Komunikaty PR

Cyfrowy efekt motyla – duży wpływ małych decyzji

2021-03-10  |  13:00

Czy trzepot skrzydeł motyla w jednym krańcu wszechświata może wywołać huragan w drugim? Podobno tak. Często omawiany efekt motyla, zgodnie z zasadą chaosu, stwierdza, że niewielkie zmiany w warunkach początkowych mogą prowadzić do drastycznych zmian w wynikach końcowych. Wiele organizacji podejmuje decyzje dotyczące architektury systemu, nie wiedząc, że mogą spowodować poważne problemy z ich wdrożeniem.

Słaba architektura systemu informatycznego jest częstym problemem w organizacjach. Wśród kierownictwa wyższego szczebla jest to zazwyczaj postrzegane jako konsekwencja złych decyzji strategicznych. Coraz powszechniejszym zjawiskiem w biznesie jest tzw. zadłużenie technologiczne. Nazwa ta określa znaczną inwestycję nieplanowanego czasu i zasobów na wdrażanie nowych technologii.

Jakie jest rozwiązanie? Można zmienić  dotychczas funkcjonującą  platformę, co wymaga nakładu czasu i pieniędzy  lub zdecydować się na zwinną konfigurację systemu IT, która jest bardziej efektywna kosztowo.

Eksperci firmy Liferay radzą, na co zwracać uwagę przy podejmowaniu decyzji dotyczących planowania i wdrożenia nowoczesnej architektury IT w firmie:

  • Zrozumienie technologii

Decyzje dotyczące nowych technologii zbyt często podejmowane są przez zespoły skupiające się na technice, bez analizy strategii biznesowej firmy.Cele biznesowe i technologiczne powinny być zintegrowane i wzajemnie się uzupełniać. Tylko dzięki takiemu podejściu można zmaksymalizować zwrot z potencjalnych inwestycji.

 

  • Podejmowanie dobrych decyzji

Decyzje dotyczące rozwiązań technologicznych są często podejmowane na podstawie prezentacji prowadzonych przez dostawców i partnerów biznesowych, których celem jest sprzedaż określonego rozwiązania. Liderzy podejmą szybką decyzję, unieważniając (lub nie rozważając) ważnych aspektów architektonicznych, takich jak sposób strukturyzowania danych. W rezultacie podczas realizacji projektów często pojawiają się wyzwania generujące dodatkowe koszty.

 

  • Inwestycje w zatrudnianie i szkolenie najlepszych ludzi

Zatrudnianie doświadczonych architektów i programistów IT może zwiększyć zwrot z inwestycji w technologie. Doświadczeni specjaliści zadbajątakie elementy systemu, jak automatyzacja procesów, bezpieczeństwo, zgodność i integralność z istniejącymi systemami. Badania McKinsey[1] sugerują, że doświadczony programista jest osiem razy bardziej produktywny niż osoba stawiająca na tym stanowisku pierwsze kroki.

 

  • Planowanie modułowości, elastyczności oraz integracja

Aby móc czerpać korzyści z gromadzenia danych, systemy informatyczne powinny być ze sobą wzajemnie połączone, jak również powinny mieć możliwość stosunkowo prostej aktualizacji. Jest to ważne zwłaszcza w dobie szybkiego postępu technologicznego, gdzie nowe rozwiązania i aktualizacje pojawiają się naprawdę często.

 

  • Koncentracja na doświadczeniu użytkownika

Doświadczenia użytkowników powinny być wielopłaszczyznowe i dotyczyć korzystania z całej platformy. Tak często deklarowana przez firmy klientocentryczność musi mieć swoje odzwierciedlenie w planowaniu podróży klienta tak, aby dostarczać mu jak najlepszych wrażeń na każdym etapie.

 

- Cyfrowy świat stał się naszą codziennością. Przedsiębiorcy powinny być świadomi faktu, że tak jak pojedynczy trzepot skrzydeł motyla może być nośnikiem znaczących zmian, tak samo dane, narzędzia, platforma lub kilka linijek kodu mogą przynieść firmie ogromne korzyści. Z drugiej strony niewłaściwe wybory nawet w pozornie mało istotnych sprawach dotyczących architektury systemu IT, mogą stać się przepisem na katastrofę. Jeśli odpowiednio wykorzystamy każdy ruch cyfrowego motyla, dokonując właściwych wyborów, kroczenie drogą prowadzącą do cyfrowej transformacji nie będzie wcale trudnym wyczynem podsumowuje Zsolt Balogh, Dyrektor Zarządzający firmy Liferay.

