Komunikaty PR

Blisko 2 tysiące naruszeń danych w pierwszej połowie roku

2022-08-17  |  01:00
Biuro prasowe

W pierwszej połowie 2022 roku organizacje na całym świecie zgłosiły 1980 naruszeń danych - około 15 procent mniej aniżeli w analogicznym okresie ubiegłego roku. Jednak liczby te mogą być mylące, bowiem firmy oraz instytucje nie zawsze zgłaszają naruszenia we właściwym czasie.

 

- Dobra wiadomość jest taka, że częstotliwość raportowania zaczyna wracać do normy z poprzednich lat. Wiele organizacji nadrabia obecnie zaległości i przewidujemy, że liczba naruszeń będzie taka sama jak w 2021 roku lub nieznacznie wyższa - zauważa Inga Goddijn, wiceprezes ds. wywiadu strukturalnego we Flashpoint,

 

 

W tym samym okresie liczba rekordów narażonych na naruszenia spadła do 1,4 miliarda z 27,3 miliarda w ubiegłym roku, co jest najniższym wolumenem od 2015 roku. Spadek ten jest pokłosiem mniejszej liczby zgłaszanych błędnie skonfigurowanych usług i baz danych, w których jeden incydent może spowodować utratę milionów rekordów. W ubiegłym roku odnotowano 13 naruszeń, które dotknęły 100 milionów lub więcej rekordów. W tym roku były tylko trzy takie incydenty. Jednym z ubiegłorocznych przykładów jest naruszenie FBS Markets zgłoszone w marcu 2021 r., które doprowadziło do wycieku około 16 miliardów rekordów.

 

Jak wynika z analizy przygotowanej przez Flashpoint liczba naruszeń rosła przez kilka lat, po czym spadła w 2020 r. Liczba wzrosła z 6807 w 2017 roku do 7154 w 2018 roku, a następnie do 7632 w 2019 roku. Od tego momentu liczba spadła drastycznie do 4472 w 2020 roku i następnie wzrosła do 4630 w 2021 roku.

 

Przyczyny naruszeń danych

 

Większość (60 procent) naruszeń zgłoszonych w pierwszej połowie 2022 r. to wynik włamań do firmowych sieci. Natomiast w 11 procentach przyczyna była niejasna, a pozostałe incydenty zostały wywołane przez wirusy lub oszustwa.

 

Flashpoint na podstawie informacji skradzionych wyniku naruszeń w pierwszej połowie roku, odkrył, iż najbardziej zagrożone są nazwiska, a następnie numery ubezpieczenia społecznego. Inne rodzaje danych obejmowały adresy, informacje finansowe, daty urodzenia, informacje o koncie, informacje medyczne, adresy e-mail, numery kart kredytowych i hasła.

 

- Organizacje muszą upewnić się, że uruchamiane bazy danych są bezpieczne. Trzeba też posiadać odpowiednie rozwiązania do zarządzania podatnościami, a także oprogramowanie antywirusowe, a w przypadku większych organizacji systemy EDR bądź XDR. Warto też pomyśleć o usługach ochrony cyfrowej tożsamości. Narzędzia skanują darknet poszukując adresów e-mail, numerów bankowych itp., które wyciekły z baz danych. - doradza Mariusz Politowicz, z firmy Marken, dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce.

 

Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia Biuro prasowe
2025-06-25 | 03:00

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Wyciek danych, ataki przeciążające stronę (DDoS), złośliwe oprogramowanie, phishing. Dziś wojna w cyberprzestrzeni dotyczy nie tylko infrastruktury krytycznej czy wielkich
IT i technologie Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska
2025-06-04 | 15:30

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Współczesne przedsiębiorstwa nie mogą pozwolić sobie na brak ochrony w świecie cyfrowym. Codziennie pojawiają się nowe zagrożenia: wycieki danych, ataki phishingowe,
IT i technologie Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
2025-05-13 | 14:45

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Emitel ponownie został Partnerem Technologicznym konferencji Impact’25 – jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych nowoczesnym technologiom, gospodarce

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Polityka

Firmy dzierżawiące grunty od Skarbu Państwa muszą zwrócić majątek rolny. Zagrożony jest też wspierany przez nich ośrodek rehabilitacyjny

Działalność ośrodka rehabilitacji dla dzieci z niepełnosprawnościami w Głubczycach, w województwie opolskim, jest zagrożona, o czym alarmuje Stowarzyszenie „Tacy Sami”. Zagrożenie jest konsekwencją restrukturyzacji spółki Top Farms Głubczyce, która jest jednym z największych pracodawców w okolicy i od lat wspiera działalność stowarzyszenia. Rolnicza spółka nie wie, jakie będą dalsze losy dzierżawionych do tej pory przez nią ziem, które w listopadzie br. muszą wrócić do Zasobu Skarbu Państwa. Zarząd spółki od wielu miesięcy apeluje do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa o wiążące decyzje w sprawie powołania Ośrodków Produkcji Rolniczej, które miałyby powstać na zwróconych gruntach, oraz kryteriów wyboru ich nowych dzierżawców.

Bankowość

Polskie kredyty hipoteczne wciąż jednymi z najdroższych w Europie. Zdaniem członka RPP odgórne ograniczanie marż banków się nie sprawdzi

Hipoteki w Polsce, co podkreśla też wielu polityków, należą do najdroższych w Europie. To nie tylko kwestia wysokości stóp procentowych, ale też marży banku. Zdaniem członka RPP prof. Ireneusza Dąbrowskiego jest tylko możliwość wpływania na ten pierwszy czynnik, bo regulacyjne ograniczenie wysokości marży byłoby trudne do wdrożenia.

Ochrona środowiska

Budowa morskich farm wiatrowych w Polsce szansą na kilkadziesiąt tysięcy nowych miejsc pracy. Wciąż brakuje jednak wykwalifikowanych pracowników

W Krajowym Planie w dziedzinie Energii i Klimatu rząd przewiduje zainstalowanie do 2030 roku około 5,9 GW w morskich farmach wiatrowych i kolejnych 12 GW w ciągu następnej dekady. Offshore ma być istotnym filarem dekarbonizacji krajowej gospodarki. Realizowane przez polskie spółki wraz z partnerami zagranicznymi projekty tzw. fazy I nabierają tempa i wkraczają w etap budowy infrastruktury na lądzie. Wśród wyzwań, które czekają wykonawców, jest m.in. brak pracowników z branży offshore. Pomocne może być ściąganie do kraju Polaków, którzy pracują na zagranicznych projektach morskich.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.