Komunikaty PR

Czemu warto zafundować sobie cyfrowy detoks?

2021-08-23  |  13:00
Biuro prasowe
Kontakt

Agnieszka Łukasiak
Citrix

ul. Marszałkowska 126/134
00-008 Warszawa
a.lukasiak|ntpr.pl| |a.lukasiak|ntpr.pl
0-503-173-656
www.citrix.com.pl

Dlaczego czasowe ograniczenie korzystania z cyfrowych urządzeń, technologii oraz mediów społecznościowych może być dla nas korzystne? Co dobrego może nam dać cyfrowy detoks?  

Technologia może być stresująca

Negatywne skutki nadmiernego korzystania z cyfrowych narzędzi można zaobserwować u dzieci. Liczba uzależnionych od Internetu nastolatków czy młodych dorosłych rośnie.  Siecioholizm, czyli nadmierne korzystanie z Internetu czy też fonoholizm termin, którym określa się uzależnienie od smartfonów, to zaburzenia zachowania, które obecnie nie tylko można zdiagnozować, ale i leczyć poprzez terapie, czy też opracowane programy zachowań.

Cyfrowy świat odciska również ślad na dorosłych. Ogromna ilość różnych technologii, narzędzi i cyfrowych bodźców z jakimi mamy do czynienia, zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym powoduje, że coraz więcej osób cierpi z powodu stresu, ciągłego zmęczenia, zaburzeń lękowych, a nawet ma oznaki depresji. Ostatnie miesiące dodatkowo odcisnęły widoczny ślad na ludzką psychikę. Dbanie o aspekty mentalne, duchowe i emocjonalne naszego samopoczucia to już nie tylko nasza indywidualna sprawa, ale i coraz bardziej istotny element, o którym powinny myśleć organizacje.

Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że depresja i zaburzenia lękowe kosztują światową gospodarkę 1 bilion dolarów rocznie, z tytułu utraconej produktywności. To właśnie one przyczyniają się do uczucia zmęczenia, negatywnego nastawienia i przeciążenia. Ograniczenie korzystania z technologii i innych cyfrowych bodźców, a nawet czasowa ich eliminacja, jak również praca w odpowiednim środowisku mogą mieć ogromny wpływ na poprawę ludzkiego samopoczucia fizycznego, emocjonalnego i duchowego, co przekłada się na wszystkie sfery ludzkiego życia.  

Czym jest cyfrowy detoks?

Cyfrowy detoks polega na odstawieniu lub ograniczeniu korzystania z technologii, urządzeń elektronicznych oraz mediów społecznościowych. „Chociaż większość ludzi nie może i nie wyobraża sobie całkowitego zaprzestania korzystania z nich, cyfrowy detoks może np. dotyczyć ustalenia odpowiednich ram czasowych, w których ich używamy lub też odwrotnie - określać ich odstawienie w poszczególne dni (np. w weekendy). Chodzi o to, by zrobić sobie przerwę od cyfrowego szumu, wszelkich elektronicznych bodźców, nie być ciągle dostępnym online i móc skupić się na innych aspektach swojego życia.” -  – mówi Sebastian Kisiel z Citrix Systems. Cyfrowy detoks może pomóc w zmniejszeniu stresu, uczucia zmęczenia psychicznego i fizycznych skutków ciągłego korzystania z cyfrowego świata np. złego snu.

