Hiszpański zarządca infrastruktury kolejowej ofiarą ransomware.
Jeden z najbardziej znanych i niebezpiecznych gangów ransomware REvil zaatakował ADIF - hiszpańskiego nadzorcę infrastruktury kolejowej. Przedsiębiorstwo zapewnia, że kontroluje sytuację, ale napastnicy twierdzą inaczej.
Gang REvil poinformował, że posiada około 800 GB danych z serwerów ADIF. Wśród pozyskanych przez napastników informacji znajdują się m.in listy, umowy oraz personalia. Jako dowód przestępcy umieścili w Internecie fragmenty przejętych zasobów. Gang REvil grozi, że jeśli nie otrzyma okupu, opublikuje pozostałą część danych. ADIF wydał oświadczenie, w którym zapewnia, że jego infrastruktura IT nie ucierpiała i wszystkie usługi działają prawidłowo. Instytucja podkreśla, że zdaje sobie sprawę z roli i odpowiedzialności spoczywającej na zarządcy krytycznej infrastruktury, zaś cyberbezpieczeństwo to jeden z filarów kompleksowej ochrony.
- Wprawdzie żądania dotyczące wysokości okupu nie są znane, ale zawsze zaleca się, by nigdy nie ulegać tego typu ultimatum. W praktyce zdarza się, że ofiary z różnych względów ulegają presji przestępców. Najświeższy przykład to Uniwesrytet Kalifornijski w San Francisco, który zapłacił ponad 1 mln USD. Niestety, wszystko wskazuje na to, że standardem stała się też groźba upublicznienia danych ofiary, z czym jeszcze do niedawna nie mieliśmy do czynienia w przypadku ataków ransomware - tłumaczy Mariusz Politowicz z firmy Marken dystrybutora Bitdefender w Polsce.
Szczegóły dotyczące tego w jaki sposób przestępcom udało się naruszyć bezpieczeństwo ADIF, nie zostały jeszcze ujawnione. Warto jednak podkreślić, że na liście tegorocznych ofiar gangu REVil znajdują się znane koncerny - Travelex, Telecom Argentina, Grubman Shire Meiselas & Sacks czy australijski producent napojów Lion.
ADIF jest hiszpańskim przedsiębiorstwem państwowym działającym pod nadzorem Ministerstwa Robót Publicznych i Transportu. Firma zatrudnia 14 tysięcy pracowników i odpowiada za budowę oraz zarządzanie większością infrastruktury
Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce

Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.