Komunikaty PR

Grupa INTER RAO Lietuva ogłasza wyniki finansowe za I kwartał 2020 r.

2020-05-15  |  17:30
Biuro prasowe
Do pobrania Komunikat ( 0.2 MB )
  • Przychody ze sprzedaży w I kwartale 2020 r. obniżyły się o 45,7% r/r do 58,2 mln euro, ze względu na niższy wolumen sprzedanej energii elektrycznej i niższe ceny na rynku NordPool.
  • Zysk brutto ze sprzedaży Grupy obniżył się do 4,9 mln euro, wobec 8,0 mln euro w I kwartale 2019 r.
  • Skonsolidowana EBITDA wyniosła 3,7 mln euro w porównaniu do 7,8 mln euro w I kwartale 2019 r., a marża EBITDA wyniosła 6,3% w porównaniu do 7,3% rok temu.
  • Zysk operacyjny wyniósł 2,7 mln euro wobec 6,0 mln euro w I kwartale 2019 r.
  • Zysk netto Grupy wyniósł 2,4 mln euro w porównaniu do 6,4 mln euro rok temu.
  • Marża zysku netto obniżyła się z 6,0% rok temu do 4,2% w okresie sprawozdawczym.
  • Wolumen sprzedaży energii elektrycznej obniżył się do 1 317 GWh z 2 134 GWh w I kwartale 2019 r.

 

- Pierwszy kwartał 2020 roku na rynkach energii elektrycznej charakteryzował się znacznie niższymi cenami niż oczekiwano. Średnia cena wyniosła 27,53 euro za MWh, w porównaniu do 47,82 euro za MWh w pierwszych trzech miesiącach 2019 roku. Pomimo tego, Grupa INTER RAO Lietuva, dzięki znaczącemu udziałowi wyników z działalności w Polsce oraz wyników farmy wiatrowej, zdołała pozostać na ścieżce rentowności oraz uzyskać skonsolidowany wynik na poziomie niezwykle zbliżonym do osiągniętego w pierwszym kwartale 2018 roku. Zysk netto pierwszego kwartału 2020 roku wyniósł 2,4 miliona euro. Skonsolidowana EBITDA wyniosła 3,7 miliona euro przy marży EBITDA na poziomie 6,3%. Grupa wypracowała 0,12 euro zysku na jedną akcję - powiedział Giedrius Balčiūnas, dyrektor generalny INTER RAO Lietuva. 

 

Przychody ze sprzedaży

Łączne skonsolidowane przychody ze sprzedaży w okresie styczeń-marzec 2020 r. wyniosły 58,2 mln euro, o 45,7% mniej niż w pierwszych 3 miesiącach 2019 r. Spadek przychodów spowodowany był niższymi obrotami w handlu energią elektryczną na większości rynków, z wyjątkiem rynku polskiego, na którym odnotowano wzrost wolumenów.

Na wszystkich rynkach cena nabywanej energii elektrycznej była niższa w porównaniu do tego samego okresu w 2019 r. Ceny dla odbiorców również spadły w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

Dochody

W rezultacie, zysk brutto Grupy spadł o 38,3% w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku, ale marża zysku brutto Grupy wyniosła w okresie sprawozdawczym 8,44% wobec 7,43% w okresie styczeń-marzec 2019 r.

Znaczący udział w skonsolidowanych wynikach miały wyniki z działalności prowadzonej w Polsce oraz wyniki farmy wiatrowej. W okresie sprawozdawczym, farma wiatrowa Vydmantai, UAB wyprodukowała większą ilość energii elektrycznej niż w porównywalnym okresie ubiegłego roku, dzięki lepszym warunkom meteorologicznym: średnia prędkość wiatru w I kwartale 2020 r. wyniosła 7,87 m/s w porównaniu do 7,26 m/s rok temu.

W porównaniu do tego samego okresu roku ubiegłego, zysk operacyjny Grupy obniżył się o 54,9% i wyniósł 2,7 mln euro.

W ujęciu segmentowym, marża operacyjna podstawowego segmentu handlu energią elektryczną spadła o 2,7 punktu procentowego r/r, do 2,0% w I kwartale 2020 r. W segmencie wytwarzania energii odnotowano znaczny wzrost przychodów i zysku operacyjnego, ze względu na lepsze warunki meteorologiczne na obszarze farmy wiatrowej Vydmantai. W rezultacie, udział tego segmentu w zysku operacyjnym Grupy wzrósł do wyjątkowo wysokiego poziomu 57,7% w I kwartale 2020 r. z zaledwie 16,3% rok wcześniej.

Zysk netto Grupy w okresie styczeń-marzec 2020 r. obniżył się do 2,4 mln euro z rekordowego poziomu 6,4 mln euro w I kwartale 2019 r. i był zbliżony do wyniku za I kwartał 2018 r. Marża netto również zmalała z 6,0% rok temu do 4,2% w okresie sprawozdawczym.


