Komunikaty PR

Dobry rok myślenia światłem

2021-12-13  |  01:00
Biuro prasowe

Współczesne wyznaczniki powodzenia: pomimo pandemii nie zwalniać tempa, przeciwnie, rozbudowywać się, poszerzać ofertę i zbierać zasłużone owoce swojej pracy. Filozofia Light Thinking, znak rozpoznawczy marki LABRA, staje się doskonałym pomostem między mijającym właśnie rokiem, a nowymi perspektywami, jakie otwiera kreatywne myślenie o świetle. 

LABRA, od początku znana z wybitnie architektonicznych, minimalistycznych opraw oświetleniowych, nie tylko pogłębia poszukiwania w tym wymagającym obszarze branży wnętrzarskiej, ale także otwiera się na nowy wachlarz asortymentowy, dodając do pozycji w rozpoznawalnym już stylu lampy dekoracyjne oraz akustyczne. 

Znaczącym krokiem w tym kierunku było nawiązanie współpracy ze znanym projektantem Maciejem Karpiakiem. Efekty tych działań, wyraźnie widoczne właśnie w tym roku w postaci wielokrotnie nagradzanej rodziny XILO, dały zaczątek linii Labra Signature – opraw oświetleniowych sygnowanych nazwiskami projektantów. Następna w kolejności rodzina systemowych, ekologicznych i akustycznych opraw HALOO, również autorstwa Macieja Karpiaka, co do milimetra wpisuje się w ideę zero waste, kładąc główny nacisk na komfort przebywania w przestrzeniach biurowych. W tym roku do lini Labra Signature dołączyła także lampa Pura – oświetlenie, które podąża za potrzebami użytkownika, wychodzi im naprzeciw i jednocześnie nie ingeruje w przestrzeń. Autorka projektu Pura, Kama Mucha, jest projektantką wnętrz, odpowiedzialną za wszystkie projekty stoisk targowych marki LABRA na co dzień pracuje ze światłem w przestrzeniach prywatnych i publicznych. Rozbudowanie linii Labra Signature nie kończy się na tej pozycji, a zwieńczenie roku to tylko wstęp do współpracy z kolejnym projektantem, o której szczegółach dowiemy się niebawem.

Nowy rodzaj opraw oświetleniowych – dekoracyjnych i akustycznych – w portfolio firmy to kolejny krok w stronę rozwoju kompleksowego podejścia do oświetlenia i dbania o sferę potrzeb jego użytkowników. Choć oferta się poszerza, restrykcyjny stosunek do jakości, dbałości o najmniejszy szczegół pozostają te same – wynikają bowiem z bazowych założeń LABRY, z samej istoty konceptu Light Thinking

Czym jest Light Thinking? To świadomość tego, jak za pomocą wiązki światła modelować przestrzeń. Toprecyzja użycia odpowiednich materiałów i parametrów dla osiągnięcia dokładnie zamierzonego efektu. To wreszcie filozofia ludzi, którzy w świetle widzą główny element dobrze zaprojektowanego wnętrza, dostosowującego się do pory dnia i rytmu życia jego użytkowników. 

Obecny czas jest dla Labry okresem rozwijania idei Light Thinking. Rozszerzania myślenia o urządzaniu przestrzeni światłem, ale też pogłębiania ekologicznej wrażliwości – stosowanie podstawowych proekologicznych rozwiązań jest dziś jako wymóg czasów, oczywistością. Innowacja wymaga czegoś więcej. Zamiast używać „ekologii” jako słowa wytrychu, Labra zachęca do realnych działań. Sama w produkcji wykorzystuje materiały z recyklingu i nadające się do upcyklingu, a produkty pakuje w opakowania, których nie chcemy się pozbywać. Co można było zaobserwować na zaprojektowanym przez Kamę Muchę stoisku firmy podczas październikowych targów Warsaw Home – nie tylko w strefie chillout, w której za efektowne siedziska służyły tuby transportowe XILO. Cała przestrzeń wystawiennicza Labry powstała z poszanowaniem środowiska naturalnego. Zabudowa została ograniczona do minimum. To, co mogło zostać powtórnie wykorzystane, zostało przekazała dalej, jak np. siatki mesh (by mogły służyć studentom do prac badawczych na uczelni), czy obecne na stoisku drzewa, które wróciły do właścicieli @grabczewscy, by w stosownym czasie trafić do naturalnego środowiska.

