Jak działa na nas hałas i dlaczego warto wybrać cichy samozamykacz do drzwi?
Offteam
Czajkowskiego 99
51-147 Wrocław
pr|offteam.pl| |pr|offteam.pl
691 274 042
www.offteam.pl
Automatyczne ustawienia bezpiecznego lub regulowanego zamknięcia przeciwpożarowego są często tak silne, że powodują zatrzaskiwanie się drzwi. Taki regularny głośny hałas wpływa na samopoczucie każdego użytkownika budynku, pogarsza koncentrację czy przeszkadza w odpoczynku. To właśnie dlatego zarówno w obiektach użyteczności publicznej, jak i inwestycjach mieszkaniowych powinny być stosowane ciche samozamykacze, które znacznie podnoszą komfort użytkowników.
Jak działa na nas hałas?
Hałas jest często ignorowanym wyzwalaczem stresu. Rozwiązania chroniące przed hałasem mogą poprawić jakość życia w perspektywie krótko- i długoterminowej. Niemieckie Towarzystwo Akustyczne (German Acoustical Society - DEGA) regularnie bada jego negatywne konsekwencje podczas corocznego Międzynarodowego Dnia Wiedzy o Hałasie*.
Nawet niski poziom hałasu może narazić organizm na stres. Jak wskazuje Program Opieki w zakresie Zdrowia Zawodowego Uniwersytetu Michigan, przewlekły hałas w miejscu pracy powoduje wzrost ciśnienia krwi i tętna”**.
W innym badaniu prowadzonym przez eksperta od snu z Harvard Medical School zbadano „zakłócającą zdolność różnych dźwięków szpitalnych podczas snu”. Doszli do wniosku, że „niezbędna jest poprawa warunków akustycznych nowych i istniejących placówek opieki zdrowotnej, aby zapewnić najwyższą jakość opieki”. Zamykające się drzwi były jednym z 14 badanych dźwięków tła***.
Rozwiązanie na bezgłośne zamykanie drzwi
– Hałas w środowisku nie jest trywialnym problemem – mówi Andreas Gmelin, dyrektor ds. zarządzania produktem i rozwoju biznesowego w jednostce ds. produktów do zamykania drzwi EMEIA w ASSA ABLOY Opening Solutions. – Ważne jest, aby unikać niepotrzebnego zanieczyszczenia akustycznego w miejscu pracy, w placówkach edukacyjnych i kulturalnych, w domach i hotelach, a także w szpitalach – aby zapewnić zarówno spokój ducha, jak i produktywność. Z myślą o tych potrzebach opracowaliśmy technologię zamykaczy drzwi Close-Motion®. Zamykają one jedno- lub dwuskrzydłowe drzwi szczelnie i prawie niesłyszalnie.
Wspomniany zamykacz Close-Motion szybko przymyka drzwi do wąskiej szczeliny, a następnie spokojnie je hamuje i dociąga powoli, cicho i bezpiecznie, aż zostaną szczelnie zamknięte. Wszystko, co słychać, to delikatne kliknięcie. Technologia radzi sobie z przeciągami czy efektem zasysania powietrza.
Aby montaż zamykacza z cichym domykaniem był łatwy, producenci zadbali o odpowiednie komponenty, takie jak uniwersalna płyta montażowa, znormalizowane pozycje mocowania i szablony do wiercenia – które przyspieszają instalację. Wrzeciono o regulowanej wysokości zapobiega błędom montażowym i umożliwia późniejszą regulację bez kosztów i opóźnień czasowych. Zamykacze Close-Motion testowane są zgodnie z normami EN 1154 / EN 1158 dla drzwi przeciwpożarowych i przeciwdymowych.
W świecie przeładowanym hałasem projektanci powinni być szczególnie wyczuleni na zapewnienie komfortu użytkownikom obiektów. Technologie, które redukują szum tła, a w efekcie stres, z roku na rok będą coraz bardziej pożądane.
*: www.tag-gegen-laerm.de/start
**: https://smallbusiness.chron.com/effects-noise-workplace-45782.html
***: www.acpjournals.org/doi/10.7326/0003-4819-156-12-201208070-00472
- koniec –
Zdjęcia: ASSA ABLOY Opening Solutions EMEIA, iStock
Legenda: Technologia Close-Motion®: zaufany partner pozwalający zapewnić spokój i ciszę w budynkach komercyjnych, firmowych, mieszkalnych i użyteczności publicznej
Na temat ASSA ABLOY
Grupa ASSA ABLOY jest światowym liderem w dziedzinie rozwiązań dostępowych. Każdego dnia pomagamy miliardom ludzi czerpać z bardziej otwartego świata.
ASSA ABLOY Opening Solutions jest liderem w zakresie komponentów otwierania drzwi i rozwiązań dostępowych dla domów, firm i instytucji. Nasza oferta obejmuje drzwi, okucia drzwiowe i okienne, zamki, kontrolę dostępu oraz usługi z tym związane.

Sieć stacji paliw MOYA otworzyła jubileuszową 500. stację w Kobyłce

Koniec przebudowy ul. Suwak. Na Służewcu pojedziemy nową ulicą!

Modernizacje w branży wod-kan
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Coraz mniej kredytów bankowych płynie do polskiej gospodarki. Przed sektorem duże wyzwania związane z finansowaniem strategicznych projektów
Polskie przedsiębiorstwa w coraz mniejszym stopniu finansują się kredytem bankowym, zwłaszcza w porównaniu z rosnącym PKB. Powoduje to wysoką nadpłynność sektora bankowego. Deregulacja mogłaby pomóc w skróceniu drogi firm do finansowania bankowego, zwłaszcza że Polskę czekają ogromne wydatki na transformację energetyczną i obronność. Sektor ma bardzo dobre wyniki finansowe, co powoduje, że politycy patrzą w stronę jego zysków. Ryzyko prawne, jakim wciąż są kredyty frankowe, pociąga za sobą brak zainteresowania ze strony zagranicznych inwestorów.
Firma
Bezrobocie może zacząć rosnąć. Ochłodzenie odczuwane szczególnie w branży budowlanej i automotive

W Polsce od kilku lat stopa bezrobocia utrzymuje się poniżej 6 proc., a według metodologii unijnej jest o połowę niższa i jedna z najniższych w Unii. Pracownicy przywykli już, że sytuacja na rynku pracy jest dla nich korzystna. Jednak zaczynają się pojawiać pierwsze niepokojące sygnały zwiastujące możliwą zmianę trendu. Część branż ucierpiała np. z powodu spowolnienia w Niemczech, inne rozważają wybór innej niż Polska lokalizacji ze względu na wysokie koszty pracy czy energii. Na razie ogromnym wyzwaniem pozostaje aktywizacja osób biernych zawodowo.
Ochrona środowiska
Rozwój sztucznej inteligencji drastycznie zwiększa zapotrzebowanie na energię. Rozwiązaniem są zrównoważone centra danych

Centra danych to jeden z dynamicznie rozwijających się, ale przy tym energochłonnych sektorów gospodarki. Prognozy PMR wskazują, że do 2030 roku operatorzy w Polsce będą dysponować centrami danych o mocy przekraczającej 500 MW, co oznacza, że wzrośnie ona ponad trzykrotnie względem 2024 roku. Przyspieszona cyfryzacja i dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji sprawiają, że w ciągu kilku następnych lat zużycie energii elektrycznej w centrach danych tylko w Europie wzrośnie o 66 proc. Dlatego coraz więcej firm sięga po zrównoważone rozwiązania i energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.