Komunikaty PR

Raport NIK jako kolejny potwierdził: rury GRP niewinne przy awarii „Czajki”

2022-07-06  |  13:00
Biuro prasowe

Z ostatniego raportu Najwyższej Izby Kontroli dotyczącego układu przesyłowego ścieków do warszawskiej oczyszczalni „Czajka” wynika, że główną przyczyną głośnej awarii były zmiany wykonawcze względem projektu budowlanego.

Kontrolerzy NIK ocenili w raporcie, że zamiany wykonawcze, które przyczyniły się do awarii polegały m.in. na zmianie sposobu i miejsca połączenia rur stalowych z rurami GRP, zastosowanie pianobetonu oraz wykonanie żelbetowej płyty dociążającej wylanej na folii kubełkowej.

To już drugi raport, który potwierdził, że przyczyna awarii „Czajki” leżała po stronie nieprawidłowego wykonania infrastruktury, nie zaś w jakości, czy rodzaju użytych rur. Poprzednia analiza, wykonana w styczniu 2022 r. przez zespół ekspertów z Politechniki Krakowskiej na zlecenie Prezydenta Warszawy wskazała jako powód nieodpowiedni drenaż tunelu pod Wisłą.

W raporcie NIK napisano, że „konsorcjum projektowe przedstawiło również materiały, na podstawie których dokonano wyboru w szczególności tabelę w której zestawiono właściwości rur z różnych materiałów: PEHD, kamionkowych, GRP, betonowych, z żeliwa sferoidalnego oraz ze stali zwykłej. Porównano w niej parametry… w wielu kategoriach. W każdej kategorii materiałom punktację, która po zsumowaniu wskazała, jako najkorzystniejsze rury GRP”.

Od samego początku byliśmy pewni naszych rozwiązań, czyli bardzo wysokiej jakości naszych ciśnieniowych rur GRP. Rury Amiblu posiadają paramenty wytrzymałościowe wyższe niż zakładała specyfikacja zamówienia. Potwierdziły to badania parametrów technicznych rur dostarczonych dla tego projektu, które były prowadzone przez nasz dział kontroli i jakości mówi Mariusz Grelewicz, prezes Amiblu Poland i dyrektor zarządzający regionu East & North America. – Produkujemy systemy wodno-kanalizacyjne m.in. dla Rzymu, Paryża, Monachium, Berlina, Dubaju, czy Los Angeles. Nasze rury są w stanie funkcjonować 150 lat, ale nawet najtrwalszy materiał może ulec awarii, gdy jest nieprawidłowo zamontowany – dodaje.

W raporcie przywoływane są narady projektowe z 2006 roku, podczas których w skali porównawczej z innymi rurami, te z GRP wypadły najkorzystniej pod kątem wytrzymałości i pracy ciśnieniowej. Niemniej jednak, według biegłych NIK, zmiana sposobu połączenia rur oraz niezgodna ze sztuką instalacja przyczyniły się do wystąpienia niekorzystnych sił oddziałujących na materiał GRP.

Biegli powołani przez NIK ocenili także, że w wykonanych po pierwszej awarii badań wytrzymałościowych rur z GRP wydobytych z tunelu pod Wisła wynika, iż właściwości rur w żaden sposób nie odbiegały od deklarowanych parametrów. Nie wykazano również, że materiał GRP mógłby być nieszczelny.

To już drugi raport, który potwierdza, że wybór rur GRP był prawidłowy, natomiast problem leżał w zmianach wykonawczych. Opinie biegłych jednoznacznie oczyszczają nas z niesprawiedliwych osądów, które pojawiały się tuż po awarii. Na funkcjonowanie infrastruktury tej wielkości składa się bardzo wiele elementów, do których należą przede wszystkim materiały wykorzystane do budowy, projekt, sposób i jakość montażu, eksploatacja oraz wiele innych. Cały czas testujemy i kontrolujemy jakość naszych produktów, dlatego byliśmy spokojni także o wyniki tego raportu. Bazujemy na wiedzy zdobytej podczas systematycznych wizyt podczas budowy i udziału w testach ciśnieniowych gotowych rurociągów. Chcemy zapewnić, że przejrzystość działań ma dla nas ogromne znaczenie. Jesteśmy pewni jakości naszych rur GRP i gotowi do rzeczowych rozmów na temat naszych produktów z każdym, w tym z ekspertami, którzy są tym tematem zainteresowani wyjaśnia Mariusz Maniara, prokurent Amiblu Poland zarządzający sprzedażą  na terenie Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Białorusi, Ukrainy i Rosji.

