Komunikaty PR

Zajezdnia Chocianowice w Łodzi zmienia oblicze

2022-05-30  |  14:00
Biuro prasowe
Kontakt
Wojciech KMITA
Drawbridge Media sp. z o.o.

ul. Nowogrodzka 10 lok. 6
00-511 WARSZAWA
w.kmita|media.drawbridge.pl| |w.kmita|media.drawbridge.pl
+48 604 16 17 92
www.drawbridge.pl

Zajezdnia Chocianowice w Łodzi zmienia oblicze

Ekipy Budimeksu zakończyły już etap prac rozbiórkowych i rozpoczęły budowę nowej hali. Zgodnie z zapowiedziami, do końca 2023 r. najstarsza łódzka zajezdnia tramwajowa zyska nowy wygląd i funkcjonalność.

- To jedna z trudniejszych pod względem logistycznym naszych inwestycji, wymagająca skoordynowania wielu równoległych działań. A wszystko przez to, że prace prowadzone są przy normalnie działającej zajezdni, która na czas remontu ani na chwilę nie wstrzymała obsługi kursującego po mieście taboru – mówi Jakub Nagraba, dyrektor Dywizji Budownictwa Ogólnego Budimex S.A.

Zajezdnia Chocianowice to kawał historii Łodzi. Jej najstarsza część pochodzi z 1901 r. W niewielkiej hali z własną elektrownią obsługiwano wtedy jedną tylko linię - do Pabianic. Dopiero w 1910 r. ruszyły kolejne - z Rudą Pabianicką, a podczas I wojny także z Tuszynem i Rzgowem. Po 1945 r. Chocianowice stały się zajezdnią miejską, przejmując obsługę tramwajów jeżdżących w granicach całej Łodzi. I wprawdzie przez kolejne lata była modernizowana, ale kiedyś musiał nadejść czas na generalny remont.

Przetarg na przebudowę i rozbudowę obiektu władze Łodzi ogłosiły w 2020 r. Zgłosiło się sześć 6 firm, a ich oferty wahały się od 119 mln do blisko 160 mln zł. Ostatecznie wygrał Budimex, który podjął się realizacji tego zadania za 136,2 mln zł. Umowę podpisano w połowie ub. roku, a inwestycja ma być gotowa do końca 2023 r. Jak postępują prace?

Kończymy już etap robót rozbiórkowych i rozpoczęliśmy budowę hali obsługi. Równolegle trwają prace remontowe na torach, zarówno na terenie samej zajezdni, jak i przy ul. Pabianickiej. Oczywiście, nie jesteśmy odosobnioną wyspą na rynku budowlanym i wszystkie problemy z drożejącymi materiałami czy rosnącymi kosztami robocizny dotykają także i nas, ale na tę chwilę nie widzę zagrożeń, jeśli chodzi o dotrzymanie terminu zakończenia inwestycji – informuje Artur Adamus, dyrektor kontraktu.

Prace prowadzone są przez Budimex na terenie całej zajezdni, mającej blisko 7,5 ha powierzchni. Obejmują one m.in. wymianę torowisk i sieci trakcyjnej oraz przebudowę układu zasilania z własną stacją transformatorową. Powstanie też nowy układ wewnętrznych dróg wraz z oświetleniem. W ramach inwestycji zostanie odnowiona ceglana elewacja zabytkowej głównej hali. Wprawdzie nie będzie to wierne odtworzenie historycznej fasady, ale zachowanych zostanie wiele dawnych elementów architektonicznych, a wewnątrz zostanie wyeksponowana część ścian pochodzących z pierwszej połowy XX wieku. Poza tym do obiektu dobudowana zostanie część z nowoczesnymi stanowiskami do sprzątania, mycia i obsługi technicznej tramwajów.

Jako że zajezdnia liczy sobie już 120 lat i ekipy budowlane muszą liczyć się z różnymi, niekoniecznie historycznymi, niespodziankami. - Natrafiliśmy choćby na niezinwentaryzowane wcześniej nasypy niebudowlane. Okazało się, że to różnego rodzaju „pozostałości” po wcześniejszych przebudowach. Musieliśmy je zlikwidować, bo znajdowały się akurat w miejscu, w którym ma powstać parking, a jednocześnie jest to teren jedynej alternatywnej drogi na czas realizacji nowej hali obsługi – wyjaśnia dyr. Artur Adamus.

