INA Management podsumowuje 2022 r. na rynku najmu apartamentów
ZDJĘCIA: https://wetransfer.com/downloads/d46d4f34c950b264a0fe2b8c8c81fc1520230220113329/4834dd64e22390a015d20af69f98f39420230220113351/355288
Rosnące wymagania najemców, wysokie obłożenie w obiektach, wyraźne skrócenie wakacyjnych pobytów, wzrost cen oraz utrzymująca się wysoka popularność głównych destynacji turystycznych i biznesowych – tak w skrócie prezentuje się podsumowanie 2022 r. na rynku wynajmu apartamentów według spółki INA Management – jednego z wiodących operatorów najmu w naszym kraju.
Najem krótko i długoterminowy w Polsce od kilku lat ulega nieustannej profesjonalizacji. Obecnie goście decydujący się na wynajęcie apartamentu w konkretnym obiekcie oczekują już bardzo konkretnych standardów, dodatkowych usług i dogodnych możliwości dokonania rezerwacji, bez czasochłonnych i zbędnych formalności. Tak dynamiczna sytuacja na polskim rynku sprawia, że coraz częściej współpraca z profesjonalnym operatorem okazuje się mieć kluczowe znaczenie dla finalnego sukcesu danej inwestycji.
Rok 2022 w liczbach
Największe polskie miasta notowały najwyższe obłożenie w okresie od marca do listopada, gdzie w większości były to pobyty jedno bądź dwudniowe. We wspomnianym okresie obłożenie wahało się w granicach 80-94%, a w ciągu pozostałych miesięcy utrzymywało się na poziomie 60-80%. Ceny najmu, w porównaniu z analogicznymi okresami w roku 2021, wzrosły średnio o ok. 20%.
Jeżeli chodzi o turystyczne centra największych polskich miast, wyraźną tendencją było skrócenie pobytu gości w wynajmowanych obiektach. Najczęściej były to pobyty 3 lub 4-dniowe, a te przekraczające tydzień należały do rzadkości. Niezmiennie niesłabnącą popularnością cieszyły się wyjazdy okołoweekendowe oraz długie weekendy. Obłożenie w obiektach położonych blisko historycznych części miast wahało się od 85% do 96% w zależności od kategorii apartamentu. Ceny najmu zanotowały średnio 10% wzrost w stosunku do roku ubiegłego.
Podobną sytuację można było zaobserwować na rynku inwestycji nadmorskich, gdzie średnie obłożenie wynosiło od 70% do nawet 93% w sezonie. Niezmiennie największą popularnością cieszyły się apartamenty usytuowane w bezpośrednim sąsiedztwie plaży. Poza sezonem obłożenie wynosiło ok. 50-60%. Również w tym wypadku średnia cena najmu wzrosła o 10%.
Nowe obiekty w portfolio INA
W minionym roku INA Management uruchomiła w Gdyni kolejny obiekt należący do sieci Symphony – Modern Tower. Dedykowany jest przede wszystkim dla gości podróżujących w celach biznesowych oraz tych doceniających liczne udogodnienia oraz zdecydowanie wyższy standard powierzchni, w porównaniu do tych które oferują pokoje hotelowe.
Jako jedni z nielicznych operatorów nawiązujemy stałe relacje z firmami oferując stawki korporacyjne wraz z w pełni przygotowanym systemem do rezerwacji dostępnym z poziomu komputera czy urządzeń mobilnych – mówi Justyna Rachuba, managerka aparthoteli INA Management. Nasi goście doceniają prostotę oraz wygodę dokonywania rezerwacji bez konieczności wysyłania maila czy kontaktu telefonicznego, a narzędzia analityczne pozwalają nam na precyzyjne dopasowanie oferty do potrzeb firmy. Liczba naszych apartamentów na przestrzeni 2022 r. wzrosła o 37% dzięki portfolio obsługiwanych przez naszą firmę apartamentów w warszawskiej inwestycji City Break Wolska oraz otworzeniu nowego obiektu w Gdyni.
Ponadto, wraz z końcem 2022 r. INA Management rozpoczęła pozyskiwanie apartamentów w ramach inwestycji Symphony Atal City Square we Wrocławiu. Będzie to już trzecia inwestycja, którą INA realizuje wspólnie z deweloperem Atal, co potwierdza zaufanie jednego z największych polskich deweloperów do INA Management.
Prognoza na 2023 rok
W opinii ekspertów z INA Management najem długoterminowy będzie cieszył się niesłabnącą popularnością, aczkolwiek klient będzie bardzo dokładnie weryfikował różne oferty, poszukując tej najbardziej atrakcyjnej, a najważniejszymi kryteriami niezmiennie pozostaną dobra lokalizacja i wysoki standard wynajmowanej przestrzeni.
Podobnie jak w mijającym roku prognozujemy bardzo krótkie okno rezerwacji – mówi Justyna Rachuba. Wyprzedzenie, z jakim rezerwacje będą wpływać do systemu, będzie krótkie - około 2-3 dni przed przyjazdem gości do obiektu. Przewidujemy również, że pojawią się rezerwacje z bardzo dużym wyprzedzeniem od osób, które chcą sobie zagwarantować najlepszą cenę wypoczynku, jednocześnie wybierając spośród dużej dostępności apartamentów w ofertach i korzystając z preferencyjnych warunków anulacji. W tym roku skupiamy się na uruchomieniu obiektu Plac Wolności 6 w Poznaniu, inwestycji Merwede nad Zatoką Gdańską oraz Jagiellońskiej 13 – inwestycji dedykowanej do pobytów w systemie Longstay.
___
INA Management to ogólnopolski operator obiektów przeznaczonych na wynajem krótko i długoterminowy zlokalizowanych w popularnych turystycznie i biznesowo miastach w Polsce m.in. w Gdańsku, Gdyni, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu. Operator zapewnia deweloperom i inwestorom najwyższą jakość w zakresie zarządzania najmem apartamentów nabywanych u nich przez ich klientów.

