Instalacja RTO -Tokai COBEX Polska skutecznie zmniejsza wpływ emisji na środowi
Adventure Media
Batorego 7
47-400 Racibórz
magdalena.matusik|adventure.media.pl| |magdalena.matusik|adventure.media.pl
604231738
www.adventure.media.pl
Firma spełniając wymogi ochrony środowiska, a także dbając o swój wpływ na społeczeństwo, takie instalacje posiada w obu polskich zakładach. Najnowsza z nich powstała w Nowym Sączu, a koszt inwestycji wyniósł 24 mln zł.
Instalacja RTO to nowoczesne urządzenie pozwalające na oczyszczanie spalin z lotnych związków organicznych (LZO) jak również benzoalfapirenu (BaP). Sam skrót RTO, związany z angielską nazwą Regenerative Thermal Oxidizer tłumaczy się jako Regeneracyjny Termiczny Dopalacz spalin.
- Jako odpowiedzialna społecznie firma bardzo dużą uwagę zwracamy na nasz wpływ na środowisko naturalne, w którym żyjemy i pracujemy. Chcąc go zminimalizować sięgamy po najnowocześniejsze dostępne technologie i rozwiązania, które posłużą na lata. W związku z czym regeneracyjny utleniacz termiczny znalazł swoje zastosowanie w naszych polskich zakładach – wyjaśnia Prezes Zarządu Tokai COBEX Polska, Andrzej Hotloś.
RTO – ważna inwestycja w walce o czystsze powietrze
Inwestycja w oczyszczanie spalin tą metodą została zapoczątkowana w raciborskim zakładzie już
w 2012 roku. Najnowszą instalacją RTO jest ta powstała w zakładzie Tokai COBEX Polska w Nowym Sączu. Jej realizacja trwała niemal 2 lata. - Do tej pory instalacja oczyszczania powietrza z procesu wypalania w Nowym Sączu opierała się na dwustopniowym oczyszczaniu poprzez zastosowanie szeregu elektrofiltrów i filtrów koksowych. W nowym układzie wspomniane filtry koksowe zastąpiono wysokosprawnymi jednostkami RTO. Instalacja wpłynie bezpośrednio na ograniczenie już przekroczonego tła benzoalfapirenu i pyłów w Nowym Sączu, który zajmuje wysokie miejsce pośród najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce - mówi Piotr Repeta, Kierownik Działu Inwestycji Tokai COBEX Polska. - Na tę chwilę pracują już cztery jednostki regeneracyjnego utleniacza termicznego i trwają prace optymalizacyjne – dodaje.
Operacja na otwartym sercu
Wyzwań w czasie realizacji inwestycji było sporo, a cały proces budowy porównać można do pracy na żywym organizmie - Nasze piece działają w trybie ciągłym i nie da się ich wyłączyć bez znaczących skutków ekonomicznych czy też ekologicznych – wyjaśnia Piotr Repeta. - To jak operacja na otwartym sercu. Wymieniając starą instalację na nową musieliśmy cały czas pamiętać o najmniejszym wpływie na emisję, a także o przerwach w produkcji – pokreślił Kierownik Działu Inwestycji Tokai COBEX Polska dodając jednocześnie, że ogromną pomoc przy realizacji budowy na etapie uzyskiwania pozwoleń, firma otrzymała ze strony Prezydenta Miasta Nowego Sącza, a także pracowników Wydziału Architektury i Urbanistyki Urzędu Miasta w Nowym Sączu.
Uroczyste oddanie instalacji do użytku będzie miało miejsce w dniu 25 stycznia 2021 r.
Udział w uroczystości potwierdził już Ludomir Handzel, Prezydent Nowego Sącza.
***
Tokai COBEX
Tokai COBEX jest światowym liderem w projektowaniu, produkcji oraz serwisie wysokiej jakości produktów węglowych, takich jak bloki katodowe do termoelektrolizy aluminium oraz wykładziny do wielkich pieców hutniczych. Ponadto produkuje elektrody węglowe oraz masy Soederberga wykorzystywane w procesach wytopu krzemu metalicznego i żelazostopów. Jako producent materiałów węglowych i grafitowych, firma dostarcza produkty wielu zróżnicowanym gałęziom biznesu. Główna siedziba firmy Tokai COBEX znajduje się w Wiesbaden w Niemczech. Firma posiada dwa zakłady produkcyjne w Polsce: w Raciborzu i Nowym Sączu oraz biuro sprzedaży w Pekinie w Chinach.
Kontakt:
www.tokaicobex.com
Magdalena Matusik
magdalena.matusik@adventure.media.pl
Adventure Media s.c.
Agencja Public Relations
www.adventure.media.pl
tel.kom. 690 449 064
Aleksandra Dik
aleksandradik@adventure.media.pl
tel.kom: 604 231 738

Zwyżki nożycowe – co je wyróżnia i do jakich zadań są polecane?

Zobacz, w jaki sposób dobra spawarka laserowa może przyspieszyć pracę w Twojej firmie

Adaptico wprowadza na polski rynek nowoczesne systemy lamp ostrzegawczych do suwnic
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.