Stoisko firmy, zapraszając do doświadczania światła w sposób angażujący wszystkie zmysły, było swoistą zapowiedzią zmian. Wyróżniający Labrę rodzaj kontaktu ze światłem i z „produktem świetlnym” wymaga specjalnej przestrzeni dla projektowania i tworzenia nowych opraw oraz ich prezentowania. Dlatego w przyszłym roku firma rozpoczyna budowę nowej siedziby, w której architekci będą mogli jeszcze dokładniej zapoznać się z tym jak pracuje światło. Autorem projektu budynku jest Jacek Krych - architekt, architekt krajobrazu, członek zarzadu SARP. Prowadzi pracownię JRK72 w Gliwicach. Założyciel i do 2012 roku prowadzący zespół architektów i projektantów w group_a architects. W 2019 roku nominowany do Nagrody Mies van der Rhoe. 

Jednym z wymiernych efektów współpracy Labry z Maciejem Karpiakiem są krajowe i międzynarodowe nagrody dla zyskujących już miano kultowych lamp XILO. To Must Have! przyznawane przez Łódź Design Festival, a pod koniec roku Dobry Wzór, nagroda Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, wyróżnienie w kategorii Wzór Roku dla Kultury dla Macieja Karpiaka za projekt XILO od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, oraz nagroda German Design Award 2022, przyznawana przez Niemiecką Radę ds. Wzornictwa. Co stoi za sukcesem? – Dla mnie połączenie tradycyjnego rzemiosła z zaawansowanymi technologiami cyfrowymi. Unikalność każdej oprawy, wynikająca z ręcznego dmuchania szkła, idzie w parze z nowoczesnymi źródłami światła, którymi można sterować w ramach systemów smart home – tłumaczy Maciej Karpiak.  

O planach na rok 2022 mówią:

Kama Mucha: - projektant wnętrz, brand coordinator LABRA

Dobiegający końca rok pokazał nam wszystkim jak ważne są relacje. Dla Labra Team zawsze stały one wysoko w hierarchii. Otwarte stoiska targowe to jeden z przejawów takiego myślenia. Dlatego w nowym roku zamierzamy kontynuować prace rozpoczęte już teraz: współpracę z projektantami przy nowych produktach, edukacja i szerzenie idei Light Thinking m.in. poprzez udział w wydarzeniach organizowanych dzięki Archiday. Wraz z naszymi parterami biznesowymi podjęliśmy kroki w celu stworzenia kampanii komunikacyjnych w szeroko pojętych mediach. Planujemy również szereg wizyt architektów i projektantów w naszej aktualnej siedzibie w celu poznania procesu produkcji i wartości za jakimi stoją ludzie tworzący LABRA Team.  

Tomasz Mucha: CEO LABRA

Nowy rok to kolejna szansa na krok do przodu. Od 11 lat nieustannie stawiamy sobie coraz to wyższe poprzeczki. W nadchodzącym roku będzie to start budowy nowej siedziby. Miejsca w którym doświadczanie i relacje ludzi ze światłem i światła z przestrzenią odegrają kluczową rolę. Miejsca, które będzie odzwierciedleniem ducha i idei naszej marki. Będziemy również rozwijać się w kierunku zero waste – praca z nowymi materiałami, ograniczenie surowców potrzebnych do produkcji, minimalizacja wpływu na środowisko, poszukiwanie nowych dróg rozwoju to główne priorytety na ten rok.

O firmie Labra: 

Labra to polska, rodzinna firma specjalizująca się̨ w produkcji architektonicznych opraw oświetleniowych. Wyznacznikiem marki jest techniczny perfekcjonizm w połączeniu z minimalizmem formy i przemyślanym designem. Labra stosuje w swoich oprawach zaawansowane technologicznie diody LED pozwalające dostosowywać moc, barwę̨ światła czy kąt jego padania. Filozofią firmy jest Light Thinking – myślenie światłem, czyli postrzeganie go jako podstawowego składnika dobrze zaprojektowanego wnętrza, zmieniającego się wraz z rytmem czynności i porą dnia. 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Canon prezentuje nową kamerę zewnętrzną Biuro prasowe
2021-12-06 | 09:00

Canon prezentuje nową kamerę zewnętrzną

Canon Europe informuje o poszerzeniu swojej gamy kamer zdalnych o model CR-X300 – niewielką i solidną kamerę PTZ, która dołącza do istniejących modeli CR-N500, CR-N300 i
Skinwallet wdraża działania z nowej strategii rozwoju
2021-10-13 | 10:00

