Komunikaty PR

Hakerzy mogą wywołać fałszywe trzęsienie ziemi

2021-02-17  |  01:00
Biuro prasowe

Naukowcy zwracają uwagę na luki bezpieczeństwa występujące w sprzęcie do monitorowania sejsmicznego. Hakerzy mogą dostać się do tego typu urządzeń i wprowadzić do systemu fikcyjne informacje na temat intensywności fal powodujących trzęsienie ziemi.

 

Według Michaela Samiosa z Narodowego Obserwatorium w Atenach i jego kolegów urządzenia do monitorowania sejsmicznego połączone z Internetem są podatne na ataki cybernetyczne, które mogą zakłócić gromadzenie i przetwarzanie danych. Wyniki badań opublikowano w

w Seismological Research Letters. Autorzy raportu zauważają, że niezaszyfrowane dane, niezabezpieczone protokoły i słabe mechanizmy uwierzytelniania użytkowników należą do problemów bezpieczeństwa, które pozostawiają sieci sejsmologiczne podatne na włamania.

 

W związku z tym, że nowoczesne stacje sejsmiczne są teraz wdrażane jako stacje Internetu rzeczy (IoT), stają się tak samo niepewne pod względem bezpieczeństwa jak każde inne urządzenie IoT. Co ciekawe, zespół kierowany przez Michaela Samiosa zidentyfikował w zaawansowanych i drogich urządzeniach sejsmologicznych oraz GNSS, takie same luki jakie znajdują się w inteligentnych dzwonków do drzwi oraz kamerach bezpieczeństwa - zauważa Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce.

 

Problem polega na tym, że większość sejsmologów i operatorów sieci nie zdaje sobie sprawy z luk w zabezpieczeniach swoich urządzeń IoT oraz potencjalnego ryzyka, na jakie narażone są ich sieci monitorujące.

  • Kształcenie i wspieranie sejsmologów w zakresie bezpieczeństwa informacji jest konieczne, ponieważ w większości przypadków nieautoryzowani użytkownicy będą próbowali uzyskać dostęp przez komputery legalnych użytkowników, aby atakować sieci monitorujące i urządzenia IoT” - tłumaczy Michaela Samios.

 

 

 

Najbardziej znaczącymi problemami bezpieczeństwa odkrytymi przez zespół był brak szyfrowania danych, słabe protokoły uwierzytelniania użytkowników oraz brak bezpiecznej początkowej konfiguracji domyślnej. Napastnicy wykorzystując wymienione mankamenty mogliby przeprowadzić skuteczny atak typu „odmowa usługi” (DOS) na urządzenia, sprawiając, że stają się one niedostępne, a także pozyskać nazwy użytkowników i hasła do niektórych urządzeń.

 

Zespół badaczy włamał się jeszcze głębiej do sprzętu sejsmicznego i był w stanie przechwycić dane sejsmologiczne przesyłane za pośrednictwem protokołu SeedLink, usługi transmisji danych używanej przez wielu sejsmologów. W kolejnym eksperymencie laboratoryjnym, nieuwzględnionym w artykule, naukowcom podobno udało się manipulować falami przenoszonymi przez SeedLink, zasadniczo zmieniając intensywność trzęsienia ziemi - przynajmniej na papierze.

 

Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia Biuro prasowe
2025-06-25 | 03:00

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Wyciek danych, ataki przeciążające stronę (DDoS), złośliwe oprogramowanie, phishing. Dziś wojna w cyberprzestrzeni dotyczy nie tylko infrastruktury krytycznej czy wielkich
IT i technologie Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska
2025-06-04 | 15:30

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Współczesne przedsiębiorstwa nie mogą pozwolić sobie na brak ochrony w świecie cyfrowym. Codziennie pojawiają się nowe zagrożenia: wycieki danych, ataki phishingowe,
IT i technologie Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
2025-05-13 | 14:45

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Emitel ponownie został Partnerem Technologicznym konferencji Impact’25 – jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych nowoczesnym technologiom, gospodarce

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Polityka

W tym tygodniu Komisja Europejska przedstawi projekt budżetu na lata 2028–2034. To będzie pierwsza długoletnia perspektywa czasu wojny

16 lipca Komisja Europejska przedstawi swój pomysł na budżet w kolejnej siedmioletniej perspektywie. Projekt ma przewidywać mniej programów, większy udział kwot niezaplanowanych, a także mechanizmy i rezerwy, które umożliwią szybszą i bardziej elastyczną reakcję na zmieniające się potrzeby. Więcej w nim będzie również środków przewidzianych na wzmocnienie bezpieczeństwa. W maju Parlament Europejski odrzucił w głosowaniu propozycję KE, by budżety przewidziane na okres po roku 2027 konstruować tak jak KPO.

Polityka

P. Müller: Wnioski z ludobójstwa w Srebrenicy szczególnie aktualne w kontekście ukraińskim. Społeczność międzynarodowa nie może przymykać oczu

W ubiegłym tygodniu obchodzono 30. rocznicę ludobójstwa w Srebrenicy, gdzie z rąk Serbów w lipcu 1995 roku zginęło ponad 8 tys. bośniackich mężczyzn i chłopców. To jeden z najciemniejszych rozdziałów najnowszej historii Europy – podkreślali szefowie instytucji UE. – ​To także lekcja dla społeczności międzynarodowej, która nabiera szczególnego znaczenia w kontekście agresji Rosji na Ukrainę – mówi Piotr Müller, europoseł z PiS.

Media i PR

Parlament Europejski wzywa do większej ochrony wolności dziennikarzy. Wiceprzewodnicząca: media mają pełnić funkcję kontrolną, a niektórym rządom to się nie podoba

8 sierpnia br. w państwach członkowskich UE zacznie obowiązywać europejski akt o wolności mediów. Przepisy rozporządzenia mają chronić pluralizm i niezależność mediów. Jak wynika z nowego raportu KE dotyczącego praworządności, wciąż jest to obszar, w którym jest dużo zagrożeń. Również Parlament Europejski wzywa kraje członkowskie do intensywnych wysiłków na rzecz wolności mediów i ochrony dziennikarzy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.