Jak monitorować drgania w tunelu lub rurociągu? Technologie AI i digitizera
Współpracują one z wytrzymałą i zaawansowaną obliczeniowo platformą przemysłową (IPC), wspieraną procesorami graficznymi (GPU). Jednym z najbardziej znaczących beneficjentów tej technologii będzie rynek rozproszonych czujników akustycznych (DAS) lub światłowodowych (DOFS), gdzie rurociągi o długości wielu kilometrów wymagają ciągłej kontroli. Jak zatem uwolnić potencjał akwizycji danych? Z pomocą przychodzi karta DAQ PCIE-1840 firmy Advantech – idealna do monitorowania tuneli i rurociągów naftowych.
Według firmy badawczej MarketandMarkets, sektor DAS/DOFS wzrośnie z 462 mln USD do 792 mln USD w latach 2020-2025, co stanowi znaczący przyrost średniej stropy wzrostu (CAGR[1]) na poziomie 11.4 proc. Kluczowe znaczenie dla tej zwyżki mają wydajne i skuteczne systemy gromadzenia danych (DAQ[2]).
Szeroki strumień danych
System DAS, wykorzystywany do monitoringu rurociągu naftowego, będzie generował około 1 TB danych dziennie. Do analizy i przetwarzania tak ogromnej ilości informacji wymagane jest wydajne rozwiązanie typu edge computing.[3]
Przy takiej liczbie danych kolejnym nieodzownym elementem wydaje się stosowanie aplikacji wykorzystujących AI. Sprawne algorytmy wykrywania zdarzeń, będących przedmiotem zainteresowania, są niezwykle istotne i pozwolą na wyeliminowanie potencjalnej awarii czy też zakłamanych odczytów. Mowa tu np. o sytuacji, gdy odnotowany zostanie wstrząs na rurociągu, instalacja wibruje z powodu zmiany przepływu, czy gdy obok przejeżdża wóz ciężarowy. Sztuczna inteligencja może „ocenić” i sklasyfikować każdy przypadek, aby zmniejszyć liczbę fałszywych odczytów.
Dane z czujników DAS, przeanalizowane z wykorzystaniem innych systemów w połączeniu z chmurą, mogą natychmiast alarmować operatorów i pokazywać lokalizację zdarzenia. Taka możliwość pozwala zespołowi monitorującemu podjąć określone działania, jak zmiana trybu pracy maszyn, modyfikacja parametrów rurociągu lub dostosowanie zabezpieczeń alarmowych.
Części składowe systemu
Aby sprostać wskazanym powyżej wyzwaniom i zapewnić wydajne przetwarzanie rozproszonych danych, potrzebne są wysokiej jakości komponenty wykorzystujące uczenie maszynowe. Najnowsza karta DAQ firmy Advantech – PCIE-1840 – przeznaczona jest do typowych aplikacji przemysłowych, które obejmują DAS/DOFS, oferując możliwość strumieniowania danych bez przerwy, w wysokiej rozdzielczości.
W oparciu o ten nowy produkt, Advantech posiada szereg rozwiązań z wykorzystaniem AI. Jedno z nich składa się z ultrakompaktowego komputera IPC-242 V3, który świetnie sprawdzi się w zastosowaniach na małą i średnią skalę, takich jak monitorowanie tuneli czy zarządzanie ruchem.
W bardziej zaawansowanej konfiguracji zastosowano komputer MIC-770 V3. Model ten przeznaczony jest do zastosowań na dużą skalę, takich jak monitorowanie rurociągów naftowych i elektrycznych czy nadzór nad bezpieczeństwem granic.
Topologia zastosowań
W przypadku systemu DAS obsługującego tunele, zastosowanie może mieć topologia specyficzna dla danej aplikacji. Przykładowo, integrator systemu wdraża kilka jednostek IPC-242 z kartą graficzną Quadro A2000 na brzegu sieci. Dzięki nim komputery przemysłowe są odpowiedzialne za zbieranie danych z czujników akustycznych/ultradźwiękowych przed ich przetworzeniem i przesłaniem do stosownego repozytorium. Stamtąd dane (wstępnie przetworzone) trafiają do komputera IPC MIC-770 z high-endową kartą graficzną A4500. Ostatecznie mogą być przechowywane w chmurze w celu późniejszej analizy lub zachowane lokalnie, aby „uczyć” modele AI.
Taka topologia oznacza, że użytkownik korzysta z architektury cloud/Edge. W skrócie, platformy brzegowe zbierają dane i wykorzystują model AI do ich analizy w czasie rzeczywistym, reagując na lokalne zdarzenia. System może wysłać alarm do zdefiniowanego organu zarządzającego lub administratora w czasie rzeczywistym. Serwer brzegowy, monitorujący digitizery w terenie, może przekwalifikować model AI i automatycznie je wdrożyć. Oszczędza to koszty utrzymania systemów na miejscu, ale również umożliwia uzyskanie dostępu do danych zarchiwizowanych w serwerze brzegowym lub w chmurze, w celach badawczych.
[1] en. Compound Annual Growth Rate.
[2] en. Data acquisition.
[3] Edge computing oznacza umieszczenie mocy obliczeniowej i przechowywania danych blisko źródła, w którym te dane są generowane. Dzięki temu w chmurze odbywa się mniej procesów, co rozwiązuje problemy z przesyłaniem danych na duże odległości i opóźnieniami.
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Plastikowe opakowania żywności dominują w europejskich marketach. 40 proc. z nich można usunąć lub zastąpić
65 proc. produktów spożywczych i napojów w europejskich supermarketach jest sprzedawanych w plastikowych opakowaniach. W Polsce ten odsetek jest podobny. Jak wynika z raportu DS Smith „Material Change Index”, w przypadku 40 proc. opakowań zawierających tworzywa sztuczne w Polsce, plastik można by wyeliminować, usuwając go całkowicie lub zastępując go zrównoważonymi alternatywami, np. tekturą czy opakowaniami biodegradowalnymi. W Polsce tylko 22 proc. firm spożywczych planuje w nadchodzącym roku zmiany w opakowaniach.
Transport
Ryanair rozbudowuje siatkę połączeń w Polsce. W tym roku linia planuje przewieźć niemal 20 mln pasażerów
Polska jest jednym z najważniejszym rynków dla Ryanaira. Irlandzka linia w letnim rozkładzie lotów na 2025 roku będzie obsługiwał ponad 300 tras, w tym 23 nowe kierunki, przede wszystkim na południe Europy. Rekordowy letni rozkład lotów Ryanair w Polsce będą obsługiwać 44 samoloty bazujące na polskich lotniskach. W tym roku, pierwszy raz w historii, przewoźnik oferuje ponad 20 milionów miejsc.
Polityka
M. Gosiewska: Na Białorusi znowu odbędą się pseudowybory. Należy zaostrzyć sankcje uderzające w reżim i firmy europejskie tam obecne
Alaksandr Łukaszenka rządzi Białorusią już 30 lat, 26 stycznia będzie się ubiegał o siódmą kadencję. W nadchodzących wyborach nie będzie niezależnych obserwatorów i demokratycznych kandydatów opozycji. Poprzednie wybory, w 2020 roku, zakończyły się masowymi protestami i olbrzymimi represjami, a w 2024 roku przybrały jeszcze na sile. – Tylko twarda i zdecydowana postawa jest w stanie zmienić sytuację u naszego wschodniego sąsiada – ocenia europosłanka Małgorzata Gosiewska.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.