla nich szereg wyzwań, związanych chociażby z poznaniem wymogów unijnych, terminów ich realizacji i całym aspektem ich wdrożenia. Wydany właśnie przez Bank Ochrony Środowiska przewodnik, podsumowujący najważniejsze wyzwania legislacyjne, ma pomóc przedsiębiorcom się odnaleźć w gąszczu regulacji.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.