Komunikaty PR

„AI na krawędzi”, czyli sztuczna inteligencja wysokich prędkości

2022-03-03  |  08:00
Biuro prasowe
Kontakt
Artur Kosior
ITBC Communication

Al. Księcia Poniatowskiego 1
03-901 Warszawa
artur_kosior|itbc.pl| |artur_kosior|itbc.pl
+48504327897
www.itbcgroup.pl

Edge AI to termin, na który z coraz większym zaciekawieniem patrzą zarówno eksperci cyfrowej transformacji jak i same firmy i organizacje. Najbliższa przyszłość rysuje się pod znakiem decentralizacji narzędzi SI i wyposażania w nie każdych pojedynczych cyfrowych urządzeń w przedsiębiorstwie. Gartner przewiduje, że już do 2025r aż trzy czwarte wszystkich danych firmowych będzie generowanych i przetwarzanych poza tradycyjnymi centrami danych i „chmurowymi centralami”.

Po to, by jeszcze szybciej analizować informacje i pozwalać każdemu urządzeniu przetwarzać je natychmiast po zebraniu, bez potrzeby odsyłania ich do nadrzędnych systemów IT. Sam rynek oprogramowania dedykowanego obsłudze Edge AI, ma zdaniem agencji badawczej Markets And Markets wzrosnąć z poziomu 590 mln dolarów w 2020r do przeszło 1,8 miliarda $ w 2026 roku. Tempo powszechnego wdrażania tej technologii będzie jednak w dużej mierze zależne od zaufania firm i zwalczania barier, jakie dostrzegają w procesie „inteligentyzacji” wszystkiego.

SI pójdzie na skróty

Istotą Edge AI jest wyposażanie w algorytmy sztucznej inteligencji wszystkich urządzeń zbierających dane. Ogromny potencjał tego rozwiązania dostrzeżono szczególnie w branży przemysłowej, gdzie poszczególne czujniki, zautomatyzowane maszyny produkcyjne czy kontrolujące proces produkcji, posiadające zdolność do uczenia maszynowego same podejmują decyzje istotne z punktu widzenia wydajności, bez potrzeby przesyłania danych do analizy i otrzymania ich zwrotnie od centralnych systemów. Model ten ma jednak zastosowanie także w przypadku wielu innych gałęzi gospodarki. – Dla przykładu, systemy analityczne dużych banków łączące poszczególne krajowe oddziały z centralną siedzibą mogłyby szybciej dostarczać wnioski nt. potencjału i wolumenu sprzedaży, satysfakcji użytkowników aplikacji mobilnej czy zainteresowania produktami, gdyby miały algorytmy SI zaimplementowane „u siebie”, znacznie skracając drogę analizy. Myślę, że można tu posłużyć się niemal dowolnym przykładem, choćby z branży handlowej, medialnej, transportowo-logistycznej, motoryzacyjnej, czy z administracji publicznej – tłumaczy Marcin Zmaczyński, Head of Marketing CEE w Aruba Cloud.

Ciekawym obszarem adaptacji Edge AI jest m.in. branża motoryzacyjna i montowane w autach czujniki zdolne do analizy sposobu jazdy real-time czy monitoringu zmęczenia kierowcy. Tutaj, muszą one potrafić samodzielnie procesować zbierane informacje, bez potrzeby ich odsyłania do systemów IT producentów aut, co przy mobilnym transferze danych o ograniczonej prędkości byłoby dodatkowo wydłużone, zaś w tym modelu odbywa się w ciągu milisekund.

Opanowane strumienie danych

Decentralizacja analizy danych ma być również sposobem na lepsze zarządzanie coraz większą ich ilością i odciążeniem środowisk chmurowych w firmach, a przez to ich wydajnym dopełnieniem. Analitycy serwisu Statista prognozują, że w ciągu 10 lat, tj. od 2025 do 2035r liczba wygenerowanych cyfrowych informacji, na którą w ogromnym stopniu wpłyną platformy chmurowe i urządzenia Internetu Rzeczy, ma urosnąć o ponad 1000%, ze 175 ZB (zettabajtów) do 2142 ZB. – Przeniesienie części procesów przetwarzania danych na same urządzenia je gromadzące czy zewnętrzne systemy, posiadające pewną część własnej autonomii od „centralnych chmur” firmowych ma być metodą nie tylko na przyspieszenie analiz i szybsze reagowanie na otrzymane wnioski, ale także zwiększyć bezpieczeństwo ze względu na rozproszenie procesów wykorzystujących tzw. krytyczne informacje cyfrowe – dodaje Marcin Zmaczyński z Aruba Cloud.           

