Komunikaty PR

CZY MOŻNA BYĆ BEZPIECZNYM W SIECI?

2021-02-23  |  13:10
Biuro prasowe

Choć wielokrotnie słychać było o aferach podsłuchowych czy wykradaniu danych z wielkich korporacji, to jednak większość osób nie poświęca dużej uwagi na swoje bezpieczeństwo w sieci. Szczególnie teraz, kiedy znaczna część firm od niemal roku przeszła na tryb pracy zdalnej, jest to niezwykle ważne. Videokonferencje czy rozmowy handlowe mogą często być podsłuchiwane przez osoby do tego nieuprawnione, zwłaszcza konkurencję. Jak zatem zadbać o bezpieczeństwo w sieci, szczególnie w sprawach służbowych?

Wciąż rozwijająca się technologia stwarza nam mnóstwo możliwości do zdalnego komunikowania się z rodziną, która mieszka daleko, przyjaciółmi czy w sprawach służbowych. Jednak nie oznacza to, że jest ona w pełni bezpieczna. Nawet darmowe aplikacje, które możemy bez problemu zainstalować w naszych telefonach, wymagają od nas podania danych osobowych. Ale czy aby na pewno są one na tyle bezpieczne, że możemy normalnie z nich korzystać? Dość często słyszy się, że ktoś włamał się na konta społecznościowe, więc warto zastanowić się, czy nasze dane nie trafiają w nieodpowiednie ręce. Instalując darmowe aplikacje lub komunikatory, za każdym razem jesteśmy proszeni o podanie swoich danych lub połączenie konta z profilem już istniejącym na portalu społecznościowym, gdyż inaczej nie uda nam się go założyć. Również są do tego wymagane zgody na przetwarzanie danych, ale czy ktoś zwraca uwagę, na co wyraża zgodę? Przeważnie bywa tak, że ślepo klikamy we wszystkie zgody po kolei, przez co nasze dane są przekazywane do innej firmy. W tym momencie warto się zatrzymać i dokładnie przeczytać każdą zgodę, na którą wyrażamy chęć.

Wszyscy dzisiaj używamy portali społecznościowych. Wrzucamy mnóstwo zdjęć, co aktualnie robimy lub gdzie jesteśmy, dzielimy się przemyśleniami. W informacjach wręcz zamieszczamy swój numer telefonu. Dzięki temu podajemy włamywaczom nasze dane jak na tacy. Pamiętajmy, by dzielić się takimi informacjami z dużym rozsądkiem i nie dawać dostępu do wrażliwych danych. Musimy bardzo zwracać na to uwagę – mówi Paulina Woźniak, Prezes Zarządu Coders House, twórcy komunikatora TokLok.  

Oprócz powszechnych portali społecznościowych do dyspozycji mamy również wiele komunikatorów, które są szczególnie pomocne podczas pracy zdalnej. Za ich pomocą łączymy się ze współpracownikami, odbywamy spotkania służbowe i rozmowy handlowe. Szczególnie w przypadku rozmów biznesowych należy zwrócić uwagę, jakiego komunikatora używamy. Czy jest odpowiednio szyfrowany i bezpiecznie możemy rozmawiać o poufnych informacjach.

Większość dostępnych na rynku komunikatorów nie jest odpowiednio zabezpieczona, więc wszelkie dane, które przesyłamy i informacje, o których mówimy, mogą z łatwością zostać przechwycone przez niepowołane osoby i są zapisywane na zewnętrznych dyskach ich twórców. Dlatego postanowiliśmy stworzyć takie narzędzie, dzięki któremu każdy z nas, szczególnie przedsiębiorca, będzie mógł bezpiecznie rozmawiać online z kontrahentem czy współpracownikiem. TokLok zapewnia pełną anonimowość, posiada potrójne zabezpieczenie oraz odpowiednią weryfikację i nienamierzalne IP. Żadne dane czy rozmowa nie zapisują się na dysku, więc możemy być spokojni o to, o czym rozmawiamy z rozmówcą i co mu przekazujemy. W przypadku rozmów online jest to idealne narzędzie i w pełni bezpieczne, a do tego ma świetną jakość obrazu i dźwięku – dodaje Paulina Woźniak.

