Business Must Go On - jak zapewnić ciągłość działania w czasie pandemii
East Side Consulting GmbH
Paderewskiego 1E
05-120 Legionowo
nazarewicz|east-side-consulting.pl| |nazarewicz|east-side-consulting.pl
+48 660 469 706
www.east-side-consulting.com/
W związku z globalną pandemią COVID-19, Chiny jako pierwsze wprowadziły kwarantannę, ograniczenia dotyczące przemieszczania się obywateli i funkcjonowania przedsiębiorstw, które miały powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa. Chińskie przedsiębiorstwa musiały pogodzić się z ogromnymi stratami w produkcji, starając się jednocześnie utrzymać ciągłość biznesową pomimo daleko idących działań prewencyjnych. Wstępna analiza przeprowadzona przez Dassault Systèmes pokazuje, jak udało się sprostać temu wyzwaniu i jakie wnioski mogą na tej podstawie wyciągnąć również firmy w Polsce.
Ważną kwestią dla wielu chińskich przedsiębiorstw było stopniowe dostosowywanie procesów do aktualnej sytuacji, a tym samym zapewnienie sprawnego funkcjonowania w każdych warunkach. Jeśli pracownicy musieli pracować z domu, ze względu na ograniczenia w kontaktach i kwarantannę, firmy stawały przed wyzwaniem zapewnienia infrastruktury technicznej do pracy zdalnej umożliwiającej sprawną, niezależną od lokalizacji komunikację i współpracę w zespole. Już dziś widać, że ta elastyczność będzie odgrywać kluczową rolę w przyszłości, a firmy, które nie wezmą tego pod uwagę w planach kadrowych, przegrają w wyścigu o wykwalifikowanych pracowników.
Drugim kluczowym czynnikiem zapewniającym ciągłość biznesową jest wykorzystanie centralnej puli danych. Chińskie firmy korzystające z platformy 3DEXPERIENCE firmy Dassault Systèmes korzystają z płynnej i bezpiecznej współpracy w chmurze, niezależnie od lokalizacji użytkownika. Stwarza to podstawy do efektywnej pracy zespołowej i rozwoju projektów, nie tylko zresztą w sytuacji kryzysowej. Ponadto wszystkie dane zgromadzone na platformie są szyfrowane i dlatego można je bezpiecznie przetwarzać - w ten sposób wykluczone są wąskie gardła z powodu braku lub nieodpowiednich połączeń VPN.
Trzecim ważnym aspektem, na który wskazuje Dassault Systèmes, jest dostępność wirtualnych środowisk pracy. Jest to szczególnie ważne, gdy z powodu choroby lub innych czynników, pewne obowiązki muszą być szybko delegowane na innych pracowników. Okres przekazywania obowiązków lub żmudne gromadzenie odpowiednich informacji w celu przekazania aktualnego stanu wiedzy wszystkim zaangażowanym stronom, stanowią główne przeszkody w zarządzaniu projektami. Chińskie firmy, które prowadziły transfer wiedzy w przestrzeni cyfrowej od samego początku, nie miały problemów z „silosami decyzyjnymi" i mogły szybciej wrócić do pracy nad swoimi projektami.
Dla polskich przedsiębiorstw wnioski płynące z Chin są cenną pomocą, bowiem cyfryzacja i niezależna od lokalizacji dostępność danych i wiedzy stwarzają warunki nie tylko do opanowania kryzysu, ale także do wytyczenia kierunku dla biznesu jutra.
Więcej informacji na temat "Lessons Learned from China: Business in Times of Crisis" można znaleźć w seminarium internetowym https://discover.3ds.com/de/webinar-replay-lessons-learned-china-business-continuity-time-disruption
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.