Komunikaty PR

Inwestycja w mieszkanie w czasie pandemii – czy warto?

2020-05-13  |  10:00
Biuro prasowe

W sytuacji wywołanej przez COVID-19 powróciło pytanie: jak zabezpieczyć swoje finanse na przyszłość? Zmiany w stopach procentowych, spadki na giełdach, widmo rosnącej inflacji zmuszają do głębszego zastanowienia się, co będzie najbezpieczniejsze. Odpowiedzią może być inwestycja w nieruchomość, która nawet w czasie pandemii, pozostaje jedną z najpewniejszych form lokaty kapitału.

Mówiąc o inwestycji w nieruchomość, warto na wstępie ocenić sytuację wyjściową na rynku pierwotnym na sześciu największych rynkach mieszkaniowych – w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Łodzi, Krakowie i Trójmieście. Pierwszy kwartał 2020 roku zamknięty został ze zdecydowanymi wzrostami sprzedaży. Łącznie nowych nabywców znalazło 18 900 lokali, o 14% więcej w porównaniu do I kwartału 2019 r. i o 7% więcej niż w IV kwartale minionego roku. Jednocześnie znacząco zmniejszyła się podaż nowych mieszkań. W ofercie pojawiło się 13 000 lokali – to jeden z najniższych wyników ostatnich lat. Dla porównania to 23% mniej niż przed rokiem i 26% mniej niż w IV kwartale 2019 roku[1]. Te spadki nie powinny jednak martwić. Niższa podaż oznacza, że rynek będzie bardziej stabilny, a zatem ryzyko przy inwestycji – mniejsze.

Za lokatą kapitału w nieruchomość przemawia również zmiana stóp procentowych. W odpowiedzi m.in. na prognozowane osłabienie wzrostu gospodarczego oraz zwiększenie się inflacji w stosunku do tej, którą Rada Polityki Pieniężnej przewidywała w 2020 roku, 17 marca br. prezes NBP obniżył stopę referencyjną z 1,5 do 1 punktu procentowego w skali rocznej, a kilkanaście dni później o kolejne 0,5 punktu procentowego. Ta zmiana będzie miała wpływ na stawki i oprocentowanie większej części kredytów. Naturalnie, potrzeba czasu, by sytuacja się ustabilizowała, banki wprowadziły nowe opłaty, a także najpewniej nowe warunki przyznawania kredytów, jednak początek kryzysu nie przyniósł ze sobą załamania w tym obszarze. Według ostatnich danych w marcu br. udzielono o 4,1% więcej kredytów mieszkaniowych niż w marcu 2019 roku, a w ujęciu kwotowym był to przyrost w wysokości 17,6%. Kredyty mieszkaniowe to jedyne spośród wszystkich kredytów, które zanotowały wzrost[2].

Niższe oprocentowanie sprawia także, że inwestycja w nieruchomość wzmacnia swoją pozycję jako jedna z najpewniejszych form lokowania kapitału. W ostatnich dniach Bank inwestycyjny Goldman Sachs[3] wskazał na stabilność sektora nieruchomości i podniósł jego ocenę, w przeciwieństwie, m.in. do sektora finansowego, którego ocena została zredukowana. Obniżenie stóp procentowych sprawiło, że lokaty bankowe nie będą przynosiły oczekiwanych zysków, mniejsze będą również przychody z depozytów i obligacji. Niepewne jest także inwestowanie na giełdzie, szczególnie że większość spółek notuje spadki, zatem obecnie trudno liczyć na zyski. Ciężko też ocenić, które firmy przetrwają to załamanie.

Nie da się zaprzeczyć, że to kryzys niepodobny do żadnego innego i trudno jest przewidzieć jego skutki. Pamiętajmy jednak, że branża deweloperska jest bogatsza o doświadczenia z 2008 roku i w porównaniu do tamtego okresu, w lepszej sytuacji wyjściowej, choćby pod względem dopasowania oferty do potrzeb Klientów. Dla przykładu, od jakiegoś czasu obserwujemy, że popyt jest przede wszystkim na mieszkania dwupokojowe, i to one, od kilku lat, stanowią ok. 40% naszych inwestycji – mówi Mariusz Delura, Lider Biura Sprzedaży Bemowo. Zatem szukając odpowiedzi na pytanie „czy warto zainwestować w mieszkanie w czasie pandemii”, widzimy w miarę stabilną sytuację wyjściową, dopasowaną ofertę, sprzyjające ku temu obniżenie stopy procentowej. Przemawiają one za tą formą lokaty kapitału. Jednak warto również pamiętać, że inwestycja w nieruchomość jest o tyle pewna, że z założenia jest długoterminowa i powinna przetrwać kryzys.