Pięć wskazówek ułatwiających cyfrowy detoks

Można skorzystać z wielu strategii, by zrobić sobie przerwę od cyfrowego świata i spędzania czasu przed różnymi monitorami. Różne metody działają na różnych ludzi. Każdy z nas prowadzi inny styl życia i ma unikalną osobowość. W cyfrowym detoksie może zatem pomóc:

  • Ustawienie granic czasowych: zaplanowanie godzin wolnych od technologii, trzymanie  się z dala od telefonu podczas posiłków lub dodanie do harmonogramu takich zajęć, które nie wymagają ich używania np. aktywności fizycznej na powietrzu.  
  • Używanie telefonu jedynie w określonym celu: w takim podejściu jeśli chcemy skorzystać z telefonu, powinniśmy najpierw zastanowić się w jakim konkretnym celu chcemy to zrobić. Jeśli wiąże się to z jedynie z bezproduktywnym scrollowaniem mediów społecznościowych lub też innym zachowaniem, które w negatywny sposób wpływa na naszą koncentrację i psychikę, to warto zastanowić się jak lepiej poradzić sobie z tym uczuciem i wprowadzić zmiany.
  • Ustanowienie fizycznych granic: jeśli mamy problem z odłożeniem telefonu lub tez sięgamy po niego zbyt często, warto spróbować trzymać go z dala od siebie, np. w szufladzie biurka czy na szafce, by dostęp do niego nie był na wyciągnięcie ręki.
  • Korzystanie z większej ilości papierowych nośników informacji: warto wypróbować media analogowe, takie jak gazety codzienne czy miesięczniki, wrócić do czytania większej ilości książek. Obecnie możemy znaleźć informacje w tej formie na każdy, interesujący nas temat.
  • Korzystanie z określonych aplikacji i funkcji własnych telefonów. Choć używanie  technologii w celu jej ograniczenia brzmi paradoksalnie, to rzeczywiście niektóre funkcje naszych smartfonów mogą nam w tym pomóc. Można kontrolować  ogólne wykorzystanie technologii np. poprzez wyłączenie powiadomień dla niektórych aplikacji, zmutować część z nich, nie integrować części aplikacji, z których korzystamy na laptopach ze smartfonami lub całkowicie wyłączyć telefon na jakiś czas.

 

Korzyści z cyfrowego detoksu

Cyfrowy detoks może przynieść wiele korzyści. Pomaga prowadzić zdrowszy tryb życia i przyspiesza proces psychicznej regeneracji. Dzięki niemu możliwa jest:

  • Poprawa kondycji psychicznej: cyfrowy detoks może zmniejszyć zaburzenia zdrowia psychicznego związane z nadmiernym używaniem technologii. Obniża poziom stresu, niepokoju i ew. oznak depresji. Zmniejszając stres, który pochodzi z mediów społecznościowych i innych technologii, można lepiej kontrolować poziom własnej satysfakcji. Badania ukazują korelację między używaniem technologii a lękiem. Niepokój związany jest z uwalnianiem się do organizmu dopaminy, przy otrzymaniu powiadomień w mediach społecznościowych lub wiadomości tekstowych. (podobnie jak w środkach pobudzających). To z kolei zachęca do zachowań związanych z poszukiwaniem przyjemności.
  • Poprawa relacji międzyludzkich: w badaniu Forbes 3 na 5 osób stwierdziło, że spędzają więcej czasu ze swoimi urządzeniami niż z partnerami. Może to stanowić zagrożenie dla budowania i utrzymywania rzeczywistych relacji z innymi ludźmi, zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym. Detoks pozwala poświecić więcej uwagi na bezpośrednie spotkania i rozmowy ze znajomymi, przyjaciółmi, kolegami i współpracownikami.  
  • Poprawa zawodowej efektywności i wydajności: Chociaż postęp technologiczny przyczynił się do rozwoju wielu firm, badania pokazują, że pracownicy korzystają ze zbyt dużej ilości różnych narzędzi, urządzeń i programów. Jeśli stworzymy im wygodne i intuicyjne środowisko pracy, które eliminuje szum informacyjny oraz ogranicza rozproszenie ich uwagi, umożliwimy im lepsze skupienie się na własnych obowiązkach i tym samym poprawę efektywności.
  • Poprawa kondycji fizycznej: korzystanie z urządzenia może zakłócić sen i utrudnić zasypianie. Dzięki cyfrowemu detoksowi organizm może lepiej wypocząć. Pozwala także na wykorzystanie większej ilości czasu na zaangażowanie najbliższych osób (np. członków rodziny) w aktywności fizyczne, poprawiające ich kondycję.
  • Oszczędza pieniądze: mniejsze wykorzystanie technologii to i mniejsze rachunki np. za telefon. Jeśli chcemy płacić mniej powinniśmy rozważyć przerwę w używaniu wszystkich technologii. Będzie to korzystne dla naszych finansów.
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Citrix
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce Biuro prasowe
2025-04-02 | 10:40