O czym warto pamiętać, aby być bezpiecznym w sieci:

  • Jeśli aplikacja wymaga od nas podania numeru konta bankowego lub numeru PESEL, to już powinna nam się włączyć czerwona lampka. Należy wtedy się wycofać i napisać do supportu aplikacji z zapytaniem, co tak naprawdę dzieje się z naszymi danymi, gdzie są one przechowywane
  • Gdy robimy zakupy online, warto płacić gotówką kurierowi przy dostawie, żebyśmy nie musieli podawać numeru konta, z którego zostaną pobrane nasze środki
  • Należy zwracać szczególną uwagę, gdzie przekazujemy nasze dane
  • Warto również użyć zabezpieczenia dwuskładnikowego przy logowaniu się do aplikacji społecznościowych
  • Nie należy wrzucać wszystkiego, co popadnie do mediów społecznościowych, szczególnie zdjęć z wakacji, wyjazdów – jest to idealna okazja dla złodziei, którzy mogą obserwować nasz dom czy mieszkanie
  • Wybierając aplikację do rozmów, szczególnie służbowych, warto zapoznać się z jej regulaminem i zabezpieczeniami, by mieć pewność, że tematy, o których będziemy rozmawiać, nie zostaną podsłuchane i przekazane dalej

Dzisiaj praktycznie całe nasze życie jest nastawione na online i ze względu na pracę musimy być obecni na portalach społecznościowych, zarówno mając prywatne konta, jak i firmowe strony. Natomiast należy zwracać uwagę na to, byśmy roztropnie i z ostrożnością patrzyli na to, jakich aplikacji i komunikatorów używamy. Wybierajmy te, które są w pełni szyfrowane i bezpieczne. Tak jak dbamy o bezpieczeństwo naszych dzieci w sieci, instalując różne blokady rodzicielskie, zadbajmy również o nasze – kończy Paulina Woźniak, Prezez Zarządu Coders House.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Generatywna sztuczna inteligencja m.in. w opinii Polaków to zrządzenie losu Biuro prasowe
2024-07-17 | 08:00

Generatywna sztuczna inteligencja m.in. w opinii Polaków to zrządzenie losu

Podczas gdy eksperci przewidują znaczące pozytywne skutki gospodarcze rozwoju sztucznej inteligencji generatywnej, nastroje społeczne nie są tak optymistyczne. Allianz Trade przedstawia wyniki
IT i technologie Lena Lighting partnerem oprogramowania DIALux
2024-07-17 | 01:00

Lena Lighting partnerem oprogramowania DIALux

DIALux jest nowoczesnym narzędziem, pozwalającym na projektowanie oświetlenia. To najchętniej wybierane oprogramowanie, umożliwiające zarówno rozlokowanie pojedynczych opraw, jak i
IT i technologie Długoterminowa umowa TomTom i Microsoft
2024-07-16 | 07:50

Długoterminowa umowa TomTom i Microsoft

TomTom (TOM2), specjalista w dziedzinie technologii geolokalizacji, ogłosił, że umacnia i rozszerza swoją współpracę z firmą Microsoft. Mapy i dane o ruchu drogowym TomTom będą

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Samorządowe budżety będą niezależne od rządowych zmian w podatkach. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od 2025 roku

Obniżenie podatków, zwłaszcza PIT-u, zubożyło w ostatnich latach budżety polskich samorządów, szczególnie dużych miast. Nowy rząd po konsultacjach z jednostkami samorządu terytorialnego przedstawił w połowie lipca projekt nowej ustawy, zgodnie z którą dochody miast, gmin, powiatów i województw miałyby się opierać na udziale w dochodzie osób mieszkających i pracujących na danym obszarze, a nie w samych podatkach od osób fizycznych i prawnych. W ten sposób zmiany w opodatkowaniu nie będą się przekładać na wysokość wpływów do lokalnych budżetów i ułatwią planowanie inwestycji.

Finanse

Investors TFI: Hossa na giełdach nie skończy się przed 2026 rokiem. Wszystko będzie zależeć od trendu na Wall Street

Polska gospodarka w tym roku urośnie o 3–4 proc. po minimalnym wzroście w 2023 roku. To powinno się przełożyć na dobre wyniki polskich spółek, czyli również ich pozytywne notowania na giełdzie. Trend może zmienić jedynie wolta na Wall Street. Na nią jednak na razie się nie zanosi. Jednak za mniej więcej półtora roku amerykańscy przedsiębiorcy zaczną odczuwać skutki wysokich stóp procentowych, nawet jeśli Fed do tego czasu zdecyduje się na ich obniżki. Wtedy nastroje inwestorów mogą się odwrócić.

Konsument

Nie tylko Zielony, ale też Niebieski Ład. UE intensyfikuje wysiłki na rzecz ochrony zasobów wodnych

Europejski Komitet Regionów wezwał niedawno tworzącą się nową Komisję Europejską do prac nad Europejska Strategią Wodną i powołania komisarza odpowiedzialnego za zasoby wodne w UE. Impulsem do planowania zmian w tym obszarze ma być Blue Deal, czyli Niebieski Ład – inicjatywa stworzona w ubiegłym roku na wzór Zielonego Ładu. Przyspieszenie działań na rzecz ochrony zasobów wodnych to zdaniem ekspertów konieczność w obliczu coraz częstszych i poważniejszych susz, powodzi i problemów z dostępem do wody pitnej. Niebieski Ład ma być istotnym elementem dostosowywania się do zmian klimatu.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.