Komunikaty PR

Czemu warto zafundować sobie cyfrowy detoks?

2021-08-23  |  13:00
Biuro prasowe
Kontakt

Agnieszka Łukasiak
Citrix

ul. Marszałkowska 126/134
00-008 Warszawa
a.lukasiak|ntpr.pl| |a.lukasiak|ntpr.pl
0-503-173-656
www.citrix.com.pl

Dlaczego czasowe ograniczenie korzystania z cyfrowych urządzeń, technologii oraz mediów społecznościowych może być dla nas korzystne? Co dobrego może nam dać cyfrowy detoks?  

Technologia może być stresująca

Negatywne skutki nadmiernego korzystania z cyfrowych narzędzi można zaobserwować u dzieci. Liczba uzależnionych od Internetu nastolatków czy młodych dorosłych rośnie.  Siecioholizm, czyli nadmierne korzystanie z Internetu czy też fonoholizm termin, którym określa się uzależnienie od smartfonów, to zaburzenia zachowania, które obecnie nie tylko można zdiagnozować, ale i leczyć poprzez terapie, czy też opracowane programy zachowań.

Cyfrowy świat odciska również ślad na dorosłych. Ogromna ilość różnych technologii, narzędzi i cyfrowych bodźców z jakimi mamy do czynienia, zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym powoduje, że coraz więcej osób cierpi z powodu stresu, ciągłego zmęczenia, zaburzeń lękowych, a nawet ma oznaki depresji. Ostatnie miesiące dodatkowo odcisnęły widoczny ślad na ludzką psychikę. Dbanie o aspekty mentalne, duchowe i emocjonalne naszego samopoczucia to już nie tylko nasza indywidualna sprawa, ale i coraz bardziej istotny element, o którym powinny myśleć organizacje.

Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że depresja i zaburzenia lękowe kosztują światową gospodarkę 1 bilion dolarów rocznie, z tytułu utraconej produktywności. To właśnie one przyczyniają się do uczucia zmęczenia, negatywnego nastawienia i przeciążenia. Ograniczenie korzystania z technologii i innych cyfrowych bodźców, a nawet czasowa ich eliminacja, jak również praca w odpowiednim środowisku mogą mieć ogromny wpływ na poprawę ludzkiego samopoczucia fizycznego, emocjonalnego i duchowego, co przekłada się na wszystkie sfery ludzkiego życia.  

Czym jest cyfrowy detoks?

Cyfrowy detoks polega na odstawieniu lub ograniczeniu korzystania z technologii, urządzeń elektronicznych oraz mediów społecznościowych. „Chociaż większość ludzi nie może i nie wyobraża sobie całkowitego zaprzestania korzystania z nich, cyfrowy detoks może np. dotyczyć ustalenia odpowiednich ram czasowych, w których ich używamy lub też odwrotnie - określać ich odstawienie w poszczególne dni (np. w weekendy). Chodzi o to, by zrobić sobie przerwę od cyfrowego szumu, wszelkich elektronicznych bodźców, nie być ciągle dostępnym online i móc skupić się na innych aspektach swojego życia.” -  – mówi Sebastian Kisiel z Citrix Systems. Cyfrowy detoks może pomóc w zmniejszeniu stresu, uczucia zmęczenia psychicznego i fizycznych skutków ciągłego korzystania z cyfrowego świata np. złego snu.

Pięć wskazówek ułatwiających cyfrowy detoks

Można skorzystać z wielu strategii, by zrobić sobie przerwę od cyfrowego świata i spędzania czasu przed różnymi monitorami. Różne metody działają na różnych ludzi. Każdy z nas prowadzi inny styl życia i ma unikalną osobowość. W cyfrowym detoksie może zatem pomóc:

