Komunikaty PR

Fakty i mity na temat RFID

2021-02-17  |  10:00

Technologia RFID (Radio Frequency Identification), choć znana jest i używana od kilkudziesięciu lat wciąż budzi wiele emocji. Może nawet nie tyle emocji ile wątpliwości. Prawdziwe doświadczenia mieszają się z powtarzanymi sloganami, które nie zawsze mają wiele wspólnego z prawdą. Producenci wciąż spotykają się z pytaniami i stwierdzeniami: Co to jest? Gdzie to można wykorzystać? Spróbujmy choć po części odpowiedzieć na te pytania i rozprawić się z krążącymi w sieci mitami.

RFID to technologia przyszłości?

Wiele osób nawet nie wie, że spotyka się z tą technologią każdego dnia. W jakich sytuacjach? Przykładowo - płacąc za zakupy zbliżeniowo wykorzystujemy rozwiązania NFC (Near Field Communication), będące de facto rozwiązaniami RFID. To nie wszystko. Wchodząc na basen, do SPA korzystamy z opasek na rękę działających w oparciu o RFID. Wypożyczając książki w nowoczesnych bibliotekach również możemy się spotkać z wklejonym w nie znacznikami RFID. Biorąc udział np. w zawodach biegowych pomiar czasu odbywa się w oparciu o tagi RFID (UHF) naklejone na numer startowy lub przypięte do butów zawodników. Takich przykładów jest oczywiście dużo więcej…

tag RFID

RFID to „tylko” etykiety? Oczywiście duża część rozwiązań to rzeczywiście etykiety z wklejonym tzw. inlayem zawierającym taga RFID składającego się z dwóch elementów: miniaturowego chipa pozwalającego na zapis informacji oraz anteny, od wielkości której (w dużym uproszczeniu) zależy odległość odczytu. Na rynku oferowane są jednak również znaczniki RFID dostępne w postaci żetonów, kart, przywieszek, opasek i itp. Bez względu na formę znacznika jego główne elementy pozostają bez zmian – to chip z anteną.

RFID wymaga posiadania skomplikowanego sprzętu?

Etykiety RFID mogą być zadrukowane i zakodowane przy wykorzystaniu typowych drukarek termotransferowych. Wyposażone są one jedynie w dodatkowy (najczęściej niewidoczny dla użytkownika) moduł RFID. Polecenie zapisu danych do taga następuje wraz z wysłaniem etykiety do drukarki w związku z czym dla osoby obsługującej drukarkę… nic się nie zmienia.

W jaki sposób odczytywać tagi RFID?

Odczyt tagów może nastąpić przy użyciu ręcznych terminali. Są one podobne do tych, jakie obecnie wykorzystywane są w wielu obszarach przedsiębiorstwa, np. w operacjach magazynowych. Podobnie więc, jak w przypadku drukowania niewiele zmienia się tu dla użytkownika. Wręcz przeciwnie, w wielu przypadkach może być łatwiej, gdyż nie ma konieczności „walki” ze źle wydrukowanym, czy trudno dostępnym kodem kreskowym. W przypadku wykorzystania tagów NFC do odczytu może służyć smartfon. Coraz więcej urządzeń na rynku jest już standardowo wyposażonych w czytnik NFC.

Możliwe jest również wykorzystanie stacjonarnych anten, czy też bramek RFID, pozwalających na bezobsługowy odczyt tagów RFID.

Czy RFID jest następcą kodów kreskowych?

- I tak i nie – mówi Dariusz J. Kawecki z Etisoft, która specjalizuje się w rozwiązaniach RFID. - Oczywiście można sobie wyobrazić zastąpienie kodów kreskowych etykietami z RFID, co więcej są nawet plany wdrożenia takich rozwiązań w niektórych krajach. To jednak byłoby zbyt wielkie uproszczenie i… czasem zbyt wielki koszt gdybyśmy na samym zastąpieniu chcieli poprzestać. Technologia RFID oczywiście w 100% jest w stanie zastąpić kody kreskowy, ale przede wszystkim pozwala na wiele więcej – dodaje ekspert z Etisoft.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia Biuro prasowe
2025-06-25 | 03:00

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Wyciek danych, ataki przeciążające stronę (DDoS), złośliwe oprogramowanie, phishing. Dziś wojna w cyberprzestrzeni dotyczy nie tylko infrastruktury krytycznej czy wielkich
IT i technologie Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska
2025-06-04 | 15:30

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Współczesne przedsiębiorstwa nie mogą pozwolić sobie na brak ochrony w świecie cyfrowym. Codziennie pojawiają się nowe zagrożenia: wycieki danych, ataki phishingowe,
IT i technologie Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
2025-05-13 | 14:45

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Emitel ponownie został Partnerem Technologicznym konferencji Impact’25 – jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych nowoczesnym technologiom, gospodarce

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Polityka

W tym tygodniu Komisja Europejska przedstawi projekt budżetu na lata 2028–2034. To będzie pierwsza długoletnia perspektywa czasu wojny

16 lipca Komisja Europejska przedstawi swój pomysł na budżet w kolejnej siedmioletniej perspektywie. Projekt ma przewidywać mniej programów, większy udział kwot niezaplanowanych, a także mechanizmy i rezerwy, które umożliwią szybszą i bardziej elastyczną reakcję na zmieniające się potrzeby. Więcej w nim będzie również środków przewidzianych na wzmocnienie bezpieczeństwa. W maju Parlament Europejski odrzucił w głosowaniu propozycję KE, by budżety przewidziane na okres po roku 2027 konstruować tak jak KPO.

Polityka

P. Müller: Wnioski z ludobójstwa w Srebrenicy szczególnie aktualne w kontekście ukraińskim. Społeczność międzynarodowa nie może przymykać oczu

W ubiegłym tygodniu obchodzono 30. rocznicę ludobójstwa w Srebrenicy, gdzie z rąk Serbów w lipcu 1995 roku zginęło ponad 8 tys. bośniackich mężczyzn i chłopców. To jeden z najciemniejszych rozdziałów najnowszej historii Europy – podkreślali szefowie instytucji UE. – ​To także lekcja dla społeczności międzynarodowej, która nabiera szczególnego znaczenia w kontekście agresji Rosji na Ukrainę – mówi Piotr Müller, europoseł z PiS.

Media i PR

Parlament Europejski wzywa do większej ochrony wolności dziennikarzy. Wiceprzewodnicząca: media mają pełnić funkcję kontrolną, a niektórym rządom to się nie podoba

8 sierpnia br. w państwach członkowskich UE zacznie obowiązywać europejski akt o wolności mediów. Przepisy rozporządzenia mają chronić pluralizm i niezależność mediów. Jak wynika z nowego raportu KE dotyczącego praworządności, wciąż jest to obszar, w którym jest dużo zagrożeń. Również Parlament Europejski wzywa kraje członkowskie do intensywnych wysiłków na rzecz wolności mediów i ochrony dziennikarzy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.