Grupa INTER RAO Lietuva ogłasza wyniki finansowe za 9 miesięcy 2021 r.
Dynamiczny wzrost przychodów dzięki sytuacji rynkowej, przy nieznacznym spadku zysku netto
- Przychody ze sprzedaży wzrosły w pierwszych 9 miesiącach 2021 r. o 77,8% r/r do 313,2 mln euro, w związku z wyższym wolumenem oraz wyższymi cenami sprzedanej energii, zwłaszcza na rynku polskim i łotewskim.
- Pomimo wzrostu sprzedaży, rentowność brutto Grupy zmalała do 5,76% z 10,13% przed rokiem.
- Skonsolidowany zysk brutto ze sprzedaży wyniósł 27,4 mln euro, w porównaniu z 17,8 mln euro za 9 miesięcy 2020 r.
- Skonsolidowana EBITDA wyniosła 20,5 mln euro, wobec 14,1 mln za 9 miesięcy 2020 r., przy obniżonej marży EBITDA wynoszącej 6,5%, w porównaniu z 8,0% przed rokiem.
- Zysk operacyjny wyniósł 19,4 mln euro, w porównaniu z 11,4 mln euro za 9 miesięcy 2020 r.
- Skonsolidowany zysk netto sięgnął 8,4 mln euro, wobec 9,9 mln euro przed rokiem.
- Wolumen sprzedaży energii elektrycznej wyniósł 5 748 GWh, w porównaniu z 4 130 GWh w pierwszych 9 miesiącach 2020 r.
- Wolumen obrotu energią elektryczną w Polsce wzrósł do 1 663 GWh, w porównaniu z 1 336 GWh przed rokiem.
„W okresie sprawozdawczym Grupa INTER RAO Lietuva zdołała skutecznie poradzić sobie z ryzykami płynącymi z wymagającego otoczenia rynkowego oraz z tegorocznego gwałtownego wzrostu średnich cen energii elektrycznej, obserwowanego zwłaszcza w III kwartale 2021 roku. Na polskim i łotewskim rynku Grupa sprzedała większe ilości energii elektrycznej, natomiast ze względu na niższą średnią prędkość wiatru w rejonie Vydmantai, wyprodukowała mniej energii elektrycznej w farmie wiatrowej. Grupa INTER RAO Lietuva wypracowała 27,4 mln euro zysku brutto ze sprzedaży, EBITDA wzrosła do 20,5 mln euro przy marży na poziomie 6,6 proc. Zysk netto osiągnął 8,4 mln euro przy marży 2,7 proc. Grupa wypracowała zysk w wysokości 0,42 euro na akcję” - powiedział Giedrius Balčiūnas, dyrektor generalny INTER RAO Lietuva
Przychody ze sprzedaży
Wypracowane przez Grupę w okresie styczeń-wrzesień 2021 r. przychody ze sprzedaży wyniosły 313,2 mln euro, co oznacza wzrost o 77,8% w porównaniu z pierwszymi 9 miesiącami 2020 r. Na wzrost łącznych przychodów złożyły się wyższy wolumen sprzedanej energii elektrycznej oraz wyższe ceny energii elektrycznej na rynku Nord Pool. Wzrost wolumenu obrotu energią elektryczną wynikał głównie z większej sprzedaży na rynku polskim i łotewskim.
W tym samym okresie koszty sprzedaży Grupy wyniosły 281,0 mln euro, o 80,5% więcej niż w pierwszych 9 miesiącach 2020 r. Podobnie, wzrost ten był wynikiem większej ilości sprzedanej energii elektrycznej oraz wyższych cen zakupu energii elektrycznej.
Dochody
Pomimo wzrostu sprzedaży, rentowność brutto Grupy zmalała do 8,8% w okresie styczeń-wrzesień 2021 r. wobec 10,1% w okresie styczeń-wrzesień 2020 r. Zysk brutto Grupy wyniósł 27,4 mln euro, w porównaniu z 17,8 mln euro rok temu.
W tym samym okresie zysk operacyjny Grupy wyniósł 19,4 mln euro, podczas gdy marża operacyjna spadła nieznacznie do 6,2% z 6,5% w ubiegłym roku.
W rozbiciu na segmenty, udział segmentu wytwarzania energii w zysku operacyjnym Grupy skurczył się do zaledwie 1,9% z wysokiego poziomu 21,6% odnotowanego w pierwszych 9 miesiącach 2020 roku. W okresie sprawozdawczym farma wiatrowa Vydmantai UAB wyprodukowała mniej energii elektrycznej w porównaniu z okresem 9 miesięcy 2020 r. ze względu na znacznie gorsze warunki meteorologiczne.
W pierwszych trzech kwartałach 2021 r. wynik na działalności finansowej Grupy wyniósł (-11,6) mln euro w porównaniu z 0,6 mln euro zysku finansowego w analogicznym okresie rok wcześniej. Należy zauważyć, że powyższa strata wynika z kosztów instrumentów finansowych zabezpieczających cenę sprzedaży energii elektrycznej.
Zysk netto Grupy za okres styczeń-wrzesień 2021 r. obniżył się o 15,8% do 8,4 mln euro w porównaniu z 9,9 mln euro zysku netto w tym samym okresie rok wcześniej. Marża zysku netto spadła z 5,6% rok temu do 2,7% w omawianym okresie sprawozdawczym.
INTER RAO Lietuva to czołowa grupa działająca na rynku energii elektrycznej w krajach bałtyckich i jeden z największych niezależnych dostawców energii elektrycznej na Litwie. Spółka handluje energią elektryczną na wiodącej europejskiej giełdzie energii Nord Pool, jest właścicielem jednej z największych farm wiatrowych na Litwie oraz dostarcza energię elektryczną największym przedsiębiorstwom w regionie bałtyckim na podstawie umów bilateralnych. Grupa poszerza swoją aktywność w Polsce, na Łotwie i w Estonii.
Na początku 2014 r. spółka zależna INTER RAO Lietuva – IRL Polska Sp. z o.o. – uzyskała zezwolenie na handel energią elektryczną w Polsce. W tym samym roku rozpoczęła handel energią elektryczną na Towarowej Giełdzie Energii.
INTER RAO Lietuva aktywnie uczestniczy również w detalicznym rynku energii – jest jednym z największych niezależnych dostawców na Litwie oraz rozwija działalność na Łotwie oraz w Estonii. Grupa rozpoczęła sprzedaż energii elektrycznej do odbiorców końcowych na Łotwie w pierwszej połowie 2012 r., po czym na Litwie w lipcu 2012 r., a w Estonii od 2013 r.
Od grudnia 2012 r akcje AB INTER RAO Lietuva są notowane na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