Skinwallet wdraża działania z nowej strategii rozwoju

Skinwallet, notowana na NewConnect spółka z dziedziny obrotu dobrami cyfrowymi, przedstawia kolejne kroki realizowane w ramach ogłoszonej w czerwcu b.r. strategii rozwoju. W
Szkoła w duchu less waste
2021-09-29 | 12:10

Szkoła w duchu less waste

Dla wielu dzieci obiad w szkole to jedyny ciepły posiłek w ciągu dnia. Według danych GUS w 2020 roku odsetek skrajnego ubóstwa wśród najmłodszych wynosił 5,9% i był o ponad

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Bankowość

Podwyżki stóp procentowych odcisną swoje piętno na gospodarce światowej w tym i przyszłym roku. Rynki wschodzące mogą przyciągać więcej kapitału [DEPESZA]

Utrzymująca się wysoka inflacja, szybki koniec luźnej polityki monetarnej banków centralnych oraz „jastrzębie” podejście do podwyżek stóp procentowych – to jedne z najważniejszych ryzyk, które w nadchodzących miesiącach będą musieli uwzględniać inwestorzy.  Jak podkreśla wiceprezes Generali Investments TFI Zbigniew Jakubowski, 2022 rok to zdecydowanie koniec ery taniego pieniądza. Wiele banków centralnych, szczególnie na rynkach wschodzących, od miesięcy podnosi stopy procentowe. W Polsce tylko w I połowie roku spodziewana jest podwyżka do 4,0 proc. To zaś może zachęcić inwestorów do zainteresowania tą grupą państw.

Firma

Wrocławska spółka zwiększa tempo prac nad innowacjami dla największych światowych koncernów. W ciągu dwóch lat chce zatrudnić kolejnych 500 inżynierów

– Każdego roku rośniemy o ok. 20–30 proc. i to tempo chcemy utrzymać – mówi Marek Matysiak, dyrektor operacyjny GlobalLogic Poland. Wrocławska spółka jest częścią globalnego koncernu, który tworzy innowacyjne rozwiązania dla największych światowych marek. To sprawia, że praktycznie w każdej branży są widoczne efekty pracy polskich inżynierów. Dziś w spółce pracuje ich 2000. W samym Wrocławiu 500, a w ciągu dwóch lat ta liczba ma się podwoić. Z myślą o dalszym rozwoju spółka przeniosła się właśnie do nowego biura.

Konsument

Finansowanie instalacji fotowoltaicznych za pomocą leasingu konsumenckiego coraz popularniejsze. W Europie realizowana jest w taki sposób co czwarta inwestycja

Energetyka prosumencka w Polsce zanotowała w ostatnich latach skokowy wzrost – liczba prosumentów w ciągu sześciu lat skoczyła z ok. 4 tys. do ponad 740 tys. To głównie zasługa fotowoltaiki i przydomowych mikroinstalacji PV, których zakup jest wspierany przez rządowe programy. I choć większość ekspertów wskazuje, że przyjęta w końcówce ubiegłego roku nowelizacja ustawy o OZE może osłabić opłacalność takich inwestycji, to nie zatrzyma raczej rozwoju tego rynku. Zwłaszcza że w Polsce rozwija się nowa forma finansowania paneli fotowoltaicznych – leasing konsumencki, który może zwiększyć dostępność tej inwestycji.

Finanse

Rok 2021 upłynął pod znakiem rekordowych szkód katastroficznych. Polacy coraz częściej decydują się na ubezpieczenie własnego lokum od pożaru, powodzi czy huraganów

W 2021 roku odnotowano rekordowo dużo szkód katastroficznych. Z wyliczeń firmy reasekuracyjnej Munich Re wynika, że w ubiegłym roku kosztowały one 280 mld dol. Co niepokojące, niecała połowa z tych szkód była ubezpieczona, chociaż luka ubezpieczeniowa z roku na rok maleje. Widać to m.in. w obszarze ochrony nieruchomości. Również w Polsce coraz więcej osób decyduje się ubezpieczyć swój dom czy mieszkanie od szkód spowodowanych nieprzewidzianym zdarzeniem. Odszkodowania w przypadku szkód katastroficznych sięgają od kilku tysięcy do nawet kilku milionów złotych.