Łotewski producent wysokiej jakości domów prefabrykowanych wchodzi na polski rynek

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Kraje dotknięte powodzią z 2024 roku z dodatkowym wsparciem finansowym. Europosłowie wzywają do budowy w UE lepszego systemu reagowania na kryzysy
W lipcu Parlament Europejski przyjął wniosek o uruchomienie 280,7 mln euro z Funduszu Solidarności UE na wsparcie sześciu krajów dotkniętych niszczycielskimi powodziami w 2024 roku. Polska otrzyma z tego 76 mln euro, a środki mają zostać przeznaczone na naprawę infrastruktury czy miejsc dziedzictwa kulturowego. Nastroje polskich europosłów związane z funduszem są podzielone m.in. w kwestii tempa unijnej interwencji oraz związanej z nią biurokracji. Ich zdaniem w UE potrzebny jest lepszy system reagowania na sytuacje kryzysowe.
Handel
Nestlé w Polsce podsumowuje wpływ na krajową gospodarkę. Firma wygenerowała 0,6 proc. polskiego PKB [DEPESZA]

Działalność Nestlé w Polsce wsparła utrzymanie 45,2 tys. miejsc pracy i wygenerowała 20,1 mld zł wartości dodanej dla krajowej gospodarki. Firma przyczyniła się do zasilenia budżetu państwa kwotą 1,7 mld zł – wynika z „Raportu Wpływu Nestlé” w Polsce przygotowanego przez PwC na podstawie danych za 2023 rok.
Polityka
M. Kobosko: Surowce dziś rządzą światem i zdecydują o tym, kto wygra w XXI wieku. Zasoby Grenlandii w centrum zainteresowania

Duńska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej rozpoczęła się 1 lipca pod hasłem „Silna Europa w zmieniającym się świecie”. Według zapowiedzi ma się ona skupiać m.in. na bezpieczeństwie militarnym i zielonej transformacji. Dla obu tych aspektów istotna jest kwestia niezależności w dostępie do surowców krytycznych. W tym kontekście coraz więcej mówi się o Grenlandii, autonomicznym terytorium zależnym Danii, bogatym w surowce naturalne i pierwiastki ziem rzadkich. Z tego właśnie powodu wyspa znalazła się w polu zainteresowania Donalda Trumpa.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.