Komunikaty PR

Grupa INTER RAO Lietuva ogłasza wyniki finansowe za I kwartał 2021 r.

2021-05-14  |  17:45
Biuro prasowe
  • Przychody ze sprzedaży wzrosły w I kwartale 2021 r. o 110,4% r/r do poziomu 122,3 mln euro, w związku z wyższym wolumenem sprzedanej energii, zwłaszcza na rynku łotewskim i polskim.
  • Skonsolidowany zysk brutto ze sprzedaży wzrósł do 9,5 mln euro z 4,9 mln euro w I kwartale 2020 r.
  • Skonsolidowana EBITDA wzrosła do 9,4 mln euro z 3,7 mln w I kwartale 2020 r., a marża EBITDA wyniosła 7,7%, w porównaniu do 6,3% rok temu.
  • Zysk operacyjny wzrósł o 180,1% r/r do poziomu 7,5 mln euro, w porównaniu do 2,7 mln euro w I kwartale 2020 r.
  • Skonsolidowany zysk netto sięgnął 7,9 mln euro, w porównaniu do 2,4 mln euro rok temu.
  • Marża zysku netto wzrosła do 6,5% w raportowanym okresie z 4,2% przed rokiem.
  • Wolumen sprzedaży energii elektrycznej w Polsce wzrósł do 661 GWh, wobec do 367 GWh w I kwartale 2020 r. 

 

– W I kwartale 2021 r. Grupa INTER RAO Lietuva bardzo dobrze poradziła sobie ze wszystkimi wyzwaniami, jakie przyniosły dynamiczne zmiany na rynkach energii elektrycznej, na których Grupa prowadzi działalność. Wzrost przychodów ze sprzedaży spowodowany był głównie wyższym wolumenem obrotu energią elektryczną na Łotwie i w Polsce oraz wyższą ceną energii elektrycznej na wszystkich rynkach r/r. Skonsolidowana EBITDA wzrosła do 9,4 mln euro, przy marży EBITDA na poziomie 7,7%. Istotny wpływ na wzrost zysku miał dodatni wynik na działalności finansowej Grupy, w szczególności zmiana wartości godziwej instrumentów pochodnych nie klasyfikowanych jako instrumenty zabezpieczające. Zysk netto w I kwartale 2021 r. wzrósł ponad trzykrotnie i sięgnął 7,9 mln euro. Wypracowany przez Grupę zysk na akcję wyniósł 0,4 euro – powiedział Giedrius Balčiūnas, dyrektor generalny INTER RAO Lietuva.

 

Przychody ze sprzedaży

Łączne skonsolidowane przychody ze sprzedaży w okresie styczeń-marzec 2021 r. wyniosły 122,3 mln euro, o 110,4% więcej niż w pierwszych trzech miesiącach 2020 r. Na zwiększenie przychodów ogółem wpłynęły wyższe obroty energią elektryczną, zwłaszcza na rynku polskim i łotewskim, gdzie zanotowano najsilniejsze wzrosty.

Cena rynkowa energii elektrycznej była wyższa na wszystkich rynkach, w porównaniu z analogicznym okresem w 2020 r.

 

Dochody

W efekcie – skonsolidowany zysk brutto Grupy wzrósł o 93,4% w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, a marża zysku brutto Grupy wyniosła w okresie sprawozdawczym 7,76%, wobec 8,44% w okresie styczeń-marzec 2020 r.

Zysk operacyjny Grupy wzrósł o 180,1% w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku i wyniósł 7,5 mln euro.

W rozbiciu na segmenty, w I kwartale 2021 r. marża operacyjna podstawowego segmentu handlu energią elektryczną wzrosła r/r o 4,1 punktu procentowego do 6,1%. W segmencie wytwarzania energii przychody i zysk operacyjny obniżyły się, ponieważ farma wiatrowa Vydmantai wyprodukowała mniej energii elektrycznej niż w analogicznym okresie rok temu, ze względu na gorsze warunki meteorologiczne: średnia prędkość wiatru w I kwartale 2021 roku wyniosła 6,2 m/s wobec 7,87 m/s rok temu. Ponadto, rok 2020 był ostatnim rokiem, w którym farma wiatrowa korzystała ze stałej taryfy gwarantowanej. W rezultacie udział tego segmentu w zysku operacyjnym Grupy spadł do zaledwie 2,3% w I kwartale 2021 r., z wyjątkowo wysokiego poziomu 57,7% rok wcześniej.

Wynik netto na działalności finansowej Grupy w I kwartale 2021 r. wyniósł 1,5 mln euro. Wzrost wyniku finansowego netto w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego wynikał ze zmiany wartości godziwej instrumentów pochodnych nie klasyfikowanych jako instrumenty zabezpieczające.

Zysk netto Grupy w okresie styczeń-marzec 2021 r. wzrósł do 7,9 mln euro z 2,4 mln euro w I kwartale 2020 r. Marża zysku również wzrosła z 4,2% rok temu do 6,5% w raportowanym okresie.