  • Ustawienie granic czasowych: zaplanowanie godzin wolnych od technologii, trzymanie  się z dala od telefonu podczas posiłków lub dodanie do harmonogramu takich zajęć, które nie wymagają ich używania np. aktywności fizycznej na powietrzu.  
  • Używanie telefonu jedynie w określonym celu: w takim podejściu jeśli chcemy skorzystać z telefonu, powinniśmy najpierw zastanowić się w jakim konkretnym celu chcemy to zrobić. Jeśli wiąże się to z jedynie z bezproduktywnym scrollowaniem mediów społecznościowych lub też innym zachowaniem, które w negatywny sposób wpływa na naszą koncentrację i psychikę, to warto zastanowić się jak lepiej poradzić sobie z tym uczuciem i wprowadzić zmiany.
  • Ustanowienie fizycznych granic: jeśli mamy problem z odłożeniem telefonu lub tez sięgamy po niego zbyt często, warto spróbować trzymać go z dala od siebie, np. w szufladzie biurka czy na szafce, by dostęp do niego nie był na wyciągnięcie ręki.
  • Korzystanie z większej ilości papierowych nośników informacji: warto wypróbować media analogowe, takie jak gazety codzienne czy miesięczniki, wrócić do czytania większej ilości książek. Obecnie możemy znaleźć informacje w tej formie na każdy, interesujący nas temat.
  • Korzystanie z określonych aplikacji i funkcji własnych telefonów. Choć używanie  technologii w celu jej ograniczenia brzmi paradoksalnie, to rzeczywiście niektóre funkcje naszych smartfonów mogą nam w tym pomóc. Można kontrolować  ogólne wykorzystanie technologii np. poprzez wyłączenie powiadomień dla niektórych aplikacji, zmutować część z nich, nie integrować części aplikacji, z których korzystamy na laptopach ze smartfonami lub całkowicie wyłączyć telefon na jakiś czas.

 

Korzyści z cyfrowego detoksu

Cyfrowy detoks może przynieść wiele korzyści. Pomaga prowadzić zdrowszy tryb życia i przyspiesza proces psychicznej regeneracji. Dzięki niemu możliwa jest:

  • Poprawa kondycji psychicznej: cyfrowy detoks może zmniejszyć zaburzenia zdrowia psychicznego związane z nadmiernym używaniem technologii. Obniża poziom stresu, niepokoju i ew. oznak depresji. Zmniejszając stres, który pochodzi z mediów społecznościowych i innych technologii, można lepiej kontrolować poziom własnej satysfakcji. Badania ukazują korelację między używaniem technologii a lękiem. Niepokój związany jest z uwalnianiem się do organizmu dopaminy, przy otrzymaniu powiadomień w mediach społecznościowych lub wiadomości tekstowych. (podobnie jak w środkach pobudzających). To z kolei zachęca do zachowań związanych z poszukiwaniem przyjemności.
  • Poprawa relacji międzyludzkich: w badaniu Forbes 3 na 5 osób stwierdziło, że spędzają więcej czasu ze swoimi urządzeniami niż z partnerami. Może to stanowić zagrożenie dla budowania i utrzymywania rzeczywistych relacji z innymi ludźmi, zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym. Detoks pozwala poświecić więcej uwagi na bezpośrednie spotkania i rozmowy ze znajomymi, przyjaciółmi, kolegami i współpracownikami.  
  • Poprawa zawodowej efektywności i wydajności: Chociaż postęp technologiczny przyczynił się do rozwoju wielu firm, badania pokazują, że pracownicy korzystają ze zbyt dużej ilości różnych narzędzi, urządzeń i programów. Jeśli stworzymy im wygodne i intuicyjne środowisko pracy, które eliminuje szum informacyjny oraz ogranicza rozproszenie ich uwagi, umożliwimy im lepsze skupienie się na własnych obowiązkach i tym samym poprawę efektywności.
  • Poprawa kondycji fizycznej: korzystanie z urządzenia może zakłócić sen i utrudnić zasypianie. Dzięki cyfrowemu detoksowi organizm może lepiej wypocząć. Pozwala także na wykorzystanie większej ilości czasu na zaangażowanie najbliższych osób (np. członków rodziny) w aktywności fizyczne, poprawiające ich kondycję.
  • Oszczędza pieniądze: mniejsze wykorzystanie technologii to i mniejsze rachunki np. za telefon. Jeśli chcemy płacić mniej powinniśmy rozważyć przerwę w używaniu wszystkich technologii. Będzie to korzystne dla naszych finansów.
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Citrix
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Showroom VisionCube z Sony Crystal LED Biuro prasowe
2024-06-27 | 16:15

