77% spadek liczby wycieków danych w Polsce
Według badania eksperta od cyberbezpieczeństwa - firmy Surfshark, Polska znalazła się na 19. miejscu listy krajów z największą liczbą skompromitowanych kont (236 540). W top 20 znajdują się również sąsiedzi Polski: Rosja (pierwsze miejsce na świecie), Ukraina (dziesiąte) i Czechy (13).
Rosja niechlubnym liderem wycieków
Raport wskazuje, że najwięcej wycieków danych w drugim kwartale 2022 (kwiecień – czerwiec) miało miejsce w Rosji, która w pierwszym kwartale zastąpiła USA na najwyższym stopniu podium. Cyberprzestępcy uzyskali informacje dotyczące ponad 28 mln 780 tys. kont użytkowników. Stanowi to aż 1/5 populacji Rosji. Liczba skompromitowanych kont rosyjskich użytkowników wzrosła o 135% (miesiąc do miesiąca) od czasu agresji na Ukrainę (z końcem lutego). Wzrost ten sprawił, że Rosja jest liderem rankingu drugi kwartał z rzędu. Tuż za nimi są Indie z 4,4 mln wycieków, a trzecie Chiny (3,4mln). Stany Zjednoczone z 2,3 mln wycieków zajmują piąte miejsce na liście. Ukraina doświadczyła wzrostu liczby wycieków o 183% względem poprzedniego kwartału, co dobitnie pokazuje, że wojna toczy się również online.
Spadek liczby wycieków w Polsce
W drugim kwartale 2022 Polska znalazła się na 19. miejscu na świecie (236,54 tys. skompromitowanych kont). Jest to spadek o 77% względem poprzedniego kwartału. Liczba skompromitowanych polskich kont w Q2 2022 wyniosła jeden na minutę (w pierwszym kwartale było to aż siedem na minutę). Spadek ten spowodowany był ogromną liczbą wycieków
w pierwszym kwartale – 961 tys. kont, co dało Polsce trzecią lokatę na świecie. Dla porównania w Q4 2021 było tylko 159 tys. wycieków. W tle spadku wciąż odbijają się echa phisingowej afery ze szpiegowaniem polityków opozycji za pomocą oprogramowania Pegasus. Od 2004r. Polska doświadczyła wycieku danych ponad 135 mln kont użytkowników. Przeciętnie każdy polski internauta w tym czasie spotkał się z problemem około 4 razy.
Globalny wzrost liczby wycieków
Według badania Surfshark najwięcej wycieków w tym kwartale miało miejsce w Rosji (28,7 mln dotkniętych kont), Indiach (4,4 mln) i Chinach (3,4 mln).
Interaktywna mapa przygotowana przez ekspertów, w oparciu o 27 tys. przypadków wycieku baz danych, pokazuje, w jakim stopniu ten problem dotyka każdego kraju na świecie. Ich liczba wzrosła o 2% względem pierwszego kwartału czyli do 459 skompromitowanych kont na minutę (w porównaniu do 450 w pierwszym kwartale).
METODOLOGIA BADANIA
Mapa Światowych Wycieków Danych opracowana została we współpracy z niezależnymi badaczami cyberbezpieczeństwa, którzy zebrali dane użytkowników z 27 tys. baz danych, które wyciekły i zostały opublikowane online. Badacze sortują dane według krajów i przeprowadzają analizę statystyczną. Narodowości użytkowników określono na podstawie nazwy domeny adresów e-mail lub stron www, miasta, kraju, współrzędnych geograficznych, adresów IP, waluty lub numeru telefonu.
Mapa Światowych Wycieków Danych aktualizowana jest co miesiąc o najbardziej aktualne dane od niezależnych partnerów. Podczas tego badania pod uwagę były brane dane za okres do pierwszego lipca 2022. Dane z okresu styczeń – marzec 2020 porównano z danymi z okresu kwiecień – czerwiec 2022. Kraje z populacją mniejszą niż milion mieszkańców nie zostały uwzględnione w badaniu. Pełna metodologia znajduje się pod linkiem

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Firmy dzierżawiące grunty od Skarbu Państwa muszą zwrócić majątek rolny. Zagrożony jest też wspierany przez nich ośrodek rehabilitacyjny
Działalność ośrodka rehabilitacji dla dzieci z niepełnosprawnościami w Głubczycach, w województwie opolskim, jest zagrożona, o czym alarmuje Stowarzyszenie „Tacy Sami”. Zagrożenie jest konsekwencją restrukturyzacji spółki Top Farms Głubczyce, która jest jednym z największych pracodawców w okolicy i od lat wspiera działalność stowarzyszenia. Rolnicza spółka nie wie, jakie będą dalsze losy dzierżawionych do tej pory przez nią ziem, które w listopadzie br. muszą wrócić do Zasobu Skarbu Państwa. Zarząd spółki od wielu miesięcy apeluje do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa o wiążące decyzje w sprawie powołania Ośrodków Produkcji Rolniczej, które miałyby powstać na zwróconych gruntach, oraz kryteriów wyboru ich nowych dzierżawców.
Bankowość
Polskie kredyty hipoteczne wciąż jednymi z najdroższych w Europie. Zdaniem członka RPP odgórne ograniczanie marż banków się nie sprawdzi

Hipoteki w Polsce, co podkreśla też wielu polityków, należą do najdroższych w Europie. To nie tylko kwestia wysokości stóp procentowych, ale też marży banku. Zdaniem członka RPP prof. Ireneusza Dąbrowskiego jest tylko możliwość wpływania na ten pierwszy czynnik, bo regulacyjne ograniczenie wysokości marży byłoby trudne do wdrożenia.
Ochrona środowiska
Budowa morskich farm wiatrowych w Polsce szansą na kilkadziesiąt tysięcy nowych miejsc pracy. Wciąż brakuje jednak wykwalifikowanych pracowników

W Krajowym Planie w dziedzinie Energii i Klimatu rząd przewiduje zainstalowanie do 2030 roku około 5,9 GW w morskich farmach wiatrowych i kolejnych 12 GW w ciągu następnej dekady. Offshore ma być istotnym filarem dekarbonizacji krajowej gospodarki. Realizowane przez polskie spółki wraz z partnerami zagranicznymi projekty tzw. fazy I nabierają tempa i wkraczają w etap budowy infrastruktury na lądzie. Wśród wyzwań, które czekają wykonawców, jest m.in. brak pracowników z branży offshore. Pomocne może być ściąganie do kraju Polaków, którzy pracują na zagranicznych projektach morskich.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.