Hakerzy FIN8 powracają z nową wersją BADHATCH
Wiele grup cyberprzestępczych po przeprowadzaniu fali ataków, chowa się w cień, zaprzestając na pewien czas swoich działań. Zazwyczaj dzieje się tak z dwóch powodów. Po pierwsze przestępcy nie chcą przyciągać uwagi mediów a także dostawców systemów bezpieczeństwa, zaś po drugie, przygotowują w spokoju nowe, jeszcze groźniejsze wersje złośliwego oprogramowania. Klasycznym przykładem tego typu postępowania jest grupa FIN8, która dała się poznać z ataków wymierzonych w placówki handlowe, hotelarstwo i branżę rozrywkową. Gang przestępczy wykorzystuje szeroką gamę technik, takich jak spear phishing i złośliwe narzędzia: PUNCHTRACK i BADHATCH. Oba służą do kradzieży danych kart płatniczych z systemów POS (Point of Sale). Cyberprzestępczą działalność FIN8 wykryła w 2016 roku firma Fire Eye. Trzy lata później Gigamon odnotował pierwsze ataki przeprowadzone za pośrednictwem BADHATCH. Rozwojowi tego ostatniego narzędzia bacznie przyglądają się specjaliści z Bitdefendera, którzy w ostatnim czasie wytropili najnowszą wersję BADHATCH. Bitdefender w opublikowanym raporcie zwraca uwagę na fakt, iż złośliwe oprogramowanie BADHATCH to dojrzały, wysoce zaawansowany backdoor, który wykorzystuje kilka technik unikania i obrony. Nowy backdoor próbuje ominąć monitorowanie bezpieczeństwa, używając szyfrowania TLS w celu ukrycia poleceń Powershell.
BADHATCH został wdrożony jako implant zdolny do uruchamiania zadań dostarczonych przez napastnika, które są pobierane ze zdalnego serwera. Na tej liście znajdują się m.in załadowanie złośliwych bibliotek DLL, zbieranie informacji systemowych i eksfiltracja danych. Badacze Bitdefendera podkreślają, iż najnowsza wersja (2,14) tego backdoora nadużywa legalnej usługi o nazwie sslp.io, aby udaremnić wykrycie jego obecności podczas procesu przenikania do sieci ofiary. Malware pobiera skrypt PowerShell, który z kolei wykonuje kod powłoki zawierający bibliotekę DLL BADHATCH.
Co zrobić, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się BADHATCH?
- Oddzielić sieć POS od tych, z których korzystają pracownicy lub goście.
- Dostosować rozwiązania zabezpieczające pocztę e-mail, aby automatycznie odrzucało złośliwe lub
podejrzane załączniki.
- Zintegrować informacje o zagrożeniach z istniejącym SIEM lub mechanizmami zabezpieczeń pod
kątem odpowiednich wskaźników naruszenia bezpieczeństwa.
- Wprowadzić szkolenie uświadamiające w zakresie cyberbezpieczeństwa dla pracowników, aby
pomóc im wykrywać wiadomości phishingowe.
Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów
W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.
Handel
Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.
Transport
W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.