Komunikaty PR

Chmura obliczeniowa w branży FinTech - szansa czy zagrożenie?

2020-12-03  |  08:00
Biuro prasowe
Do pobrania mat.pras. ( 0.02 MB )

Jakie są praktyczne wyzwania związane z funkcjonowaniem chmury obliczeniowej? Czy migracja faktycznie niesie ze sobą większe bezpieczeństwo danych? Na te i wiele innych pytań odpowiadali eksperci podczas drugiego webinaru z cyklu SuperVision FinTech Talks.

Tematyka chmury obliczeniowej stanowi jeden z najważniejszych aktualnie tematów w branży #FinTech. Stało się tak za sprawą długo wyczekiwanego komunikatu Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, dotyczącego środowiska chmury obliczeniowej. Jak komunikat wpłynął na liczbę realizowanych projektów w branży, a także samych podmiotów nadzorowanych względem migracji? 

Zdaniem Michała Jaworskiego Członka Zarządu Microsoft Sp. z o.o., komunikat był bardzo starannie przygotowany ze strony UKNF. “Komunikat ze stycznia tego roku został przygotowany w bardzo szerokim procesie konsultacji. Dzięki temu, podmioty nadzorowane mogły otrzymać zasady, w ramach których rozpoczęły przenoszenie się do chmury” - podsumowuje Michał Jaworski. Z tą opinią zgadza się również Michał Kaczorowski - Senior Legal Counsel w Google. “Projekty przejścia w środowisko chmury były przygotowywane przez banki, towarzystwa ubezpieczeniowe i inne instytucje finansowe już wcześniej. W momencie opublikowania komunikatu, projekty te faktycznie weszły w fazę realizacji. Uważam, że był to bardzo dobry sygnał, który regulator wysłał do rynku” - dodaje Michał Kaczorowski. 

Chmura obliczeniowa fakty i nieścisłości

Technologia chmury obliczeniowej już na obecnym etapie rozwija się w dynamiczny sposób, a zdaniem ekspertów to dopiero początek ekspansji, nie tylko w branży finansowej. Z roku na rok, technologia ta będzie odgrywała coraz większą rolę. Według Justyny Orłowskiej, Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech, możliwości jest bardzo dużo. “Z punktu widzenia sektora publicznego, potencjał jest tak ogromny, jak duży mamy rynek, którego chmura już teraz jest niezbędnym elementem. Pracujemy obecnie nad rozwiązaniem zintegrowanych usług chmurowych. Można zobaczyć już pierwsze odsłony na stronie www.chmura.gov.pl” - wyjaśnia Szefowa Centrum GovTech. Dodaje również, że dzięki korzystaniu z chmury koszty dla sektora administracji mogą być nawet 80% niższe. 

Oprócz naturalnej optymalizacji kosztów, chmura to także większe bezpieczeństwo, możliwości rozbudowy systemów czy choćby niezależności od awaryjności sprzętu. Co jednak z wadami tego rozwiązania? “Na początku naszej drogi największym wyzwaniem okazała się być budowa nowych kompetencji oraz świadomości tego, jaką wartość w rozwój naszego biznesu wniosą usługi dostępne w ramach chmury publicznej. Musieliśmy również stawić czoła mitom dotyczącym kwestiom bezpieczeństwa. W odpowiedzi na to stworzyliśmy dla naszych pracowników projekt edukacyjny PKO Cloud University”” - podsumowuje Marcin Dzienniak, Dyrektor Formacji Cloud Center of Excellence w banku PKO BP.

Eksperci zgadzają się, że organizacje migrują do chmury ze względu na ułatwienia, jakie niesie to rozwiązanie. Szczególnie w dobie pandemii i pracy zdalnej, przeniesienie takich narzędzi jak poczta elektroniczna, CRM, czy programy do pracy ułatwia funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Inny kierunek rozwoju organizacji, wiąże się z nowymi możliwościami, dostępnymi na ten moment jedynie w chmurze obliczeniowej, takimi jak sztuczna inteligencja, przechowywanie dużych modeli danych, itd. 

“Naszym celem było umożliwienie uczestnikom rynku skorzystania z usług chmurowych w praktyczny sposób. Dlatego przygotowując Komunikat Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego dotyczący przetwarzania przez podmioty nadzorowane informacji w chmurze obliczeniowej publicznej lub hybrydowej, podjęliśmy próbę zdefiniowania tego tematu na nowo. Jeszcze na wstępnym etapie był szeroko konsultowany, korzystaliśmy również z istniejących na rynku doświadczeń” - tłumaczy Sławomir Flis, Dyrektor Zarządzający Pionem Innowacji i Technologii,  Urząd Komisji Nadzoru Finansowego. 

