Komunikaty PR

Bezpieczny biznes i usługi publiczne. Które branże są narażone na cyberataki?

2022-08-30  |  11:00
Biuro prasowe
Kontakt
Monday PR
Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.

Górskiego 9
00-033 Warszawa
biuro|mondaypr.pl| |biuro|mondaypr.pl
+48 224878421
www.mondaypr.pl

Rośnie ryzyko cyberataków na infrastruktury cyfrowe. W 2021 roku zarejestrowano w Polsce prawie 30 tysięcy naruszeń bezpieczeństwa – to wzrost o 182%[1] w porównaniu z poprzednim rokiem. W ataki zaangażowani mogą być przestępcy działający dla zysku, jak i państwa dążące do destabilizacji politycznej. Aby narazić całą firmę, wystarczy jeden zgubiony i niezabezpieczony pendrive. Pytamy eksperta, jak ważne sektory gospodarki powinny chronić swoje dane.

Raport CERT Polska pokazuje, że niemal 14% ataków dotyka sektor energetyczny. Branża energii narażona jest podwójnie – pierwszym powodem jest bezpieczeństwo strategiczne, a drugim dysponowanie ogromną ilością danych. Narażone na ataki są zarówno procesy, w tym produkcji, jak i dystrybucji energii, ale także informacje firmowe i dane osobowe. Przestępcy mogą np. wykorzystać nielegalnie pozyskaną listę klientów do przeprowadzenia dalszych wyłudzeń. Już teraz najczęściej wykorzystywanym wizerunkiem firmowym w działaniach phishingowych jest Polska Grupa Energetyczna.

Branże podwyższonego ryzyka

Połączenie bezpieczeństwa strategicznego, zgodności z przepisami, troski o klientów i ryzyka wysokich kar finansowych sprawia, że zapewnienie odporności cyfrowej w energetyce nigdy nie było ważniejsze. Europejskie i polskie prawo nakłada na sektor energetyczny szereg obowiązków, w tym stosowanie mechanizmów zapewniających poufność i autentyczność danych przetwarzanych w systemie informacyjnym.

Jednocześnie wyzwaniem jest umożliwienie pracownikom korzystania z przenośnych nośników pamięci w biurze i podczas pracy w terenie, szczególnie w dobie pracy zdalnej. Zapewnienie bezpiecznego dostępu do danych firmowych, gdy brakuje łączności z zabezpieczoną siecią, jest kluczowym wymogiem biznesowym. Jednocześnie stosowane środki bezpieczeństwa nie mogą być zbyt skomplikowane. W przeciwnym wypadku może to rodzić próby obejścia zabezpieczeń, a w efekcie narażenie się na wyciek danych. Rozwiązaniem są szyfrowane sprzętowo pamięci przenośne (pendrive’y i dyski SSD). Czym różnią się od standardowych pamięci USB?

Topowe, szyfrowane sprzętowo nośniki pamięci zabezpieczają dane dzięki 256-bitowemu algorytmowi AES (Advance Encryption Standard). Czym jest AES? To międzynarodowa norma szyfrowania zapewniająca bezpieczeństwo danych, stosowana również przez instytucje rządowe w USA. Ten rodzaj szyfrowania jest niemal niemożliwy do złamania. Haker musiałby znaleźć poprawną sekwencję 2256 bitów, dodatkowo zaszyfrowanych czternaście razy, na co szansa jest abstrakcyjnie mała – podkreśla Robert Sepeta, Business Development Manager w Kingston Technology.

