GSK z nowymi benefitami dla pracowników i ich rodzin
Firma GSK rozszerzyła swój program wsparcia pracowników i ich rodzin o dodatkowe, pełnopłatne urlopy rodzicielskie oraz urlop na opiekę nad chorym bliskim. Wymiar nowych benefitów urlopowych wykracza poza rozwiązania wymagane polskim prawem pracy, a skorzystać z nich mogą osoby będące w każdym typie rodziny i związku.
Godzenie obowiązków służbowych i rodzinnych jest często niemałym wyzwaniem, zwłaszcza kiedy ma się pod opieką w domu małe dzieci lub chorego członka rodziny. Konieczność wykorzystywania dni urlopowych, nieplanowane wyjścia do lekarza, a nawet stres związany z koniecznością usprawiedliwiania się przed kolegami z pracy i szefem – to bolączki, które mogą prowadzić do obniżenia efektywności, wypalenia zawodowego, a nawet rezygnacji z pracy. Firma GSK postanowiła wyjść naprzeciw tym wyzwaniom, robiąc kolejny krok w kierunku budowania firmy dbającej o work-life balance pracowników.
Firma przyjazna rodzinie i pracownikom
Nowe benefity zostały wprowadzone w GSK na początku roku i obejmują 18 tygodni pełnopłatnego urlopu rodzicielskiego na opiekę nad dzieckiem dla obojga rodziców we wszystkich typach rodzin oraz 20 pełnopłatnych dni wolnych w przypadku poważnej choroby lub pobytu w szpitalu członka rodziny. Dodatkowo, w ramach działań wewnętrznych, GSK promuje sprawiedliwy podział opieki i zaangażowania w wychowanie dzieci poprzez zachęcanie ojców do wykorzystywania przysługującego im urlopu rodzicielskiego. Statystki ZUS wskazują, że w 2020 roku jedynie 1% uprawnionych ojców zdecydowało się skorzystać z przysługującego im świadczenia. W większości przypadków związane jest to z kwestiami finansowymi lub obawą o utratę możliwości rozwoju swojej kariery w organizacji[1]. Aby zapewnić równość w polityce urlopów rodzicielskich, niezależnie od tego, kto w rodzinie pełni funkcję głównego opiekuna, GSK promuje urlop rodzicielski jako normę dla wszystkich rodziców.
- W GSK zależy nam na tym, aby każdy z rodziców mógł spędzić jak najwięcej czasu ze swoim nowonarodzonym dzieckiem, jednocześnie nie martwiąc się o swoją karierę zawodową. Wspólna opieka nad dzieckiem pozwala na zbudowanie rodzinnych więzi, ale również umożliwia każdemu z rodziców powrót do pracy i rozwój swojej kariery zawodowej. Cieszę się, ze wdrażając nowe benefity możemy zaadresować te wątpliwości, które często powstrzymywały ojców przed wykorzystaniem przysługujących im uprawnień. Mamy nadzieję, że uszczęśliwią one wielu pracujących w GSK rodziców – mówi Cristiano Costanzo, Dyrektor Generalny GSK w Polsce.
Dodatkowe dni wolne mogą wykorzystać także pracownicy opiekujący się chorym członkiem rodziny. 20-dniowy urlop zapewni pracownikom, którzy łączą opiekę domową z karierą, bardzo potrzebną pomoc, a także dużą elastyczność w zakresie sposobu i czasu korzystania z tego typu wsparcia.
Otwartość na różnorodność
Wdrożenie nowych benefitów to kolejne z działań GSK na rzecz włączania i różnorodności. Jako inkluzywny pracodawca firma obejmuje wsparciem pracowników i ich partnerów żyjących w każdym typie rodziny i związku.
- W pracy spędzamy większość naszego dnia. To oczywiste, że chcemy czuć się w niej wspierani, bezpieczni i doceniani. W GSK wiemy, jak ważna jest kultura włączania i różnorodności i czujemy się odpowiedzialni za tworzenie przyjaznego miejsca pracy. Pozostajemy w ciągłym dialogu z naszymi pracownikami, aby lepiej rozumieć stojące przed nimi wyzwania. Chcemy, aby wprowadzane przez nas benefity odpowiadały potrzebom różnych grup, nikogo nie wykluczając, i poprawiały dobre samopoczucie psychiczne, fizyczne, społeczne i finansowe naszych pracowników. Wychodzimy tu ponad minimum wymagane przez polskie prawo – oferujemy nie tylko dłuższe urlopy, ale obejmujemy też opieką osoby pozostające w związkach nieformalnych – podkreśla Krzysztof Kępiński, Dyrektor Relacji Zewnętrznych GSK w Polsce.
18 tygodni pełnopłatnego urlopu rodzicielskiego może być wykorzystane przez rodziców zatrudnionych w GSK, którzy nie mają żadnych uprawnień rodzicielskich wynikających z polskich przepisów. Podobnie inkluzywne podejście zostało zastosowane w przypadku urlopu na opiekę nad członkiem rodziny - za bliskiego członka rodziny został uznany współmałżonek, partner, partnerka, dziecko, rodzic osoby pracującej oraz dziecko lub rodzic partnera i partnerki.
- Jestem niezwykle dumny, że swoimi codziennymi działaniami potwierdzamy, że jako GSK jesteśmy otwarci na różnorodność. Te benefity to nie tylko kolejny element budowania naszej włączającej kultury, ale jest to również cegiełka do budowania bardziej inkluzywnego środowiska pracy w Polsce. Mam nadzieję, że coraz więcej pracodawców pójdzie za naszym przykładem i zdecyduje się wspierać różnorodność w każdym aspekcie swojej działalności - dodaje Jarosław Skupiński, HR Country Head Poland.
Pełnopłatny urlop rodzicielski i dodatkowe dni opieki nad poważnie chorym członkiem rodziny to nie wszystkie benefity oferowane w GSK. Firma wprowadziła również możliwość pracy zdalnej i elastyczne godziny pracy, dodatkowe dni wolne, dofinansowanie wyposażenia biura w domu, szerokie wsparcie profilaktyki zdrowotnej, obejmujące szczepienie dla dzieci i dorosłych, opiekę psychologiczną oraz urlop sabbatical.
[1] https://gov.legalis.pl/zaledwie-1-ojcow-korzysta-z-urlopu-rodzicielskiego-a-tylko-ponad-polowa-z-ojcowskiego/

Mercer Total Remuneration Survey (TRS) – kluczowe wnioski i obserwacje

Dyskusje o pokoleniu Z na rynku pracy, Women on boards i migracjach. Zakończyło się EFNI Wiosna w Warszawie

Zaskocz swoich pracowników: 500 zł na karcie Pluxee, które działa jak 560 zł!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Blackout w Hiszpanii i Portugalii ujawnił braki europejskiego systemu elektroenergetycznego. Niezbędna modernizacja sieci i połączeń między krajami
Komisja Europejska musi wyciągnąć wnioski z problemów z dostawami energii w Hiszpanii i Portugalii. Zapowiada też podjęcie działań, aby uniknąć takich poważnych blackoutów w przyszłości. Eksperci apelują przede wszystkim o inwestycje w modernizację sieci, by była ona gotowa na większą liczbę źródeł odnawialnych, a także w rozbudowę połączeń między państwami członkowskimi, dzięki czemu łatwiej będzie reagować na kryzysy.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Telekomunikacja
Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.