Komunikaty PR

Hakerzy uderzają w branżę medyczną, lawinowy przyrost malware’u w marcu

2020-04-16  |  01:00
Biuro prasowe

Analitycy Bitdefender odnotowują wyraźny wzrost liczby złośliwych aplikacji w czasie pandemii COVID-19. Branża medyczna stała się w ostatnim czasie ulubionym celem cyberprzestępców.

 

Spam zawierający nieprawdziwe informacje oraz phishing to metody, którymi najczęściej posługują się hakerzy działający w czasie pandemii. Dane telemetryczne Bitdefendera wykazują, iż przestępcy zmieniają i dywersyfikują wiadomości w taki sposób, aby dotrzeć do jak największej liczb osób. Najczęściej wykorzystują do tego celu boty zombie, które wysyłają tysiące e-maili na adresy zazwyczaj pozyskane w wyniku różnego rodzaju wycieków danych. Wiadomości zwykle nawiązują do pandemii koronawirusa i próbują przekonać adresatów do otwarcia załącznika, a tym samym zainstalowania złośliwego oprogramowania.

 

W lutym bieżącego roku Bitdefender wykrył 1448 rodzajów złośliwego oprogramowania, zaś w pierwszej połowie marca było ich już 8319. To oznacza wzrost malware’u o 475 proc. w ciągu jednego miesiąca.

 

Hakerzy szczególnie upodobali sobie szpitale, kliniki, instytucje farmaceutyczne oraz dystrybutorów sprzętu medycznego. Niemniej spam i phishing rozprzestrzeniał się również w innych branżach oraz wśród zwykłych obywateli. Bitdefender ujawnił kilka przykładów najbardziej popularnych cyberataków. Jednym z nich jest korespondencja do działu zakupów przedsiębiorstwa. Napastnicy wysyłają e-mail, w którym proszą adresata o podanie kodu SWIFT, a także zapoznanie się z treścią załącznika, w którym jest np. lista produktów typu maseczki ochronne. W rzeczywistości zawiera on złośliwy plik wykonywalny. Inna popularna metoda polega na poinformowaniu odbiorcy e-maila o oczekującej przesyłce kurierskiej.

W obecnym czasie wiele osób przebywa w swoich mieszkaniach, gdzie wykonują zdalną pracę bądź przebywają na przymusowych urlopach. Przestępcy kierują do nich wiadomości typu - „Twoja paczka dotarła do naszego magazynu, ale ze względu na epidemię koronawirusa, musisz ją odebrać w naszym magazynie. Szczegóły znajdują się w załączniku”. Nieświadomy odbiorca uruchamia plik ISO, który jest zamontowany jako obraz płyty DVD i uruchamia pliki wykonywalny zawierający złośliwą aplikację.

 

Niektóre informacje trafiają bezpośrednio do firm, a ich autorzy twierdzą, że przesyłają zdjęcia pracowników zarażonych wirusem COVID-19. Jednocześnie zalecają rozpoczęcie izolacji zainfekowanego personelu i analizę jego dotychczasowych kontaktów. Podobnie jak w poprzednim przypadku załączony plik IMG otwiera się jako zamontowany dysk DVD ze złośliwym kodem.

 

  • Nic nie wskazuje na to, że w najbliższym czasie liczba tego typu ataków zmaleje. Możemy się jedynie spodziewać, że przestępcy zmienią metody wraz z ewolucją pandemii. Dlatego też każdy z nas powinien być bardzo ostrożny w tym okresie i najlepiej nie otwierać wiadomości pochodzących z nieznanych źródeł. Absolutnym minimum jest zainstalowanie zaawansowanego i sprawdzonego systemu bezpieczeństwa. – doradza Mariusz Politowicz ekspert ds. bezpieczeństwa Bitdefender Polska.

 

Źródło: bitdefender.pl, marken.com.pl 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia Biuro prasowe
2025-06-25 | 03:00

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Wyciek danych, ataki przeciążające stronę (DDoS), złośliwe oprogramowanie, phishing. Dziś wojna w cyberprzestrzeni dotyczy nie tylko infrastruktury krytycznej czy wielkich
IT i technologie Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska
2025-06-04 | 15:30

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Współczesne przedsiębiorstwa nie mogą pozwolić sobie na brak ochrony w świecie cyfrowym. Codziennie pojawiają się nowe zagrożenia: wycieki danych, ataki phishingowe,
IT i technologie Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
2025-05-13 | 14:45

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Emitel ponownie został Partnerem Technologicznym konferencji Impact’25 – jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych nowoczesnym technologiom, gospodarce

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Bankowość

Rośnie liczba i wartość udzielonych konsumentom kredytów gotówkowych. Gorzej mają się kredyty ratalne oraz te udzielane firmom

Rynek kredytowy w Polsce co do zasady rośnie, choć nierównomiernie. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że najlepiej rozwija się segment kredytów gotówkowych dla konsumentów. Wartościowo wzrosła też kwota udzielonych limitów w kartach kredytowych. Według prognoz BIK w całym roku wzrośnie wartość zarówno udzielonych kredytów mieszkaniowych, jak i gotówkowych, choć tych pierwszych poniżej inflacji. Wcześniejsze cięcia stóp procentowych przez RPP nie zmieniły tej prognozy.

Transport

37,5 proc. środków z Planu Społeczno-Klimatycznego trafi na walkę z ubóstwem transportowym. Organizacje branżowe apelują o zmianę priorytetowych projektów [DEPESZA]

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej z końcem czerwca zakończyło konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego, który otwiera drogę do pozyskania 65 mld zł (11,4 mld euro) z unijnego Społecznego Funduszu Klimatycznego. Polska będzie jego największym beneficjentem, a 37,5 proc. budżetu zostanie przeznaczone na bezpośrednie wsparcie osób narażonych na ubóstwo transportowe. Organizacje branżowe oceniają jednak, że walka z tym zjawiskiem może się okazać nieskuteczna. W toku konsultacji zgłosiły swoje zastrzeżenia co do priorytetów w wydatkach i sposobu wsparcia inwestycji w transport rowerowy.

Prawo

Firmy będą mogły przetestować krótszy tydzień pracy z rządowym wsparciem. Nabór wniosków ruszy w sierpniu

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uruchamia pilotaż krótszego tygodnia pracy. Zainteresowane wzięciem w nim udziału firmy będą się mogły ubiegać o wsparcie finansowe ze strony rządu. Politycy Nowej Lewicy, którzy są pomysłodawcami testu tego rozwiązania, przekonują, że finalnie zyskają na nim wszyscy, zarówno pracownicy, jak i pracodawcy, a ostrzeżenia o spodziewanych problemach gospodarki są mocno przesadzone.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.