Równie silnie narażony na ataki jest sektor ochrony zdrowia – dotyczy to usług publicznych, ale też prywatnych. Niezależnie czy mówimy o dużych szpitalach, czy gabinetach stomatologicznych i małych punktach medycznych, zagrożenie wyciekiem danych jest równie poważne. Choć, według danych CERT Polska, tylko 0,5% ataków dotyka służbę zdrowia, to koszty z nimi związane są znacznie wyższe niż w innych branżach. Raport IBM Cost of a Data Breach wskazuje, że w 2021 roku przeciętny koszt naruszenia danych w sektorze ochrony zdrowia wyniósł aż 9,23 miliony dolarów, a w przypadku innych branż średnia to nieco ponad 4 miliony. Milionowe kary i odszkodowania w większości dotyczą największych firm, ale wrażliwe dane posiada nawet najmniejszy punkt medyczny. Dlatego w przypadku przenoszenia danych między urządzeniami lub pracy poza gabinetem, istotne jest korzystanie z szyfrowanych nośników pamięci.

Różna skala – te same zagrożenia

Największe polskie i globalne instytucje finansowe mają rozbudowane procedury związane z cyberbezpieczeństwem – to wymóg prawny, ale też biznesowy. Zaufanie jest podstawą usług bankowych. Bywa, że nawet największe międzynarodowe instytucje finansowe stają przed nagłym wyzwaniem, np. związanym ze zmianą systemów operacyjnych i koniecznością stworzenia lokalnych kopii zapasowych.

Sektor bankowy jest wyjątkowo narażony na incydenty bezpieczeństwa. Często kojarzymy to ze stosowaniem zaawansowanych rozwiązań na poziomie oprogramowania, ale równie ważny jest czynnik ludzki. Może się zdarzyć, że pracownik obsługujący klienta nie zawsze z należytym priorytetem potraktuje bezpieczeństwo danych. Dlatego oferując rozwiązanie jednej z firm z tego sektora, rekomendowaliśmy użycie szyfrowanych sprzętowo nośników: łatwych do przenoszenia i intuicyjnych w obsłudze, dzięki wbudowanej klawiaturze. Pozwoliło to bezpiecznie przenosić i przechowywać dane przy minimalnych zakłóceniach codziennej pracy – mówi Robert Sepeta, Business Development Manager w Kingston Technology.

Ataki, których ofiarami są małe i średnie przedsiębiorstwa rzadko opisywane są na pierwszych stronach gazet. Jednak cały sektor MŚP również jest narażony na incydenty bezpieczeństwa. Małe firmy dysponują ograniczonymi zasobami na ochronę, a przestępcy potrafią to wykorzystać i sięgają po łatwiejszy zysk. Jednym z najczęstszych typów ataków na mniejsze firmy jest ransomware. Poprzez kliknięcie, np. w niebezpieczny link lub załącznik, firma może utracić dostęp do wszystkich swoich danych. Za ich odzyskanie przestępcy żądają okupu. W tym przypadku kluczowa jest edukacja pracowników i korzystanie z szyfrowanych nośników zewnętrznych, zawierających backup. Warto pamiętać, że skala cyberzagrożeń będzie w przyszłości rosła, a pytaniem jest nie czy, a kiedy zaatakowana zostanie nasza firma lub instytucja.

Informacje o firmie Kingston Digital Europe Co LLP:

Kingston Digital Europe Co LLP i Kingston Technology Company Inc. należą do tej samej grupy przedsiębiorstw („Kingston”). Kingston jest największym niezależnym producentem pamięci na świecie. Od wielkich zbiorów danych przez laptopy, komputery PC i urządzenia Internetu Rzeczy, takie jak technologie inteligentne i wearables, po projektowanie i produkcję na zamówienie — Kingston dostarcza rozwiązania używane w codziennym życiu, pracy i rozrywce. Produkty Kingston trafiają do urządzeń wytwarzanych przez największych światowych producentów komputerów PC. Są też wybierane przez firmy oferujące hosting w chmurze. Pamięci – tworzone z pasją, są częścią technologii używanych na świecie każdego dnia. Kingston przyjmuje szerszą perspektywę wykraczającą poza oferowane produkty, aby spełniać oczekiwania klientów i oferować rozwiązania, które mogą przynieść zmianę na lepsze. Żeby dowiedzieć się więcej o tym, w jaki sposób: Kingston Is With You, odwiedź Kingston.com.

