Inflacja robi krok w tył – czy RPP podniesie stopy procentowe?
Vision Group
Woronicza 31/254
02-640 Warszawa Warszawa
visiongroup|visiongroup.pl| |visiongroup|visiongroup.pl
604198300
www.visiongroup.pl
Inflacja robi krok w tył – czy RPP podniesie stopy procentowe?
Szybki szacunek GUS w listopadzie wskazuje, że inflacja r/r zmniejszyła się względem grudnia o 0,5 punktu procentowego. Pomiar na poziomie 17,4% r/r oznacza zauważalną korektę w trendzie wzrostowym. Równolegle Rada Polityki Pieniężnej NBP zdecyduje w tym tygodniu o poziomie stóp procentowych – oczekiwania rynkowe ponownie wskazują na utrzymanie ich na tym samym poziomie. W jakim kierunku będą zmierzyła inflacja i stopy procentowe? Analitycy londyńskiej firmy Unibet przygotowali prognozy dla Polski w tym zakresie.
Listopad okazał się łaskawy dla portfeli Polaków – tak przynajmniej wskazuje analiza Głównego Urzędu Statystycznego. Poprawiła się również kondycja złotego na rynkach walutowych, cena dolara amerykańskiego w pierwszym tygodniu grudnia utrzymuje się poniżej 4,50 PLN/USD – to najniższe notowania od czerwca. Poprawa sytuacji dotyczy również polskiej giełdy. Indeks WIG20 osiągnął poziom powyżej 1700 punktów wobec spadku październikowego poniżej 1400 punktów. Szereg pozytywnych sygnałów został ciepło przyjęty przez rynki. Eksperci ekonomiczni podkreślają jednak, że należy tonować nastroje. Wciąż w mocy pozostaje bowiem szereg czynników obciążających zarówno kondycję gospodarki, jak i samego złotego.
Chwila oddechu dla kredytobiorców
Od dwóch miesięcy stopy procentowe pozostają na tym samym poziomie. Grudniowe posiedzenie RPP ma szansę przedłużyć tę chwilę wytchnienia dla kredytobiorców. Pozytywne sygnały makroekonomiczne w zestawieniu z deklaracjami NBP pozwalają na wskazanie braku przesłanek dla powrotu do cyklu podwyżek. Nie należy jednak spodziewać się obniżenia stóp procentowych – eksperci wskazują, że będzie to prawdopodobne dopiero, gdy inflacja spadnie poniżej poziomów dwucyfrowych. Za utrzymaniem obecnego poziomu stóp przemawia jednak nie tylko listopadowa poprawa koniunktury, lecz także odczyty związane ze spadkiem przyrostu PKB. Dalsze podwyżki mogłyby pogłębić spowolnienie gospodarcze – co nie koreluje z deklarowanym przez RPP kierunkiem polityki monetarnej. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że szanse na utrzymanie stopy referencyjnej NBP na poziomie 6,75% w grudniu 2022 wynosi 68%.
Święta impulsem inflacyjnym?
Dla pozytywnych listopadowych sygnałów zagrożenie może stanowić świąteczna fala zakupów. Nagły wzrost konsumpcji jest jednym z najbardziej jaskrawych czynników proinflacyjnych. Takie zjawisko zawsze ma miejsce w okresie świątecznym. Tym razem jednak będzie miało ono charakter szczególny, bo wystąpi w warunkach rekordowo wysokiej inflacji. Tradycyjne otwarcie portfeli w grudniu może przyczynić się do odczuwalnego podwyższenia grudniowych odczytów. Komentatorzy wskazują, że uśrednione wydatki gospodarstw domowych na tegoroczne obchody wzrosną o co najmniej 25% – taka jest umowna wartość „inflacji świątecznego koszyka”. Przekłada się to na wysoki popyt na produkty, które bardziej dotknął wzrost cen, co przyczyni się do ich dalszego podnoszenia. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że szansa na przekroczenie przez inflację poziomu 18% r/r w odczycie GUS za grudzień 2022 wynoszą 54%.

Sukces z przeszkodami: Blisko 1/3 polskich przedsiębiorczyń zmaga się z koniecznością udowadniania swojej wartości w biznesie

Czarna Lista Barier: postulaty deregulacyjne Konfederacji Lewiatan

BCC: budżet, inwestycje, podatki
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.