Indeks Koniunktury PMR dla suplementów diety najwyższy od lat

Marketing
PMR
Królewska 57
30-081 Kraków
marketing|pmrcorporate.com| |marketing|pmrcorporate.com
12 340 51 00
www.pmrmarketexperts.com
Według badań przeprowadzanych przez PMR na rynku suplementów diety na przestrzeni ostatnich 15 lat, sytuacja w sektorze jest obecnie oceniana najlepiej w historii przeprowadzania badań. Wpływ na to ma jednak w naszej opinii przede wszystkim odniesienie do dość słabego dla wielu kategorii suplementów roku 2020. Ostatecznie, wartość rynku wzrosła wtedy o 5%, co było wzrostem bardzo umiarkowanym, ale też nienajgorszym na tle całej gospodarki, jak wynika z najnowszego badania PMR, którego rezultaty przedstawiono w raporcie „Rynek suplementów diety w Polsce 2021. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2021-2026”.
Większość producentów bardzo optymistyczna co do kolejnych 12 miesięcy
Sytuacja na rynku suplementów diety oceniana jest obecnie niezwykle dobrze. Prawie 90% respondentów – menedżerów firm obecnych na rynku (producentów i dystrybutorów) ocenia ją pozytywnie. Jest to ogólnie najlepszy wynik w okresie naszej analizy (od 2007 r.). Wpływ na to mają na pewno intensywne wzrosty sprzedaży, jakie producenci notują od kwietnia 2021 rok do roku, jak również fakt, że branży, pomimo spadków w wielu kategoriach, udało się zakończyć rok 2020 z pozytywnym wynikiem (co wpłynęło na ogólnie dobrą sytuację przedsiębiorstw działających na tym rynku).
Również biorąc pod uwagę prognozowaną sytuację w nadchodzących miesiącach optymizm jest bezprecedensowy w okresie od 2007 r. – tylko 2% firm spodziewa się pogorszenia sytuacji. Najczęściej kadra menedżerska firm obecnych na rynku uzasadnia swoje prognozy wzrostem zainteresowania suplementami diety.
Wskaźnik Koniunktury PMR na rynku suplementów diety (na który składa się prognozowana i obecna ocena sytuacji na rynku oraz obecna i spodziewana sytuacja finansowa przedsiębiorstw) osiąga obecnie najwyższy poziom – 51 przy maksimum 100. W roku 2020 osiągnął on natomiast poziom 7,7; przy co było najniższym wynikiem od początku przeprowadzania przez nas badań na tym rynku. W 2020 r. różnica w dynamikach pomiędzy lekami i suplementami diety (wraz z dietetycznymi środkami spożywczymi) była stosunkowo duża, co wynikało w naszej opinii z faktu wybuchu pandemii koronawirusa. W jej efekcie, pacjenci chętnie wykupywali leki przeciwbólowe i przeciwwirusowe, a w przypadku suplementów diety skupili się raczej na tańszych witaminach i minerałach, jednocześnie rezygnując z droższych suplementów diety np. na stawy, skórę, włosy i paznokcie.
Poprawa sytuacji ekonomicznej w kolejnych latach będzie sprzyjać rozwojowi rynku suplementów diety
Jak wynika z naszego badania, w 2021 i w kolejnych latach rozwojowi suplementów diety sprzyjać będzie poprawa sytuacji ekonomicznej. Kryzys minie i Polacy znowu będą mogli pozwolić sobie na droższe produkty, nie tylko takie pierwszej potrzeby. A do nich należą suplementy diety – są na rynku i takie, których opakowanie kosztuje kilkaset zł. Z kolei otwarcie siłowni, zezwolenie na organizację wydarzeń sportowych, ogólnie powrót do aktywności fizycznej wpłynie na odrodzenie rynku odżywek dla osób aktywnych fizycznie.
Czynnikiem stymulującym sprzedaż będzie również rosnący trend dbałości Polaków o zdrowie, a także wzrost skali pewnych problemów zdrowotnych na skutek pandemii (np. otyłości), jak również zwiększenie się zachorowalności na skutek zaniedbań w badaniach diagnostycznych i wizytach lekarskich w czasie pandemii np. układu krążenia (suplementy na wsparcie funkcji tego układu).
Według najnowszych prognoz PMR, w 2021 r. możemy spodziewać się wzrostu tego rynku o 7,7%, do wartości 6,4 mld zł w cenach końcowych (wszystkie kanały sprzedaży). Najwolniej spośród przeanalizowanych przez PMR kanałów będzie rosła sprzedaż w aptekach (analiza obejmuje kanał internetowy – apteki, sklepy i platformy, pozaapteczny – sklepy stacjonarne m.in. z odżywkami, drogerie, sportowe, zielarskie i kanał apteczny).
PMR Market Experts dostarcza swoim partnerom najwyższej jakości analizy rynkowe, badania oraz usługi doradcze przygotowane przez doświadczone zespoły branżowych ekspertów. Od ponad 20 lat ekspertyzy i rekomendacje PMR wspierają firmy na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej, Wspólnoty Niepodległych Państw i Europy Południowo-Wschodniej, umożliwiając im realizację strategicznych celów. To firma którą tworzą ludzie, umiejętnie korzystający z osiągnięć technologii, by sprostać zmieniającym się wymaganiom partnerów biznesowych.
Więcej autorskich treści tworzonych w oparciu o prowadzone badania można znaleźć na naszej stronie https://www.pmrmarketexperts.com/press-room.
W razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu.

Neurologiczne choroby rzadkie w Lublinie leczą modelowo

Biznes z misją. Diagnostyka podsumowała działania w obszarze ESG

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów
W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.
Handel
Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.
Transport
W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.