 


[1] Raport JLL: „Rynek mieszkaniowy w Polsce Q1 2020”

[2] Biuro Informacji Kredytowej, Newsletter kredytowy BIK Kwiecień 2020 r.

[3] TheStreet, Coronavirus Could Eliminate U.S. Corporate Growth Completely in 2020 - Goldman Sachs

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Borowiecka Park z precertyfikatem ZIELONY DOM dla 28 budynków Biuro prasowe
2024-09-30 | 08:00

Borowiecka Park z precertyfikatem ZIELONY DOM dla 28 budynków

Borowiecka Park to warszawska inwestycja mieszkaniowa składająca się z 28 budynków jednorodzinnych w zabudowie bliźniaczej, którą realizuje Vanguard Properties. Osiedle zostało
Nieruchomości Praga-Północ: artystyczna dusza stolicy w nowoczesnym wydaniu
2024-09-28 | 01:00

Praga-Północ: artystyczna dusza stolicy w nowoczesnym wydaniu

Kiedyś zaniedbana i nieciesząca się dobrą sławą, dziś coraz bardziej zachwyca i przyciąga inwestorów, celebrytów oraz mieszkańców. Praga-Północ, bo o niej
Nieruchomości Wola Gabriela w Warszawie – realizacja przy wykorzystaniu materiałów Dryvit
2024-09-27 | 11:00

Wola Gabriela w Warszawie – realizacja przy wykorzystaniu materiałów Dryvit

Warszawa, 27 września 2024 r. – Inwestycję mieszkaniową Wola Gabriela, zrealizowaną przez Sokratesa Development przy ul. Kacpra Karlińskiego 4 na warszawskiej Nowej Woli (Odolanach),

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Warszawa przyspiesza proces termomodernizacji budynków. Stolicę czekają wielomiliardowe wydatki

Zgodnie z Zieloną Wizją Warszawy stolica ma zredukować emisje gazów cieplarnianych o 40 proc. do 2030 roku. To cel pośredni przed zaplanowanym do 2050 roku osiągnięciem neutralności klimatycznej. Dużą rolę w tym procesie będzie odgrywać termomodernizacja budynków prowadząca do ograniczenia zużycia energii i ciepła. Elektrownie i elektrociepłownie podlegające administracji centralnej odpowiadają dziś za ok. 70 proc. emisji dwutlenku węgla w mieście. Stolicę czekają wielomiliardowe wydatki, wspierane również środkami z UE.

Farmacja

Giganci farmaceutyczni inwestują w sztuczną inteligencję. Chcą szybciej i taniej opracowywać kandydatów na leki

Rynek wykorzystania sztucznej inteligencji w procesie projektowania nowych leków wzrośnie w ciągu pięciu lat ponad pięciokrotnie – przewidują analitycy MarketsandMarkets. Symptomy dynamicznych wzrostów widać już teraz – w ciągu ostatnich dni giganci farmaceutyczni podpisali kilka dużych umów na wykorzystanie rozwiązań z zakresu SI w typowaniu i wstępnej ocenie kandydatów na nowe leki. Modele układu odpornościowego i algorytmy analizujące skuteczność oraz bezpieczeństwo terapii celowanych pozwalają przyspieszyć tempo wdrażania innowacji lekowych i zwiększać skuteczność procesu opracowywania nowych leków. Obecnie jest ona bardzo niska – wynosi zaledwie 10 proc.

DlaWas.info

Farmacja

Mężczyźni w Polsce żyją średnio siedem lat krócej niż kobiety. Różnica ta należy do najwyższych w UE

Umieralność mężczyzn w Polsce, podobnie jak w innych krajach, jest wyższa niż kobiet. Jak wskazuje GUS, w 2023 roku przeciętne trwanie życia mężczyzn wynosiło 74,7 lat, a kobiet – 82 lata. Choć w ostatnim czasie ta różnica maleje, wciąż jest większa niż w innych krajach europejskich. Eksperci Stowarzyszenia na rzecz Chłopców i Mężczyzn podkreślają, że przyczynia się do tego wiele czynników społecznych, m.in. inny charakter pracy i większa wypadkowość czy bagatelizowanie profilaktyki zdrowotnej.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.