Komunikaty PR

Grupa INTER RAO Lietuva ogłasza wyniki finansowe za 9 miesięcy 2021 r.

2021-11-12  |  17:40
Biuro prasowe

Dynamiczny wzrost przychodów dzięki sytuacji rynkowej, przy nieznacznym spadku zysku netto

 

  • Przychody ze sprzedaży wzrosły w pierwszych 9 miesiącach 2021 r. o 77,8% r/r do 313,2 mln euro, w związku z wyższym wolumenem oraz wyższymi cenami sprzedanej energii, zwłaszcza na rynku polskim i łotewskim.
  • Pomimo wzrostu sprzedaży, rentowność brutto Grupy zmalała do 5,76% z 10,13% przed rokiem.
  • Skonsolidowany zysk brutto ze sprzedaży wyniósł 27,4 mln euro, w porównaniu z 17,8 mln euro za 9 miesięcy 2020 r.
  • Skonsolidowana EBITDA wyniosła 20,5 mln euro, wobec 14,1 mln za 9 miesięcy 2020 r., przy obniżonej marży EBITDA wynoszącej 6,5%, w porównaniu z 8,0% przed rokiem.
  • Zysk operacyjny wyniósł 19,4 mln euro, w porównaniu z 11,4 mln euro za 9 miesięcy 2020 r.
  • Skonsolidowany zysk netto sięgnął 8,4 mln euro, wobec 9,9 mln euro przed rokiem.
  • Wolumen sprzedaży energii elektrycznej wyniósł 5 748 GWh, w porównaniu z 4 130 GWh w pierwszych 9 miesiącach 2020 r.
  • Wolumen obrotu energią elektryczną w Polsce wzrósł do 1 663 GWh, w porównaniu z 1 336 GWh przed rokiem. 

 

„W okresie sprawozdawczym Grupa INTER RAO Lietuva zdołała skutecznie poradzić sobie z ryzykami płynącymi z wymagającego otoczenia rynkowego oraz z tegorocznego gwałtownego wzrostu średnich cen energii elektrycznej, obserwowanego zwłaszcza w III kwartale 2021 roku. Na polskim i łotewskim rynku Grupa sprzedała większe ilości energii elektrycznej, natomiast ze względu na niższą średnią prędkość wiatru w rejonie Vydmantai, wyprodukowała mniej energii elektrycznej w farmie wiatrowej. Grupa INTER RAO Lietuva wypracowała 27,4 mln euro zysku brutto ze sprzedaży, EBITDA wzrosła do 20,5 mln euro przy marży na poziomie 6,6 proc. Zysk netto osiągnął 8,4 mln euro przy marży 2,7 proc. Grupa wypracowała zysk w wysokości 0,42 euro na akcję” - powiedział Giedrius Balčiūnas, dyrektor generalny INTER RAO Lietuva

 

Przychody ze sprzedaży

Wypracowane przez Grupę w okresie styczeń-wrzesień 2021 r. przychody ze sprzedaży wyniosły 313,2 mln euro, co oznacza wzrost o 77,8% w porównaniu z pierwszymi 9 miesiącami 2020 r. Na wzrost łącznych przychodów złożyły się wyższy wolumen sprzedanej energii elektrycznej oraz wyższe ceny energii elektrycznej na rynku Nord Pool. Wzrost wolumenu obrotu energią elektryczną wynikał głównie z większej sprzedaży na rynku polskim i łotewskim.

W tym samym okresie koszty sprzedaży Grupy wyniosły 281,0 mln euro, o 80,5% więcej niż w pierwszych 9 miesiącach 2020 r. Podobnie, wzrost ten był wynikiem większej ilości sprzedanej energii elektrycznej oraz wyższych cen zakupu energii elektrycznej.

 

Dochody

Pomimo wzrostu sprzedaży, rentowność brutto Grupy zmalała do 8,8% w okresie styczeń-wrzesień 2021 r. wobec 10,1% w okresie styczeń-wrzesień 2020 r. Zysk brutto Grupy wyniósł 27,4 mln euro, w porównaniu z 17,8 mln euro rok temu.

W tym samym okresie zysk operacyjny Grupy wyniósł 19,4 mln euro, podczas gdy marża operacyjna spadła nieznacznie do 6,2% z 6,5% w ubiegłym roku.

W rozbiciu na segmenty, udział segmentu wytwarzania energii w zysku operacyjnym Grupy skurczył się do zaledwie 1,9% z wysokiego poziomu 21,6% odnotowanego w pierwszych 9 miesiącach 2020 roku. W okresie sprawozdawczym farma wiatrowa Vydmantai UAB wyprodukowała mniej energii elektrycznej w porównaniu z okresem 9 miesięcy 2020 r. ze względu na znacznie gorsze warunki meteorologiczne.

W pierwszych trzech kwartałach 2021 r. wynik na działalności finansowej Grupy wyniósł (-11,6) mln euro w porównaniu z 0,6 mln euro zysku finansowego w analogicznym okresie rok wcześniej. Należy zauważyć, że powyższa strata wynika z kosztów instrumentów finansowych zabezpieczających cenę sprzedaży energii elektrycznej.