 


[1] Źródło: https://cert.pl/uploads/docs/Raport_CP_2021.pdf

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Nowe życie Ogrodu Moneta z projektorami Panasonic Biuro prasowe
2024-07-23 | 12:00

Nowe życie Ogrodu Moneta z projektorami Panasonic

Kiedy FKP Scorpio i Temple Live Entertainment wpadli na pomysł przekształcenia impresjonistycznych arcydzieł Claude'a Moneta w wyjątkową, interaktywną wystawę w Szwecji, wiedzieli, że
IT i technologie SOFTSWISS wzmacnia swoją pozycję na polskim rynku i świętuje 15-lecie
2024-07-23 | 10:00

SOFTSWISS wzmacnia swoją pozycję na polskim rynku i świętuje 15-lecie

SOFTSWISS, międzynarodowa firma IT z biurami rozwoju w Warszawie i Poznaniu, obchodzi 21 lipca 15-lecie swojej działalności. Na przestrzeni tych lat firma osiągnęła znaczące sukcesy i nadal
IT i technologie realme 12 w promocyjnej cenie na start sprzedaży
2024-07-23 | 06:00

realme 12 w promocyjnej cenie na start sprzedaży

Główny aparat realme 12 o rozdzielczości 50MP oraz matryca SONY LYT-600 z optyczną stabilizacją obrazu (OIS) zapewnia doskonałą jakość zdjęć, zwłaszcza w warunkach słabego

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Polska wciąż bez strategii transformacji energetyczno-klimatycznej. Zaktualizowanie dokumentów mogłoby przyspieszyć i uporządkować ten proces

Prace nad nowym Krajowym planem w dziedzinie energii i klimatu powinny, zgodnie z unijnymi zobowiązaniami, zakończyć się w czerwcu br., ale do tej pory nie trafił on do konsultacji społecznych. Trzydzieści organizacji branżowych i społecznych zaapelowało do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o przyspieszenie prac nad dokumentem i jego rzetelne konsultacje. Jak podkreśliły, nie powinien on być rozpatrywany tylko jako obowiązek do wypełnienia, lecz również jako szansa na przyspieszenie i uporządkowanie procesu transformacji energetyczno-klimatycznej w kraju. Polska pozostaje jedynym państwem w UE, który nie przedstawił długoterminowej strategii określającej nasz wkład w osiągnięcie neutralności klimatycznej UE do 2050 roku.

Bankowość

Firmy mogą się już ubiegać o fundusze z nowej perspektywy. Opcji finansowania jest wiele, ale nie wszystkie przedsiębiorstwa o tym wiedzą

Dla polskich firm środki UE są jedną z najchętniej wykorzystywanych form finansowania inwestycji i projektów rozwojowych. W bieżącej perspektywie finansowej na lata 2021–2027 Polska pozostanie jednym z największych beneficjentów funduszy z polityki spójności – otrzyma łącznie ok. 170 mld euro, z których duża część trafi właśnie do krajowych przedsiębiorstw. Na to nakładają się również środki z KPO i programów ramowych zarządzanych przez Komisję Europejską. Możliwości finansowania jest wiele, ale nie wszystkie firmy wiedzą, gdzie i jak ich szukać. Tutaj eksperci widzą zadanie dla banków.

Ochrona środowiska

Biznes chętnie inwestuje w OZE. Fotowoltaika na własnym gruncie najchętniej wybieranym rozwiązaniem

Możliwości związanych z inwestowaniem w zieloną energię jest bardzo dużo, jednak to fotowoltaika na własnych gruntach jest najchętniej wybieranym przez biznes rozwiązaniem OZE. Specjaliści zwracają uwagę, że wydłużył się okres zwrotu z takiej inwestycji, mimo tego nadal jest atrakcyjny, szczególnie w modelu PV-as-a-service. Dlatego też firm inwestujących w produkcję energii ze słońca może wciąż przybywać.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.