Bitdefender wykrył serwer szpiegujący irańskich dysydentów
Bitdefender wykrył w jednym z holenderskich centrów danych podejrzany serwer należący do firmy zarejestrowanej na Cyprze. Wnikliwa analiza pokazała, że urządzenie jest wykorzystywane przez irański rząd do inwigilacji swoich krytyków mieszkających za granicą.
Informację o działaniach irańskich służb ujawniła holenderska stacja radiowa NPO Radio 1. Odkrycia dokonano przypadkowo, po tym jak jeden z irańskich działaczy opozycyjnych otrzymał zainfekowany plik od użytkownika komunikatora internetowego Telegram. Odbiorca nie otworzył dokumentu, lecz zwrócił się z prośbą o pomoc do ekspertów od cyberbezpieczeństwa. Ci zauważyli, iż przesłany plik jest zainfekowany złośliwym oprogramowaniem, które już wcześniej wykorzystywały irańskie służby specjalne. Malware oprócz tego, że nagrywał rozmowy, dodatkowo wykonywał zrzuty ekranu.
Wykryty przez Bitdefendera serwer to typowy przykład urządzeń Command and Control (C&C). Ich rola polega na kontrolowaniu botnetu, wysyłaniu szkodliwego oprogramowanie i regulowaniu pracą oprogramowania szpiegowskiego. Co ciekawie, serwer kontrolował pracę przejętych komputerów nie tylko w Holandii, ale również Szwecji, Niemczech, Indiach i kilku innych krajach.
Zainfekowany plik został dostarczony za pośrednictwem serwera internetowego znajdującego się w holenderskim mieście Haarlem. Bitdefender stwierdził, że serwer należy do rumuńskiego dostawcy usług, który jest zarejestrowany na Cyprze.
Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów
W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.
Handel
Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.
Transport
W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.