Zysk netto Grupy za okres styczeń-wrzesień 2021 r. obniżył się o 15,8% do 8,4 mln euro w porównaniu z 9,9 mln euro zysku netto w tym samym okresie rok wcześniej. Marża zysku netto spadła z 5,6% rok temu do 2,7% w omawianym okresie sprawozdawczym.

 


INTER RAO Lietuva to czołowa grupa działająca na rynku energii elektrycznej w krajach bałtyckich i jeden z największych niezależnych dostawców energii elektrycznej na Litwie. Spółka handluje energią elektryczną na wiodącej europejskiej giełdzie energii Nord Pool, jest właścicielem jednej z największych farm wiatrowych na Litwie oraz dostarcza energię elektryczną największym przedsiębiorstwom w regionie bałtyckim na podstawie umów bilateralnych. Grupa poszerza swoją aktywność w Polsce, na Łotwie i w Estonii. 

Na początku 2014 r. spółka zależna INTER RAO Lietuva – IRL Polska Sp. z o.o. – uzyskała zezwolenie na handel energią elektryczną w Polsce. W tym samym roku rozpoczęła handel energią elektryczną na Towarowej Giełdzie Energii.

INTER RAO Lietuva aktywnie uczestniczy również w detalicznym rynku energii – jest jednym z największych niezależnych dostawców na Litwie oraz rozwija działalność na Łotwie oraz w Estonii. Grupa rozpoczęła sprzedaż energii elektrycznej do odbiorców końcowych na Łotwie w pierwszej połowie 2012 r., po czym na Litwie w lipcu 2012 r., a w Estonii od 2013 r.

Od grudnia 2012 r akcje AB INTER RAO Lietuva są notowane na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka BRAK ZDJĘCIA
2024-05-15 | 11:00

Colliers wszedł w transakcje na rynku OZE

Inwestycje w odnawialne źródła energii (Renewable Energy Investments) to propozycja firmy doradczej Colliers dla inwestorów szukających możliwości zdywersyfikowania swojego portfela nieruchomości poprzez rozbudowanie go o
Energetyka Inwestycja w fotowoltaikę – czy warto czekać do startu programu Mój Prąd 6.0?
2024-05-14 | 13:00

Inwestycja w fotowoltaikę – czy warto czekać do startu programu Mój Prąd 6.0?

Planowane od lipca podwyżki cen energii oraz chęć obniżenia wysokości rachunków za prąd motywują konsumentów do instalacji paneli fotowoltaicznych w swoich gospodarstwach
Energetyka Hitachi Energy i SP Energy Networks zwiększą przepływ energii odnawialnej
2024-05-09 | 18:00

Hitachi Energy i SP Energy Networks zwiększą przepływ energii odnawialnej

Firma Hitachi Energy zdobyła zamówienie od SP Energy Networks na zaprojektowanie i dostarczenie pierwszego w swoim rodzaju rozwiązania w zakresie jakości energii, aby

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Samorządowy Kongres Finansowy

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Rewolucja w legislacji dotyczącej opakowań i powstających z nich odpadów. Działania firm wyprzedzają wymogi prawne

Po długich i burzliwych pracach Parlament Europejski przyjął ostatecznie pod koniec kwietnia br. rozporządzenie PPWR w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych. Oczekuje się, że nowe przepisy wejdą w życie w 2026 roku i będą stanowić rewolucję nie tylko dla konsumentów, ale przede wszystkim dla przemysłu, który będzie musiał położyć dużo większy nacisk na ekoprojektowanie i wziąć odpowiedzialność za odpady powstające z wytwarzanych produktów. Część firm już zaczęła wprowadzać w tym zakresie zmiany na własną rękę, m.in. eliminując odpady z tworzyw sztucznych.

Infrastruktura

Polskie aglomeracje stają się coraz bardziej cyfrowe. Skokowo wzrasta zużycie danych w sieci

W 12 największych polskich metropoliach mieszka 16 mln Polaków, a każdego dnia z przedmieść do centrów dojeżdża do pracy i szkoły od 50 tys. do nawet 300 tys. ludzi – wynika z raportu Play. To duże wyzwanie dla infrastruktury miast, również telekomunikacyjnej, bo zużycie danych dynamicznie rośnie. W sieci Play wzrost ten już dwukrotnie przekroczył gwałtowny skok z okresu pandemii COVID-19. Dostęp do szybkiego internetu mobilnego i stacjonarnego jest obecnie kluczowy dla miast, a do tego konieczne są dalsze inwestycje w infrastrukturę sieciową.

Firma

Przedsiębiorcy chcą mieć wszystkie produkty finansowe i biznesowe na jednej platformie. W takie rozwiązania inwestują banki i firmy leasingowe

Niemal 70 proc. mikro-, małych i średnich firm chciałoby mieć zgromadzone wszystkie produkty finansowe na jednej platformie – wynika z raportu EFL  „Cyfrowa (r)ewolucja na rynku leasingu. Pod lupą”. Dodatkowo chętnie korzystaliby w jej ramach z usług ułatwiających prowadzenie biznesu, jak wsparcie księgowe, prawne, możliwość załatwienia sprawy urzędowej, rezerwacji noclegu na podróż służbową czy zakupu pakietu usług medycznych. Nad takimi hubami dla przedsiębiorców intensywnie pracują zarówno banki, jak i firmy leasingowe. Takie narzędzie udostępnili właśnie Credit Agricole i Grupa EFL.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.