FANUC POLSKA OBEJMUJE PATRONATEM HONOROWYM PROJEKT NAZCA 4.0
FANUC od lat angażuje się w rozwój innowacyjnych narzędzi technicznych niezbędnych do transformacji współczesnych zakładów produkcyjnych w fabryki przyszłości. W wyniku partnerskiej współpracy z czołowymi firmami z obszaru automatyki przemysłowej i rozwoju sztucznej inteligencji zmienia oblicze globalnego przemysłu. Dziś FANUC Polska rozpoczyna współpracę z APA Group, by wesprzeć rozwój platformy optymalizacji produkcji NAZCA 4.0 oraz Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0.
Nasilająca się presja konkurencyjna wymaga od producentów zdecydowanych działań w zakresie zwiększania mocy produkcyjnych, elastycznego reagowania na nowe potrzeby rynku, obniżania kosztów produkcji, a także dostosowania się do nieuchronnych zmian zachodzących w globalnym przemyśle.
- O potrzebie automatyzacji, robotyzacji, a w szczególności cyfryzacji produkcji mówi się coraz więcej. W efekcie, Przemysł 4.0, w formie szerszej koncepcji, zaczyna być uwzględniany w strategiach rozwoju przedsiębiorstw. Niestety, szczególnie w branży MŚP, jest to jeszcze zbyt rzadko utożsamiane ze wzrostem konkurencyjności – mówi Jędrzej Kowalczyk, prezes zarządu FANUC Polska.
Czwarta rewolucja przemysłowa wymaga nowej wiedzy i szeroko zakrojonej współpracy. Już nie tylko w obszarze pojedynczych przedsiębiorstw, ale całych łańcuchów firm i instytucji, które łącząc siły będą w stanie zaimplementować nowe standardy w przemyśle.
W ten nurt doskonale wpisuje się partnerstwo FANUC Polska i APA Group. Uroczyste podpisanie deklaracji honorowego patronatu nad projektem NAZCA 4.0 i Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0 odbyło się we wrocławskiej siedzibie FANUC Polska w dniu 10 lutego 2021r.
NAZCA 4.0 – polska odpowiedź na Industry 4.0
Twórcy platformy IIoT NAZCA 4.0. chcą dzielić się wiedzą i doświadczeniami, zwiększać świadomość oraz dostarczyć firmom z sektora MŚP narzędzia, umożliwiające wdrożenie idei Przemysłu 4.0.
- Platforma NAZCA 4.0 to nowoczesna, kompleksowa aplikacja do integracji systemów zarządzania produkcją 4.0., będąca efektem polskiej myśli technicznej. Mocno wierzę, że wspólnymi siłami zmienimy oblicze polskiego przemysłu i wyniesiemy go na zupełnie nowy poziom - podkreśla Artur Pollak, prezes Zarządu APA Group.
APA Group wraz z instytucjami wspierającymi projekt zaprasza firmy z sektora MŚP do wzięcia udziału w programie pilotażowym projektu.
Projekt pilotażowy dla MŚP
Wszystkie zainteresowane firmy, które zgłoszą chęć udziału w projekcie otrzymają status testera.
W związku z tym będą zapraszane do poszczególnych etapów projektu. W zamian za opinie i możliwość testowania narzędzia zyskają wsparcie w procesie modernizacji swoich zakładów produkcyjnych oraz bezpośredni dostęp do wiedzy specjalistów, którzy na co dzień automatyzują zakłady największych światowych gigantów, takich jak: Volkswagen, Amazon, 3M, Tesla i in.
Program pilotażowy skierowany jest do automatyków, kierowników produkcji, a przede wszystkim właścicieli MŚP. Aby dołączyć do projektu wystarczy skontaktować się z przedstawicielami APA Group lub zapisać do grupy eksperckiej na LinkedIn: Industry 4.0 | IIoT | Automatyzacja - na poważnie.
Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0
Projekt NAZCA 4.0 zakłada nie tylko działania edukacyjne i konsultacyjne, ale również możliwość przyjrzenia się z bliska procesowi produkcji w standardach Przemysłu 4.0. Umożliwia to ekspozytor
w Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0., zaprojektowany przez inżynierów APA Group.
- Mamy świadomość, że podstawą optymalizowania procesów produkcyjnych jest możliwość dokonywania wiarygodnych pomiarów, bieżący odczyt parametrów instalacji i urządzeń, a także możliwość zarządzania parkiem maszynowym w czasie rzeczywistym. Dlatego w ramach naszego projektu powstają pełnowymiarowe stacje produkcyjne, wyposażone w zaawansowane rozwiązania technologiczne liderów konkretnych branż. Wszystko to, by udowodnić związany z czwartą rewolucją przemysłową, skokowy wzrost produktywności, a także jakościową zmianę technologiczną - mówi Maciej Walczak, kierownik projektów Industry 4.0 w APA Group.
Ekspozytor w Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0 pozwala zarówno na miejscu
w Gliwicach, jak i przez Internet wybrać przykładowy produkt, nadać mu cechy charakterystyczne,
a następnie wytworzyć go monitorując w czasie rzeczywistym każdy etap procesu produkcyjnego. Co ważne, w ramach tego systemu możliwe jest obserwowanie funkcji i praktycznych możliwości zastosowania koncepcji IoT, Big Data, machine learning w produkcji przemysłowej.
Po zakończonym cyklu użytkownik np. manager, pracownik utrzymania ruchu, planista otrzyma przejrzysty raport z wyszczególnieniem kluczowych wskaźników, dotyczących m.in.: jakości, wydajności, kosztów oraz danych obrazujących zużycie energii i emisji CO2. A to pozwoli na precyzyjne oszacowanie jednostkowych kosztów produkcji komponentów.
Tak szybka analiza danych, w szerokim zakresie nie była do tej pory dostępna dla sektora MŚP
w Polsce. Wkrótce może się to zmienić, bo do projektu dołączyło już ponad 20 firm partnerskich, które będą upowszechniać idee Przemysłu 4.0, a także aktywnie udzielać wsparcia technologicznego oraz mentoringowego wszystkim podmiotom zaangażowanym w przedsięwzięcie.
Dodatkowe informacje na stronie www.apagroup.pl/nazca-4-0