Walka o zaufanie

Na drodze do szerokiej popularyzacji sięgania po sztuczną inteligencję w znacznie większym zakresie niż dotąd stoją jednak pewne obawy, które zgłaszają firmy zainteresowane inwestycjami w AI, lecz nie do końca pewne możliwości i niezawodności wysokiej automatyzacji. A także tego, w jaki sposób może to wpłynąć na relacje z pracownikami i samymi klientami. Jak informuje opublikowane właśnie opracowanie DataRobot – State of AI Bias, ponad połowa firm z całego globu przyznaje, że ma szereg wątpliwości lub uprzedzeń względem sztucznej inteligencji. Pośród nich, najczęściej zgłaszanymi były obawa o zaufanie klientów w przypadku większego zautomatyzowania interakcji z nimi oraz brak pewności co do tego, jak na implementację narzędzi SI zareagują sami pracownicy. Ponad 80% profesjonalistów IT uważa natomiast, że odpowiednie regulacje rządowe, jasno definiujące poszczególne rozwiązania czy normujące zakres wsparcia sztucznej inteligencji, byłyby bardzo pomocne w zwalczaniu uprzedzeń do tej technologii.

 

 

 

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: ITBC Communication
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25 Biuro prasowe
2025-05-13 | 14:45

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Emitel ponownie został Partnerem Technologicznym konferencji Impact’25 – jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych nowoczesnym technologiom, gospodarce
IT i technologie Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?
2025-04-29 | 10:00

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Udział kobiet na stanowiskach kierowniczych w Polsce wynosi 43 % i jest to drugi najwyższy wynik w Europie (wyżej jest jedynie Łotwa – 46%).* Polki od lat udowadniają,
IT i technologie Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
2025-04-02 | 10:40

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce

W Polsce zadebiutowała motorola edge 60 fusion – pierwszy tegoroczny model z rodziny edge. Łączy cechy smartfona klasy premium z wysoką odpornością, potwierdzoną

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Z UE na pomoc Ukrainie trafiło 148 mld euro. Potrzebne jest dalsze wsparcie, także w kontekście wypracowania sprawiedliwego pokoju

Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił gotowość do podjęcia bezpośrednich rozmów pokojowych z Ukrainą, które mają się rozpocząć 15 maja w Stambule. USA i UE liczą, że Rosja zgodzi się na 30-dniowe zawieszenie broni i wstrzyma ataki na infrastrukturę krytyczną. Unia już zapowiedziała, że w przypadku odmowy zaostrzy sankcje. Europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk apeluje o większą determinację UE w wykorzystaniu zamrożonych rosyjskich aktywów i wsparcie w odbudowie Ukrainy.

Polityka

Prof. L. Balcerowicz: Polska obok Turcji ma największy udział własności państwowej. Potrzebujemy odpolitycznienia gospodarki

Nacjonalizacja i repolonizacja polskiej gospodarki zapowiedziana przez Donalda Tuska wzbudziła mieszane komentarze i reakcje, głównie z powodu niedoprecyzowania, jakie działania miałaby oznaczać. Zdaniem prof. Leszka Balcerowicza to „mętny slogan”, za którym może się kryć wiele znaczeń, takich jak ograniczenie wpływu kapitału zagranicznego albo nacjonalizacja. Tymczasem tym, co naprawdę potrzebne jest gospodarce, jest wycofanie się z niej polityków i prywatyzacja spółek, których wciąż zbyt wiele znajduje się w gestii rządzących – ocenia ekonomista.

Przemysł

Trwa operacja zmiany wyposażenia indywidualnego żołnierzy. Potrzebny modułowy system „od stóp do głów”

Według zapowiedzi MON ten rok ma być przełomowy pod względem zmiany wyposażenia indywidualnego polskich żołnierzy. To efekt trwającej od 1,5 roku operacji Szpej, której celem jest modernizacja umundurowania oraz uzbrojenia i której rząd nadał wysoki priorytet. Podczas ubiegłotygodniowego forum Defence24 Days dwie polskie firmy przedstawiły swoją propozycję systemu wyposażenia „od stóp do głów” dla żołnierzy, którego zaletą ma być nie tylko kompleksowość, ale także modułowość i możliwość dostosowania do konkretnych potrzeb danego operatora.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.