Komunikaty PR

IX Edycja Tygodnia Bezpieczeństwa w Budownictwie

2022-05-25  |  10:00
Biuro prasowe
Kontakt
Emilia Potocka
Synertime

Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka|synertime.pl| |e.potocka|synertime.pl
668132416
www.synertime.pl

W dniach 23-29 maja już po raz dziewiąty odbywa się Tydzień Bezpieczeństwa. To największa w Polsce inicjatywa na rzecz poprawy bezpieczeństwa na budowach w naszym kraju. Organizatorem akcji jest Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie. Do tej pory inicjatywa objęła swoim zasięgiem budowy w 400 różnych lokalizacjach w Polsce i dotarła do ponad 100 000 pracowników budowlanych. Tegorocznej edycji towarzyszy hasło „Budowa się kończy. Bezpieczeństwo NIGDY!”.

Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie, które powstało w 2010 r. to zrzeszenie wiodących na polskim rynku firm generalnego wykonawstwa. Obecnie tworzy je 15 największych generalnych wykonawców budowlanych w Polsce: Budimex, Eiffage, Erbud, Eurovia, Hochtief Polska, Karmar, Mostostal Warszawa, Mota-Engil, NDI, Polimex Mostostal, Porr, Skanska, Strabag, Unibep i Warbud.

Nadrzędnym celem Porozumienia pozostaje niezmiennie: zero wypadków na budowach. Pozostałe  priorytety to propagowanie kultury bezpieczeństwa, uświadamianie w kwestii niebezpieczeństw związanych z pracą na budowie oraz minimalizacja ryzyka i zapobieganie wypadkom. Sygnatariusze chcą to osiągnąć poprzez wdrażanie standardów bezpieczeństwa, w tym wprowadzanie systemowych rozwiązań z dziedziny BHP oraz działalność edukacyjno-szkoleniową. W ramach sojuszu została utworzona platforma wymiany wiedzy w zakresie bezpieczeństwa, co pozwala na wspólną analizę zdarzeń wypadkowych. Od dziewięciu lat Porozumienie promuje bezpieczną pracę również poprzez Tydzień Bezpieczeństwa, skierowany do wszystkich pracowników budów sygnatariuszy, jak i podwykonawców.

Motyw przewodni tegorocznego Tygodnia Bezpieczeństwa to kultura bezpieczeństwa, w szerszym kontekście jako proces, który powinien obejmować wartości, konkretne postawy, spełnianie standardów, ale też edukowanie naszego otoczenia. Znalazło to odzwierciedlenie w haśle towarzyszącym IX edycji akcji „Budowa się kończy. Bezpieczeństwo NIGDY!”.

- Tydzień bezpieczeństwa to zwieńczenie naszych całorocznych wysiłków. Wszyscy ciężko pracujemy po to, aby podnosić standardy i poziom bezpieczeństwa na budowach. Wymaga to zmiany sposobu myślenia i nowych umiejętności związanych z organizacja pracy, gdyż często sam pracownik, który ulega wypadkowi mógłby temu wypadkowi zapobiec. Bezpieczeństwo na polskich budowach w ciągu ostatnich lat bardzo się zmieniło. Wszyscy wkładają w to bardzo dużo wysiłku, szczególnie firmy zrzeszone w Porozumieniu Bezpieczeństwa dla Budownictwa, które wdrażają wspólne procedury i rozwiązania - mówi Michał Wasilewski, Dyrektor Koordynujący Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie.

- Budimex realizuje w Tygodniu Bezpieczeństwa działania skierowane do naszej kadry. Uświadamiamy naszych pracowników o ich obowiązkach, jak i przypominamy im jak organizować budowę bezpiecznie, dla nich i dla naszych podwykonawców. Najważniejszą zasadą na budowie dla każdego pracownika jest zadbać o swoje bezpieczeństwo. Uczymy naszych pracowników i zachęcamy ich do tego, by bezpiecznie organizowali swoją pracę. Jest to nasza wspólna odpowiedzialność – mówi Tomasz Janowiak, Dyrektor Biura Bezpieczeństwa Pracy Budimex SA.

- To już dziewiąta edycja Tygodnia Bezpieczeństwa w ramach Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie. Chcielibyśmy zwrócić uwagę naszym pracownikom, ale również pracownikom od Inwestora i naszym podwykonawcom, że bezpieczeństwo jest ważne nie tylko w miejscu pracy, ale także poza nim. O bezpieczeństwie powinniśmy pamiętać także w czasie wolnym, w czasie dojazdu do pracy i powrotu do domu. Na naszych budowach organizujemy szereg aktywności dla naszych pracowników, a także podwykonawców. Nasi pracownicy najchętniej biorą udział w aktywnościach które są związane z praktyką. To praktyka czyni mistrza. – mówi Monika Misterska – Kowalska, Specjalista ds. BHP Warbud SA.

