Hakerzy łamią 8-znakowe hasło w godzinę
W wielu poradnikach dotyczących bezpieczeństwa IT, często można spotkać zalecenia, aby hasła zawierały co najmniej 8 znaków. To rekomendacja powielana od kilku lat na zasadzie „kopiuj i wklej”. Świat nowych technologii szybko się zmienia i zalecenia sprzed trzech czy dwóch lat, dziś są niewiele warte. Tak się dzieje właśnie w przypadku haseł. Eksperci ds. bezpieczeństwa są zgodni, że hasła składające się z ośmiu znaków wcale nie gwarantują użytkownikom bezpieczeństwa. Firma Hyve Systems wykorzystała do złamania takiego hasła komputer z procesorem GPU Nvidia RTX 4090. Przebrnięcie przez każdą możliwą 8-znakową kombinację liter (wielkie i małe) oraz cyfr i symboli, zajmuje tej maszynie mniej niż godzinę. To czas dwa razy lepszy od najszybszej karty graficznej sprzed dwóch lat.
Zdaniem specjalistów, obecnie do zatrzymania napastników powinna wystarczyć 12-znakowa kombinacja znaków, ale im więcej tym lepiej. Pojawiają się rekomendacje, by stosować hasło składające się min z 4 przypadkowych słów.
- Według ekspertów zwiększenie długości haseł jest o wiele ważniejsze niż dodanie wymagań w zakresie złożoności, czyli używania cyfr, liter i symboli. Bardzo ważne, aby hasło miało charakter losowy. Napastnicy zaczynają łamanie hasła od imienia żony, daty urodzenia itp. Dlatego menedżery haseł nigdy nie podsuwają użytkownikom tak prostych sekwencji – wyjaśnia Rafał Dembicki, Technical Director z firmy Log Plus
Firma 1Password, dostawca popularnego menedżera haseł, stosuje kombinacje 19 lub 20 znaków, w zależności od wersji. Niemniej na firmowym blogu przyznaje, że jeśli hasło zostanie odpowiednio wygenerowane w zupełności wystarczy od 11 do 15 znaków. Konkurent - NordPaas zaleca hasło składające się z 12 znaków, aczkolwiek najlepsze zabezpieczenie, uwzględniające zwiększające się moce procesorów obliczeniowych, powinno posiadać 16 znaków.
- Nasze stanowisko w zakresie tworzenia haseł jest bardzo podobne. Chętnie podpisujemy się pod rekomendacją Microsoftu, czyli co najmniej 12 znaków, oczywiście im więcej tym lepiej. Do tego trzeba pamiętać o kombinacji wielkich, małych liter, cyfr i symboli. Nie powinno to być słowo, które można znaleźć w słowniku lub imię osoby, postaci, produktu lub organizacji – tłumaczy Rafał Dembicki
Warto na koniec dodać, iż specjaliści z firmy Proton, oferujący szyfrowane usługi poczty elektronicznej, obliczyli, że hasło złożone z 15 wygenerowanych losowo znaków znajduje się poza zasięgiem najbardziej nowoczesnych systemów obliczeniowych.
Źródło: White Magick

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów
W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.
Handel
Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.
Transport
W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.