Komunikaty PR

Bitdefender opracował deszyfrator dla ransomware’u Fonix

2021-02-08  |  01:00
Biuro prasowe

Bitdefender udostępnił narzędzie do odzyskiwania plików zaszyfrowanych przez ransomware Fonix. Firmy bądź użytkownicy indywidualni poszkodowani w wyniku działania tego złośliwego oprogramowania mogą w łatwy sposób odszyfrować dokumenty.

 

Ransomware Fonix, znany również pod nazwami FonixCrypter lub Xinof, po raz pierwszy zauważono w czerwcu 2020 roku. To złośliwe oprogramowanie szyfrowało wszystkie pliki na zaatakowanym komputerze, z wyjątkiem tych, które odpowiadały za działanie systemu operacyjnego. Zaszyfrowane pliki otrzymywały zmienioną nazwę i rozszerzenie .xinof lub .fonix. Fonix był udostępniany w modelu rasnoware-as-a-service (RaaS), a jego autorzy mocno promowali go na forach hakerskich. Napastnicy brali na cel nie tylko przedsiębiorstwa, ale również użytkowników indywidualnych. Grupa przestępcza opracowująca FonixCrypter poinformowała w styczniu o zakończeniu swojej działalności i udostępniła klucz główny umożliwiający odkodowanie zaszyfrowanych plików. Na tej podstawie Bitdefender opracował deszyfrator Fonix Ransomware. Narzędzie działa na zainfekowanym komputerze z aktywnym połączeniem internetowym. Po jego pobraniu, a następnie uruchomieniu można wybrać opcję „skanuj cały system” lub dodać ścieżkę do lokalizacji, w której zapisano zaszyfrowane pliki. Bitdefender zaleca przed rozpoczęciem procesu odszyfrowywania wybór opcji „Kopia zapasowa plików”. Po jej zaznaczeniu użytkownik zobaczy zarówno zaszyfrowane jak i odszyfrowane pliki. Dziennik procesu deszyfrowania można również znaleźć w folderze temp% \ BDRemovalToolfolder.

 

Wprawdzie grupa przestępcza stojąca za Fonix już nie istnieje, jednak hakerzy mogą nadal przeprowadzać ataki wykorzystując ten rodzaju ransomware’u. Poza tym część ofiar, która nie zdecydowała się opłacić okupu, posiada na swoich komputerach zaszyfrowane pliki.

 

Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Generatywna sztuczna inteligencja m.in. w opinii Polaków to zrządzenie losu Biuro prasowe
2024-07-17 | 08:00

Generatywna sztuczna inteligencja m.in. w opinii Polaków to zrządzenie losu

Podczas gdy eksperci przewidują znaczące pozytywne skutki gospodarcze rozwoju sztucznej inteligencji generatywnej, nastroje społeczne nie są tak optymistyczne. Allianz Trade przedstawia wyniki
IT i technologie Lena Lighting partnerem oprogramowania DIALux
2024-07-17 | 01:00

Lena Lighting partnerem oprogramowania DIALux

DIALux jest nowoczesnym narzędziem, pozwalającym na projektowanie oświetlenia. To najchętniej wybierane oprogramowanie, umożliwiające zarówno rozlokowanie pojedynczych opraw, jak i
IT i technologie Długoterminowa umowa TomTom i Microsoft
2024-07-16 | 07:50

Długoterminowa umowa TomTom i Microsoft

TomTom (TOM2), specjalista w dziedzinie technologii geolokalizacji, ogłosił, że umacnia i rozszerza swoją współpracę z firmą Microsoft. Mapy i dane o ruchu drogowym TomTom będą

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Samorządowe budżety będą niezależne od rządowych zmian w podatkach. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od 2025 roku

Obniżenie podatków, zwłaszcza PIT-u, zubożyło w ostatnich latach budżety polskich samorządów, szczególnie dużych miast. Nowy rząd po konsultacjach z jednostkami samorządu terytorialnego przedstawił w połowie lipca projekt nowej ustawy, zgodnie z którą dochody miast, gmin, powiatów i województw miałyby się opierać na udziale w dochodzie osób mieszkających i pracujących na danym obszarze, a nie w samych podatkach od osób fizycznych i prawnych. W ten sposób zmiany w opodatkowaniu nie będą się przekładać na wysokość wpływów do lokalnych budżetów i ułatwią planowanie inwestycji.

Finanse

Investors TFI: Hossa na giełdach nie skończy się przed 2026 rokiem. Wszystko będzie zależeć od trendu na Wall Street

Polska gospodarka w tym roku urośnie o 3–4 proc. po minimalnym wzroście w 2023 roku. To powinno się przełożyć na dobre wyniki polskich spółek, czyli również ich pozytywne notowania na giełdzie. Trend może zmienić jedynie wolta na Wall Street. Na nią jednak na razie się nie zanosi. Jednak za mniej więcej półtora roku amerykańscy przedsiębiorcy zaczną odczuwać skutki wysokich stóp procentowych, nawet jeśli Fed do tego czasu zdecyduje się na ich obniżki. Wtedy nastroje inwestorów mogą się odwrócić.

Konsument

Nie tylko Zielony, ale też Niebieski Ład. UE intensyfikuje wysiłki na rzecz ochrony zasobów wodnych

Europejski Komitet Regionów wezwał niedawno tworzącą się nową Komisję Europejską do prac nad Europejska Strategią Wodną i powołania komisarza odpowiedzialnego za zasoby wodne w UE. Impulsem do planowania zmian w tym obszarze ma być Blue Deal, czyli Niebieski Ład – inicjatywa stworzona w ubiegłym roku na wzór Zielonego Ładu. Przyspieszenie działań na rzecz ochrony zasobów wodnych to zdaniem ekspertów konieczność w obliczu coraz częstszych i poważniejszych susz, powodzi i problemów z dostępem do wody pitnej. Niebieski Ład ma być istotnym elementem dostosowywania się do zmian klimatu.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.