Link do raportu NIK:

https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/awarie-ukladu-przesylowego-sciekow-do-osk-czajka.html

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Infrastruktura Modernizacje w branży wod-kan Biuro prasowe
2024-11-28 | 01:00

Modernizacje w branży wod-kan

Koszty utrzymania i rozwoju infrastruktury, coraz bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące ekologii i bezpieczeństwa, a nawet problemy z dostępnością personelu – to najbardziej
Infrastruktura Fontanny w miastach: inwestycje w modernizację dawnych symboli
2024-10-31 | 01:00

Fontanny w miastach: inwestycje w modernizację dawnych symboli

Fontanny od wieków są ważnym elementem architektury miejskiej, pełniąc zarówno funkcje praktyczne, jak i dekoracyjne. Ich historia sięga czasów starożytnych. Powstawały
Infrastruktura ZABERD w gotowości, przygotowany do drogowej akcji “Zima” 2024/25
2024-10-21 | 09:15

ZABERD w gotowości, przygotowany do drogowej akcji “Zima” 2024/25

Niekiedy zima lubi zaskakiwać drogowców, ale aby tego uniknąć, większość z nich powinna być już w pewnej części przygotowana na zmianę warunków pogodowych na drogach w

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Konkurencyjność UE priorytetem nowej Komisji Europejskiej. Wśród barier do eliminacji nadmierna biurokracja

Komisja Europejska w nowym składzie, pod wodzą Ursuli von der Leyen, właśnie rozpoczyna swoją kadencję. Zgodnie z zapowiedziami ma się skupić na ożywieniu stojącej w miejscu gospodarki UE, zwiększeniu konkurencyjności, odblokowaniu inwestycji i zniwelowaniu luki innowacyjnej dzielącej ją od Stanów Zjednoczonych i Chin. Dużym wyzwaniem będzie także zmniejszenie uciążliwej biurokracji, również w dostępie do europejskich funduszy.

Infrastruktura

Stan budynków w Polsce poprawia się zbyt wolno. Ma to negatywny wpływ na klimat i zdrowie mieszkańców

W ciągu ostatnich ośmiu lat kluczowe statystyki dotyczące stanu budownictwa i zdrowia publicznego na poziomie UE się nie poprawiły. Budynki nadal zużywają zbyt dużo energii, emitują coraz więcej gazów cieplarnianych, a liczba inwestycji w poprawę efektywności energetycznej wręcz maleje, co skutkuje coraz niższym rocznym wskaźnikiem renowacji. Tym samym budynki w Europie nadal nie zapewniają ich użytkownikom zdrowych i komfortowych warunków, co przekłada się na gorsze samopoczucie i problemy zdrowotne – pokazuje najnowsza, ósma edycja raportu „Barometr zdrowych budynków”.

Problemy społeczne

40 proc. Polaków nie czuje się zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby. Obawiają się problemów z dostępem do leczenia i jego finansowaniem

Większość Polaków obawia się chorób cywilizacyjnych, takich jak nowotwory i choroby sercowo-naczyniowe. Niemal 40 proc. nie czuje się w pełni zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby – wynika z badania zleconego przez Nationale-Nederlanden. Badani obawiają się nie tylko braku zabezpieczenia finansowego, lecz także problemów z uzyskaniem pomocy lekarskiej i dostępem do badań. W odpowiedzi na te potrzeby Nationale-Nederlanden i Grupa LUX MED stworzyły we współpracy ofertę ubezpieczeniową łączącą pomoc finansową i usługi medyczne.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.