5G, sztuczna inteligencja i chmura - cyfrowe ogniwo łączące niemal wszystko
Czołowi partnerzy branżowi i cyfrowe przedsiębiorstwa współpracują z ekosystemem telekomunikacyjnym, aby w nowy sposób wykorzystać innowacje oraz wspólnie przyspieszyć tempo zmian w branży poprzez skupienie się na zapewnieniu bezproblemowej obsługi klienta. Dostawcy usług pomagają na przykład bankom zaspokoić zapotrzebowanie klientów na usługi cyfrowe świadczone w czasie rzeczywistym, takie jak hiperpersonalizacja, wykrywanie oszustw w czasie rzeczywistym i łączność nowej generacji — przy jednoczesnym zapewnieniu dostępu do usług finansowych osobom dotychczas nieobjętym systemem bankowym. Od bankowości mobilnej i płatności, przez pojazdy połączone z siecią i systemy monitoringu bezpieczeństwa publicznego, po prywatne sieci 5G i wiele innych rozwiązań — dostawcy usług odgrywają zasadniczą rolę w dostarczaniu rozmaitych technologii, które przekształcają całe społeczeństwa i przyspieszają globalną transformację.
W ubiegłym roku firma Red Hat przedstawiła plan rozwoju swojego globalnego działu rozwiązań dla sektora telekomunikacji, mediów i rozrywki (ang. Telco, Media and Entertainment, TME), aby lepiej dostosować go do potrzeb swoich partnerów i klientów. Od tego czasu łączymy i rozbudowujemy ten ekosystem, aby dostarczać rozwiązania, które odpowiadają na najważniejsze potrzeby naszych klientów. Jednym z nich jest pomoc w dostosowaniu się do globalnych zmian w sposobach świadczenia usług zarówno w branży TME, jak i w całym społeczeństwie.
Jak niezależna chmura obliczeniowa może być motorem zmian
Nie stanie się to jednak z dnia na dzień. Dostawcy usług ponownie analizują swoje podejście do chmury. Przechodzą na środowiska hybrydowe i wielochmurowe, co zapewnia im większą elastyczność, sprawność działania, skalowalność i konkurencyjność na stale zmieniającym się rynku. W raporcie pt. „TM Forum Themes Report”, zamówionym przez Red Hat, stwierdziliśmy, że ten zwrot może pomóc dostawcy usług w podjęciu decyzji, który spośród największych dostawców chmury najlepiej zaspokaja jego potrzeby.
Prowadzi to do następujących pytań odnoszących się do przyszłości:
- Które obciążenia pasują do poszczególnych chmur?
- Które rozwiązania oparte na chmurze zapewniają elastyczność i funkcjonalność w skali, jakiej potrzebuje moje przedsiębiorstwo?
- Czy można zrównoważyć te korzyści z zapewnieniem klientowi możliwości wyboru, rozproszonymi chmurami, zwiększonymi kosztami i ograniczoną elastycznością?
Aby zmniejszyć to ryzyko, stwierdziliśmy, że dostawcy usług starają się zachować niezależność od chmury i kontenerów, zwłaszcza jeśli chcą pozostać konkurencyjni w kontekście szybkiego upowszechniania się tych nowych technologii. Niniejszy raport „TM Forum Themes Report” analizuje tę potrzebę niezależności. W raporcie podkreślono, że dostawcy usług coraz częściej przyjmują hybrydowe podejście oparte na wielu chmurach, aby utrzymać różnorodność dostawców przy jednoczesnym rozwijaniu własnych umiejętności i technologii w zakresie chmury telekomunikacyjnej (operator jako platforma).
Klienci w centrum transformacji
Podstawą tych działań są sieci 5G, które zapewniają dostawcom usług innowacyjne sposoby zarabiania na swoich inwestycjach. Widzimy to w takich obszarach, jak wielodostępowe przetwarzanie brzegowe (MEC), otwarta i zwirtualizowana sieć radiowa (RAN), sieć rdzeniowa 5G i wielu innych, oraz w rzeczywistych sukcesach naszych klientów, takich jak Bharti Airtel, Verizon i VodafoneZiggo.
Red Hat może pomóc dostawcom usług w skutecznym konkurowaniu z nowymi usługami i modelami biznesowymi, zwiększeniu przychodów i spełnieniu rosnących oczekiwań klientów poprzez udostępnienie wiedzy specjalistycznej oraz bogatej oferty produktów i usług dla ich środowisk chmur hybrydowych. Zapewniamy elastyczność w realizacji projektów w tym rozległym obszarze – od weryfikacji koncepcji do środowisk produkcyjnych – pomagając dostawcom w wyborze rozwiązań najlepiej dostosowanych do ich specyficznych potrzeb.
