Grupa INTER RAO Lietuva ogłasza wyniki finansowe za I kwartał 2020 r.
- Przychody ze sprzedaży w I kwartale 2020 r. obniżyły się o 45,7% r/r do 58,2 mln euro, ze względu na niższy wolumen sprzedanej energii elektrycznej i niższe ceny na rynku NordPool.
- Zysk brutto ze sprzedaży Grupy obniżył się do 4,9 mln euro, wobec 8,0 mln euro w I kwartale 2019 r.
- Skonsolidowana EBITDA wyniosła 3,7 mln euro w porównaniu do 7,8 mln euro w I kwartale 2019 r., a marża EBITDA wyniosła 6,3% w porównaniu do 7,3% rok temu.
- Zysk operacyjny wyniósł 2,7 mln euro wobec 6,0 mln euro w I kwartale 2019 r.
- Zysk netto Grupy wyniósł 2,4 mln euro w porównaniu do 6,4 mln euro rok temu.
- Marża zysku netto obniżyła się z 6,0% rok temu do 4,2% w okresie sprawozdawczym.
- Wolumen sprzedaży energii elektrycznej obniżył się do 1 317 GWh z 2 134 GWh w I kwartale 2019 r.
- Pierwszy kwartał 2020 roku na rynkach energii elektrycznej charakteryzował się znacznie niższymi cenami niż oczekiwano. Średnia cena wyniosła 27,53 euro za MWh, w porównaniu do 47,82 euro za MWh w pierwszych trzech miesiącach 2019 roku. Pomimo tego, Grupa INTER RAO Lietuva, dzięki znaczącemu udziałowi wyników z działalności w Polsce oraz wyników farmy wiatrowej, zdołała pozostać na ścieżce rentowności oraz uzyskać skonsolidowany wynik na poziomie niezwykle zbliżonym do osiągniętego w pierwszym kwartale 2018 roku. Zysk netto pierwszego kwartału 2020 roku wyniósł 2,4 miliona euro. Skonsolidowana EBITDA wyniosła 3,7 miliona euro przy marży EBITDA na poziomie 6,3%. Grupa wypracowała 0,12 euro zysku na jedną akcję - powiedział Giedrius Balčiūnas, dyrektor generalny INTER RAO Lietuva.
Przychody ze sprzedaży
Łączne skonsolidowane przychody ze sprzedaży w okresie styczeń-marzec 2020 r. wyniosły 58,2 mln euro, o 45,7% mniej niż w pierwszych 3 miesiącach 2019 r. Spadek przychodów spowodowany był niższymi obrotami w handlu energią elektryczną na większości rynków, z wyjątkiem rynku polskiego, na którym odnotowano wzrost wolumenów.
Na wszystkich rynkach cena nabywanej energii elektrycznej była niższa w porównaniu do tego samego okresu w 2019 r. Ceny dla odbiorców również spadły w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.
Dochody
W rezultacie, zysk brutto Grupy spadł o 38,3% w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku, ale marża zysku brutto Grupy wyniosła w okresie sprawozdawczym 8,44% wobec 7,43% w okresie styczeń-marzec 2019 r.
Znaczący udział w skonsolidowanych wynikach miały wyniki z działalności prowadzonej w Polsce oraz wyniki farmy wiatrowej. W okresie sprawozdawczym, farma wiatrowa Vydmantai, UAB wyprodukowała większą ilość energii elektrycznej niż w porównywalnym okresie ubiegłego roku, dzięki lepszym warunkom meteorologicznym: średnia prędkość wiatru w I kwartale 2020 r. wyniosła 7,87 m/s w porównaniu do 7,26 m/s rok temu.
W porównaniu do tego samego okresu roku ubiegłego, zysk operacyjny Grupy obniżył się o 54,9% i wyniósł 2,7 mln euro.
W ujęciu segmentowym, marża operacyjna podstawowego segmentu handlu energią elektryczną spadła o 2,7 punktu procentowego r/r, do 2,0% w I kwartale 2020 r. W segmencie wytwarzania energii odnotowano znaczny wzrost przychodów i zysku operacyjnego, ze względu na lepsze warunki meteorologiczne na obszarze farmy wiatrowej Vydmantai. W rezultacie, udział tego segmentu w zysku operacyjnym Grupy wzrósł do wyjątkowo wysokiego poziomu 57,7% w I kwartale 2020 r. z zaledwie 16,3% rok wcześniej.
Zysk netto Grupy w okresie styczeń-marzec 2020 r. obniżył się do 2,4 mln euro z rekordowego poziomu 6,4 mln euro w I kwartale 2019 r. i był zbliżony do wyniku za I kwartał 2018 r. Marża netto również zmalała z 6,0% rok temu do 4,2% w okresie sprawozdawczym.
INTER RAO Lietuva to czołowa grupa działająca na rynku energii elektrycznej w krajach bałtyckich i jeden z największych niezależnych dostawców energii elektrycznej na Litwie. Spółka handluje energią elektryczną na wiodącej europejskiej giełdzie energii Nord Pool, jest właścicielem jednej z największych farm wiatrowych na Litwie oraz dostarcza energię elektryczną największym przedsiębiorstwom w regionie bałtyckim na podstawie umów bilateralnych. Grupa poszerza swoją aktywność w Polsce, na Łotwie i w Estonii.
Na początku 2014 r. spółka zależna INTER RAO Lietuva – IRL Polska Sp. z o.o. – uzyskała zezwolenie na handel energią elektryczną w Polsce. W tym samym roku rozpoczęła handel energią elektryczną na Towarowej Giełdzie Energii.
INTER RAO Lietuva aktywnie uczestniczy również w detalicznym rynku energii – jest jednym z największych niezależnych dostawców na Litwie oraz rozwija działalność na Łotwie oraz w Estonii. Grupa rozpoczęła sprzedaż energii elektrycznej do odbiorców końcowych na Łotwie w pierwszej połowie 2012 r., po czym na Litwie w lipcu 2012 r., a w Estonii od 2013 r.
Od grudnia 2012 r akcje AB INTER RAO Lietuva są notowane na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

