Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce
Emitel S.A. intensyfikuje swoją działalność w Wielkopolsce. Spółka kontynuuje rozwój projektów na terenie całego kraju.
Wśród ogólnopolskich, kluczowych przedsięwzięć ostatnich lat znalazły się m.in. rozwój systemu zdalnego monitorowania wodomierzy we Wrocławiu, instalacja systemu wzmacniania sygnału sieci na Stadionie Śląskim w Chorzowie czy też dostarczenie dzierżawionego łącza internetowego dla organizatorów konferencji Impact CEE w Poznaniu.
Właśnie w stolicy Wielkopolski Emitel dostrzega duży potencjał dla wdrażania innowacyjnych technologii Internetu Rzeczy w samorządach i biznesie. Spółka nawiązała współpracę z Urzędem Miasta Poznań oraz Fundacją In_Spire (fundacja grupy MTP), zostając pierwszym partnerem programu Poznań CityLab, zainaugurowanego przez te podmioty. Wspólnym celem jest popularyzacja nowoczesnych technologii, realizacja projektów pilotażowych (model POC - Proof of Concept) oraz rozwój innowacyjnych rozwiązań w obszarze Smart City i systemów DAS (Distributed Antenna System).
28 lutego w Poznaniu odbyło się spotkanie inaugurujące współpracę, podczas którego podpisano trójstronny list intencyjny. Gospodarzami wydarzenia byli: Michał Łakomski (Dyrektor Biura Cyfryzacji i Cyberbezpieczeństwa w Urzędzie Miasta Poznań, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. Smart City), Iwona Kasprzak (Prezes Fundacji In_Spire) oraz Maciej Staszak (Wiceprezes Zarządu Emitel). W trakcie spotkania zaprezentowano założenia programu Poznań CityLab oraz omówiono możliwości implementacji innowacyjnych rozwiązań technologicznych z oferty biznesowej Emitel.
– Emitel to nie tylko integrator technologii, ale przede wszystkim aktywny członek społeczności lokalnych i uczestnik lokalnych ekosystemów technologicznych. Dzięki naszej obecności w regionach możemy lepiej odpowiadać na potrzeby partnerów i mieszkańców. Dlatego od kilku miesięcy konsekwentnie poszerzamy naszą sieć regionalnych przedstawicieli biznesowych. Wielkopolska to miejsce, które od lat konsekwentnie rozwija koncepcję smart city, a program Poznań CityLab jest kolejnym krokiem na tej drodze. Cieszymy się, że możemy być częścią tej inicjatywy i wspólnie pracować nad rozwiązaniami, które wpłyną na rozwój całego regionu – powiedział Maciej Staszak, Wiceprezes Zarządu Emitel.
Program Poznań City Lab integruje środowisko biznesowe, naukowe i społeczne, wspierając rozwój innowacji na rzecz mieszkańców miasta oraz lokalnych przedsiębiorców. Emitel aktywnie zaangażuje się w testowanie oraz wdrażanie nowych rozwiązań, wspierając rozwój Wielkopolski jako jednego liderów technologicznych innowacji.
Źródło: Emitel

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce

Motorola na MWC 2025: kolejna generacja ekosystemu Smart Connect ze wsparciem moto ai

Praca w IT bez doświadczenia. Liderzy EY GDS o tym, jak odnaleźć swoją ścieżkę do sukcesu na rynku IT
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Medycyna

Komisja Europejska pracuje nad nową dyrektywą tytoniową. Papierosy w Polsce mogą znacznie podrożeć
W Brukseli trwa dyskusja nad zmianami w unijnej dyrektywie tytoniowej. Minimalna stawka akcyzy na paczkę papierosów w UE może wzrosnąć nawet dwukrotnie: z 1,8 euro do 3,6 euro. Doprowadziłoby to do wyrównania cen papierosów pomiędzy państwami UE. Wzrost cen byłby najbardziej dotkliwy dla palaczy z tych państw, które przystąpiły do UE w 2004 roku, w tym Polski, z uwagi na znacznie niższy udział akcyzy w cenie paczki papierosów niż nowe minima unijne. Nad Wisłą paczka papierosów mogłaby kosztować nawet ok. 40 zł. Nowa dyrektywa tytoniowa może zostać otwarta już podczas duńskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Regionalne – Wielkopolskie
Brakuje decyzji KOWR o przyszłości dzierżawionej ziemi rolnej. To zagrożenie dla polskiego rolnictwa i zatrudnionych w nim pracowników

Brak wiążących decyzji urzędników KOWR w podejmowaniu decyzji dotyczących losów gruntów zdawanych do Zasobów Skarbu Państwa może oznaczać likwidację strategicznej infrastruktury. Demontaż obiektów rolniczych i grupowe zwolnienia stanowią zaś zagrożenie dla polskiego rolnictwa. Pracownicy Top Farms, którzy protestowali przed siedzibą KOWR w Poznaniu, alarmują, że dalsza zwłoka w podejmowaniu decyzji administracyjnych doprowadzi do zwiększenia zależności od zagranicznych dostawców.
Problemy społeczne
Sztuczna inteligencja napędza innowacje, ale pochłania ogromne ilości prądu. Rośnie potrzeba bardziej energooszczędnych rozwiązań

Trenowanie dużych modeli językowych, takich jak ChatGPT, wymaga ogromnych zasobów obliczeniowych, co przekłada się na znaczące zużycie energii, porównywalne z roczną konsumpcją małych państw. Eksperci podkreślają, że konieczne jest projektowanie bardziej energooszczędnych algorytmów i systemów, które ograniczą ślad węglowy AI. Jednocześnie sztuczna inteligencja może też wspierać działania na rzecz klimatu, pomagając w optymalizacji zużycia energii i efektywniejszym zarządzaniu zasobami.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.