Komunikaty PR

4 działania niezbędne dla zachowania bezpieczeństwa wydruku w chmurze

2021-02-12  |  15:50

Sytuacja związana z pandemią COVID-19 znacznie przyśpieszyła transformację cyfrową i nierozerwalnie z nią związaną migrację rozwiązań do środowiska chmurowego. Konieczność przejścia na zdalny lub hybrydowy tryb pracy przeorganizowała ścieżkę obiegu dokumentów w firmach. Pracownicy muszą mieć stały dostęp do najważniejszych informacji i zasobów bez względu na to, gdzie się w danej chwili znajdują.

Zmiany związane z cyfryzacją, a także pracą zdalną zwiększyły możliwości cyberataku na organizację i spowodowały, że zespoły IT stanęły przed dużym wyzwaniem związanym z odpowiednim zabezpieczeniem danych i urządzeń korporacyjnych w środowisku zdalnym. Każde niezabezpieczone urządzenia mogą stanowić poważne zagrożenie dla cyberbezpieczeństwa całej sieci firmowej.

 - Nie każda organizacja ma świadomość, że drukowane przez jej pracowników dokumenty trafiają do sieci, gdzie muszą być odpowiednio zabezpieczone. – mówi Sebastian Szpila, Enterprise Account Manager Lexmark Polska. - Dostęp do firmowych zasobów i zapewnienie bezpieczeństwa przetwarzania danych to kluczowe zadania jakie przed sobą stawiamy projektując infrastrukturę urządzeń drukujących – dodaje.

Powstaje pytanie, jakie działania musi podjąć organizacja, która decyduje się na transformację chmurową, aby zapewnić całkowite bezpieczeństwo danych przesyłanych do urządzeń drukujących?

 

1.         Zdalne monitorowanie infrastruktury druku

Oparte na chmurze rozwiązania do zdalnego monitorowania są kluczem do zarządzania i zabezpieczania infrastruktury druku. Bez proaktywnego śledzenia stanu urządzeń luki w zabezpieczeniach floty mogą pozostać niezidentyfikowane. Zaawansowane narzędzia pomagają wykrywać potecjalne zagrożenia i odpowiednio szybko na nie reagować.

 

2.         Automatyzacja zarządzania urządzeniem

Ręczne zarządzanie zasobami i konfiguracja urządzeń są nieefektywne i podatne na błędy. Najlepsze rozwiązania do zarządzania drukiem zapewniają automatyczne konfigurowanie i aktualizowanie urządzeń, a także sprawdzanie zgodności z przepisami i podejmowanie działań autonaprawczych. Takie podejście pomaga nie tylko zmniejszyć liczbę popełnianych błedów, ale też potrzebę osobistego wykonywania czasochłonnych zadań IT.

- Automatyzacja zadań związanych z bezpieczeństwem pozwala administratorom IT zrezygnować z konieczności uruchamiania aktualizacji oprogramowania sprzętowego w ciągu nocy. Urządzenia można poddawać audytom codziennie lub nawet częściej, tak aby mieć pewność, że nie zostały pominięte żadne potencjalne luki w zabezpieczeniach. – komentuje Sebastian Szpila - Można przeprowadzać okresowe skanowanie w celu sprawdzenia, czy w sieci są nowe urządzenia i automatycznie upewnić się czy są one instalowane zgodnie z przyjętą polityką i czy spełniają zasady bezpieczeństwa. – dodaje.

 

3.         Wielowarstwowe podejście do bezpieczeństwa - Security by Design

Administratorzy IT powinni mieć możliwość skonfigurowania floty za pomocą haseł lub uwierzytelniania sieciowego. Pozwoli to na sprawne, zdalne zarządzanie zabezpieczeniami drukarki. Ponadto, aby zmniejszyć ryzyko cyberataku na całą flotę drukarek, administratorzy mogą ograniczać funkcje urządzenia do określonych użytkowników, a także wyłączać porty i protokoły użytkownika.

 

4.         Organizacja drukowania

Ważne jest również uwrażliwienie personelu, aby dokumenty zawierające poufne informacje nie zostały pozostawiane bez nadzoru na urządzeniu drukującym.

 - Pracownicy, którzy muszą drukować, powinni mieć możliwość wysłania dokumentu do drukarki w biurze, gdzie jest on bezpiecznie przechowywany, dopóki osobiście go nie odbiorą. Organizacja musi kontrolować kto, kiedy i gdzie uzyskuje się dostęp do plików do druku i skanów, aby zapewnić prawidłowe praktyki nazewnictwa i archiwizacji – komentuje Sebastian Szpila.

 

Drukowanie w chmurze daje wymierne korzyści całej organizacji, ważne jest jednak żeby odpowiednio zadbać o bezpieczeństwo danych oraz sprawną i szybką pomoc.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25 Biuro prasowe
2025-05-13 | 14:45

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Emitel ponownie został Partnerem Technologicznym konferencji Impact’25 – jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych nowoczesnym technologiom, gospodarce
IT i technologie Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?
2025-04-29 | 10:00

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Udział kobiet na stanowiskach kierowniczych w Polsce wynosi 43 % i jest to drugi najwyższy wynik w Europie (wyżej jest jedynie Łotwa – 46%).* Polki od lat udowadniają,
IT i technologie Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
2025-04-02 | 10:40

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce

W Polsce zadebiutowała motorola edge 60 fusion – pierwszy tegoroczny model z rodziny edge. Łączy cechy smartfona klasy premium z wysoką odpornością, potwierdzoną

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów

W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.

Handel

Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.