Przebudowa Chocianowic to część realizowanego przez miasto projektu „Tramwaj dla Łodzi”. W sumie za 660 mln złotych (z czego 411 mln to unijne dofinansowanie) powstaje także 2 km nowych torów i jezdni, a 13 km torowisk przejdzie remont. W jego ramach kupiono również 30 nowoczesnych niskopodłogowych tramwajów Moderus Gamma, które będą serwisowane w zmodernizowanej zajezdni.

Budimex znany jest z wielu udanych inwestycji w regionie. W samej Łodzi odpowiadał m.in. za rewitalizację biurowo-usługowego kompleksu Monopolis w pofabrycznym budynku dawnego Monopolu Wódczanego oraz budowę nowej siedziby wydziału chemii Politechniki Łódzkiej. Spółka pracuje także na jednym z odcinków obwodnicy Łodzi i na autostradzie A1 między Tuszynem i Piotrkowem Trybunalskim.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Drawbridge Media sp. z o.o.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Infrastruktura Sieć stacji paliw MOYA otworzyła jubileuszową 500. stację w Kobyłce Biuro prasowe
2025-02-06 | 15:20

Sieć stacji paliw MOYA otworzyła jubileuszową 500. stację w Kobyłce

Sieć MOYA zakończyła 2024 rok, osiągając liczbę 500 stacji paliw w całej Polsce. 6 lutego, podczas uroczystego otwarcia nowo wybudowanej stacji własnej, świętowano to wyjątkowe
Infrastruktura Koniec przebudowy ul. Suwak. Na Służewcu pojedziemy nową ulicą!
2024-12-20 | 10:00

Koniec przebudowy ul. Suwak. Na Służewcu pojedziemy nową ulicą!

Inwestorzy dotrzymali obietnicy i tuż przed Świętami Bożego Narodzenia oddany został do użytkowania łącznik ulicy Suwak i ulicy Cybernetyki na warszawskim Służewcu. Oznacza to, że
Infrastruktura Modernizacje w branży wod-kan
2024-11-28 | 01:00

Modernizacje w branży wod-kan

Koszty utrzymania i rozwoju infrastruktury, coraz bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące ekologii i bezpieczeństwa, a nawet problemy z dostępnością personelu – to najbardziej

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Coraz mniej kredytów bankowych płynie do polskiej gospodarki. Przed sektorem duże wyzwania związane z finansowaniem strategicznych projektów

Polskie przedsiębiorstwa w coraz mniejszym stopniu finansują się kredytem bankowym, zwłaszcza w porównaniu z rosnącym PKB. Powoduje to wysoką nadpłynność sektora bankowego. Deregulacja mogłaby pomóc w skróceniu drogi firm do finansowania bankowego, zwłaszcza że Polskę czekają ogromne wydatki na transformację energetyczną i obronność. Sektor ma bardzo dobre wyniki finansowe, co powoduje, że politycy patrzą w stronę jego zysków. Ryzyko prawne, jakim wciąż są kredyty frankowe, pociąga za sobą brak zainteresowania ze strony zagranicznych inwestorów.

Firma

Bezrobocie może zacząć rosnąć. Ochłodzenie odczuwane szczególnie w branży budowlanej i automotive

W Polsce od kilku lat stopa bezrobocia utrzymuje się poniżej 6 proc., a według metodologii unijnej jest o połowę niższa i jedna z najniższych w Unii. Pracownicy przywykli już, że sytuacja na rynku pracy jest dla nich korzystna. Jednak zaczynają się pojawiać pierwsze niepokojące sygnały zwiastujące możliwą zmianę trendu. Część branż ucierpiała np. z powodu spowolnienia w Niemczech, inne rozważają wybór innej niż Polska lokalizacji ze względu na wysokie koszty pracy czy energii. Na razie ogromnym wyzwaniem pozostaje aktywizacja osób biernych zawodowo.

Ochrona środowiska

Rozwój sztucznej inteligencji drastycznie zwiększa zapotrzebowanie na energię. Rozwiązaniem są zrównoważone centra danych

Centra danych to jeden z dynamicznie rozwijających się, ale przy tym energochłonnych sektorów gospodarki. Prognozy PMR wskazują, że do 2030 roku operatorzy w Polsce będą dysponować centrami danych o mocy przekraczającej 500 MW, co oznacza, że wzrośnie ona ponad trzykrotnie względem 2024 roku. Przyspieszona cyfryzacja i dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji sprawiają, że w ciągu kilku następnych lat zużycie energii elektrycznej w centrach danych tylko w Europie wzrośnie o 66 proc. Dlatego coraz więcej firm sięga po zrównoważone rozwiązania i energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.