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce

W Polsce zadebiutowała motorola edge 60 fusion – pierwszy tegoroczny model z rodziny edge. Łączy cechy smartfona klasy premium z wysoką odpornością, potwierdzoną
IT i technologie Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce
2025-03-18 | 10:00

Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce

Emitel S.A. intensyfikuje swoją działalność w Wielkopolsce. Spółka kontynuuje rozwój projektów na terenie całego kraju. Wśród ogólnopolskich,
IT i technologie Motorola na MWC 2025: kolejna generacja ekosystemu Smart Connect ze wsparciem moto ai
2025-03-03 | 12:05

Motorola na MWC 2025: kolejna generacja ekosystemu Smart Connect ze wsparciem moto ai

W zeszłym roku Motorola i Lenovo utworzyły ekosystem Smart Connect, aby umożliwić płynną współpracę smartfonów, tabletów oraz komputerów

Transmisje online

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Firmy z branży drzewnej i meblarskiej muszą się przygotować na rygorystyczne wymogi. Konieczne będzie dokumentowanie pochodzenia drewna

Unijne rozporządzenie przeciw wylesianiu (EUDR) obejmie ok. 120 tys. polskich firm działających w branży drzewnej, meblarskiej i sektorach pokrewnych. Chociaż wdrożenie nowych przepisów zostało odroczone o rok, eksperci podkreślają, że przedsiębiorcy powinni się przygotowywać do nich już teraz, żeby uniknąć problemów za kilka–kilkanaście miesięcy, ponieważ rozbudowane wymogi EUDR oznaczają m.in. konieczność ścisłego monitorowania łańcucha dostaw, dokumentowania pochodzenia surowców i zapewnienia zgodności z przepisami krajów ich pochodzenia.

Bankowość

Cyfrowa transformacja wymaga od liderów biznesu nowych kompetencji. Wśród nich kluczowe są otwartość na zmianę i empatia

Empatia, elastyczność i gotowość do eksperymentowania to dziś kluczowe cechy skutecznego przywództwa – szczególnie w świecie zdominowanym przez technologię i sztuczną inteligencję. Transformacja cyfrowa stawia przed liderami wiele nowych wyzwań i wymusza nowy model zarządzania – oparty na zaufaniu, adaptacyjności i rozumieniu potrzeb zespołu. Od 15 lat kobiety na kierowniczych stanowiskach w rozwijaniu kompetencji liderskich wspiera Program Santander W50. Uczestniczki z kilkunastu krajów zdobywają wiedzę i narzędzia do zarządzania zmianą, które pozwalają im skuteczniej funkcjonować w dynamicznym otoczeniu rynkowym.

Media i PR

Temat deregulacji dominuje media tradycyjne i społecznościowe. Więcej pozytywnej narracji niż negatywnych uwag

Od 10 lutego do 10 marca 2025 roku liczba publikacji medialnych na ten temat była o niemal 20 proc. większa niż w całym 2024 roku – wynika z danych IMM. Temat interesuje nie tylko biznes, ale i przeciętnych Polaków – 15 tys. wpisów w mediach społecznościowych miało prawie milion interakcji. Większość materiałów ma wydźwięk neutralny, ale te pozytywne dominują nad negatywnymi. To jeden z głównych tematów w trwającej kampanii wyborczej.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.