Komunikaty PR

Hakerzy polują na dane uwierzytelniające

2023-10-27  |  01:00

Menedżery haseł, czyli narzędzia generujące i zarządzające hasłami do różnych kont użytkownika, mające poprawiać poziom bezpieczeństwa i wygodę korzystania z usług online czy aplikacji. Jednak czy tego typu narzędzia są bezpiecznym rozwiązaniem dla klientów biznesowych?  Można poddać to pewnej wątpliwości patrząc chociażby na przypadek LastPass, który to w sierpniu ubiegłego roku padł ofiarą hakerów, którzy przejęli adresy e-mail, loginy oraz klucze dostępu do danych przechowywanych w chmurze.

W ostatnich dniach października tego roku w mediach pojawiły się niepokojące sygnały dotyczące innego popularnego menedżera haseł Password1, z którego korzysta około 100 tysięcy klientów biznesowych. Istniały uzasadnione obawy, że powtórzy się historia LastPass, na szczęście czujność pracowników Password1 pozwoliła zapobiec groźnemu incydentowi bezpieczeństwa.

 

Co ciekawe, w październiku o podobnych problemach poinformowały dwie inne firmy - BeyondTrust oraz Cloudfare. W obu przypadkach udało się powstrzymać napastników. Całą trójkę łączy między innymi to, że korzystają z platformy do zarządzanie tożsamością i dostępem Okta. 19 października Okta oficjalnie poinformowała, że doszło do naruszenia danych uwierzytelniających wskutek włamania się hakerów do systemu obsługi klienta. Według serwisu Wired incydent dotyczył 200 firm obsługiwanych przez Oktę, w sumie 18 400 użytkowników. Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, iż Okta otrzymała informację o występującym zagrożeniu od Cloudfare już 2 października.  Przedstawiciele tej firmy odkryli niepokojącą aktywność polegającą na tworzeniu i wprowadzaniu zmian do kont administracyjnych.

- Takie firmy jak Okta stały się bardzo łakomym kąskiem dla cyberprzestępców. Jeśli atak się powiedzie mają oni dostęp do setek organizacji. Gra jest zatem warta świeczki - mówi Grzegorz Filarowski, CEO LOG Plus.

 

Jak wynika z danych Forrester 80 proc. wszystkich naruszeń bezpieczeństwa zaczyna się od nadużycia uprzywilejowanych poświadczeń. Według badania przeprowadzonego przez Identity Defined Security Alliance, 78 proc. przedsiębiorstw twierdzi, że naruszenia oparte na tożsamości bezpośrednio wpłynęły na ich działalność biznesową, a 96 proc. z nich uważa, że mogłoby ich uniknąć, gdyby wcześniej przyjęli zabezpieczenia zerowego zaufania (zero trust) bazującego na tożsamości.

- W obecnych czasach jesteśmy skazani na wdrażanie polityki zero trust, która domyślnie definiuje wszystkie urządzenia tożsamości, systemy i użytkowników jako niewiarygodne. Wszystkie wymagają uwierzytelnienia, autoryzacji i ciągłej walidacji przed przyznaniem dostępu do aplikacji i danych.  - wyjaśnia Grzegorz Filarowski, CEO LOG Plus.

 

Źródło: White Magick

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia Biuro prasowe
2025-06-25 | 03:00

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Wyciek danych, ataki przeciążające stronę (DDoS), złośliwe oprogramowanie, phishing. Dziś wojna w cyberprzestrzeni dotyczy nie tylko infrastruktury krytycznej czy wielkich
IT i technologie Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska
2025-06-04 | 15:30

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Współczesne przedsiębiorstwa nie mogą pozwolić sobie na brak ochrony w świecie cyfrowym. Codziennie pojawiają się nowe zagrożenia: wycieki danych, ataki phishingowe,
IT i technologie Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
2025-05-13 | 14:45

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Emitel ponownie został Partnerem Technologicznym konferencji Impact’25 – jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych nowoczesnym technologiom, gospodarce

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Prawo

Firma

Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.

Infrastruktura

Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.