 

O Liferay

Liferay pomaga organizacjom we wdrażaniu rozwiązań cyfrowych za pomocą wielokanałowych platform intranetowych, internetowych oraz e-commerce. Oferujemy platformę typu „open source”, która jest niezawodna, innowacyjna i bezpieczna. Staramy się pozytywnie wpływać na nasze otoczenie poprzez działalność biznesową i technologię. Z systemów Liferay korzystają setki firm z branży finansowej, opieki zdrowotnej, ubezpieczeniowej, sprzedaży detalicznej, produkcji, czy instytucje publiczne.

Liferay. Jedna platforma. Nieograniczone rozwiązania.

Odwiedź nas na www.liferay.com. 

 

Kontakt dla mediów:

 

Marta Łyczak

Cohn & Wolfe

marta.lyczak@cohnwolfe.pl

885 198 778

 

 

 


[1] It’s Time to Reset the IT Talent Model (10.03.2021)

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Generatywna sztuczna inteligencja m.in. w opinii Polaków to zrządzenie losu Biuro prasowe
2024-07-17 | 08:00

Generatywna sztuczna inteligencja m.in. w opinii Polaków to zrządzenie losu

Podczas gdy eksperci przewidują znaczące pozytywne skutki gospodarcze rozwoju sztucznej inteligencji generatywnej, nastroje społeczne nie są tak optymistyczne. Allianz Trade przedstawia wyniki
IT i technologie Lena Lighting partnerem oprogramowania DIALux
2024-07-17 | 01:00

Lena Lighting partnerem oprogramowania DIALux

DIALux jest nowoczesnym narzędziem, pozwalającym na projektowanie oświetlenia. To najchętniej wybierane oprogramowanie, umożliwiające zarówno rozlokowanie pojedynczych opraw, jak i
IT i technologie Długoterminowa umowa TomTom i Microsoft
2024-07-16 | 07:50

Długoterminowa umowa TomTom i Microsoft

TomTom (TOM2), specjalista w dziedzinie technologii geolokalizacji, ogłosił, że umacnia i rozszerza swoją współpracę z firmą Microsoft. Mapy i dane o ruchu drogowym TomTom będą

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Samorządowe budżety będą niezależne od rządowych zmian w podatkach. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od 2025 roku

Obniżenie podatków, zwłaszcza PIT-u, zubożyło w ostatnich latach budżety polskich samorządów, szczególnie dużych miast. Nowy rząd po konsultacjach z jednostkami samorządu terytorialnego przedstawił w połowie lipca projekt nowej ustawy, zgodnie z którą dochody miast, gmin, powiatów i województw miałyby się opierać na udziale w dochodzie osób mieszkających i pracujących na danym obszarze, a nie w samych podatkach od osób fizycznych i prawnych. W ten sposób zmiany w opodatkowaniu nie będą się przekładać na wysokość wpływów do lokalnych budżetów i ułatwią planowanie inwestycji.

Finanse

Investors TFI: Hossa na giełdach nie skończy się przed 2026 rokiem. Wszystko będzie zależeć od trendu na Wall Street

Polska gospodarka w tym roku urośnie o 3–4 proc. po minimalnym wzroście w 2023 roku. To powinno się przełożyć na dobre wyniki polskich spółek, czyli również ich pozytywne notowania na giełdzie. Trend może zmienić jedynie wolta na Wall Street. Na nią jednak na razie się nie zanosi. Jednak za mniej więcej półtora roku amerykańscy przedsiębiorcy zaczną odczuwać skutki wysokich stóp procentowych, nawet jeśli Fed do tego czasu zdecyduje się na ich obniżki. Wtedy nastroje inwestorów mogą się odwrócić.

Konsument

Nie tylko Zielony, ale też Niebieski Ład. UE intensyfikuje wysiłki na rzecz ochrony zasobów wodnych

Europejski Komitet Regionów wezwał niedawno tworzącą się nową Komisję Europejską do prac nad Europejska Strategią Wodną i powołania komisarza odpowiedzialnego za zasoby wodne w UE. Impulsem do planowania zmian w tym obszarze ma być Blue Deal, czyli Niebieski Ład – inicjatywa stworzona w ubiegłym roku na wzór Zielonego Ładu. Przyspieszenie działań na rzecz ochrony zasobów wodnych to zdaniem ekspertów konieczność w obliczu coraz częstszych i poważniejszych susz, powodzi i problemów z dostępem do wody pitnej. Niebieski Ład ma być istotnym elementem dostosowywania się do zmian klimatu.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.