Komunikaty PR

Inteligentny dom - najmniej bezpieczne urządzenie

2021-03-30  |  01:00
Biuro prasowe

Użytkownicy domowi na ogół ufają urządzeniom łączącym się z siecią. Konsumenci inwestując w nowoczesne przedmioty Internetu Rzeczy wychodzą z założenia, że będą one sprawnie działały, automatycznie się aktualizowały i szybko się nie zestarzeją. Przynajmniej dwa z wymienionych oczekiwań są nierealne. W większości przypadków użytkownicy sami muszą zadbać o ich aktualizację, a domowy sprzęt elektroniczny wcześniej czy później trafi do lamusa. Ten sposób myślenia prowadzi do tego, że w domowej sieci pracują niezabezpieczone urządzenia. Sytuacja jest szczególnie niepokojąca, zwłaszcza kiedy dotyczy pamięci masowych zawierających cenne, a czasami krytyczne dane. Telemetria firmy Bitdefender pokazuje, że chociaż serwery NAS nie mieszczą się nawet w pierwszej dziesiątce najczęściej używanych urządzeń w inteligentnych domach, to jednak zajmują pierwsze miejsce pod względem liczby luk występujących w zabezpieczeniach. Co gorsza, systemy NAS zazwyczaj służą do tworzenia kopii zapasowych czy przechowywania ważnych zasobów cyfrowych. Jednym z najczarniejszych scenariuszy jest zaszyfrowanie cennych danych za pomocą oprogramowania ransomware.

 

Jak poprawić bezpieczeństwo

Użytkownicy domowi mogą rozwiązać część problemów związanych z cyberbezpieczeństwem we własnym zakresie. Należy sprawdzić czy urządzenia posiadają zaktualizowane oprogramowanie i czy producent wciąż wspiera sprzęt. Kolejnym krokiem powinno być zastosowanie inteligentnego routera, który potrafi wykrywać naruszone urządzenia. Zdaniem specjalistów Bitdefender dostarczenie takiego sprzętu leży w gestii dostawców usług internetowych. Na rynku dostępne są rozwiązania realizujące zadania związane nie tylko ze wskazywaniem luk, ale również powstrzymujące przed atakami DDoS, czy brute-force, a nawet obejmujące kontrolę rodzicielską na poziomie sieci. Wszystko wskazuje na to, że liczba domowych użytkowników NAS będzie wzrastać ze względu na rosnącą liczbę cyfrowych zasobów, a także większe zaufanie do przechowywania kopii zapasowych w lokalnych środowiskach. Jeśli domownicy, a także providerzy, nadal będą ignorować kwestie związane z ochroną sprzętu, problemy związane z sieciowym bezpieczeństwem będą narastać.

 

Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Generatywna sztuczna inteligencja m.in. w opinii Polaków to zrządzenie losu Biuro prasowe
2024-07-17 | 08:00

Generatywna sztuczna inteligencja m.in. w opinii Polaków to zrządzenie losu

Podczas gdy eksperci przewidują znaczące pozytywne skutki gospodarcze rozwoju sztucznej inteligencji generatywnej, nastroje społeczne nie są tak optymistyczne. Allianz Trade przedstawia wyniki
IT i technologie Lena Lighting partnerem oprogramowania DIALux
2024-07-17 | 01:00

Lena Lighting partnerem oprogramowania DIALux

DIALux jest nowoczesnym narzędziem, pozwalającym na projektowanie oświetlenia. To najchętniej wybierane oprogramowanie, umożliwiające zarówno rozlokowanie pojedynczych opraw, jak i
IT i technologie Długoterminowa umowa TomTom i Microsoft
2024-07-16 | 07:50

Długoterminowa umowa TomTom i Microsoft

TomTom (TOM2), specjalista w dziedzinie technologii geolokalizacji, ogłosił, że umacnia i rozszerza swoją współpracę z firmą Microsoft. Mapy i dane o ruchu drogowym TomTom będą

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Samorządowe budżety będą niezależne od rządowych zmian w podatkach. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od 2025 roku

Obniżenie podatków, zwłaszcza PIT-u, zubożyło w ostatnich latach budżety polskich samorządów, szczególnie dużych miast. Nowy rząd po konsultacjach z jednostkami samorządu terytorialnego przedstawił w połowie lipca projekt nowej ustawy, zgodnie z którą dochody miast, gmin, powiatów i województw miałyby się opierać na udziale w dochodzie osób mieszkających i pracujących na danym obszarze, a nie w samych podatkach od osób fizycznych i prawnych. W ten sposób zmiany w opodatkowaniu nie będą się przekładać na wysokość wpływów do lokalnych budżetów i ułatwią planowanie inwestycji.

Finanse

Investors TFI: Hossa na giełdach nie skończy się przed 2026 rokiem. Wszystko będzie zależeć od trendu na Wall Street

Polska gospodarka w tym roku urośnie o 3–4 proc. po minimalnym wzroście w 2023 roku. To powinno się przełożyć na dobre wyniki polskich spółek, czyli również ich pozytywne notowania na giełdzie. Trend może zmienić jedynie wolta na Wall Street. Na nią jednak na razie się nie zanosi. Jednak za mniej więcej półtora roku amerykańscy przedsiębiorcy zaczną odczuwać skutki wysokich stóp procentowych, nawet jeśli Fed do tego czasu zdecyduje się na ich obniżki. Wtedy nastroje inwestorów mogą się odwrócić.

Konsument

Nie tylko Zielony, ale też Niebieski Ład. UE intensyfikuje wysiłki na rzecz ochrony zasobów wodnych

Europejski Komitet Regionów wezwał niedawno tworzącą się nową Komisję Europejską do prac nad Europejska Strategią Wodną i powołania komisarza odpowiedzialnego za zasoby wodne w UE. Impulsem do planowania zmian w tym obszarze ma być Blue Deal, czyli Niebieski Ład – inicjatywa stworzona w ubiegłym roku na wzór Zielonego Ładu. Przyspieszenie działań na rzecz ochrony zasobów wodnych to zdaniem ekspertów konieczność w obliczu coraz częstszych i poważniejszych susz, powodzi i problemów z dostępem do wody pitnej. Niebieski Ład ma być istotnym elementem dostosowywania się do zmian klimatu.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.