Podobnie jak latach ubiegłych akcja obejmie wszystkie budowy członków Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie na terenie całej Polski. Świadomość bezpieczeństwa wśród pracowników będzie budowana poprzez prelekcje, pokazy i rozmowy. W przygotowanej specjalnie na Tydzień Bezpieczeństwa „Księdze Pomysłów” znalazły się propozycje aktywności, które można przeprowadzić na terenie budów sygnatariuszy Porozumienia. Wśród zaproponowanych  działań z zakresu BHP znaleźć możemy m.in. treningi i zabezpieczenia do prac na wysokości, warsztaty stanowiskowe podnoszące poziom wiedzy w kwestii potencjalnych zagrożeń, sposobów ich eliminacji oraz zasad prawidłowego zachowania podczas pracy, a także ćwiczenia gimnastyczne, przegląd narzędzi czy szkolenie z udzielania pierwszej pomocy.

Według danych z raportu Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie wynika, że w ciągu 10 lat działalności organizacji blisko dwukrotnie, z 8684 do 4743, zmniejszyła się liczba poszkodowanych w wypadkach na budowach w Polsce. W branży budowlanej jest dziś czterokrotnie mniej wypadków śmiertelnych na 100 tys. zatrudnionych niż przed dekadą. Duża w tym zasługa stowarzyszenia największych firm budowlanych w Polsce, które działa na rzecz poprawy bezpieczeństwa pracy.

Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie i Tydzień Bezpieczeństwa wpierają najważniejsze instytucje branżowe: Główny Inspektorat Pracy, Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Związek Inżynierów i Techników Budownictwa, Polska Izba Inżynierów Budownictwa, Związek Zawodowy Budowlani, Polski Związek Pracodawców Budownictwa, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pracowników Służby BHP, Solidarność – Krajowy Sekretariat Budownictwa. Partnerami Porozumienia są Polskie Zrzeszenie Wykonawców Fundamentów Specjalnych, Stowarzyszenie Producentów Betonu Towarowego i Polska Izba Gospodarcza Rusztowań.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Infrastruktura Zielone światło dla przebudowy ul. Suwak! Biuro prasowe
2024-04-11 | 10:00

Zielone światło dla przebudowy ul. Suwak!

To obiecujące wieści dla użytkowników biur i mieszkańców biznesowej części Służewca! Wkrótce ruszy ważna inwestycja drogowa, która połączy ul. Suwak z ul.
Infrastruktura Plac Defilad wykorzysta wodę z drugiego obiegu
2024-04-08 | 08:14

Plac Defilad wykorzysta wodę z drugiego obiegu

Trwa przebudowa środkowej części placu Defilad – nowego placu Centralnego. W nowoczesnej przestrzeni znajdzie się wiele elementów zielonych, małej architektury oraz detali
Infrastruktura Sienkiewicz laureatem Diamentów Forbesa
2024-03-14 | 09:32

Sienkiewicz laureatem Diamentów Forbesa

  Spółka Sienkiewicz, produkująca prefabrykaty betonowe i żelbetowe, znalazła się w gronie laureatów rankingu Diamentów Forbesa 2024, uwzględniającego

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

T-Mobile startuje w Polsce z nowym konceptem. Pozwoli klientom przetestować i doświadczyć najnowocześniejszych technologii

T-Mobile już od kilku lat realizuje strategię, która mocno skupia się na innowacjach i doświadczeniach klienta związanych z nowymi technologiami. Połączeniem obu tych elementów jest Magenta Experience Center – nowoczesny koncept, który ma zapewnić klientom możliwość samodzielnego przetestowania najnowszych technologii. Format, z sukcesem działający już na innych rynkach zachodnioeuropejskich, właśnie zadebiutował w Warszawie. Będą z niego mogli korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi.

Problemy społeczne

W Polsce brakuje dostępnych cenowo mieszkań. Eksperci mówią o kryzysie mieszkaniowym

 Większość osób – nawet ze średnimi, wcale nie najgorszymi dochodami – ma problem, żeby zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe, ale też z tym, żeby po zaspokojeniu tych potrzeb, po opłaceniu wszystkich rachunków i opłat związanych z mieszkaniem, mieć jeszcze środki na godne życie – mówi Aleksandra Krugły z Fundacji Habitat for Humanity Poland. Jak wskazuje, problem stanowi nie tylko wysoki współczynnik przeciążenia kosztami mieszkaniowymi, ale i tzw. luka czynszowa, w której mieści się ponad 1/3 społeczeństwa. Tych problemów nie rozwiąże jednak samo zwiększanie liczby nowych lokali. Potrzebne są również rozwiązania, które umożliwią zaangażowanie sektora prywatnego w zwiększenie podaży dostępnych cenowo mieszkań na wynajem.

Konsument

Od 28 kwietnia Polacy żyją na ekologiczny kredyt. Zmiana zachowań konsumentów może odwrócić negatywny trend

Dzień Długu Ekologicznego, czyli data, do której zużyliśmy wszystkie zasoby, jakie w ciągu roku może zapewnić Ziemia, w tym roku w Polsce przypada 28 kwietnia, kilka dni wcześniej niż rok temu. Coroczne przyspieszenie tego terminu to sygnał, że czerpiemy bez umiaru z naturalnych systemów, nie dając im czasu na odbudowę. – Polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej konsumpcyjne, kupujemy i wyrzucamy coraz więcej. Ale też nie mamy tak naprawdę efektywnego narzędzia, żeby temu zapobiec – ocenia Filip Piotrowski, ekspert ds. gospodarki obiegu zamkniętego z UNEP/GRID-Warszawa.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.