Showroom VisionCube z Sony Crystal LED

Atutem showroomów jest możliwość przetestowania wysoko zaawansowanych rozwiązań przed zakupem. To szansa na rozmowę z ekspertami, aby pozyskać wiedzę, sprecyzować oczekiwania i na
IT i technologie Kolejny nowy najemca w Blue City - to szybko rosnąca hiszpańska marka
2024-06-27 | 14:00

Kolejny nowy najemca w Blue City - to szybko rosnąca hiszpańska marka

Niespełna dwa tygodnie po otwarciu butiku RP Store na klientów Blue City czeka kolejna nowość - sklep hiszpańskiej marki Kamalion, pełen nowoczesnych akcesoriów
IT i technologie Ponadczasowa Podróż: Kroniki Titanic Belfast
2024-06-27 | 13:00

Ponadczasowa Podróż: Kroniki Titanic Belfast

Panasonic przekształca Titanic Belfast, oferując niezwykle silne i poruszające doświadczenie immersyjne. Dzięki zaawansowanej technologii LCD, ta znana atrakcja turystyczna zapewnia

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Samorządy mogą liczyć na rekordowe finansowanie w tej perspektywie finansowej UE. Pierwsze środki już do nich trafiają

– Poza środkami własnymi samorządy mają dostęp do środków unijnych i do kredytów. To są trzy nogi, na których stoi finansowanie jednostek samorządu terytorialnego – podkreśla Mateusz Walewski, główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego. Bank w kwietniu br. uruchomił pierwszy instrument finansowany z KPO, czyli pożyczki wspierające zieloną transformację miast, z budżetem wynoszącym prawie 9 mld euro. Samorządy będą mogły sfinansować z tych środków inwestycje, które powodują, że miasto jest bardziej zielone, nowoczesne i przyjazne dla mieszkańców. Samorządy z niecierpliwością wyczekują również reformy finansowania jednostek samorządu terytorialnego, która ma ustabilizować ich sytuację po zmianach wprowadzonych w tzw. Polskim Ładzie.

Regionalne –

Przyspiesza dekarbonizacja ciepłownictwa. Elektrociepłownia w Bydgoszczy od przyszłego roku zrezygnuje z kolejnych kotłów węglowych

Elektrociepłownia Bydgoszcz II, należąca do PGE Energia Ciepła, wchodzi w kluczowy etap inwestycji, która ma doprowadzić do wyłączenia dwóch z czterech kotłów węglowych i ograniczenia emisji dwutlenku węgla o 17 proc. To oznacza, że od II kwartału 2025 roku mieszkańcy Bydgoszczy będą korzystać z ciepła wytworzonego w nowych niskoemisyjnych źródłach. To jeden z kilku realizowanych projektów PGE Energia Ciepła, które zmierzają do dekarbonizacji w ciepłownictwie.

Nauka

Polski przemysł kosmiczny jest gotowy na zwiększanie udziału w programach Europejskiej Agencji Kosmicznej. Do tego będzie potrzebować coraz więcej wykwalifikowanych kadr

Pierwsza grupa młodych inżynierów z Polski rozpoczęła dwuletni staż w ośrodkach Europejskiej Agencji Kosmicznej w Niderlandach, Hiszpanii, Francji i Niemczech. W sumie do 2025 roku na staże do ESA zostanie skierowanych 30 kandydatów z Polski, którzy wezmą udział w kluczowych przedsięwzięciach naukowych i technologicznych agencji. To tylko jedna z inicjatyw nakierowanych na kształcenie kadr do pracy w sektorze kosmicznym. Sytuacja w tym zakresie poprawiła się na przestrzeni ostatnich lat, jednak w związku z szybkim rozwojem branży w nadchodzących latach zapotrzebowanie na wykwalifikowanych ekspertów będzie rosło.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.