Inteligentny montaż THT - krok milowy w produkcji elektroniki
Inteligentny montaż THT - krok milowy w produkcji elektroniki
Do produkcji podzespołów elektronicznych często stosowana jest metoda SMT, która jest w pełni zautomatyzowana. Jeśli jednak elementy okablowane, takie jak duże kondensatory, cewki, złącza lub przełączniki, muszą być podłączone do płytek drukowanych, metoda THT jest zwykle jedyną alternatywą. Sprawdzamy, co w tym obszarze oferuje dziś rynek.
Montaż przewlekany, czyli Trough-Hole Technology, precyzyjny i wymagający zręczności, jest nadal w większości wykonywany ręcznie. Głównymi wyzwaniami są odporność części metalowych i plastikowych, tolerancje obudów komponentów oraz duża liczba wariantów komponentów elektronicznych. Dostępne dziś na rynku maszyny do automatyzacji montażu THT dają wiele możliwości, a przede wszystkim usprawniają cały proces i podnoszą jego jakość. – Maszyny THT efektywnie zastępują dotychczasowy, ręczny montaż elementów THT w produkcji elektroniki, eliminując wiele problemów z tym związanych. Stanowią również odpowiedź na problemy związanie z brakiem specjalistów oraz rosnące koszty zatrudnienia pracownika. – tłumaczy Krzysztof Pyclik, Kierownik Działu Automatyzacji z firmy Fitech.
Jakie zalety ma automatyczny montaż THT?
Automatyzacja zapewnia przede wszystkim powtarzalność i eliminuje ryzyko popełnienia błędów w montażu, zapewniając wysoką jakość produktu końcowego. Połączenie procesu formowania i montażu w jednej maszynie minimalizuje ryzyko uszkodzeń lub deformacji delikatnych wyprowadzeń elementów montażowych. W przypadku błędów, które zostaną wykryte w końcowym etapie montażu, koszt ich naprawy bywa wysoki. Automatyzacja niemal w 100% eliminuje prawdopodobieństwo błędów montażowych, optymalizując tym samym koszty operacyjne fabryki. Zastosowanie kontroli wizyjnej usprawnia i monitoruje w czasie rzeczywistym montaż elementów THT, czym pozytywnie wpływa na jakość i wydajność procesu produkcji. Wyzwaniem dla pracodawców są także stale rosnące koszty zatrudnienia oraz brak wykwalifikowanych pracowników. Automatyzacja procesów rozwiązuje również te problemy.
Maszyna do montażu THT – nowość od Fitech
Technologia poczyniła znaczne postępy w prawie każdej branży. Jedną z nich jest z pewnością branża produkcyjna. A jednym z obszarów, w którym nastąpiły znaczące zmiany, jest proces montażu. Jak się okazuje, zaletą maszyny THT może być nie tylko fakt, że automatyzuje ręczny proces, ale sposób, w jaki to robi. - Nasze stanowisko automatyzuje monotonny proces montażu elementów THT, w ramach którego formowane i montowane są elementy o wielu zmiennych, jak kształt, rozmiar, rozstaw wyprowadzeń czy typ opakowania. Co najważniejsze, przy tych wielu zmiennych maszyna zachowuje wysoką skuteczność procesu montażu. Dane dostarczone przez jednego z naszych klientów pokazują, że czas montażu złączy oraz przekaźników wynosi średnio 4 sekundy, ze skutecznością montażu na poziomie 99,8%. Jest to wynik porównywalny z czasem pracy operatora, przy znacznie wyższej skuteczności. – wyjaśnia Krzysztof Pyclik.
Automatyczny montaż THT - jedna maszyna, wiele rozwiązań
Montaż THT wpisuje się w myśl technologii Al. Wdrożenie maszyn opartych na zastosowaniu najnowszych rozwiązań pomaga zminimalizować koszty i skrócić cykle produkcyjne. Pozwala na montowanie elementów o niestandardowych wymiarach, trudnych do montowania ręcznego a także tych zapakowanych w tacki, tuby, taśmy lub dostarczanych luzem. Nie do przecenienia jest także uproszczenie procesów, ponieważ elementy wymagające wstępnego formowania są formowane bezpośrednio w maszynie, bez przerywania procesu. Jak pokazuje przykład firmy Fitech, jedna maszyna może mieć wiele możliwości i zastosowań. A poniesione koszty zwrócą się w postaci zysków, które – choć pośrednio - wygeneruje urządzenie.
.

Trendy w branży elektrotechnicznej – jakie rozwiązania dominują na rynku?

Emitel zbudował sieć do monitorowania lotu dronów na 8 lotniskach w całej Polsce

Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Praca

Ogromna baza magazynowa zbóż w Wielkopolsce do likwidacji. Pracę może stracić kilkaset osób
Baza magazynowa zbóż w Witoldowie to obiekt zarządzany od 30 lat przez spółkę Top Farms Wielkopolska, która prowadzi działalność na gruntach dzierżawionych z Zasobów Skarbu Państwa. Teraz baza ma zostać rozebrana, a wydzierżawiona ziemia – trafić do Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Spółka Top Farms wnioskowała do KOWR-u o utworzenie ośrodków produkcji rolniczej, które umożliwiłyby dalsze funkcjonowanie wielu takich strategicznych obiektów rolniczych. Brak decyzji KOWR jest zagrożeniem dla stabilności dużych, nowoczesnych gospodarstw towarowych, a tym samym również dla bezpieczeństwa żywnościowego Polski.
Konsument
Eksperci apelują do Ministerstwa Zdrowia o zmianę w polityce nikotynowej. Powinna lepiej chronić dzieci i młodzież

Wprowadzanie kolejnych zakazów w ustawie tytoniowej nie przyniesie spodziewanego rezultatu – oceniają lekarze i terapeuci pracujący z osobami uzależnionymi. Według nich należy osobno rozpisać działania rozwiązujące problem na poziomie osób dorosłych, które już palą, i te, które będą nakierowane na ochronę dzieci i młodzieży przed dostępem do wyrobów nikotynowych. Stowarzyszenie Jump93 wraz z przedstawicielami środowisk psychiatrycznych i zdrowia publicznego zaapelowało o systemowe podejście do polityki nikotynowej, z uwzględnieniem potencjału strategii redukcji szkód.
Bankowość
Rynek oczekuje pierwszego cięcia stóp procentowych w Polsce w maju. Są ku temu przesłanki ekonomiczne

Na podstawie ostatnich wypowiedzi prof. Adama Glapińskiego, przewodniczącego Rady Polityki Pieniężnej, ekonomiści oczekują, że już na posiedzeniu 7 maja może zapaść pierwsza od ponad półtora roku decyzja o zmianie poziomu stóp procentowych w dół. RPP dostosuje się w ten sposób do polityki głównych banków centralnych oraz słabnącej presji inflacyjnej. Zdaniem prezesa Q Value będzie to działanie w dobrym kierunku, choć spóźnione i być może spowodowane czynnikami politycznymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.