 


INTER RAO Lietuva to czołowa grupa działająca na rynku energii elektrycznej w krajach bałtyckich i jeden z największych niezależnych dostawców energii elektrycznej na Litwie. Spółka handluje energią elektryczną na wiodącej europejskiej giełdzie energii Nord Pool, jest właścicielem jednej z największych farm wiatrowych na Litwie oraz dostarcza energię elektryczną największym przedsiębiorstwom w regionie bałtyckim na podstawie umów bilateralnych. Grupa poszerza swoją działalność w Polsce, na Łotwie i w Estonii. 

Na początku 2014 r. spółka zależna INTER RAO Lietuva – IRL Polska Sp. z o.o. – uzyskała zezwolenie na handel energią elektryczną w Polsce. W tym samym roku rozpoczęła handel energią elektryczną na Towarowej Giełdzie Energii.

INTER RAO Lietuva aktywnie uczestniczy również w detalicznym rynku energii – jest jednym z największych niezależnych dostawców na Litwie oraz rozwija działalność na Łotwie oraz w Estonii. Grupa rozpoczęła sprzedaż energii elektrycznej do odbiorców końcowych na Łotwie w pierwszej połowie 2012 r., następnie na Litwie w lipcu 2012 r. oraz w Estonii od 2013 r.

Od grudnia 2012 r akcje AB INTER RAO Lietuva są notowane na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka Trinasolar wspiera transformację terenów pokopalnianych w Polsce Biuro prasowe
2024-09-19 | 10:35

Trinasolar wspiera transformację terenów pokopalnianych w Polsce

Firma dostarczyła moduły Vertex w połączeniu z systemami montażowymi FixOrigin do farmy fotowoltaicznej o mocy 200 MW w Przykonie w Wielkopolsce. Trinasolar, wiodący globalny dostawca
Energetyka OX2 i Ingka Investments wspólnie otwierają Farmę Wiatrową Wysoka o mocy 62,5 MW
2024-09-13 | 09:00

OX2 i Ingka Investments wspólnie otwierają Farmę Wiatrową Wysoka o mocy 62,5 MW

Nawet 90 tys. gospodarstw domowych zasili 11 turbin tworzących nowo otwartą Farmę Wiatrową o mocy 62,5 MW w gminie Wysoka w północnej Wielkopolsce. Na farmie zainstalowane zostały
Energetyka Ponad 60 milionów złotych przekazanych na program Stoen Operator
2024-09-12 | 13:00

Ponad 60 milionów złotych przekazanych na program Stoen Operator

Stoen Operator pozyskał dotację w wysokości ponad 60 milionów złotych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Przeznaczy ją na kontynuację programu zastąpienia

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

Do 2050 roku lotnictwo ma być zeroemisyjne. Do osiągnięcia tego celu konieczna jest wymiana floty i przejście na ekologiczne paliwa

Lotnictwo odpowiada za ok. 4 proc. całkowitej emisji gazów cieplarnianych w UE. Międzynarodowa Organizacja Lotnictwa Cywilnego (ICAO) prognozowała, że wraz z dynamicznym wzrostem ruchu lotniczego do 2050 roku emisje z lotnictwa mogą się potroić w porównaniu z 2015 rokiem. Dlatego dwa lata temu wszystkie państwa członkowskie tej organizacji przyjęły zobowiązanie, by w ciągu kolejnych 25 lat dążyć do zeroemisyjności. Eksperci oceniają, że do tego konieczne są co najmniej dwa warunki – przejście na ekologiczne paliwa lotnicze i modernizacja floty.

Prawo

Rośnie liczba wynalazków wykorzystujących sztuczną inteligencję. Za rozwojem technologii nie nadążają przepisy

W ciągu ostatnich 10 lat liczba patentów związanych z generatywną sztuczną inteligencją wzrosła z 733 w 2014 roku do ponad 14 tys. w 2023 roku – wynika z raportu Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO). Łącznie w ciągu dekady przyznano niemal 54,5 tys. patentów dla tego typu wynalazków. Nie wszystkie kwestie związane z prawem własności intelektualnej, prawem autorskim, wykorzystaniem gen AI są uregulowane. – Potrzeba jeszcze trochę czasu, żeby znalazły się odpowiednie rozwiązania prawne, które pozwolą na ochronę rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję – ocenia Dorota Rzążewska, prezeska Polskiej Izby Rzeczników Patentowych.

DlaWas.info

Edukacja

MNiSW wspiera programy badawcze dotyczące żywienia. W planach jest też popularyzacja zdrowej diety

Resort nauki współfinansuje programy, które mają odpowiedzieć na wyzwania związane ze zdrowiem uczniów. Ruszyła właśnie kolejna edycja programu JEŻ – Junior-Edu-Żywienie, w którym rodzice i dzieci będą uczestniczyć w badaniu dotyczącym marnowania żywności. – Innym ważnym i nowatorskim komponentem jest program telewizyjny, który będzie popularyzował zdrowe żywienie – zapowiada Maciej Gdula, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. Jak podkreśla, to przykład na to, jak wykorzystywać w praktyce wyniki badań naukowych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.