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Sukces gospodarczy Polski może zachęcić do powrotów Polaków mieszkających za granicą. Nowa rządowa strategia ma w tym pomóc
Polska coraz mocniej stawia na powroty swoich obywateli z zagranicy. Rządowa strategia współpracy z Polonią na najbliższe lata zakłada system zachęt dla osób powracających, ale też ułatwienia w uznawaniu wykształcenia i kwalifikacji, podejmowaniu studiów czy staży zawodowych. To w obliczu rosnących wyzwań demograficznych i zapotrzebowania na wysoko wykwalifikowaną kadrę szansa na wzmocnienie rynku pracy. Napływ wykwalifikowanych specjalistów z doświadczeniem zdobytym za granicą może pomóc w modernizacji krajowej gospodarki.
Prawo
ZPP: Działania administracji narażają na szwank wysiłek deregulacyjny. Niektóre niosą znamiona dyskryminacji i nękania przedsiębiorców

Choć rząd zgodnie z zapowiedziami realizuje szeroko zakrojone zmiany deregulacyjne, przedsiębiorcy alarmują, że brakuje w nich spójności, przewidywalności i realnej poprawy, zwłaszcza w kontaktach z administracją. Jako przykład ZPP podaje przypadek firmy British American Tobacco (BAT) i jej zatrzymanego przez izbę celno-skarbową zamówienia 200 tys. kartridży do e-papierosów. Dotknięte tą decyzją spółki liczą straty.
Konsument
Branża piwowarska dodaje do polskiej gospodarki ponad 20,5 mld zł rocznie. Spadki sprzedaży i produkcji piwa uderzają również w inne sektory

Branża piwowarska pozostaje ważnym ogniwem polskiej gospodarki. Nowy raport CASE wskazuje, że generuje ona 3 proc. dochodów budżetowych i 85 tys. miejsc pracy w samych browarach i innych powiązanych sektorach. Dlatego kurczący się rynek piwa może mieć poważne reperkusje – już dziś nadwyżka mocy produkcyjnych przekracza 10 mln hl. Spadki są spowodowane m.in. znaczącym wzrostem kosztów działalności, spadkiem konsumpcji, a także uderzającymi w browarników zmianami regulacyjnymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.