Avanade Trendlines: firmy stawiają na redukcję zużycia energii i zasobów
Jak wskazuje Avanade, wiodący dostawca rozwiązań Microsoft, liderzy z sektora IT planują ograniczenie emisji dwutlenku węgla do 2025 roku w reakcji na informację Światowego Forum Ekonomicznego, iż centra danych generują większy ślad węglowy niż przemysł lotniczy. Badanie Avanade Trendlines wykazało, że dla 65 proc. organizacji redukcja zużycia energii i zasobów związanych z funkcjonowaniem chmury, oprogramowania oraz sprzętu IT będzie jednym z priorytetów w ciągu najbliższych 12-18 miesięcy.
W procesie budowania zrównoważonej przyszłości, kwestia udziału technologii cyfrowych w emisji CO2 pozostaje często pomijana. Jednak zgodnie z najnowszymi danymi Światowego Forum Ekonomicznego, centra danych generują większy ślad węglowy (2,5 proc.) niż przemysł lotniczy (2,1 proc.), a jak wskazuje organizacja Green Software Foundation w raporcie „State of Green Software”, do 2040 r. oprogramowanie IT może generować aż 14 proc. globalnego śladu węglowego.
Jednocześnie jak wskazuje badanie Avanade Trendlines, jedynie 30 proc. respondentów deklaruje wdrażanie rozwiązań zgodnych z zasadami zielonego oprogramowania - ten wynik pozostawia szerokie pole do usprawnień. Z odpowiedzią na wyzwania związane z redukcją śladu węglowego przychodzi nowe rozwiązanie Avanade Green IT Enabler, umożliwiające firmom podjęcie skutecznych kroków w celu ograniczenia zużycia zasobów poprzez zrównoważone wykorzystanie ekosystemów cyfrowych.
- W Avanade wierzymy, iż w podejmowanych działaniach należy uwzględnić kwestie zrównoważonego rozwoju. Łącząc ambicje w zakresie zrównoważonej przyszłości z celami biznesowymi organizacji zwiększamy wartość oraz skuteczność operacyjną przedsiębiorstwa. Nasza usługa Green IT Enabler umożliwia klientom optymalizację w zakresie technologii, sprzętu oraz procesów IT, prowadząc do redukcji zużycia zasobów. Jednocześnie umożliwia firmom zwiększenie transparentności oraz zaufania klientów, w wyniku etycznego i zrównoważonego wykorzystania technologii cyfrowych. W ten sposób zrównoważony rozwój z oddzielnego obszaru - staje się integralną częścią działalności przedsiębiorstwa - podkreśla Bartłomiej Antczak, Country Manager Avanade w Polsce.
Aby wdrażać zrównoważone wykorzystanie technologii cyfrowych, firmy muszą najpierw ocenić wpływ swojej działalności na powstawanie śladu węglowego. Nowe rozwiązanie Avanade zapewnia dostęp do najnowocześniejszego systemu kalkulacji emisji CO2, który umożliwia firmom monitorowanie oraz ocenę postępów w obszarze zrównoważonego rozwoju. Green IT Enabler łatwo integruje się z wieloma systemami IT, aby identyfikować nieefektywne obszary pod względem emisji dwutlenku węgla i optymalizować je poprzez takie działania, jak tworzenie nowego kodu oraz szkolenie programistów z praktyki inżynierskiej zielonego oprogramowania. Kluczową rolą rozwiązania Green IT Enabler jest efektywne wykorzystanie zasobów oraz redukcja śladu węglowego w drodze do bardziej zrównoważonej przyszłości. Usługa Green IT Enabler rozszerza dotychczasową ofertę Avanade w zakresie rozwiązań cyfrowych w obszarze ESG, tj. Sustainability Technology Accelerator oraz Sustainability Quick-Start.
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Bankowość
Wsparcie dla oszczędzających na wkład własny zamiast dla kredytobiorców. Eksperci proponują inne podejście do rządowych programów mieszkaniowych
Gigantyczne zainteresowanie Bezpiecznym Kredytem 2 proc., wprowadzonym przez poprzedni rząd w 2023 roku, wywindowało ceny mieszkań. Po roku obietnic związanych z wprowadzeniem zapowiadanego w kampanii wyborczej Kredytu na Start 0 proc. obecny rząd wycofał się z planów uruchomienia projektu, zapowiada jednak przedstawienie nowych rozwiązań. Zdaniem dr. Jacka Furgi z Centrum Procesów Bankowych i Informacji powinny one wspierać budowanie potencjału finansowego przyszłych kredytobiorców, zamiast zachęcać do sięgania po kredyt.
Transport
Obawy o serwis mogą zniechęcać do zakupu samochodów elektrycznych. W Polsce brakuje wyspecjalizowanych w tym warsztatów
Obawy o serwis i jego koszty sprawiają, że część osób odkłada zakup bezemisyjnego pojazdu na później. Wskazuje na to co 11. Polak – wynika z Barometru Nowej Mobilności. – Serwis samochodów elektrycznych w kontekście cen nie różni się aż tak bardzo od samochodu spalinowego, a jest nawet tańszy – ocenia Bartosz Jeziorański, założyciel i dyrektor generalny EV Repair.
Handel
Sztuczna inteligencja zmienia e-handel. Będzie wygodniej dla konsumentów, ale też sporo zagrożeń
W ciągu siedmiu lat wartość rynku związanego z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w handlu elektronicznym wzrośnie ponad dwuipółkrotnie – do ponad 22 mld dol. Przedsiębiorcy widzą w niej duży potencjał marketingowy. Z punktu widzenia konsumentów obecność AI na platformach sprzedażowych to szansa na oszczędzenie czasu przy wyszukiwaniu produktów i możliwość otrzymywania spersonalizowanych ofert. To jednak również duże ryzyka – zwiększone ryzyko narażenia na manipulację i deepfake, a także obawa o bezpieczeństwo danych osobowych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.