Komunikaty PR

Blisko 2 tysiące naruszeń danych w pierwszej połowie roku

2022-08-17  |  01:00
Biuro prasowe

W pierwszej połowie 2022 roku organizacje na całym świecie zgłosiły 1980 naruszeń danych - około 15 procent mniej aniżeli w analogicznym okresie ubiegłego roku. Jednak liczby te mogą być mylące, bowiem firmy oraz instytucje nie zawsze zgłaszają naruszenia we właściwym czasie.

 

- Dobra wiadomość jest taka, że częstotliwość raportowania zaczyna wracać do normy z poprzednich lat. Wiele organizacji nadrabia obecnie zaległości i przewidujemy, że liczba naruszeń będzie taka sama jak w 2021 roku lub nieznacznie wyższa - zauważa Inga Goddijn, wiceprezes ds. wywiadu strukturalnego we Flashpoint,

 

 

W tym samym okresie liczba rekordów narażonych na naruszenia spadła do 1,4 miliarda z 27,3 miliarda w ubiegłym roku, co jest najniższym wolumenem od 2015 roku. Spadek ten jest pokłosiem mniejszej liczby zgłaszanych błędnie skonfigurowanych usług i baz danych, w których jeden incydent może spowodować utratę milionów rekordów. W ubiegłym roku odnotowano 13 naruszeń, które dotknęły 100 milionów lub więcej rekordów. W tym roku były tylko trzy takie incydenty. Jednym z ubiegłorocznych przykładów jest naruszenie FBS Markets zgłoszone w marcu 2021 r., które doprowadziło do wycieku około 16 miliardów rekordów.

 

Jak wynika z analizy przygotowanej przez Flashpoint liczba naruszeń rosła przez kilka lat, po czym spadła w 2020 r. Liczba wzrosła z 6807 w 2017 roku do 7154 w 2018 roku, a następnie do 7632 w 2019 roku. Od tego momentu liczba spadła drastycznie do 4472 w 2020 roku i następnie wzrosła do 4630 w 2021 roku.

 

Przyczyny naruszeń danych

 

Większość (60 procent) naruszeń zgłoszonych w pierwszej połowie 2022 r. to wynik włamań do firmowych sieci. Natomiast w 11 procentach przyczyna była niejasna, a pozostałe incydenty zostały wywołane przez wirusy lub oszustwa.

 

Flashpoint na podstawie informacji skradzionych wyniku naruszeń w pierwszej połowie roku, odkrył, iż najbardziej zagrożone są nazwiska, a następnie numery ubezpieczenia społecznego. Inne rodzaje danych obejmowały adresy, informacje finansowe, daty urodzenia, informacje o koncie, informacje medyczne, adresy e-mail, numery kart kredytowych i hasła.

 

- Organizacje muszą upewnić się, że uruchamiane bazy danych są bezpieczne. Trzeba też posiadać odpowiednie rozwiązania do zarządzania podatnościami, a także oprogramowanie antywirusowe, a w przypadku większych organizacji systemy EDR bądź XDR. Warto też pomyśleć o usługach ochrony cyfrowej tożsamości. Narzędzia skanują darknet poszukując adresów e-mail, numerów bankowych itp., które wyciekły z baz danych. - doradza Mariusz Politowicz, z firmy Marken, dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce.

 

Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Nowe życie Ogrodu Moneta z projektorami Panasonic Biuro prasowe
2024-07-23 | 12:00

Nowe życie Ogrodu Moneta z projektorami Panasonic

Kiedy FKP Scorpio i Temple Live Entertainment wpadli na pomysł przekształcenia impresjonistycznych arcydzieł Claude'a Moneta w wyjątkową, interaktywną wystawę w Szwecji, wiedzieli, że
IT i technologie SOFTSWISS wzmacnia swoją pozycję na polskim rynku i świętuje 15-lecie
2024-07-23 | 10:00

SOFTSWISS wzmacnia swoją pozycję na polskim rynku i świętuje 15-lecie

SOFTSWISS, międzynarodowa firma IT z biurami rozwoju w Warszawie i Poznaniu, obchodzi 21 lipca 15-lecie swojej działalności. Na przestrzeni tych lat firma osiągnęła znaczące sukcesy i nadal
IT i technologie realme 12 w promocyjnej cenie na start sprzedaży
2024-07-23 | 06:00

realme 12 w promocyjnej cenie na start sprzedaży

Główny aparat realme 12 o rozdzielczości 50MP oraz matryca SONY LYT-600 z optyczną stabilizacją obrazu (OIS) zapewnia doskonałą jakość zdjęć, zwłaszcza w warunkach słabego

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Polska wciąż bez strategii transformacji energetyczno-klimatycznej. Zaktualizowanie dokumentów mogłoby przyspieszyć i uporządkować ten proces

Prace nad nowym Krajowym planem w dziedzinie energii i klimatu powinny, zgodnie z unijnymi zobowiązaniami, zakończyć się w czerwcu br., ale do tej pory nie trafił on do konsultacji społecznych. Trzydzieści organizacji branżowych i społecznych zaapelowało do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o przyspieszenie prac nad dokumentem i jego rzetelne konsultacje. Jak podkreśliły, nie powinien on być rozpatrywany tylko jako obowiązek do wypełnienia, lecz również jako szansa na przyspieszenie i uporządkowanie procesu transformacji energetyczno-klimatycznej w kraju. Polska pozostaje jedynym państwem w UE, który nie przedstawił długoterminowej strategii określającej nasz wkład w osiągnięcie neutralności klimatycznej UE do 2050 roku.

Bankowość

Firmy mogą się już ubiegać o fundusze z nowej perspektywy. Opcji finansowania jest wiele, ale nie wszystkie przedsiębiorstwa o tym wiedzą

Dla polskich firm środki UE są jedną z najchętniej wykorzystywanych form finansowania inwestycji i projektów rozwojowych. W bieżącej perspektywie finansowej na lata 2021–2027 Polska pozostanie jednym z największych beneficjentów funduszy z polityki spójności – otrzyma łącznie ok. 170 mld euro, z których duża część trafi właśnie do krajowych przedsiębiorstw. Na to nakładają się również środki z KPO i programów ramowych zarządzanych przez Komisję Europejską. Możliwości finansowania jest wiele, ale nie wszystkie firmy wiedzą, gdzie i jak ich szukać. Tutaj eksperci widzą zadanie dla banków.

Ochrona środowiska

Biznes chętnie inwestuje w OZE. Fotowoltaika na własnym gruncie najchętniej wybieranym rozwiązaniem

Możliwości związanych z inwestowaniem w zieloną energię jest bardzo dużo, jednak to fotowoltaika na własnych gruntach jest najchętniej wybieranym przez biznes rozwiązaniem OZE. Specjaliści zwracają uwagę, że wydłużył się okres zwrotu z takiej inwestycji, mimo tego nadal jest atrakcyjny, szczególnie w modelu PV-as-a-service. Dlatego też firm inwestujących w produkcję energii ze słońca może wciąż przybywać.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.