BCC: Energetyka, podsumowanie roku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Kolejne 9 mld zł trafi na budowę i modernizację sieci energetycznych. Inwestycje pomogą wyeliminować ryzyko blackoutu
Modernizacja i cyfryzacja sieci to dziś jeden z priorytetów spółek energetycznych w Polsce. Inwestycje te wzmacniają odporność systemu elektroenergetycznego i ograniczają ryzyko blackoutu, analogicznego do tego, który niedawno miał miejsce w Hiszpanii, ale też umożliwiają przyłączenie większej ilości zielonych źródeł energii. Enea pozyskała właśnie niskooprocentowaną pożyczkę w ramach KPO w wysokości 9 mld zł, które przeznaczy na budowę i modernizację sieci w północnej i zachodniej Polsce.
Rolnictwo
Gminne komisje szacują już straty w uprawach spowodowane przez majowe przymrozki. Najbardziej poszkodowani są sadownicy

W maju przygruntowe przymrozki pojawiły się na terenie niemal całego kraju. W niektórych miejscach temperatura obniżała się nawet do kilku stopni na minusie. Straty w rolnictwie i sadownictwie są bardzo duże, w niektórych regionach kraju sięgają nawet 90 proc. Ucierpiały nie tylko owoce i zboża, ale też część warzyw. Trwają już przygotowania naborów dla rolników, którzy ponieśli straty w wyniku przymrozków.
Polityka
Kampania prezydencka na ostatniej prostej. Temat ochrony zdrowia na drugim planie

Zdaniem przedstawicieli Naczelnej Izby Lekarskiej temat ochrony zdrowia w kampanii prezydenckiej, prowadzonej przed I turą wyborów, zszedł na dalszy plan. Kandydaci na najwyższy urząd w Polsce nie podawali – poza tematem składki zdrowotnej – w tym obszarze konkretów, a skupili się na kampanijnych ogólnikach i zapewnieniach. Zabrakło poruszenia wielu ważnych kwestii dotyczących m.in. przyszłości zawodów medycznych, kształcenia lekarzy, walki z agresją wobec medyków czy pomysłów na skrócenie kolejek do specjalistów i poprawy finansowania.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.