Jak działa na nas hałas i dlaczego warto wybrać cichy samozamykacz do drzwi?
Offteam
Czajkowskiego 99
51-147 Wrocław
pr|offteam.pl| |pr|offteam.pl
691 274 042
www.offteam.pl
Automatyczne ustawienia bezpiecznego lub regulowanego zamknięcia przeciwpożarowego są często tak silne, że powodują zatrzaskiwanie się drzwi. Taki regularny głośny hałas wpływa na samopoczucie każdego użytkownika budynku, pogarsza koncentrację czy przeszkadza w odpoczynku. To właśnie dlatego zarówno w obiektach użyteczności publicznej, jak i inwestycjach mieszkaniowych powinny być stosowane ciche samozamykacze, które znacznie podnoszą komfort użytkowników.
Jak działa na nas hałas?
Hałas jest często ignorowanym wyzwalaczem stresu. Rozwiązania chroniące przed hałasem mogą poprawić jakość życia w perspektywie krótko- i długoterminowej. Niemieckie Towarzystwo Akustyczne (German Acoustical Society - DEGA) regularnie bada jego negatywne konsekwencje podczas corocznego Międzynarodowego Dnia Wiedzy o Hałasie*.
Nawet niski poziom hałasu może narazić organizm na stres. Jak wskazuje Program Opieki w zakresie Zdrowia Zawodowego Uniwersytetu Michigan, przewlekły hałas w miejscu pracy powoduje wzrost ciśnienia krwi i tętna”**.
W innym badaniu prowadzonym przez eksperta od snu z Harvard Medical School zbadano „zakłócającą zdolność różnych dźwięków szpitalnych podczas snu”. Doszli do wniosku, że „niezbędna jest poprawa warunków akustycznych nowych i istniejących placówek opieki zdrowotnej, aby zapewnić najwyższą jakość opieki”. Zamykające się drzwi były jednym z 14 badanych dźwięków tła***.
Rozwiązanie na bezgłośne zamykanie drzwi
– Hałas w środowisku nie jest trywialnym problemem – mówi Andreas Gmelin, dyrektor ds. zarządzania produktem i rozwoju biznesowego w jednostce ds. produktów do zamykania drzwi EMEIA w ASSA ABLOY Opening Solutions. – Ważne jest, aby unikać niepotrzebnego zanieczyszczenia akustycznego w miejscu pracy, w placówkach edukacyjnych i kulturalnych, w domach i hotelach, a także w szpitalach – aby zapewnić zarówno spokój ducha, jak i produktywność. Z myślą o tych potrzebach opracowaliśmy technologię zamykaczy drzwi Close-Motion®. Zamykają one jedno- lub dwuskrzydłowe drzwi szczelnie i prawie niesłyszalnie.
Wspomniany zamykacz Close-Motion szybko przymyka drzwi do wąskiej szczeliny, a następnie spokojnie je hamuje i dociąga powoli, cicho i bezpiecznie, aż zostaną szczelnie zamknięte. Wszystko, co słychać, to delikatne kliknięcie. Technologia radzi sobie z przeciągami czy efektem zasysania powietrza.
Aby montaż zamykacza z cichym domykaniem był łatwy, producenci zadbali o odpowiednie komponenty, takie jak uniwersalna płyta montażowa, znormalizowane pozycje mocowania i szablony do wiercenia – które przyspieszają instalację. Wrzeciono o regulowanej wysokości zapobiega błędom montażowym i umożliwia późniejszą regulację bez kosztów i opóźnień czasowych. Zamykacze Close-Motion testowane są zgodnie z normami EN 1154 / EN 1158 dla drzwi przeciwpożarowych i przeciwdymowych.
W świecie przeładowanym hałasem projektanci powinni być szczególnie wyczuleni na zapewnienie komfortu użytkownikom obiektów. Technologie, które redukują szum tła, a w efekcie stres, z roku na rok będą coraz bardziej pożądane.
*: www.tag-gegen-laerm.de/start
**: https://smallbusiness.chron.com/effects-noise-workplace-45782.html
***: www.acpjournals.org/doi/10.7326/0003-4819-156-12-201208070-00472
- koniec –
Zdjęcia: ASSA ABLOY Opening Solutions EMEIA, iStock
Legenda: Technologia Close-Motion®: zaufany partner pozwalający zapewnić spokój i ciszę w budynkach komercyjnych, firmowych, mieszkalnych i użyteczności publicznej
Na temat ASSA ABLOY
Grupa ASSA ABLOY jest światowym liderem w dziedzinie rozwiązań dostępowych. Każdego dnia pomagamy miliardom ludzi czerpać z bardziej otwartego świata.
ASSA ABLOY Opening Solutions jest liderem w zakresie komponentów otwierania drzwi i rozwiązań dostępowych dla domów, firm i instytucji. Nasza oferta obejmuje drzwi, okucia drzwiowe i okienne, zamki, kontrolę dostępu oraz usługi z tym związane.

Sieć stacji paliw MOYA otworzyła jubileuszową 500. stację w Kobyłce

Koniec przebudowy ul. Suwak. Na Służewcu pojedziemy nową ulicą!

Modernizacje w branży wod-kan
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.