Oprócz tej zmiany z zadowoleniem obserwujemy, jak usługodawcy korzystają z usług w chmurze zarządzanych przez zewnętrznych ekspertów, w tym Red Hat OpenShift Service on AWS (ROSA) i Microsoft Azure on Red Hat OpenShift (ARO). Dzięki temu przedsiębiorstwa mogą odciążyć infrastrukturę bazową i skupić się na swojej podstawowej działalności, co zapewnia dodatkową elastyczność i wymierne korzyści biznesowe.
Widzimy również, że klienci Red Hat, od Turkcell AI po NTT East, w ciągu ostatniego roku zwiększyli liczbę wdrożeń sztucznej inteligencji (AI) lub świadczonych usług typu AI-as-a-Service. Nie ulega wątpliwości, że praktyczne zastosowania sztucznej inteligencji – od nowych aplikacji konsumenckich i serwisów społecznościowych po aplikacje B2B dla przedsiębiorstw i sztuczną inteligencję w punktach styku z otoczeniem – wywierają znaczący wpływ na jakość obsługi klienta, zwiększają efektywność biznesową i tworzą nowe źródła przychodów.
Rozwija się ekosystem partnerów
Aby dostarczyć te zorientowane na klienta rozwiązania, Red Hat współpracuje z firmą Ericsson, czołowym dostawcą oprogramowania i sprzętu 5G, w celu zmniejszenia barier dla wdrażania sieci 5G i zbudowania otwartej platformy zapewniającej łączność i innowacyjność w tym obszarze. Osiągamy to dzięki aktywnej współpracy w ramach całej oferty firmy Ericsson, obejmującej rdzeń pakietowy (ang. packet core), architekturę IP Multimedia Subsystem (IMS) i system wsparcia operacyjnego (OSS), a także rozwiązanie Cloud RAN w Open Lab, czyli przestrzeni szybkiego i interaktywnego współtworzenia innowacyjnych rozwiązań z dostawcami usług komunikacyjnych i partnerami ekosystemu.
I na tym nie koniec — inni dostawcy oprogramowania, tacy jak Rakuten Symphony, Baicells, Casa Systems, Matrixx Systems, Nokia i Samsung, ściśle współpracują z firmą Red Hat w celu modernizacji obciążeń 5G i RAN w otwartej chmurze hybrydowej. Ponadto dzięki współpracy z firmami Dell Technologies, Hewlett Packard Enterprise, Intel i Lenovo jesteśmy w stanie tworzyć kompleksowe rozwiązania sprzętowe i programowe na bazie niezawodnej infrastruktury, aby wspierać wdrożenia klientów od centrum danych po urządzenia brzegowe.
To oczywiste, że jesteśmy podekscytowani możliwościami, jakie otwierają się przed dostawcami usług. Jeśli chcesz porozmawiać z nami na ten temat, odwiedź nas na stoisku 2F30 na tegorocznych targach MWC w Barcelonie. Jeśli nie możesz wziąć w nich udziału, zapoznaj się z naszymi najnowszymi informacjami na temat ekosystemów telekomunikacyjnych.
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Czterodniowy tydzień pracy testuje coraz więcej organizacji. Przynosi korzyści zarówno pracownikom, jak i firmom
Rząd pracuje nad skróceniem tygodnia pracy, a szefowa resortu pracy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zadeklarowała, że zmiana miałaby wejść w życie jeszcze w obecnej kadencji Sejmu. Choć eksperci i pracodawcy są w tej kwestii podzieleni, to przykłady z innych rynków, m.in. Islandii, Wielkiej Brytanii i Portugalii, pokazują, że taki model ma wiele korzyści, zarówno po stronie pracowników, jak i firm.
Bankowość
Sądy są zalewane pozwami frankowiczów. Rząd pracuje nad ustawą usprawniającą sprawy kredytobiorców
W sądach toczy się około 200 tys. spraw dotyczących kredytów frankowych. Prawomocnym wyrokiem zakończyło się 30 tys. Na drogę sądową zdecydowała się jednak tylko część kredytobiorców. Umów objętych ryzykiem walutowym było blisko milion, a ich wartość w szczytowym okresie, czyli w 2011 roku, osiągnęła niemal 200 mld zł.
Handel
Donald Trump zaczyna swą drugą kadencję jako prezydent. Europejski biznes obawia się konsekwencji zapowiedzianych ceł
Świat biznesu z niepokojem czeka na pierwsze decyzje Donalda Trumpa, zwłaszcza w sprawie wprowadzenia głośno zapowiadanych ceł na towary z zagranicy. Zdaniem Marcina Nowackiego, wiceszefa Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Unia Europejska musi się przygotować na większy odbiór produktów i usług ze Stanów Zjednoczonych, które mają wysoki deficyt w handlu ze Starym Kontynentem. Tradycyjnie życzliwie nastawiona do USA Polska mogłaby wykorzystać swoją prezydencję w Radzie UE, by doprowadzić do porozumienia między obu stronami.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.