INTER RAO Lietuva to czołowa grupa działająca na rynku energii elektrycznej w krajach bałtyckich i jeden z największych niezależnych dostawców energii elektrycznej na Litwie. Spółka handluje energią elektryczną na wiodącej europejskiej giełdzie energii Nord Pool, jest właścicielem jednej z największych farm wiatrowych na Litwie oraz dostarcza energię elektryczną największym przedsiębiorstwom w regionie bałtyckim na podstawie umów bilateralnych. Grupa poszerza swoją aktywność w Polsce, na Łotwie i w Estonii. 

Na początku 2014 r. spółka zależna INTER RAO Lietuva – IRL Polska Sp. z o.o. – uzyskała zezwolenie na handel energią elektryczną w Polsce. W tym samym roku rozpoczęła handel energią elektryczną na Towarowej Giełdzie Energii.

INTER RAO Lietuva aktywnie uczestniczy również w detalicznym rynku energii – jest jednym z największych niezależnych dostawców na Litwie oraz rozwija działalność na Łotwie oraz w Estonii. Grupa rozpoczęła sprzedaż energii elektrycznej do odbiorców końcowych na Łotwie w pierwszej połowie 2012 r., po czym na Litwie w lipcu 2012 r., a w Estonii od 2013 r.

Od grudnia 2012 r akcje AB INTER RAO Lietuva są notowane na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka Mateusz Marczewski członkiem zarządu Axpo Polska Biuro prasowe
2024-04-19 | 01:00

Mateusz Marczewski członkiem zarządu Axpo Polska

Zmiany w polskiej spółce z Grupy Axpo. Od kwietnia do zarządu Axpo Polska dołączył Mateusz Marczewski, dyrektor ds. klientów instytucjonalnych w Europie Zachodniej i Wschodniej.
Energetyka BRAK ZDJĘCIA
2024-04-18 | 23:00

Z energią do pracy – Stoen Operator zaprasza na WAT

Dlaczego warto rozwijać karierę w energetyce? Mogli się o tym przekonać uczestnicy Targów Pracy na Wojskowej Akademii Technicznej (WAT). Podczas pierwszego dnia wydarzenia odbywającego się 17 i 18 kwietnia br. Stoen Operator
Energetyka Endress+Hauser podsumowuje 2023 rok
2024-04-18 | 09:00

Endress+Hauser podsumowuje 2023 rok

Za Endress+Hauser Polska udany rok. Spółka kolejny raz zwiększyła sprzedaż i liczbę zamówień – odpowiednio o 19,4% i 9,1% w stosunku do roku 2022. Konsekwentnie i z

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Rynek makaronów w Polsce wart jest około 800 mln zł. Producenci pracują nad nowymi funkcjami tych produktów w diecie

Makarony stają się coraz nowocześniejszą kategorią na rynku spożywczym. Konsumenci mają do wyboru m.in. szereg makaronów warzywnych, bezglutenowych, a także funkcjonalnych, których regularne spożywanie ma pomagać w walce z chorobami cywilizacyjnymi, jak cukrzyca, otyłość czy miażdżyca. To m.in. w ten segment rynku chce w najbliższych latach inwestować notowany na warszawskiej giełdzie producent Makarony Polskie. Spółka podkreśla, że wyzwaniem dla dalszego rozwoju firm z branży spożywczej pozostają rosnące koszty działalności, braki kadrowe, a także niestabilność cenowa.

Edukacja

Do Polski z Ukrainy uciekło nawet 70 tys. Romów. Ich sytuacja po ponad dwóch latach nadal pozostaje trudna

Mniejszość romska w Polsce liczy ok. 30 tys. osób, po wybuchu wojny za wschodnią granicą mogła się zwiększyć do nawet 100 tys. na skutek napływu uchodźców z Ukrainy. Jak wskazuje Fundacja w Stronę Dialogu, uchodźcy romskiego pochodzenia nie byli chętnie przyjmowani w punktach recepcyjnych, a na traumę spowodowaną agresją Rosji nałożyły się bieda, wykluczenie społeczne i traktowanie jak uchodźców drugiej kategorii. Przez dwa lata w tym zakresie niewiele się zmieniło, dlatego fundacja zaapelowała do rządu i Rzecznika Praw Obywatelskich o zajęcie się problemami Romów z Ukrainy, w szczególności w zakresie zakwaterowania, edukacji i miejsc pracy.

Transport

Bezpieczeństwo paliwowe w Polsce wymaga inwestycji w nowe moce magazynowe. Branża przyspiesza też zieloną transformację

Branża paliwowa dobrze poradziła sobie z zawirowaniami, które przez ostatnie dwa lata wpływały na polski rynek. Wciąż jednak kwestia bezpieczeństwa paliwowego wymaga dużego wysiłku. Wśród priorytetowych zadań stojących przed sektorem i rządem jest rozbudowa infrastruktury paliwowej, szczególnie nowych mocy magazynowych, ale też kolei i morskich terminali – wskazują eksperci POPiHN. Wyzwaniem w kolejnych latach będzie także zielona transformacja oparta m.in. na elektryfikacji transportu i paliwach alternatywnych, która – w opinii ekspertów – wymaga w Polsce znacznego przyspieszenia.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.