Komunikaty PR

Irak tonie w piasku. Katastrofy klimatyczne pogarszają sytuację uchodźców.

2022-06-07  |  15:00
Biuro prasowe
Kontakt
Dorota Zadroga
PMM

ul. Batorego 2/30
31-135 Kraków
dorota.zadroga|pmm.org.pl| |dorota.zadroga|pmm.org.pl
698989141
pmm.org.pl

Zmiany klimatu, konflikt w Ukrainie i związane z nimi niedobory żywności to przyczyny dramatu mieszkańców obozów dla uchodźców na Bliskim Wschodzie. Mieszkańcy muszą się mierzyć z niekończącą listą przeciwności: według danych ONZ, pomoc humanitarnej w Iraku potrzebować może aż 2 500 000 osób.

Częstotliwość i dotkliwość katastrof klimatycznych na Bliskim Wschodzie i w Azji Środkowej rośnie szybciej niż gdziekolwiek indziej na świecie. W ostatnich latach Irak doświadcza coraz dłuższych i intensywniejszych burz piaskowych, które tylko w jeden dzień doprowadziły do hospitalizacji ponad tysiąca osób dotkniętych dolegliwościami układu oddechowego.  Pomarańczowa chmura nie ominęła również sąsiedniej Syrii i Iranu.

Na początku kwietnia rząd Iraku ostrzegł, że w nadchodzących dziesięcioleciach może dojść nawet do 300 dni „kurzu” rocznie. Mieszkańcy coraz częściej są instruowani, żeby nie opuszczać domów i nie narażać swojego zdrowia. Jednak dla mieszkańców obozów dla uchodźców całkowite zabezpieczenie prowizorycznych domostw przed wdzierającym do środka pustynnym pyłem, a tym samym uniknięcie chorób, jest niemożliwe. W Iraku przebywa obecnie ponad 250 000 uchodźców z Syrii oraz niemal 1 200 000 osób wewnętrznie przemieszczonych. W nie najłatwiejszej sytuacji jest też część z prawie 5 milionów osób, które po zakończeniu wojny domowej w 2017 roku wróciły do uszkodzonych lub zniszczonych przez bombardowania domów.

Przed założeniem przez nas kliniki w położonym w guberni Erbil obozie Baharka, mieszkańcy w ogóle nie mieli dostępu do opieki medycznej. Mieszkali latami na uboczu, oddaleni od większych miast. Nawet widząc, że zbliżają się do nich burze piaskowe czy silne deszcze, które zawsze kończą się chorobami i zatruciami, mogli co najwyżej spróbować przeczekać je w swoich namiotach. Ale takie miejsca nie są stworzone, by spędzić w nich kilkanaście lat, nawet sam sugerowany czas korzystania z namiotów nie przekracza kilku lat – mówi Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej po ostatniej wizycie w Iraku, gdzie krakowska organizacja regularnie nadzoruje zmieniającą się sytuację zdrowotną w obozach dla uchodźców. Pomoc medyczna jest finansowana ze środków programu Polska Pomoc Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Niespodziewanie intensywne i szybkie nadejście burz piaskowych, które dotychczas występowały w kraju późną wiosną i latem, zmusiło szpitale do uzupełnienia zapasów tlenu, przede wszystkim z myślą o osobach chorych na astmę. Do tego w stanie ciągłej gotowości pozostają karetki. Mimo to szpitale są przepełnione.

– Rząd dał pracownikom dni wolne, żeby uniknąć ich przebywania na zewnątrz. Dla mieszkańców obozów dla uchodźców nie ma przewidzianej pomocy. Mierzenie się z efektami zmian klimatycznych i pustynnienia kraju to dla nich codzienność, nie muszą o tym słyszeć w telewizji, doświadczają ich przez cały rok. Pył podrażnia drogi oddechowe, oczy, a wraz z burzami wznoszą się inne szkodliwe zanieczyszczenia, które zaogniają stany chorobowe związane z układem oddechowym i sercem – dodaje przedstawicielka Polskiej Misji Medycznej.

W ciągu zaledwie trzech pierwszych tygodni maja w szpitalach w syryjskiej Rakce zarejestrowano prawie 400 przypadków zapalenia opon mózgowych. Wzrost liczby zachorowań zbiegł się z występowaniem burz piaskowych, które zniszczyły obozy wokół miasta. Związek zjawisk pogodowych z tą chorobą został dobrze udokumentowany w regionie Sahelu, a naukowcy alarmują, że wdychanie piasku może przenosić bakterie odpowiedzialne za zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych do górnych dróg oddechowych, gdzie infekcja jest bardziej prawdopodobna.

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: PMM
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Zrób sercu przysługę tego lata Biuro prasowe
2025-07-17 | 14:00

Zrób sercu przysługę tego lata

Wolny czas, plaża, grill, rower – lato to czas odpoczynku i przyjemności. To również świetny czas, by nadrobić zaległości zdrowotne, szczególnie te związane
Zdrowie Geny mają znaczenie – szybka diagnostyka może zmienić życie z ALS
2025-07-16 | 09:00

Geny mają znaczenie – szybka diagnostyka może zmienić życie z ALS

– Według aktualnych zaleceń każdy pacjent z diagnozą stwardnienie zanikowe boczne (ALS/SLA) powinien mieć wykonane badania genetyczne – mówi dr hab. n. med. Maria
Zdrowie Rusza ogólnopolskie badanie potrzeb farmaceutów, dotyczące ich roli w terapii ran w ramach kampanii „Rany pod kontrolą”
2025-07-01 | 11:00

Rusza ogólnopolskie badanie potrzeb farmaceutów, dotyczące ich roli w terapii ran w ramach kampanii „Rany pod kontrolą”

Kampania „Rany pod kontrolą” ogłasza start ogólnopolskiego badania ankietowego, mającego na celu poznanie codziennych wyzwań i potrzeb farmaceutów związanych

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Prawo

Firma

Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.

Infrastruktura

Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.