BCC: Energetyka, podsumowanie roku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Z UE na pomoc Ukrainie trafiło 148 mld euro. Potrzebne jest dalsze wsparcie, także w kontekście wypracowania sprawiedliwego pokoju
Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił gotowość do podjęcia bezpośrednich rozmów pokojowych z Ukrainą, które mają się rozpocząć 15 maja w Stambule. USA i UE liczą, że Rosja zgodzi się na 30-dniowe zawieszenie broni i wstrzyma ataki na infrastrukturę krytyczną. Unia już zapowiedziała, że w przypadku odmowy zaostrzy sankcje. Europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk apeluje o większą determinację UE w wykorzystaniu zamrożonych rosyjskich aktywów i wsparcie w odbudowie Ukrainy.
Polityka
Prof. L. Balcerowicz: Polska obok Turcji ma największy udział własności państwowej. Potrzebujemy odpolitycznienia gospodarki

Nacjonalizacja i repolonizacja polskiej gospodarki zapowiedziana przez Donalda Tuska wzbudziła mieszane komentarze i reakcje, głównie z powodu niedoprecyzowania, jakie działania miałaby oznaczać. Zdaniem prof. Leszka Balcerowicza to „mętny slogan”, za którym może się kryć wiele znaczeń, takich jak ograniczenie wpływu kapitału zagranicznego albo nacjonalizacja. Tymczasem tym, co naprawdę potrzebne jest gospodarce, jest wycofanie się z niej polityków i prywatyzacja spółek, których wciąż zbyt wiele znajduje się w gestii rządzących – ocenia ekonomista.
Przemysł
Trwa operacja zmiany wyposażenia indywidualnego żołnierzy. Potrzebny modułowy system „od stóp do głów”

Według zapowiedzi MON ten rok ma być przełomowy pod względem zmiany wyposażenia indywidualnego polskich żołnierzy. To efekt trwającej od 1,5 roku operacji Szpej, której celem jest modernizacja umundurowania oraz uzbrojenia i której rząd nadał wysoki priorytet. Podczas ubiegłotygodniowego forum Defence24 Days dwie polskie firmy przedstawiły swoją propozycję systemu wyposażenia „od stóp do głów” dla żołnierzy, którego zaletą ma być nie tylko kompleksowość, ale także modułowość i możliwość dostosowania do konkretnych potrzeb danego operatora.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.