Pełny materiał wideo z debaty pt. “Chmura obliczeniowa - wizja strategiczna i bieżące wyzwania regulacyjne jest dostępny na stronie https://supervisiontalks.pl/ od poniedziałku, 30 listopada. 

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego wraz z Fundacją na rzecz Innowacji Finansowych – Fintech Poland stworzyli cykl webinarów pod nazwą SuperVision FinTech Talks. Celem spotkań jest wzbudzenie dyskusji między organem nadzoru, a uczestnikami rynku #FinTech na najważniejsze tematy branży.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Generatywna sztuczna inteligencja m.in. w opinii Polaków to zrządzenie losu Biuro prasowe
2024-07-17 | 08:00

Generatywna sztuczna inteligencja m.in. w opinii Polaków to zrządzenie losu

Podczas gdy eksperci przewidują znaczące pozytywne skutki gospodarcze rozwoju sztucznej inteligencji generatywnej, nastroje społeczne nie są tak optymistyczne. Allianz Trade przedstawia wyniki
IT i technologie Lena Lighting partnerem oprogramowania DIALux
2024-07-17 | 01:00

Lena Lighting partnerem oprogramowania DIALux

DIALux jest nowoczesnym narzędziem, pozwalającym na projektowanie oświetlenia. To najchętniej wybierane oprogramowanie, umożliwiające zarówno rozlokowanie pojedynczych opraw, jak i
IT i technologie Długoterminowa umowa TomTom i Microsoft
2024-07-16 | 07:50

Długoterminowa umowa TomTom i Microsoft

TomTom (TOM2), specjalista w dziedzinie technologii geolokalizacji, ogłosił, że umacnia i rozszerza swoją współpracę z firmą Microsoft. Mapy i dane o ruchu drogowym TomTom będą

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Samorządowe budżety będą niezależne od rządowych zmian w podatkach. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od 2025 roku

Obniżenie podatków, zwłaszcza PIT-u, zubożyło w ostatnich latach budżety polskich samorządów, szczególnie dużych miast. Nowy rząd po konsultacjach z jednostkami samorządu terytorialnego przedstawił w połowie lipca projekt nowej ustawy, zgodnie z którą dochody miast, gmin, powiatów i województw miałyby się opierać na udziale w dochodzie osób mieszkających i pracujących na danym obszarze, a nie w samych podatkach od osób fizycznych i prawnych. W ten sposób zmiany w opodatkowaniu nie będą się przekładać na wysokość wpływów do lokalnych budżetów i ułatwią planowanie inwestycji.

Finanse

Investors TFI: Hossa na giełdach nie skończy się przed 2026 rokiem. Wszystko będzie zależeć od trendu na Wall Street

Polska gospodarka w tym roku urośnie o 3–4 proc. po minimalnym wzroście w 2023 roku. To powinno się przełożyć na dobre wyniki polskich spółek, czyli również ich pozytywne notowania na giełdzie. Trend może zmienić jedynie wolta na Wall Street. Na nią jednak na razie się nie zanosi. Jednak za mniej więcej półtora roku amerykańscy przedsiębiorcy zaczną odczuwać skutki wysokich stóp procentowych, nawet jeśli Fed do tego czasu zdecyduje się na ich obniżki. Wtedy nastroje inwestorów mogą się odwrócić.

Konsument

Nie tylko Zielony, ale też Niebieski Ład. UE intensyfikuje wysiłki na rzecz ochrony zasobów wodnych

Europejski Komitet Regionów wezwał niedawno tworzącą się nową Komisję Europejską do prac nad Europejska Strategią Wodną i powołania komisarza odpowiedzialnego za zasoby wodne w UE. Impulsem do planowania zmian w tym obszarze ma być Blue Deal, czyli Niebieski Ład – inicjatywa stworzona w ubiegłym roku na wzór Zielonego Ładu. Przyspieszenie działań na rzecz ochrony zasobów wodnych to zdaniem ekspertów konieczność w obliczu coraz częstszych i poważniejszych susz, powodzi i problemów z dostępem do wody pitnej. Niebieski Ład ma być istotnym elementem dostosowywania się do zmian klimatu.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.