Hakerzy FIN8 powracają z nową wersją BADHATCH
Wiele grup cyberprzestępczych po przeprowadzaniu fali ataków, chowa się w cień, zaprzestając na pewien czas swoich działań. Zazwyczaj dzieje się tak z dwóch powodów. Po pierwsze przestępcy nie chcą przyciągać uwagi mediów a także dostawców systemów bezpieczeństwa, zaś po drugie, przygotowują w spokoju nowe, jeszcze groźniejsze wersje złośliwego oprogramowania. Klasycznym przykładem tego typu postępowania jest grupa FIN8, która dała się poznać z ataków wymierzonych w placówki handlowe, hotelarstwo i branżę rozrywkową. Gang przestępczy wykorzystuje szeroką gamę technik, takich jak spear phishing i złośliwe narzędzia: PUNCHTRACK i BADHATCH. Oba służą do kradzieży danych kart płatniczych z systemów POS (Point of Sale). Cyberprzestępczą działalność FIN8 wykryła w 2016 roku firma Fire Eye. Trzy lata później Gigamon odnotował pierwsze ataki przeprowadzone za pośrednictwem BADHATCH. Rozwojowi tego ostatniego narzędzia bacznie przyglądają się specjaliści z Bitdefendera, którzy w ostatnim czasie wytropili najnowszą wersję BADHATCH. Bitdefender w opublikowanym raporcie zwraca uwagę na fakt, iż złośliwe oprogramowanie BADHATCH to dojrzały, wysoce zaawansowany backdoor, który wykorzystuje kilka technik unikania i obrony. Nowy backdoor próbuje ominąć monitorowanie bezpieczeństwa, używając szyfrowania TLS w celu ukrycia poleceń Powershell.
BADHATCH został wdrożony jako implant zdolny do uruchamiania zadań dostarczonych przez napastnika, które są pobierane ze zdalnego serwera. Na tej liście znajdują się m.in załadowanie złośliwych bibliotek DLL, zbieranie informacji systemowych i eksfiltracja danych. Badacze Bitdefendera podkreślają, iż najnowsza wersja (2,14) tego backdoora nadużywa legalnej usługi o nazwie sslp.io, aby udaremnić wykrycie jego obecności podczas procesu przenikania do sieci ofiary. Malware pobiera skrypt PowerShell, który z kolei wykonuje kod powłoki zawierający bibliotekę DLL BADHATCH.
Co zrobić, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się BADHATCH?
- Oddzielić sieć POS od tych, z których korzystają pracownicy lub goście.
- Dostosować rozwiązania zabezpieczające pocztę e-mail, aby automatycznie odrzucało złośliwe lub
podejrzane załączniki.
- Zintegrować informacje o zagrożeniach z istniejącym SIEM lub mechanizmami zabezpieczeń pod
kątem odpowiednich wskaźników naruszenia bezpieczeństwa.
- Wprowadzić szkolenie uświadamiające w zakresie cyberbezpieczeństwa dla pracowników, aby
pomóc im wykrywać wiadomości phishingowe.
Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Optegra otwiera dwunastą klinikę w Polsce i trzecią w Warszawie, dedykowaną specjalnie do korekcji wad wzroku
Sieć klinik okulistycznych Optegra, lider chirurgii korekcji wad wzroku w Polsce, otwiera nową, flagową klinikę w nowoczesnym biurowcu Warsaw Trade Tower w centrum Warszawy. Będzie to dwunasta placówka Optegra w Polsce oraz trzecia w Warszawie.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Problemy społeczne
Doświadczenia Ukrainy są cenną lekcją dla polskich medyków. Pomagają się przygotować na potencjalny konflikt
– Ukraińskie doświadczenia z frontu są cenną lekcją dla wojskowych służb medycznych w Polsce, która zmienia podejście do zabezpieczenia medycznego na wypadek ewentualnego konfliktu – mówi gen. broni prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM – PIB. Jak podkreśla, wiele się mówi o konieczności zwiększania wydatków na zakupy broni i sprzętu wojskowego, a wciąż stosunkowo mało uwagi poświęca się budowaniu bezpieczeństwa medycznego.
Ochrona środowiska
Rośnie znaczenie zielonych certyfikatów w nieruchomościach. Przybywa ich również w mieszkaniówce
Trend certyfikowania budynków już od wielu lat jest obecny na rynku komercyjnym i dotyczy głównie biurowców i nieruchomości logistycznych. Teraz coraz mocniej wchodzi także do segmentu mieszkań. Liczba certyfikatów dla tego typu inwestycji rośnie, co ma związek z rosnącą świadomością ekologiczną mieszkańców oraz ich chęcią ograniczania kosztów eksploatacji mieszkań.
Konsument
Systemy żywnościowe będą się zmieniać w kierunku bardziej zrównoważonym. Transformacja czeka nie tylko rolników
Europejski Zielony Ład budzi wiele kontrowersji i sprzeciwów, w szczególności w Polsce. Jak przyznaje ekspert zespołu Team Europe powołanego do wyjaśniania polityk Unii Europejskiej, choć w strategii „Od pola do stołu” można poprawić pewne elementy, to jest ona konieczna, by ratować kurczące się zasoby naturalne w Europie. Polska jest dużym producentem rolnym UE i zarazem krajem mocno zagrożonym suszą, więc transformacja systemów żywnościowych jest dla nas szczególnie istotna.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.