Hakerzy uderzają w branżę medyczną, lawinowy przyrost malware’u w marcu
Analitycy Bitdefender odnotowują wyraźny wzrost liczby złośliwych aplikacji w czasie pandemii COVID-19. Branża medyczna stała się w ostatnim czasie ulubionym celem cyberprzestępców.
Spam zawierający nieprawdziwe informacje oraz phishing to metody, którymi najczęściej posługują się hakerzy działający w czasie pandemii. Dane telemetryczne Bitdefendera wykazują, iż przestępcy zmieniają i dywersyfikują wiadomości w taki sposób, aby dotrzeć do jak największej liczb osób. Najczęściej wykorzystują do tego celu boty zombie, które wysyłają tysiące e-maili na adresy zazwyczaj pozyskane w wyniku różnego rodzaju wycieków danych. Wiadomości zwykle nawiązują do pandemii koronawirusa i próbują przekonać adresatów do otwarcia załącznika, a tym samym zainstalowania złośliwego oprogramowania.
W lutym bieżącego roku Bitdefender wykrył 1448 rodzajów złośliwego oprogramowania, zaś w pierwszej połowie marca było ich już 8319. To oznacza wzrost malware’u o 475 proc. w ciągu jednego miesiąca.
Hakerzy szczególnie upodobali sobie szpitale, kliniki, instytucje farmaceutyczne oraz dystrybutorów sprzętu medycznego. Niemniej spam i phishing rozprzestrzeniał się również w innych branżach oraz wśród zwykłych obywateli. Bitdefender ujawnił kilka przykładów najbardziej popularnych cyberataków. Jednym z nich jest korespondencja do działu zakupów przedsiębiorstwa. Napastnicy wysyłają e-mail, w którym proszą adresata o podanie kodu SWIFT, a także zapoznanie się z treścią załącznika, w którym jest np. lista produktów typu maseczki ochronne. W rzeczywistości zawiera on złośliwy plik wykonywalny. Inna popularna metoda polega na poinformowaniu odbiorcy e-maila o oczekującej przesyłce kurierskiej.
W obecnym czasie wiele osób przebywa w swoich mieszkaniach, gdzie wykonują zdalną pracę bądź przebywają na przymusowych urlopach. Przestępcy kierują do nich wiadomości typu - „Twoja paczka dotarła do naszego magazynu, ale ze względu na epidemię koronawirusa, musisz ją odebrać w naszym magazynie. Szczegóły znajdują się w załączniku”. Nieświadomy odbiorca uruchamia plik ISO, który jest zamontowany jako obraz płyty DVD i uruchamia pliki wykonywalny zawierający złośliwą aplikację.
Niektóre informacje trafiają bezpośrednio do firm, a ich autorzy twierdzą, że przesyłają zdjęcia pracowników zarażonych wirusem COVID-19. Jednocześnie zalecają rozpoczęcie izolacji zainfekowanego personelu i analizę jego dotychczasowych kontaktów. Podobnie jak w poprzednim przypadku załączony plik IMG otwiera się jako zamontowany dysk DVD ze złośliwym kodem.
- Nic nie wskazuje na to, że w najbliższym czasie liczba tego typu ataków zmaleje. Możemy się jedynie spodziewać, że przestępcy zmienią metody wraz z ewolucją pandemii. Dlatego też każdy z nas powinien być bardzo ostrożny w tym okresie i najlepiej nie otwierać wiadomości pochodzących z nieznanych źródeł. Absolutnym minimum jest zainstalowanie zaawansowanego i sprawdzonego systemu bezpieczeństwa. – doradza Mariusz Politowicz ekspert ds. bezpieczeństwa Bitdefender Polska.
Źródło: bitdefender.pl, marken.com.pl

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce

Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce

Motorola na MWC 2025: kolejna generacja ekosystemu Smart Connect ze wsparciem moto ai
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Prawo
Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.